staré auto

Pamatujete? Warťas neboli Wartburg

Foto www.eisenacher.cz

Východoněmecký automobil Wartburg zůstává ve stínu menšího a slavnějšího trabantu, ve své době však těchto celkem majestátních dvoutaktů jezdily i po československých silnicích desetitisíce.

Dodnes si vzpomínám, jak po pádu Berlínské zdi jeden můj kamarád koupil warťasy hned dva, za pouhých 500 korun. Tehdy se chlubil, že má auto ze západu. Faktem je, že typ, který nesl označení 311 a který začal z bran továrny vyjíždět v roce 1956, patří dodnes k nejelegantnějším vozům východní provenience. Zvlášť, když je v tak pěkném provedení. (ber)

 

Kia zmizela z parkoviště

Foto čtenář

Několik týdnů parkovalo ve Vrahovické ulici v Prostějově vozidlo Kia Sportage s poškozenou zadní částí. PvNovinky upozornila na fakt, že vůz má otevřené okno u řidiče, jedna z čtenářek. PvNovinky informaci předaly Městské policii Prostějov. Vůz z ulice následně zmzel. 

"Majitel odstranil vozidlo bez naší výzvy. Je možné, že si pohybu našich hlídek v prostoru všiml," sdělil redakci ředitel Městské policie Prostějov Jan Nagy s tím, že vůz byl pravděpodobně po dopravní nehodě. (ber)

 

 

Odtáhni si Fiestu! Nebo zaplatíš

ilustrační foto

Na Forda Fiestu, který byl odstaven v Tylově ulici před domem číslo 18, upozorňovaly PvNovinky již v březnu letošního roku. Teď si vozu bez značek a výfuku všiml i Odbor dopravy Magistrátu města Prostějova.

Provozovatele odstaveného  vozu vyzývá k jeho odstranění. 

"Upozorňujeme, že neoprávněným odstavením vozidla – vraku na pozemní komunikaci dochází v rozporu se zákonem o pozemních komunikacích k omezení obecného užívání pozemní komunikace, čímž se fyzická osoba dopouští přestupku. Za ten lze uložit pokutu až do výše 500.000,- Kč," vysvětluje odbor dopravy. (ber)

 

OBRAZEM: Krása starých aut

Foto ber

Máte rádi stará auta? Já tedy ano, obzvláště ta, se kterými si jejich majitelé "vyhrají". 

Důkazem je tato Škoda Felicia. Tipovali byste, že je jí bezmála šedesát let? Navíc podle SPZ se jedná o jedno z prvních vozidel v Prostějově. Nádhera, viďte? Škoda Felicia se vyráběla v letech 1959 až 1964. Bylo jich vyrobeno jenom 14852 kusů, většina z nich ale putovala za hranice, protože se jednalo o velmi oblíbený vůz. Felicie model 1959 byl jako jediný sériově vyráběný kabriolet model automobilky Škoda Auto. Jeho předchůdcem byla Škoda 450, která se lišila přední nápravou. Nejsilnější verzí byla Škoda Felicia Super o objemu motoru 1221 cm³.