strážníci

Vypadněte, nehodlám vás poslouchat!

ilustrační foto

Těmito slovy častoval skupinku osob sedmadvacetiletý muž. Šestadvacátého srpna 2018 před devátou hodinou večer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit oznámení o napadení skupinky osob neznámým mužem.

Na místě byl zkontaktován osmnáctiletý oznamovatel. Uvedl, že muž skupinku dvaceti osob napadl slovně. Poté si hrál s nožem, který následně zabodl do lavičky. Po incidentu odešel do bytového domu, kde ze sedmého patra vhodil petardu mezi lidi. Strážníkům se v jednom z bytů podařilo muže zkontaktovat. Ke konfliktu s mládeží se přiznal. Vhození petardy a manipulaci s nožem popřel. Svým jednáním je sedmadvacetiletý muž důvodně podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití.

Agresivního bratra čeká trest

ilustrační foto

Z přestupku proti občanskému soužití je podezřelý čtyřiatřicetiletý muž, který dvakrát napadl svoji sestru. K prvnímu napadení došlo dne 22. 8. 2018 kolem osmé hodiny ranní,  kdy nejprve slovně vulgárními výrazy a poté fyzicky ženu napadl poblíž jejího domu. Za přítomnosti strážníků se situace na místě zklidnila. 

Druhé napadení se odehrálo dne 23. 8. 2018 před jednou hodinou odpoledne v centru města na náměstí. "Třiačtyřicetiletá žena zde potkala svého bratra a ten ji nejprve začal urážet velice sprostými slovy a následně na ni několikrát plivl. Napadené se zastal muž, jenž byl svědkem celého konfliktu. Svoji agresivitu útočník směřoval na jejího ochránce. Začal mu vyhrožovat fyzickým útokem, ale své rozhodnutí nakonec neuskutečnil a z místa odešel. V obou případech nedošlo k žádnému zranění a nebyla způsobena žádná škoda na majetku," uvedl strážník Petr Zapletal.

Sledováním Perseid vyrušoval okolí

ilustrační foto astro.cz

Třináctého srpna 2018 krátce po půl jedné ráno byli prostějovští strážníci vysláni k prověření rušení nočního klidu do okrajové části města. Na místě čekal oznamovatel, který uvedl, že jej obtěžuje hluk a výkřiky vedoucí ze zahrady sousední ulice. 

Hlídce se podle hluku podařilo identifikovat dům, ze kterého byly slyšet hlasité projevy. Zde byl kontaktován obyvatel domu a upozorněn na dobu nočního klidu. "Své chování vysvětlil pozorováním padajících Perseidů na obloze, u kterého současně popíjel alkoholické nápoje a poslouchal hudbu. Za přítomnosti hlídky na místě byla hudba vypnuta a hlučné chování utichlo. Osmnáctiletý mladík je svým počínáním podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku," uvedl strážník Petr Zapletal.

Svodka městské policie: Opilá žena nezvládla svěrače

ilustrační foto MP

Pátého srpna v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o  ženě, ležící v Rejskově ulici. 

Na místo vyslaná hlídka událost potvrdila." Dotyčná byla v podnapilém stavu, kolem ní byly výkaly. Hlídce uvedla, že nestačila dojít až domů a trochu se“ pokadila“. Žena byla ve stavu, kdy nebyla schopna po sobě výkaly uklidit. Za doprovodu strážníků se odebrala k domovu," uvedla strážník Tereza Greplová. Tím, že znečistila veřejné prostranství, se třiapadesátiletá žena dopustila přestupku proti veřejnému pořádku. Situaci odmítala s hlídkou jakkoli řešit. Záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu, kde jí hrozí pokuta do 20.000 korun. O tom byla žena poučena. (red)

Nikdy psa neuvážu, řekl strážníkům muž v centru

ilustrační foto ber

V neděli 22. července v odpoledních hodinách došlo v centru Prostějova k incidentu mezi pejskařem a strážníky. Muž měl svého psa rasy americká akita v centru bez vodítka. Nikdy ho neuvážu, oznámil strážníkům.

„Strážníci jej upozornili na platnost obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů. Na to dotyčný uvedl, že ve městě Prostějov nikdy nebude mít svého psa na vodítku. Přestupkové jednání bylo projednáno a dotyčný z místa odešel," řekl strážník Petr Zapletal. Střet se strážníky ale po chvíli dál pokračoval. Muž se totiž vrátil, začal na strážníky křičet a slovně je urážet. Jednání šestatřicetiletého muže bylo zaznamenáno.

Opilý host restaurace skončil na záchytce

ilustrační foto MP

30. července v odpoledních hodinách oznámil číšník z restaurace v centru Prostějova, že jim do podniku přišel opilý host a nehodlá odejít. Po příjezdu hlídky na místo se tam již nenacházel. Oznamovatel udal směr, kterým se muž vydal. 

Strážníci dotyčného nalezli spát na lavičce. Jednalo se o sedmadvacetiletého bezdomovce. Jevil známky silné intoxikace alkoholem a možného úpalu ze slunce. Hlídkou byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. "Bylo mu naměřeno 2,9 promile. Na místo přivolána sanitka s lékařkou, která muže prohlédla a uznala ho schopným převozu na záchytnou stanici. Autohlídkou byl muž převezen do Olomouce, kde byl předán zdravotnímu personálu k vystřízlivění," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Za hádku seniorů mohl alkohol

ilustrační foto

Třicátého června hodinu po poledni vyjížděla hlídka prostějovských strážníků prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy jejím přítelem, a to v bytě v centru města. 

"Na místě byla zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil," uvedla strážník Tereza Greplová. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo, nevznikla škoda na majetku a nikdo nebyl zraněn. "K projednání protiprávního jednání je zapotřebí podat návrh – souhlas poškozené osoby u správního orgánu. O tom hlídka dvojici poučila," dodal Greplová. (red)

 

Nechal klíče v zámku auta. Vyzvedl si je na služebně

ilustrační foto MP

Třetího července před šestou hodinou ranní se na linku 156 prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta.

Na místo byla vyslána hlídka, která oznámení potvrdila a vozidlo zajistila. "V pátrání PČR nebylo a pro řidiče byl ponechán vzkaz za stěračem vozidla", uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že klíče byly uloženy na služebně jako nález. Krátce po poledni byly předány majiteli, který si pro ně přišel. (red)

Nadýchal 4,53 promile. Skončil v nemocnici

ilustrační foto MP

Druhého července v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. 

Vysláná hlídka na místě zjistila a kontaktovala oba aktéry sporu. "Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile," uvedla strážník Tereza Greplová. Na místo byl přivolán lékař k posouzení zdravotního stavu. "Z důvodu hrozící otravy alkoholem bylo rozhodnuto o převozu muže do nemocnice, kde byl předán k následné péči zdravotnímu personálu," dodala Greplová. (red)

Sousedské spory řešili strážníci

ilustrační foto

Konfliktem mezi sousedy se prostějovští strážníci zabývali 25. června v dopoledních hodinách. Na místě je kontaktovala oznamovatelka, která uvedla, že její dům a sousedův jsou spolu spojeny štítovou zdí. Na zahradě má umístěny dva sudy, do kterých zachytává dešťovou vodu. Soused ji neustále upozorňuje na barely s vodou a neoprávněně obviňuje z důvodu příčiny vlhkosti ve sklepním bytě jeho nájemníka. 

Oznamovatelka provedla izolaci svého domu, na sudy dohlíží, pokud je deštivé počasí, aby nepřetekly. Původ zatékání do sklepního bytu podle oznamovatelky je na straně souseda, kdy při velkém dešti voda prosakuje dovnitř bytu prasklou fasádou na jeho domě, nebo nedostatečnou izolací z jeho strany. S tímhle vyjádřením se soused nechtěl smířit a trval na tom, že vlhkost v bytě pochází ze zmiňovaných sudů. "Oba účastníci sporu byli hlídkou poučení, aby si nechali vypracovat znalecký posudek, který by určil příčinu vlhkosti ve sklepním bytě, a podle zjištěných skutečností postupovali dále.