střední škola

Přijímací zkoušky na střední školy už v pondělí. Budou jednotné s jedním pokusem

ilustrační foto pixabay.com

Zájemci o studium maturitních oborů budou dělat v pondělí a úterý na středních školách jednotné přijímací zkoušky. Letos je k nim přihlášeno 93 908 uchazečů, tedy zhruba o 4000 víc než loni. Kvůli opatřením proti koronaviru budou mít letos žáci na složení zkoušky místo dvou pokusů jen jeden. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se přihlásili.

Tradičně největší zájem je o gymnázia, technické maturitní obory a střední školy pedagogické a humanitní. Alespoň jednu přihlášku na některý druh gymnázia si podalo kolem 46 procent všech uchazečů, z toho 19 296 na osmiletá, 5558 na šestiletá a 18 632 na čtyřletá. Na technické školy se přihlásilo 37 procent uchazečů o čtyřleté obory a na pedagogické a humanitní zhruba 15 procent.

Střední školy platí městu nájemné. Za užívání prostor

ilustrační foto

Výše nájemného sjednaného v rámci nájemních smluv na pronájem objektů či nebytových prostor ve vlastnictví Statutárního města Prostějova subjektům za účelem provozování středních škol se liší podle data uzavření.

„Nájemné je každoročně použito formou reinvestice zpět na opravy předmětných objektů,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Od roku 2013, v návaznosti na sdělení Olomouckého kraje, že průměrná výše nájemného za užívání prostor krajskými školskými příspěvkovými organizacemi v rámci kraje činí cca 144 Kč/m2 ročně, se při stanovení výše nájemného vychází z této částky. 

Středoškolačky se na čas staly učitelkami deváťáků

Foto SOŠ podnikání a obchodu, Markéta Smékalová

 

Na Střední odborné škole podnikání a obchodu skončil projekt, který si studentky třetího ročníku vzdělávacího programu marketing turismu připravily pro žáky devátých tříd prostějovských základních škol. Projekt byl zaměřen na památky UNESCO u nás i ve světě.

Během dvou týdnů se multimediálního výukového programu zúčastnilo osm prostějovských základních škol. Studentky Tereza, Marie, Michaela a Lucie žáky seznámily s hmotnými i nehmotnými památkami České republiky zapsanými na seznam UNESCO. Pro žáky byly kromě klasického výkladu doplněného o audio a video ukázky připraveny také soutěže o drobné dárky.