svátek

Dnes mají svátek zvony a andělé

ilustrační foto

 

Druhý říjen je spojen se spoustou svátků, mimo jiné ho mají hospodářská zvířata a senioři. My jsem ale vybrali jiné dva. Dnes je totiž den zvonů a andělů.

O tom, proč a na čí popud byl Mezinárodní den zvonů zaveden, nejsou k dispozici žádné informace. Ale až dnes zaslechnete jejich zvuk, věnujte jim myšlenku. Jsou posly dávno minulých let a pamětníky dobrých i zlých časů. A až někdy budete uvažovat o výletu, co si tak zajet do Křtin. Tamější zvonkohra, kterou najdete v místním kostele, určitě stojí za pozornost.

Mám pocit, že druhý svátek, andělů strážných, je v dnešní době velmi aktuální. Tak nějak je potřebujeme čím dál víc. A proto si dovolím  jednu připomínku. Žijte tak, aby vám váš anděl strážný stačil... (ber)

28. září - Den české státnosti

ilustrační foto ber

 

Počínaje druhým tisíciletím si Česká republika v rámci Dne české státnosti připomíná 28. září smrt svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců. Kníže Václav, který žil na počátku 10. století, se zasadil o christianizaci raného českého státu, a přestože vládl relativně krátce, obestřela jej po mučednické smrti aura ochránce a patrona země.

Život jedné z nejvýznamnějších postav dějin českého státu je pro nedostatek informací zastřen hned několika spornými fakty. Protože hlavní zdroj poznatků o Václavově životě představují dobové legendy, v mnohých ohledech se různí pohled historiků na některé události.

Proč dnes Josef širočinou ledy láme?

Vše nejlepší všem Josefům k dnešnímu svátku!
Vše nejlepší všem Josefům k dnešnímu svátku!

Dnes slaví svůj svátek Josefové, kterých jen na Prostějovsku žije kolem dvou a půl tisíce (údaj k prosinci 2011). Nositelů tohoto tradičního jména sice u nás rok od roku ubývá, ale i tak jsou josefovské oslavy stále tradicí.

19. březen byl v dobách povinných oslav Mezinárodního dne žen (8. březen) jakýmsi protikladem, svátkem nejen Pepíků a Jožinů, ale všech mužů. Fakticky dodnes nebyl žádným podobným svátkem nahrazen, i když chlapi si k oslavě důvod vždy najdou.

Nový rok je i významným dnem České republiky

ilustrační foto

První den ledna není jen vstupem do nového roku, je také státním svátkem jako Den obnovy samostatného českého státu. Tento den si připomínají Češi jako rozdělení bývalého Československa v roce 1993.

K datu 1. ledna 1993 zanikla dosud fungující federace společného státu Čechů a Slováků – Česká a Slovenská federativní Republika (ČSFR), která existovala 74 let, dva měsíce a tři dny. V pátek 1. ledna 1993 vznikly ve střední Evropě dva nové samostatné státy - Česká republika a Slovenská republika. Toho dne nabyla účinnost i nová Ústava České republiky, která stanovila státní symboly i zákonodárné uspořádání. Od roku 2001 se 1. leden neslaví jen jako Nový rok, ale také jako státní svátek Den obnovy samostatného českého státu.      

(jap)