sv. Jan Nepomucký

Prostějovští slavili svátek sv. Jana Nepomuckého

Foto Václav Ovčák

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

V barokní době patřila tato slavnost zejména v Praze k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého. V posledních letech tato tradice znovu – zejména v Praze opět ožívá.

Socha svatého Jana Nepomuckého by měla být dokončena koncem května

Foto ber

Socha svatého Jana Nepomuckého se loni v listopadu vrátila na své původní místo, před budovu prostějovského muzea. Nepomucký je ale stále částečně kryt před nepříznivým počasím. Jeho oprava by měla být dokončena nejpozději koncem května.

"Konečné práce by měly být hotové nejpozději do 31. května 2016," sdělila redakci mluvčí radnice Jana Gáborová. 

V minulých letech byla vzácná sakrální památka z osmnáctého století instalována před kostelem Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici. (ber)

Fotopostřeh: Chudák Jeník

ilustrační foto

Svatý Jan Nepomucký se před pár měsíci s velkou pompou vrátil na své původní místo před Zlatou bránu. Zrestaurovaná socha ale ještě stále není dokončena, chybí jí trnová koruna.

Asi to je jeden z důvodů, proč ji halí modrá plachta. I když, Jeníka by také mohlo urazit veselé mládí, které v pátek na náměstí slavilo Majáles. Tolik krásných holek, a Jeník z toho nic nemá. I když je svatý, byl to chlap. Tak snad se v létě už bude moci koukat. Prostějovské dívky a ženy za pohled rozhodně stojí. (ber)  

Jan Nepomucký na hanbě?!

ilustrační foto

Jan Nepomucký na nám. TGM bude restaurován. Dočká se opravy i Jan Nepomucký poblíž mostu přes Hloučelu na Olomoucké ulici, ptá se na webu města Prostějova Jana Veselá? Podle magistrátu má ale socha opravu za sebou.

„Při výstavbě nového mostu byl dokonce vystrčen za modré zábradlí a stojí tam jako na hanbě. Navíc byl oškubán o všechny kovové součásti,“ dodává tazatelka.

Podle mluvčí magistrátu Jany Gáborové byla  socha rekonstruována v roce 2009. "Bohužel byla této soše 2x odlomena dlaň s kovovým křížem. Po druhé opravě již nebyl do dlaně sochy umístěn žádný kříž,“ dodala mluvčí.

Mimochodem, tahle krásná socha by si zasloužila jiné místo, než metr od zábradlí mostu. Vypadá, jako by byl za katrem. A to je prosím svatý... (ber

Sochu svatého Jana Nepomuckého čeká finální úprava

ilustrační foto MMP

Socha svatého Jana Nepomuckého se loni v listopadu vrátila na své původní místo, kde ji naši předkové v časech minulých prvotně instalovali. Její „domácí“ prostředí je po letech opět před budovou muzea. Nepomucký je ale stále částečně kryt před nepříznivým počasím. To by se v blízké budoucnosti mělo změnit.

„Na příští týden je na místě samém svolána schůzka za účasti odborníků Národního památkového ústavu, restaurátora a investora, kde bude projednána finální úprava sochy,“ uvedl vedoucí oddělení realizace Odboru rozvoje a investic Magistrátu města Prostějova Petr Brückner. Podle jeho slov, příčinou proč se k finálním úpravám sochy přistupuje až teď, bylo zimní období a nevhodné klimatické podmínky. Jak informoval, konečné práce by měly být hotové nejpozději do 31. května 2016.

Svatý Jan je stále v péči restaurátorů

Foto ber

I když se socha svatého Jana Nepomuckého vrátila před budovu prostějovského muzea na náměstí T.G. Masaryka již před několika týdny, konečnou podobu stále nemá.

Lidé mohli léta vzácnou sakrální památku z osmnáctého století vídat před kostelem Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici. Po zrestaurování se vrátila na původní místo a v současné době restaurátoři dokončují poslední úpravy. Novou podobu dostává mimo jiné i podstavec, socha stále čeká i na zlacenou svatozář.
Za Janovo zrestaurování a přemístění město Prostějov zaplatilo přes tři sta tisíc korun. (ber)

Svatý Jan rozdělil radnici

Foto SOKA, ber, MMP

 

Socha svatého Jana Nepomuckého, která by se po renovaci měla vrátit na původní místo před nynější Zlatou bránou, rozdělila vedení prostějovské radnice.

Socha , která je sakrální památkou z poloviny 18. století, se od stejnojmenného kostela přesune na své původní místo u Zlaté brány, kde ji už nyní čeká nový podstavec. Jana budou hlídat dvě nově vysazené lípy a u nohou mu budou kvést květiny. Právě ony ale způsobily rozpor ve vedení radnice. „Osobně si myslím, že květin je na náměstí dost. U sochy měl být jen trávník, jak to bylo v původním návrhu,“ netajil se názorem primátor Miroslav Pišťák. Náměstkyně Ivana Hemerková ale hájila květenu. „Z ženského pohledu je to mnohem hezčí,“ konstatovala. (ber)

Svatý Jan Nepomucký se vrátí na hlavní náměstí

Foto MPv, archiv redakce

 

Na pondělním zastupitelstvu města vznesl Petr Kousal z KDU ČSL návrh, aby se socha právě restaurovaného Jana Nepomuckého vrátila ke stejnojmennému kostelu. Argument, že je to důstojnější místo, neprošel.

„Socha sv. Jana Nepomuckého bude přesunuta do prostor malé kuželny před budovu muzea. Rozhodli o tom památkáři s tím, že zde je její původní místo,“ vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. "Budou u ní vysazeny dvě lípy, jako náhrada za stromy, které musely být kvůli svému špatnému stavu pokáceny," konstatovala už před časem náměstkyně Ivana Hemerková.

Sochu restauruje a přemístí Daniel Bartoš ze Svitav, který naúčtuje městu cenu ve výši 273.750 Kč bez DPH, tj. 314.812 Kč včetně DPH. (ber)