televize

Od března startuje nové televizní vysílání

ilustrační foto

Ve středu 1. března se naše republika vydá na cestu k novému televiznímu vysílání. Stávající systém DVB-T v příštích třech letech nahradí systém DVB-T2. Zhruba 2,5 milionu domácností si kvůli tomu bude muset pořídit novou televizi nebo set-top box.

Ve středu dopoledne České radiokomunikace spustí na vysílači Praha–Žižkov naostro nové vysílání, které poběží minimálně tři roky souběžně se stávajícím systémem. Po žižkovském vysílači se přidá vysílač Cukrák. Vláda už loni rozhodla, že starý TV signál bude vypnut nejpozději v únoru 2021.

Pro diváka se nic zásadního nemění, novinku pozná leda podle toho, že se mu může zdvojit nabídka programů v menu jeho televizoru.

Nově můžete sledovat zpravodajské bloky z Prostějova i přes klasické antény

ilustrační foto prijduvcas.cz

Zpravodajské bloky z Prostějova mohou nyní sledovat i majitelé klasických televizních antén.

Anténu si stačí nastavit na některý z vysílačů pokrývajících Olomoucký kraj, tedy konkrétně Radíkov (Olomouc) či Tlustá hora (Zlín). Tento signál pokrývá vysílání pro zhruba 700 tisíc obyvatel v rámci Olomouckého a Zlínského kraje.

„Rozšíření vysílání i na pozemní vysílače bude přínosem pro občany a znamená zkvalitnění informovanosti obyvatel, protože takto získají přístup ke zpravodajství i lidé, kteří nemají kabelovou televizi, satelit nebo internet a využívají pouze klasické televizní antény,“ říká primátorka města Prostějova Alena Rašková.

Znáte sociálně znevýhodněnou rodinu, které zdarma opravit dům či byt? Čtěte!

ilustrační foto internet

 

S více než zajímavou informací se na PvNovinky obrátila Jana Seifriedová, majitelka agentury Seja. Společnost, se kterou spolupracuje, v současné době připravuje humanitárně-dokumentární pořad ve stylu Jak se staví sen, který se bude vysílat v prosinci na jedné z českých komerčních televizí. A hledá do něj sociálně znevýhodněnou rodinu.

"Jde o dokument, ve kterém skupina architektů a stavařů pomůže sociálně znevýhodněné rodině, která má potíže s bydlením, tím, že jim zdarma upraví byt či dům tak, aby vyhovoval jejich potřebám. Jedná se o investici v řádech statisíců a celý pořad bude natáčen po dohodě a konzultaci se všemi protagonisty, aby ve finále vznikl velmi pozitivní pořad," vysvětlila Jana Seifriedová.

Před osmi lety vybuchla v Česku atomovka

ilustrační foto

 

Pamatujete na televizní šot, který zvedl republiku doslova ze židlí? Před osmi lety, 17. června roku 2007, umělecká skupina Ztohoven napadla vysílání České televize a v pořadu Panorama odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v Černém Dole.

Dodnes největší akcí, co do závažnosti, kterou skupina zorganizovala, byl výstup na jeden z vysílačů používaných Českými radiokomunikacemi a napíchnutí se na jednu z kamer používanou pro živý přenos z Krkonoš. V ranním vysílání 17. června se tak na ČT2 v pořadu Panoráma odvysílal fiktivní výbuch atomové bomby s panoramatem Krkonoš na pozadí. Často se tento akt uváděl jako „hacking do vysílání České televize“. Mnoho diváků bylo šokováno. Bylo podáno trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, což ovšem soudce nepotvrdil.

Satelitní televize Skylink a CS Link od dubna zdraží poplatky

ilustrační foto

 

Satelitní televize Skylink a CS Link od dubna zvýší v ČR i na Slovensku servisní poplatek. Pravidelná měsíční platba pro zákazníky v Česku stoupne ze 33 Kč na 55 korun a zvýší se i jednorázové platby na jeden a dva roky. Firma M7 Group, která služby provozuje, to  oznámila v tiskové zprávě.

Roční poplatek se od dubna zvýší ze 498 Kč na 935 korun a poplatek na 24 měsíců stoupne z 899 korun na 1485 Kč. Cenově nejvýhodnější variantou podle zástupců M7 zůstává pravidelná měsíční platba prostřednictvím služby SIPO nebo inkasa z účtu. "Hlavním důvodem jsou vyšší náklady na zajišťování příjmu rostoucího počtu programů, jejich distribuci ve vyšší obrazové kvalitě a rozšíření péče o zákazníky," uvedl mediální zástupce firmy Marek Němec.

Hanácký folklór zdokumentovala televize

ilustrační foto

V sobotu 10. března dostanou v pořadu Folklorika, který vysílá ČT 2 od 9.20 hodin, prostor hanácké zvyky a tradice. Letošní ostatkový průvod v Pivíně natáčela Česká televize a nabídne reportáž z jeho průběhu divákům v celé republice.

Ostatky v Pivíně jsou vyhlášené široko daleko i za hranicemi regionu. V režii Divadelní společnosti Větřák se stará lidová tradice odehrávala po čtyři dny – od sobotního maškarního průvodu a převzetí práva od starosty obce, až po pochování basy Barborky o úterní půlnoci. Ostatky v Pivíně pořádají už řadu desetiletí, letos to bylo po čtyřiačtyřicáté.

Miroslav Donutil natáčel pořad v Prostějově

Miroslav Donutil v prostějovském Národním domě

V neděli večer natáčela Česká televize v Národním domě v Prostějově další díl úspěšného pořadu Trumfy Miroslava Donutila. Hosty byli tentokrát úspěšní tenisté Petra Kvitová a Tomáš Berdych.

V přednáškovém sále Národního domu probíhalo v neděli večer natáčení jednoho z dílů nového pořadu České televize Trumfy Miroslava Donutila. Talk show oblíbeného herce a baviče představuje osobnosti, které patří mezi špičku ve svém oboru, jsou oblíbení a jsou jakýmsi českým trumfem.