SVS

SVS zachytila zásilku polského drůbežího masa s nálezem salmonely

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) zachytila zásilku 1 200 kg kuřecích mražených stehen z Polska, u které byla vyšetřením potvrzena přítomnost salmonel (konkrétně Salmonella enteritidis). Zásilku objevili veterinární inspektoři v provozu velkoobchodního skladu Petr Novotný – Gastroplus v Lounech. Stejná šarže polských kuřecích prsou z Polska byla také doručena do Olomouckého kraje. Skončila u zákazníků.

"Uvedených 1 200 kg kuřecího masa bylo součástí zásilky stejné komodity téhož původu o celkové hmotnosti 4 800 kg. Veškeré nedistribuované mražené drůbeží maso, celkem 3 940 kg, bylo zajištěno a uskladněno odděleně a čeká se na laboratorní výsledky," uvedl mluvčí veterinářů Petr Vorlíček. 

Ode dneška platí novela veterinárního zákona. Zavádí i čipování psů

ilustrační foto ber

Ve středu 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce.

„Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších dvanácti měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“

Veterina stahuje z trhu německé pudinkové dezerty, mohou obsahovat úlomky kovu

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje pudinkové dezerty od německého výrobce Neuburger Milchwerke GmbH & Co. Německé dozorové orgány informovaly prostřednictvím systému rychlého varování RASFF ostatní členské země o přítomnosti kovového úlomku v balení dezertu. Německý výrobce proto stahuje několik druhů mléčných produktů vyrobených v období od 13. do 17. 3. 2017, které distribuoval i do ČR. Po stažení výrobku z trhu budou pudinkové dezerty vráceny zpět výrobci, nebo zlikvidovány.

Identifikace výrobků: Název výrobce: Neuburger Milchwerke GmbH & Co., Neuburg a.d. Donau Identifikační značka výrobce: DE BY 104 EG

Veterina stahuje dvě zásilky drůbežích produktů kvůli obsahu salmonel

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje dvě zásilky drůbežích produktů původem z Brazílie. Důvodem pro stahování výrobků je informace od Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně, který informoval SVS, že ve dvou vzorcích odebraných v rámci kontrol masa z Brazílie zjistil přítomnost bakterií rodu Salmonella. Po stažení z trhu budou oba produkty vráceny zpět odesílateli, nebo zlikvidovány. Za uvádění zdravotně závadných potraviny na trh hrozí pokuta až 50 milionů Kč.

Produkt č. 1: SEARA – Kuřecí prsa bez kosti, bez kůže, hluboce zmrazená, hmotnost balení: 2 kg (karton 6 x 2 kg), celkem 9396 kg. "Šetřením SVS zbylo zjištěno, že místem určení této zásilky byly v ČR firmy TWARDZIK CZ z Kunovic a Laris Trading Company spol. s. r. o. se sídlem v Kladně. Od nich kuřecí prsa nakupovaly další subjekty. Konečnými odběrateli pak byly převážně stravovací zařízení, mezi nimi i vojenská jídelna, v níž byly odebrány vzorky," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterina nařídila stáhnout z trhu velké množství polských vajec. Kvůli salmonele

ilustrační foto ber

Státní veterinární správa (SVS) nařídila okamžitě stáhnout z trhu vejce od polského dodavatele Fermy Drobiu Wozniak Sp. z.o.o. Jejich příjemci byly v Česku tři obchodní řetězce a jedna zpracovatelská firma. Podle informace obdržené systémem rychlého varování RASFF jsou vejce od této firmy zdrojem původce salmonelózy.

O onemocnění v souvislosti s vejci od výše uvedeného polského dodavatele informovalo například Nizozemsko, Norsko, Chorvatsko a Velká Británie (Skotsko). Polská kompetentní autorita dne 20. října 2016 zakázala uvádět na trh vejce této společnosti a následně nařídila stažení všech dotčených šarží vajec od všech odběratelů Fermy Drobiu Wozniak Sp. z.o.o

Veterinární správa nařídila vrátit zpět do Polska více než osm tun kuřecího kebabu

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) na základě kontroly v místě určení zásilky ve Vranovicích v Jihomoravském kraji pozastavila více než osm tun drůbežího polotovaru k přípravě kebabu. Při kontrole byly zjištěny vážné nedostatky ve značení zboží. U více než poloviny mraženého masa označeného jako „Halal“ nedokázal příjemce zásilky doložit jeho původ. Zásilka bude vrácena zpět výrobci. O pokutě rozhodne správní řízení. Za zjištěná porušení hrozí dle platné legislativy pokuta ve výši až jeden milion korun.

V mrazírenském skladu společnosti Kebab expres s.r.o. ve Vranovicích provedla SVS dne 2. 6. 2016 kontrolu zaměřenou zejména na plnění povinností souvisejících se sledovatelností potravin. „Během kontroly byla zjištěna řada nedostatků. V údajích o složení výrobku nebyly odlišeny alergeny od ostatních vyjmenovaných složek.

Veterinární správa nařídila stáhnout z trhu sýr Roquefort

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu francouzský sýr Roquefort. Obsahoval totiž bakterii Escherichia coli, která produkuje nebezpečné Shigatoxiny. Výrobek v České republice distribuoval řetězec Makro.

„Některé Shigatoxiny mohou způsobit závažný krvavý průjem, který může v některých případech vyústit v akutní selhání ledvin vyžadující intenzivní péči,“ upozornila veterinární správa.

Informaci o přítomnosti sýra na společném unijním trhu obdržela SVS z Francie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Na základě šetření u francouzského výrobce bylo zjištěno, že výrobek byl distribuován v týdnu od 17. do 24. března 2016 do řetězce Makro a následně také do řetězce Metro na Slovensko.

Máte rádi Čertíky? Pozor na injekční jehly!

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) řeší v poměrně krátkém odstupu už druhý podnět od zákazníka, který našel v masném výrobku úlomek injekční jehly. Výrobek s názvem Čertíci pochází z Kosteleckých uzenin. Na rozdíl od prvního případu z počátku ledna 2016 neprokázala kontrola zavinění ze strany výrobce. Inkriminovaná šarže uzeniny je již po datu spotřeby, nelze však vyloučit, že někteří zákazníci mohou mít produkt v mrazáku.

„Asi dvoucentimetrový úlomek se podle zákazníka nacházel v masném výrobku s názvem Čertíci, který vyrobila společnost Kostelecké uzeniny a.s. Jak bylo zjištěno při následném šetření, výrobek patřil do šarže L000900458767. Ta byla expedována z Kostelce do centrálního skladu obchodního řetězce Globus v Jirnech v množství 60 kusů. Uzeniny byly zabaleny ve vaničkách o váze 400 g. Datum spotřeby bylo u této šarže 27. února 2016. Spotřebitel však uvádí, že měl výrobek uskladněný v mrazáku,“ informoval mluvčí SVS Petr Pejchal.

V Uherské klobáse v Lidlu našla zakáznice kus injekční jehly!

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) dnes nařídila stáhnout z prodeje Uherskou klobásu od výrobce Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s., prodávanou obchodním řetězcem Lidl. Důvodem stahování výrobku z trhu je nález úlomku injekční jehly, což je v rozporu s požadavky na bezpečnost potravin.

SVS obdržela podnět k prošetření od Státní zemědělské a potravinářské inspekce dne 7. 1. 2016 na základě stížnosti zákaznice. Kovový úlomek se nacházel v klobáse zakoupené v prodejně Lidl v Teplicích. Celkem dvě šarže výrobku jsou v prodeji od 23. 12. 2015 a od 28. 12. 2015. Jejich celková hmotnost činí 2 100 kg (8 400 ks).

"V současné době probíhá došetřování celého případu. Zakoupený výrobek je možné vrátit zpět v místě prodeje," uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal.

Identifikace výrobku:

Název: Uherská klobása PIKOK 250 g OA

Používáte med? Pozor na antibiotika v něm, varují inspektoři

Ilustrační foto psnv.cz

Na tuzemském trhu se objevil med, který obsahuje chloramfenikol a nitrofurany. Dle informací od distributorů byla většina medu již prodána konečným spotřebitelům. Zakoupený med bude možné vrátit v místě prodeje. Jde o medy společnosti Včelpo, informovala Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Med obsahoval například zakázaná antibiotická léčiva chloramfenikol a nitrofurany, která se v Evropské unii i v řadě dalších vyspělých zemí nesmí podávat zvířatům, jejichž produkty jsou určeny pro lidskou spotřebu. Některá antibiotika patří k vysoce rizikovým látkám, které by se neměly v potravinách objevovat.