SVS

Lidl stahuje mleté vepřové maso. Kvůli nadlimitnímu obsahu antibiotik

ilustrační foto pixabay

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu mleté vepřové maso prodávané v prodejnách obchodního řetězce Lidl. Laboratorní vyšetření odhalilo v surovině (masovém ořezu z Polska), z níž byl produkt vyroben, nadlimitní obsah antibiotika amoxicilinu. Spotřebitelé, kteří mají maso doma, by jej rozhodně neměli konzumovat a mohou jej vrátit v prodejně, ve které jej zakoupili. Lidl ho měl 17,5 tuny.

Jde o Vepřové mleté maso 20 %, váha 1 kg, výrobce MASO POLIČKA s. s. s datem použitelnosti do 10.10.2021, šarže 207237.

Inspektoři SVS odebrali u výrobce vzorek ze zásilky masového vepřového ořezu dovezeného z Polska. Následné vyšetření prokázalo ve vzorku výrazně nadlimitní obsah amoxicilinu. Detekovaná hodnota byla 60krát vyšší než limit, který činí 50 µg/kg.

Veterináři varují chovatele psů před krmivem z USA. Má v sobě aflatoxiny

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) varuje před potencionálně nebezpečným krmivem pro zájmová zvířata od výrobce ze Spojených států amerických (USA) značky Sportmix. Podle informací amerických úřadů je konzumace krmiva v zemi výroby dávána do souvislosti s úhynem více než stovky psů.  Kukuřice použitá při výrobě krmiva byla kontaminovaná nebezpečnými aflatoxiny.  Některé šarže krmiva Sportmix, které kontaminovanou složku obsahovaly, se prodávaly také na českém trhu. V současné době probíhá jejich stahování, následně budou zlikvidovány. Chovatelé, kteří krmivo mají doma, by jej neměli svým psům (zvířatům) dávat a měli by jej vrátit v místě prodeje.

Výrobcem krmiva je společnost Midwestern Pet Foods, Inc, která krmiva vyrábí ve více provozech na několika místech USA.  Rizikovým má být podle informací amerických úřadů krmivo vyrobené v závodě ve státě Oklahoma s exspirací nejpozději do 9. července 2022. Potenciálně je tedy nebezpečné krmivo z tohoto závodu s exspirací 9. července, či dříve. Kód problematického závodu je v tomto případě „05“. Na obale je v takovém případě uvedeno např.: 07/09/22/05.

Veterináři opět varují před zdravotně závadným kozím sýrem z Lidlu

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) varuje před kozím sýrem vyráběným v Nizozemsku a prodávaným v České republice v prodejnách řetězce Lidl. Výrobek může obsahovat baktérie listerie. O přítomnosti problematické šarže na českém trhu SVS informovala již v polovině měsíce. Německo aktuálně rozšířilo varování na všechny šarže tohoto výrobku. Zákazníci, kteří mají jakoukoliv šarži tohoto výrobku doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě prodej, o čemž již na svých internetových stránkách informoval také prodejce.

Identifikace výrobku: „Milbona“ Ziegenrolle, aromatická – krémová, kozí rolka z Nizozemska, výrobce JERMI Käsewerk GmbH, DE BW 331 EG, bez rozdílu šarže a data spotřeby.

Jak SVS informovala v tiskové zprávě ze 17. 10. 2010, na český trh mělo být dodáno okolo 4000 balení původní problematické šarže sýra. Při následném šetření bylo veterinárními inspektory zjištěno, že díky včasnému pozastavení distribuce se podařilo celou tuto šarži zadržet na skladech řetězce a žádné balení produktu se k českým spotřebitelům nedostalo.

Sýr brie prodávaný v Lidlu obsahoval nebezpečný verotoxin

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že se v České republice v prodejnách řetězce Lidl v průběhu října prodával sýr brie od francouzského výrobce, v němž byla zjištěna přítomnost verotoxinu, který je škodlivý pro lidské zdraví.

SVS aktuálně obdržela oficiální informaci o přítomnosti výrobku na českém trhu prostřednictvím Systému rychlého varování (RASFF) z Německa. Zákazníci, kteří produkt před jeho stažením z prodeje zakoupili, by jej neměli v žádném případě konzumovat a mohou jej vrátit v místě prodeje. Prodejce již avizoval stahování produktu z trhu na svém webu.

Pozor! Fermentovaný salám ze Španělska obsahoval salmonely

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že se na českém trhu prodával fermentovaný salám fuet od výrobce Embutidos Solà z Barcelony, obsahující salmonely. O přítomnosti zdravotně závadného produktu na českém trhu informovaly SVS francouzské dozorové orgány v souvislosti s výskytem salmonelózy u tamních spotřebitelů, kteří španělský salám konzumovali. Čeští spotřebitelé, kteří mají výrobek níže uvedené specifikace doma, by jej v žádném případě neměli konzumovat a měli by jej vrátit v místě, kde jej koupili.

Salám Fuet Extra 150 g výrobce: Embutidos Solà, s. a., Avda de la Ribera 33, 08503 Gurb, Barcelona, ES 10.01924/B CE má minimální trvanlivost od 18. 10. 2020 do 4. 1. 2021. Jak bylo veterinárními inspektory zjištěno při došetřování případu, na český trh se dostalo přibližně 19 000 spotřebitelských balení potenciálně zdravotně závadného výrobku, z toho necelých 7 000 ks se podařilo stáhnout ještě ze skladů. Více než 12 000 ks se dostalo do prodejní sítě.

Veterináři varují před kupováním zvířat na inzerát!

ilustrační foto pixabay.com

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila na svém webu novou rubriku Nákup zvířat. Nákup zvířete na inzerát, v dnešní době nejčastěji na internetu, s sebou nese i určitá rizika. Nová rubrika obsahuje doporučení formou otázek a odpovědí, která by měla snížit riziko, že si potenciální nakupující pořídí zvíře z nevhodných podmínek chovu či naletí podvodníkovi.

Boj proti problematickým chovům velkého množství zvířat neboli množírnám je pro veterinární dozor dlouhodobě důležitým tématem a v posledních letech se stává problematikou, o které diskutuje stále širší část veřejnosti. Kromě postupného zpřísňování legislativy, důsledných kontrol problematických chovů a následného postihování závažných porušení legislativy, vidí SVS jako efektivní nástroj především osvětu veřejnosti.

SVS zachytila zásilku polského drůbežího masa s nálezem salmonely

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) zachytila zásilku 1 200 kg kuřecích mražených stehen z Polska, u které byla vyšetřením potvrzena přítomnost salmonel (konkrétně Salmonella enteritidis). Zásilku objevili veterinární inspektoři v provozu velkoobchodního skladu Petr Novotný – Gastroplus v Lounech. Stejná šarže polských kuřecích prsou z Polska byla také doručena do Olomouckého kraje. Skončila u zákazníků.

"Uvedených 1 200 kg kuřecího masa bylo součástí zásilky stejné komodity téhož původu o celkové hmotnosti 4 800 kg. Veškeré nedistribuované mražené drůbeží maso, celkem 3 940 kg, bylo zajištěno a uskladněno odděleně a čeká se na laboratorní výsledky," uvedl mluvčí veterinářů Petr Vorlíček. 

Ode dneška platí novela veterinárního zákona. Zavádí i čipování psů

ilustrační foto ber

Ve středu 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce.

„Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších dvanácti měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“

Veterina stahuje z trhu německé pudinkové dezerty, mohou obsahovat úlomky kovu

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje pudinkové dezerty od německého výrobce Neuburger Milchwerke GmbH & Co. Německé dozorové orgány informovaly prostřednictvím systému rychlého varování RASFF ostatní členské země o přítomnosti kovového úlomku v balení dezertu. Německý výrobce proto stahuje několik druhů mléčných produktů vyrobených v období od 13. do 17. 3. 2017, které distribuoval i do ČR. Po stažení výrobku z trhu budou pudinkové dezerty vráceny zpět výrobci, nebo zlikvidovány.

Identifikace výrobků: Název výrobce: Neuburger Milchwerke GmbH & Co., Neuburg a.d. Donau Identifikační značka výrobce: DE BY 104 EG

Veterina stahuje dvě zásilky drůbežích produktů kvůli obsahu salmonel

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje dvě zásilky drůbežích produktů původem z Brazílie. Důvodem pro stahování výrobků je informace od Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně, který informoval SVS, že ve dvou vzorcích odebraných v rámci kontrol masa z Brazílie zjistil přítomnost bakterií rodu Salmonella. Po stažení z trhu budou oba produkty vráceny zpět odesílateli, nebo zlikvidovány. Za uvádění zdravotně závadných potraviny na trh hrozí pokuta až 50 milionů Kč.

Produkt č. 1: SEARA – Kuřecí prsa bez kosti, bez kůže, hluboce zmrazená, hmotnost balení: 2 kg (karton 6 x 2 kg), celkem 9396 kg. "Šetřením SVS zbylo zjištěno, že místem určení této zásilky byly v ČR firmy TWARDZIK CZ z Kunovic a Laris Trading Company spol. s. r. o. se sídlem v Kladně. Od nich kuřecí prsa nakupovaly další subjekty. Konečnými odběrateli pak byly převážně stravovací zařízení, mezi nimi i vojenská jídelna, v níž byly odebrány vzorky," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.