SZPI

Sklad potravin v Přemyslovicích zavřela špína a myši

Foto SZPI

Minimarket v Přemyslovicích, který provozuje Van Linh Hoang, navštívili 5. února inspektoři SZPI. A uzavřeli sklad potravin.

Příčinou byl výskyt myšího trusu a mrtvých myší, výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění všech prostor, nečistoty na podlaze, riziko kontaminace potravin z důvodu nevyhovujících prostor. "Velikost či uspořádání prostor pro skladování potravin neumožňuje správnou hygienickou praxi," upozornili inspektoři. (Zdroj SZPI)

 

Inspekce zjistila prodej doplňků stravy s nepovolenou látkou na podporu erekce

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala kontrolním nákupem prostřednictvím webové stránky www.vigrx.cz šarži doplňku stravy VigRX Plus, který obsahoval nepovolenou látku sildenafil.

"Sildenafil se používá k léčbě erektilní dysfunkce. Tato látka je povolena k použití pouze v léčivech a přípravky obsahující sildenafil může dávkovat pouze lékař vzhledem k možným nežádoucím účinkům. Doplňky stravy jsou však potraviny, v kterých je přítomnost sildenafilu zakázána," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Co říká Makro na zjištěné pesticidy v jablkách v jejich prodeji?

ilustrační foto ber

Makro ke zjištěným nedostatkům Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci vydalo následující tiskovou zprávu:

MAKRO ČR ukončilo spolupráci s farmářem, od kterého pocházela zásilka jablek se zjištěným nadlimitním výskytem pesticidu. Společnost již prodává pouze jablka od polských dodavatelů, kteří poskytli výsledky testů na pesticidy. I nadále budou požadovány doklady o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky. Číslo protokolu bude nově uvedeno i na etiketě každého výrobku.

Společnost MAKRO ČR zároveň zvýšila frekvenci interní kontroly pesticidů u daných komodit.

Potravinářská inspekce našla jablka plná pesticidů. Podruhé v krátké době

ilustrační foto ber

Podruhé během necelých dvou týdnů objevili zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce várku jablek z Polska, v nichž bylo velké množství pesticidů.

"V rámci průběžných kontrol přítomnosti cizorodých látek v potravinách Potravinářská inspekce zjistila přítomnost zakázaného pesticidu propargit v šarži jablek červených Gloster z Polska," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. "Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Olomouci," doplnil. 

Rozbor laboratoře potvrdil kontaminaci propargitem v koncentraci 0,043 mg/kg. V tomto případě ani nelze napsat, kolikanásobně byl překročen povolený limit. Propargit je totiž na území EU úplně zakázaný a neměl by být vůbec přítomný.

Led do pití? Skoro půlka neprošla kontrolou na bakterie

ilustrační foto michanenapoje.cz

Pokud si necháváte dát led do pití, pak byste měli dávat pozor. Inspektoři potravinářské inspekce odhalili, že téměř polovina hodnocených ledů do nápojů v restauracích a dalších provozovnách nesplnila zdravotní a hygienické limity. Analýza prokázala nevyhovující hodnoty pro výskyt některých bakterií.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se zaměřili na kontrolu mikrobiologických požadavků u nabízených pokrmů, surovin a kuchyňských a výrobních zařízení. Cílem bylo ověřit, zda přítomnost patogenních organismů nepřesahuje povolené hodnoty.

"Mezi sledované parametry náležel výskyt bakterií Listeria monocytogenes, Salmonella, Escherichia coli, norovirů, hepatitidy A a dalších patogenů," přiblížil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kaufland prodával nebezpečnou pomazánku. Plnou hmyzu

Foto SZPI

Poslední říjnový den odhalila úřední kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce v prodejně řetězce Kaufland v Olomoucké ulici v Prostějově nebezpečnou pomazánku.

Šlo o Hamé Svačinka jemná pomazánka, výrobce Hamé a.s. Kunovice. "Uvnitř uzavřeného skupinového balení po čtyřiadvaceti kusech byl zjištěn výskyt živých i mrtvých škůdců," uvedla SZPI. (Zdroj SZPI)

Potravinářská inspekce zakázala Lunch Meat s chybějícím podílem masa

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu závažným způsobem falšovanou potravinu CANNED PORK LUNCHEON MEAT, LUNCH MEAT Ma Ling, Vepřový lunch, Hmotnost: 340 g. hotové jídlo – vhodné pro přímou spotřebu, minimální trvanlivost: 29.10.2017, šarže: LP-5 EJ29-1, výrobce: Shanghai Maling (czech) a.s., 417 57 Hrobčice 93, Česká republika.

Příslušný právní předpis jasně uvádí, že konzerva typu tzv. luncheon meat musí obsahovat minimálně 70 % masa.

"Skutečný obsah masa v konzervě ale laboratorní rozbor stanovil na pouze 42,6 % hmotnosti výrobku. Inspektoři SZPI falšovanou potravinu podrobili kontrole v pobočce sítě prodejen NORMA k.s. v Praze. Z došetřování vyplynulo, že prodejce uváděl do oběhu celkem 52 800 ks závadné šarže potraviny," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. SZPI zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení pokuty. (Zdroj SZPI)

 

Prodejna prodávala nejakostní med

Foto SZPI

Na kontrolu do prodejny Phuong Le Thi "POTRAVINY - VEČERKA" v Brodku u Prostějova se Státní zemědělská a potravinářská inspece vydala na kontrolu 7. července 2017. Našla zde nejakostní med.

"Potravina měla neznámý původ, informace o provozovateli potravinářského podniku na obale je smyšlená - IČO nesouhlasí dle živnostenského rejstříku se jménem podnikatele," objevili inspektoři.

Aktivita enzymu diastáza byla podstatně nižší, než je stanoveno v příslušném právním předpise. Aktivita enzymu klesá například stárnutím medu.

Obsah látky hydroxymethylfurfural byl desetkrát vyšší, než připouští příslušný právní předpis. Hydroxymethylfurfural (HMF) je látka, která vzniká například při vyšších teplotách během zpracování medu. (Zdroj SZPI)

 

Tempo v Západní prodávalo "málo vysušenou" Vysočinu

Foto SZPI

V květnu navštívili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce prodejnu Tempo v Západní ulici v Prostějově. Našli zde nejakostní Vysočinu.

Šlo o salám Vysočina ve folii, vyrobený firmou Bivoj a.s. Opava. "Ve výrobku byla zjištěna vyšší hodnota aktivity vody, než připouští příslušný právní předpis. Výrobek se spotřebiteli může jevit jako "málo vysušený"," konstatovali inspektoři. (Zdroj SZPI)

Inspekce varuje před kandovanými třešněmi

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu nevyhovující šarži kandovaných třešní Fruit Exclusive. Výrobek má obsahovat nevyhovující barviva.

"Laboratorní rozbor ve výrobku potvrdil přítomnost barviva košenila v koncentraci 517 mg/kg. Právní předpis připouští maximální koncentraci v hodnotě 200 mg/kg a inspektoři SZPI proto nařídili neprodlené stažení předmětné šarže z tržní sítě," napsal mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspekce musela zakázat prodej jedné tuny kandovaných třešní v distribuci Kauflandu, Makra a dalších obchodních řetězců. "Společnost POEX Velké Meziříčí, a.s. objednal a dovezl do ČR celkem 10 176 kusů potraviny, tedy 1 017,6 kg," dodal mluvčí.