světelný smog

Nad Prostějovem se nikdy nestmívá. Kvůli světelnému smogu. Co na to radnice?

Foto Hvězdárna PV

Před dvěma dny PvNovinky zveřejnily výtah z článku Karla Trutnovského o světelném smogu v Prostějově. Vedoucí prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský mimo jiné zmiňuje znečištění způsobené lampami veřejného osvětlení. Město se ale brání, světla jsou podle něj v souladu s normami pro osvětlení komunikací v ulicích měst a obcí.

„Svítidla typu OCP jsou standardní a nejvíce používaná parková svítidla, která se používají k pro osvětlení zástavby rodinných domů, sídlišť, parků a klidnějších komunikací apod.  Na chodníku – oválu v Kolářových sadech okolo hvězdárny byly právě kvůli hvězdárně osazeny speciální svítidla s metal halogenovou výbojkou 35W, pro omezení svítivosti v těsné blízkosti hvězdárny.

Se světelným smogem město bojuje

ilustrační foto MMP

Světelný smog z pouličních lamp stále více ohrožuje životní prostředí. Mezi hlavní zdroje světelného znečištění ve městech patří nevhodné osvětlovací soustavy, osvětlené architektonické památky, billboardy a svítící reklamy. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zákonu na regulaci nevhodného svícení. Problematiku tohoto znečištění Prostějov už postupně řeší v rámci oblasti údržby veřejného osvětlení.

Jedná se především o postupnou výměnu nevhodných svítidel veřejného osvětlení typu „koule“, které svým celoprostorovým vyzařováním vytvářejí značnou úroveň světeného znečištění. "Tento typ svítidel se v Prostějově používá v centru města, kde se zcela záměrně osvětlují přilehlé fasády historických budov. Použití těchto svítidel v ostatních ulicích města a na sídlištích je zcela nevhodné, kde kromě světelného znečištění také obtěžují obyvatele svícením do oken přilehlých domů.