teploměr

Čeká nás teplý víkend. V pátek bude místy až třicet stupňů!

ilustrační foto

Slunečné počasí s nadprůměrnými teplotami vydrží i v příštích dnech. Nejtepleji bude v pátek, kdy teploty stoupnou k 28 stupňům Celsia, na západě Čech pak i k tropické třicítce. O víkendu přejde přes Česko nevýrazná studená fronta, která s sebou přinese nízkou oblačnost a ojediněle i přeháňky. 

„Nejteplejším dnem týdne a také dosavadní uplynulé části roku 2018 bude pátek, kdy v přílivu velmi teplého vzduchu budou teploty v Čechách stoupat na 24 až 28 °C. Nejtepleji bude v oblastech v západní polovině Čech, kde může teplota ojediněle stoupat i nad toto rozmezí, u nejteplejších stanic nejpravděpodobněji mezi 29 a 30 stupňů Celsia,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu. Na Moravě bude podle Hanzlíka chladněji, jen do 25 °C. (red)

Dnes bude pod mrakem, nezapomeňte deštník

ilustrační foto ber

První pracovní den bude zataženo, na většině území se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. 

"Nejvyšší teploty se budou pohybovat od osmnácti do jednadvaceti stupňů Celsia," vzkazují meteorologové. (red)

Dnes bude až 23 stupňů!

ilustrační foto ber

Během pondělí je jasno až polojasno, teploty se vyšplhají až na 23 stupňů Celsia.

Během dne bude foukat zpočátku mírný, postupně čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, od vyšších poloh místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 20 m/s, začne večer částečně slábnout. 

Tak užívejte pěkného dne! (red)

 

V úterý nastane astronomické jaro. Ve znamení Berana

ilustrační foto ber

V úterý 20. března v 17,15 hodin začne astronomické jaro. Začíná v okamžiku, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Oblékejte se do červené, noste rubíny a zbavte se přebytečností.

Zvěrokruh začíná znamením Berana, které má svůj počátek v jarní rovnodennosti. Zvířecí symbol berana poměrně dobře vystihuje vlastnosti tohoto znamení, jako je temperament, smělost a bojovnost. Berani jsou nezávislí, dynamičtí, rozhodní, aktivní, iniciativní a plni nadšení. V době, kdy Slunce prochází znamením Berana, v letošním roce to bude od 20. března do 20. dubna 2018, se snažte výše zmíněné charakteristiky tohoto energického znamení v sobě rozvíjet. 

O víkendu bude až -12 stupňů. A vrátí se sníh!

ilustrační foto ber

Jarní teploty z minulého víkendu se jen tak nezopakují. Dnes, tj. ve čtvrtek 15.3., bude sice až jedenáct stupňů, v sobotu se ale do ČR vrátí mrazy. V neděli mohou teploty klesnout až na -12 stupňů. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Celý víkend bude navíc foukat silný nárazový vítr o rychlosti až 90 km/h.

Ve středu nejvyšší odpolední teploty dosáhly většinou 4 až 8 °C, ve čtvrtek bude přibližně o tři stupně tepleji. Avšak výrazného ochlazení se dočkáme už o víkendu, kdy nejen zasněží a budou celodenní mrazy, ale bude k tomu vát čerstvý severovýchodní vítr, který bude pocit mrazu dále prohlubovat. O víkendu se odpolední teploty budou pohybovat většinou mezi -6 až -2 °C. V příštím týdnu se pak bude postupně oteplovat. (Zdroj ČHMÚ)

 

Počasí na pondělí: Teplo a vítr

ilustrační foto ber

V pondělí bude oblačno, přechodně polojasno a jen místy se objeví přeháňky. Večer se od západu zatáhne a může zapršet. 

Nejvyšší teploty 13 až 16 °C, na horách 7 až 11 °C. Čerstvý jižní až jihozápadní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách 25 až 30 m/s. Večer bude vítr částečně slábnout. (Zdroj ČHMÚ)

Čeká nás mrazivý týden!

ilustrační foto ber

Až do druhé poloviny příštího týdne očekávají meteorologové minimální teploty od minus patnácti do minus deseti stupňů Celsia. V tradičně nejstudenějších místech ale může teplota klesnout i pod minus třicet. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes, tedy v pondělí 26. února, bude deset a více stupňů pod nulou a v dalších dnech se dál ochladí. Denní minima se budou pohybovat od minus patnácti do minus deseti stupňů. Při malé oblačnosti, slabém větru a sněhové pokrývce budou kolem minus osmnácti stupňů. "V důsledku mírného až čerstvého větru bude pocitová teplota ještě výrazně nižší," upozorňují meteorologové. Mrazy se budou podle nich postupně zmírňovat až koncem příštího týdne. (Zdroj ČHMÚ)

Teplota dnes v Prostějově klesla pod -10 stupňů

ilustrační foto ber

Paní Zima se na Prostějovsku zatím moc nepředvedla ve své mrazivé kráse, tak si to vynahradila v neděli ráno.

Meteorologická stanice prostějovské hvězdárny naměřila v 7,28 hodin vůbec nejnižší teplotu letošního roku, -10,3 °C. Podle meteorologů můžeme podobné teploty očekávat i v příštím týdnu. (ber)

 

Čeká nás mrazivý týden

ilustrační foto ber

Celý následující týden bude chladný, teploty naměříme převážně okolo nuly. Mrazivé pak budou zejména první noci, kdy bude rtuť teploměru klesat k -10 °C. Později se noční teploty budou držet okolo pěti stupňů pod nulou. Se srážkami se setkáme většinou ve formě sněhu, ale bude jich méně.

Nejchladnější noc týdne čekáme na počátku týdne, z pondělí na úterý. 

„Teploty budou při projasněné obloze klesat na hodnoty od -5 do -10 °C, ojediněle bude kolem -13 °C, v mrazových kotlinách na horách teploty pravděpodobně sestoupí místy pod -20 °C,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Srážkové úhrny pak očekáváme spíše nízké, s postupným ochlazováním bude většinou sněžit. Nasněží pravděpodobně do 5 cm, v oblasti hor na východě a severovýchodě může připadnout až 10 cm.

Od úterý se ochladí, mělo by i sněžit

ilustrační foto ber

Dnes by se venkovní teplota měla vyšplhat až ke třinácti stupňům Celsia, v noci na úterý však přijde studená fronta a spolu s ní i mírné ochlazení. Během týdne už se vzduch neohřeje na víc než osm stupňů a teplota bude dále klesat. 

Zároveň začne postupně přibývat srážek, které budou ve vyšších polohách, o víkendu však již na většině území, sněhové.

"Příliv teplého vzduchu tedy ukončí studená fronta, která bude v noci na úterý postupovat přes naše území k jihovýchodu. Za ní k nám pronikne chladnější vzduch od severozápadu a přechodně se k nám rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu," popisuje meteorolog Jan Rosa.

Nejnižší denní teploty by ale během týdne neměly klesnout pod bod mrazu. (Zdroj ČHMÚ)