Spolek za Staré Vrahovice

Spolek za staré Vrahovice zve na procházku. Nedělní

ilustrační foto

V pořadí již třetí vlastivědná procházka povede tentokrát po polích a přírodě v okolí Vrahovic. Projdeme se z Vrahovic do Čechůvek a zpět, a pokud bude chuť, tak i do Držovského háje.

Cesta povede trochu horším terénem a bude trochu náročnější. Na procházce se dozvíte, kde stávala socha sv. Jana Sarkandera a co se s ní stalo, uvidíte, kde se nacházela přírodní rezervace, kudy vedly podzemní chodby a co zajímavého se stalo u Čechůvek. Provádět bude jako vždy Martin Hájek.

Sraz zájemců je v neděli ve třináct hodin na železniční zastávce Vrahovice. (red) 

 

Máte staré fotografie Vrahovic? Věnujte je spolku!

Foto archiv Spolek za Staré Vrahovice

Spolek Za staré Vrahovice buduje fotografickou sbírku už od počátku vzniku spolku. Dodnes se mu podařilo sesbírat několik stovek fotografií, které dokumentují život ve Vrahovicích od počátku 20. století až do současnosti. Stále ale hledá další dokumenty dob minulých. 

"Naše sbírky jsme prezentovali na třech výstavách, mnohé z nich jsme dávali na FB, nebo jste je mohli vidět u nás v naší klubovně. Do budoucna plánujeme všechny fotografie zveřejňovat a zpřístupňovat široké veřejnosti," říká Martin Hájek.

Spolek za staré Vrahovice zve na oslavy zastávky

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Spolek za staré Vrahovice se rozhodl uspořádat oslavu u příležitosti 70 let od otevření železniční zastávky ve Vrahovicích. Akce se koná v sobotu 8. října od 14 do 20 hodin.

„Během oslav se bude konat den otevřených dveří, takže budete mít možnost si zastávku prohlédnout. Současně si budete moci prohlédnout staré fotografie Vrahovic a podebatovat s členy spolku,“ přidal pozvání jeden z organizátorů Martin Hájek.

Pro návštěvníky bude přichystáno občerstvení. Vstupné je dobrovolné. „Více informací o celé akci budeme zveřejňovat na https://www.facebook.com/events/591509237688514/,“ dodal Hájek. (red)

OBRAZEM: Arboretum Vrahovice má nového obyvatele

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Arboretum Vrahovice se chlubí dalším přírůstek. Je zelený, ale patří do úplně jiné říše.

„Místní řezbář Josef Dostál nám věnoval sochu vodníka. Chtěli bychom mu tímto poděkovat,“ vzkazuje Spolek za staré Vrahovice. (red)

Máte stromek v Arboretu Vrahovice? Zalejte ho!

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Vypadá to, že letos bude opět hodně suché jaro a léto. Arboretum Vrahovice má proto prosbu ke všem, jimž na zeleni záleží. Přijďte zalévat.

"Kdybyste měli čas a chuť, jděte prosím jednou týdně zalít alespoň "svůj" stromek nebo keřík. My je samozřejmě zaléváme pravidelně všechny, ale jakákoliv vláha navíc jim v těchto dnech opravdu škodit nebude,“ zve Arboretum. Tak konve sebou a hurá do Vrahovic! (red)

Vrah z Tovačova dostal 24 let

ilustrační foto

Jak PvNovinky několikrát informovaly, došlo 17. června 2015 v Tovačově k dvojnásobné vraždě. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Francl z Prostějovska tehdy zavraždil své prarodiče. Krajský soud v Olomouci jej včera odsoudil k 24 letům vězení.

Dědečka a babičku údajně zavraždil proto, že mu „bouchlo“ v palici. Z bytu následně ukradl nejméně 50 tisíc korun, které odjel utratit.

O svém činu řekl hned po vraždě třem dívkám. Až ta poslední, bývalá přítelkyně, kontaktovala policii. (ber)

OBRAZEM: Arboretum Vrahovice otevřeno veřejnosti!

Foto PvNovinky.cz

 

Arboretum Vrahovice, o které se zasadil Spolek za staré Vrahovice, se otevřelo veřejnosti. Po pěti letech usilovné práce se podařilo projekt zdárně dokončit.

"Rád bych poděkoval všem, kteří se na budování Arboreta Vrahovice podíleli - našim členům, našim obětavým příznivcům, všem lidem, kteří nás podpořili finančním darem. Díky si zaslouží i ti, kteří nás povzbuzovali v dobách, kdy nám nikdo nevěřil, že se nám tento projekt podaří úspěšně ukončit. Chtěl bych též poděkovat přátelům, kteří mě podporovali a stáli při mně", zaznělo při slavnostním zahájení z úst předsedy Spolku za Staré Vrahovice, Tomáši Pekovi.

Arboretum ve Vrahovicích otevírá již zítra úderem druhé odpolední!

Foto Spolek za Staré Vrahovice

 

V sobotu ve 14 hodin bude slavnostně otevřeno arboretum ve Vrahovicích. Spolek za staré Vrahovice v něm představí mimo jiné stromy a keře ze severní Ameriky a jihovýchodní Asie.

Nadšencům ze sdružení pomáhali s prací dobrovolníci, jiní podpořili arboretum tím, že adoptovali strom. Mezi ně patří i prostějovští zastupitelé. Hana Naiclerová (ANO 2011 adoptovala jerlín japonský, Jan Navrátil (Změna) jírovec drobnokvětý, Věra Palacká (Změna) komuli davidovu, Milada Sokolová (ODS) sekvojovec  obrovský.

Návštěvníkům budou v sobotu k dispozici odborníci, kteří poskytnou výklad k jednotlivým exponátům. K poslechu bude hrát kapela Jižní ryba. (ber) 

Arboretum Vrahovice se slavnostně otevírá veřejnosti!

ilustrační foto

 

Také sledujete aktivity mladých lidí sdružených do Spolku za Staré Vrahovice? Mají "na svědomí" další zajímavý počin.

Spolek zve všechny na slavnostní otevření Arboreta ve Vrahovicích, které se koná 13. června, tedy příští sobotu, od 14:00 hodin. "Součástí bude i prezentace jednotlivých stromů", zve za Spolek Martin Hájek. Během odpoledne vystoupí i kapela Jižní ryba. (red)

Chcete být rodiči? Adoptujte strom!

ilustrační foto Spolek za Staré Vrahovice

 

Arboretum ve Vrahovicích začal Spolek za staré Vrahovice díky nápadu Tomáše Peky budovat v roce 2010. Na 13. červen chystá spolek jeho slavnostní otevření, při kterém se do pamětí Vrahovic můžete vrýt i vy. Stačí, když adoptujete některý ze stromů či keřů, které jsou ještě volné.

„Pokud máte ještě zájem adoptovat si nějaký strom nebo keř, dejte nám prosím vědět co nejdříve. V květnu budeme vyrábět popisky k dřevinám a budeme na ně uvádět i jména dárců,“ informuje spolek. K mání jsou nejrůznější vzácné stromy a keče, jako třeba svitel lanatý, jerlín japonský či bělas viržinský.  Celý seznam naleznete na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HsEPDxeQ5agDTIuIteeKPH0Zaztp3MASePqUVHkzuf4/edit?pli=1#gid=978536940.