SŠDAM

Studenti SŠDAM vyjeli Za inspirací a zkušeností do ciziny

Foto SŠDaM

Za inspirací a zkušeností do ciziny je název projektu Střední školy designu a módy, Prostějov. Tento projekt škola realizovala v rámci programu ERASMUS+ v květnu a červnu letošního roku.

Díky tomuto projektu vycestovalo za inspirací dvacet žáků školy na zahraniční pracovní stáž po dobu jednoho měsíce. Zkušenosti měli možnost získat žáci ze všech tří oborů, které se na škole vyučují, tedy multimediální tvorby, designu oděvu i designu interiéru. Čtyři žáci pobývali ve španělské Malaze a jejich hlavní pracovní náplň se soustředila do butiků nabízejících španělskou módu, někdo šil originální flamengo modely, jiný působil na umělecké škole. Osm studentů zavítalo do anglického Portsmouth, kde měli možnost se blíže seznámit se zázemím divadla a muzea 1. světové války.

Další trafostanice postupně získávají nový kabát

Foto MMP

Takzvaný Street art má v Prostějově již tři zástupce. K prvnímu loňskému počinu „pomalování" trafostanice v Plumlovské ulici přibyly další dvě – v ulici Švýcarské a E. Valenty.

O jejich novou grafickou podobu se opět postarali studenti Střední školy designu a módy. Jejich současná práce pomalu finišuje. Bílé stěny opravených budov získávají netradiční podobu, která zaujme. 

„Smyslem projektu je vlastně zamezit sprejerům v poškozování fasád podobných objektů a snaha o jejich oživení. Tento nápad vznikl v rámci projektu E.ON Smart City, do kterého se takto opětovně zapojujeme,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Finančně je realizace tohoto projektu podpořena Statutárním městem Prostějovem. (red)

 

OBRAZEM: Móda se dotkla Prostějova. Po osmnácté

Foto ber

V pátek večer bylo prostějovské divadlo opět dějištěm jednoho ze svátků módy. Střední škola designu a módy pořádala již 18. ročník přehlídky Doteky módy. I letos ho moderoval herec Tomáš Hanák. 

Letos do finále postoupilo třináct kolekcí, všechny od studentů českých středních škol. Porota, které předsedala známá návrhářka Liběna Rochová, měla nelehký úkol. Nakonec se vítězkami stala čtveřice studentek Střední školy designu a módy Prostějov s kolekcí Line?

Cenu diváka a Cenu odborné poroty získal, stejně jako v loňském roce, rovněž student prostějovské SŠDAM, Adam Grmolec. Letos oslnil kolekcí Vysoká hra. (ber) 

Finsko jsem si zamilovala, říká studentka SŠDaM

Foto SEN

Minulý měsíc absolvovaly čtyři studentky Střední školy designu a módy, Prostějov, edukativní stáž ve finské škole Omnii. O své zážitky se jejich jménem podělila Sofie Ester Nováková.

"Se třemi dalšími studentkami z naší školy v Prostějově jsme čtyři týdny strávily ve finském městě Espoo, nedaleko hlavního města Helsinek. V Espoo se také nacházela již zmíněná škola Omnia, kde dvě z nás po dobu dvou týdnů pracovaly na zhotovení modelu oděvu. První týden jsme s naší mentorkou z tamní školy poznávaly krásy měst. Zavítaly jsme do Opery, do Národního divadla či luxusního obchodu s látkami Marimekko. Druhý týden jsme absolvovaly ve firmě na výrobu korzetů Belle Modeste.

Studentky SŠDaM odcestovaly do Finska

Foto SŠDaM

V minulém týdnu odcestovaly čtyři studentky oborů Design oděvu a Multimédia ze Střední školy designu a módy Prostějov v doprovodu dvou učitelek do finského města Espoo, kde budou v rámci projektu Erasmus+ měsíc pobývat, navštěvovat místní střední školu Omnia a účastnit se stáže ve firmách, jejichž zaměření souvisí se studovaným oborem.

"Dívky z Designu oděvu tak čeká práce v ateliéru Belle Modeste, který produkuje korzety, studentky Multimédií zakázková práce týkající se reklamní tvorby (např. fotodokumentace divadelního představení, natáčení reklamního spotu atd.)," uvedla ředitelka školy Ivana Vaňková. Pobyt pedagogických pracovnic byl týdenní, zaměřen na pozorování výuky ve finské škole, díky němuž je možno porovnat český a finský školský systém i konkrétní výukové metody. Součástí pobytu je samozřejmě také poznávání finské kultury, návštěva muzeí a prohlídka pamětihodností města. (Zdroj SŠDaM)

 

Prostějovští studenti pomalují další trafostanice!

ilustrační foto materiály MMP

Prostějované už znají trafostanici v Plumlovské ulici, která nedávno získala nový černobílý kabát. O malbu bílých stěn opravené budovy se postarali studenti Střední školy designu a módy Prostějov. Vše podle návrhu Lenky Horákové, který vedení města zaujal nejvíce. Projekt E.ON Smart City tak bude v Prostějově pokračovat.

„V současné době jsou opraveny další trafostanice, konkrétně v ulicích Veleslavínská, E. Valenty a Švýcarská. Tato trojice by v budoucnosti mohla opět posloužit jako umělecké plátno takzvanému Street artu,“ nastínil náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Město proto nabídlo opětovnou spolupráci studentům Střední školy designu a módy Prostějov.

Studenti SŠDAM ovládli soutěž Po stopách literatury

Foto SŠDAM

Ve čtvrtek 27. dubna 2017 se žáci SŠDAM vydali Po stopách literatury a dokázali zvítězit v obou kategoriích soutěže, pořádané Městskou knihovnou Prostějov.

O vítězství v první kategorii se zasloužil tým 2.B ve složení: Marie Hrachovcová, Magdalena Chaloupková, Nikola Francová, Agáta Dokoupilová a Lucie Kramářová. Vítězkami druhé kategorie se staly studentky 4.B Pavlína Kolářová, Eliška Drašnarová, Sabina Pavlíková, Marie Tomaníková a Lucie Šmídová. (red)

 

SŠDAM bodovala na Výstavě elegance

Foto archiv SŠDAM

U příležitosti Výstavy elegance v Lysé nad Labem se konala soutěž středních škol. Studentky Střední školy designu a módy Prostějov opět obsadily přední místa.

V kategorii Netradiční materiály se umístila na 1. místě Denisa Vu s kolekcí MOZAIKA. V kategorii Oděvní materiály získaly Cenu poroty studentky Kristýna Mácková, Kristýna Skálová, Aneta Lejsková, Antonie Šteflová s kolekcí SPEKTRUM BAREV. Blahopřejeme! (red)

 

Doteky módy vypukly. Soutěžním předkolem

Foto SŠDAM

17. ročník soutěže Doteků módy odstartoval v pátek 7.4.2017. Na Střední škole designu a módy se sešla odborná porota, aby z přihlášených soutěžících vybrala patnáct finalistů, kteří své kolekce představí na slavnostním galavečeru v pátek 21.4.2017 v 19 hodin v Městském divadle v Prostějově.

Do soutěže se přihlásilo celkem devětadvacet soutěžících z celé České a Slovenské republiky (celkem z deseti měst a ze čtrnácti škol). Velmi výrazné bylo letos zastoupení právě ze Slovenské republiky – deset soutěžících. V porotě soutěžního předkola zasedla vedoucí ateliéru oděvního designu na SŠDAM Marie Kovalovská, vyučující oděvního návrhářství na SŠDAM Iveta Planičková, módní návrhářka Yvona Leitnerová, módní stylista a poradce René Volek, manažerka firmy Koutný Petra Koutná a majitelka Boutique Magnolia Jitka Vlachová.

Doteky módy 2017 se blíží!

ilustrační foto plakát

Finálový galavečer soutěže Doteky módy 2017 se uskuteční v pátek 21.4.2017 v prostorách Městského divadla Prostějov od 19 hodin. 

Vstupenky je možné zajistit v předprodeji divadla. "Všechny příznivce módy srdečně zveme!," přidává Střední škola designu a módy Prostějov. (red)