stromy

Přesazené javory usychají?! Případ bude šetřit inspekce

Foto ber

Tři javory, které investor jako první přesadil z aleje u Cavala, schnou. Protože tak učinil mimo dobu vegetačního klidu, podala Milada Sokolová, náměstkyně primátora Prostějova, podnět inspekci životního prostředí.

O stromy, které mají ustoupit nové cyklostezce a sítím u budovaných bytových domů, se vede již několik měsíců vášnivá debata, která se přesunula i na poslední jednání Zastupitelstva města Prostějova. Opozice v čele s Janem Navrátilem argumentovala dřívějším sdělením náměstka Jiřího Pospíšila, že přesazení stromů bude realizováno v době vegetačního klidu. Jenže investor tři z nich přesadil před několika týdny a stromy, jak se jeví, hynou.

Hlasujme pro jabloně. Přiveďme je do města!

ilustrační foto prirodudomesta.cz

Jablečná invaze je tady a přináší do měst nejen osvěžení, ale i šťavnatou porci zábavy! Hlasujme na prirodudomesta.cz a vyhrajme pro Prostějov skvělou Cider Party od Strongbow.

"Protože chceme přinášet nejen radost, ale i #prirodudomesta, vítězné město navíc získá i několik jabloní pro výsadbu. Tak klikni a zapoj se na 

Chcete městské ovoce? Kupte si strom a očešte jej!

ilustrační foto

V Prostějově opět probíhají tradiční odkupy úrody z ovocných stromů. K mání jsou švestky, jabloně nebo třeba hrušně. Lidé si strom k očesání mohou odkoupit na Odboru správy a údržby majetku. 

Stromy jsou nabízené už několik let a je ně velký zájem. „Prodej ovoce z ovocných stromů nevyhlašujeme. Kdo z občanů měl zájem, již přišel, nebo ještě přijde,“ postoupila PvNovinkám odpověď OSÚM mluvčí radnice Jana Gáborová. 

Lokality, kde se dá z ovocných stromů vybírat:

Na hlavním náměstí se nesmí sázet stromy. Prý kvůli památkářům

ilustrační foto SOKa, ber

Na hlavním prostějovském náměstí byl před několika dny pokácen nemocný habr. Náhrada za něj ale vysazena nebude. Kvůli památkářům.

"Podle názoru památkářů nelze jakoukoli výsadbu stromů na hlavním prostějovském náměstí akceptovat. Protože z historického pohledu zde stromy nikdy nebyly," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Podle jejích slov město těžce obhajovalo i výsadbu dubového stromořadí a zachování habrů před muzeem.

V současné době památkáři povolili na základě studie revitalizace zóny kolem zámku alespoň výsadbu na Perštýnském náměstí. "V parčíku před Modrým lvem přibudou čtyři stromy," dodala Hemerková. (ber)

Aleje půjdou k zemi. Přijdeme o prvenství

Foto ber

Ohrozimská třešňová alej je podle sdružení Arnika nejdelším stromořadím v republice. Měří 3200 metrů. Zvoní jí ale umíráček, stejně jako té sousední, hruškové, na Tiché.

Důvodem je nejen špatný stav stromů, které jsou přestárlé a nemocné, ale také bezpečnost motoristů.

Na tu upozornil dopravní inženýr Policie ČR Prostějov Michal Vafek v souvislosti s alejí hrušní v Tiché, která spojuje Plumlovskou s Kosteleckou. Komunikace se má v blízké budoucnost rozšiřovat. "Myslím, že nebudeme proti, a stromy půjdou na podzim, v době vegetačního klidu, k zemi," potvrdila informaci primátorka Alena Rašková.

Fotopostřeh: Jehličnanům se ve Smetanových sadech nedaří

Foto ber

Revitalizace Smetanových sadů v Prostějově se uskutečnila v roce 2013. Její součástí bylo i vysazení jehličnanů. Těm se ale v sadech evidentně nedaří.

Další uschlé jehličnaté keře nalezlo oko redakčního fotoaparátu hned vedla hlavní aleje. Podle informací z magistrátu jich bylo v sadech vysazeno 458, řadu z nich ale už musela firma, která zeleň v parku vysadila, vyměnit. Nemine ji to ani po letošní zimě. (ber)

Fotopostřeh: Stromy na náměstí patří

Foto MMP

Dnešní fotografie je z webu města Prostějova. Oko radničního fotoaparátu zachytilo zajímavou věc, potřebnost vzrostlých stromů na hlavním náměstí.

Podívejte se, jak koruny stromů krásně halí radnici. V zeleném závoji je naše stará dáma mnohem hezčí, než v železném brnění. (ber)

Magistrát zruší zadávací řízení. Vypíše nové

ilustrační foto ber

Město Prostějov zrušilo nedávno vypsané zadávací řízení na „Ozelenění ulice Krasická, Prostějov.“ Na důvod se redakce zeptala magistrátu.

„Stanovisko: zadávací řízení bude zrušeno a vypsáno nové s tím, že v hodnotících kritériích bude obsaženo, že uchazeč musí mít v předmětu činnosti uveden výkon zahradnické činnosti a reference z minulých akcí,“ vysvětlila mluvčí radnice Anna Kajlíková.

Strom ohrožuje okolí. Padají mu větve

Foto MP

Devatenáctého června před šestnáctou hodinou nalezli prostějovští strážníci v Komenského ulici silnou větev, spadlou na komunikaci. Ukázalo se, že v pořádku není strom, ze kterého spadla.

Větev odklidili, ale ve výšce 10 metrů na stromě spatřili další, která hrozila pádem. „Přivolaní hasiči suchou větev odřezali. Přitom vyšlo najevo, že strom není v dobrém stavu a při silném větru lze předpokládat další pád haluzí,“ konstatovala strážník Jana Adámková. Proto byl o situaci vyrozuměn odbor životního prostředí, který rozhodne o dalším osudu lípy. (red)

Prostějovské sakury. Díl pátý

Foto čtenář

Jak to vypadá, rozjelo se nám hledání těchto krásných stromů po území Prostějova. Tyto fotografie pochází ze Šárky.

"Jsou to poslední tři mohykáni. Po revitalizaci po nich zřejmě zbudou jen tyhle snímky," napsala k nim čtenářka Kamila. (red)