teploměr

Do pátku si užijeme letní počasí, o víkendu se ochladí

ilustrační foto ber

Již několik dní přetrvává slunečné a teplé počasí, které můžeme očekávat ještě ve čtvrtek a v pátek, kdy teploty vyšplhají až k 28 stupňům. Od pátku se bude podle předpovědi na většině území vyskytovat občasný déšť a během víkendu nás bude doprovázet chladnější počasí s občasným deštěm.

Podle meteorologů byl včerejšek letošním prvním dnem, kdy teplota na některé stanici překročila hranici 25 °C. Bylo tomu tak na stanici Plzeň-Bolevec 25,4 °C a Plzeň-Mikulka 25,2 °C. Dnešní teploty se dostaly pravděpodobně ještě výše, maxima se očekávaly mezi 23 a 27 °C.

Do konce roku mráz nečekejte, vzkazují rosničkáři

ilustrační foto ber

Do konce letošního roku už se mrazů přes den podle předpovědi meteorologů zřejmě nedočkáme. Teploty budou stoupat ke zhruba 2 až 6 °C, sněžit tak bude jen ojediněle ve vyšších polohách. Konec letošního roku tak bude velmi teplý a spíše zatažený. 

Ve čtvrtek vystoupaly podle Českého hydrometeorologického ústavu teploty k 5 až 9 °C. Přes den bylo převážně zataženo až oblačno.

I v pátek se budou teploty držet vysoko nad nulou, přes den by mělo být kolem 4 až 8 °C. Srážky se budou stále držet převážně na severu a severovýchodě republiky, nad 900 metrů se pak budou objevovat srážky smíšené nebo sněhové.

Podzim je tady. Vytáhněme teplé oblečení!

ilustrační foto ber

Podle ČHMÚ zažíváme doposud nejstudenější frontu tohoto roku. Podzim je již definitivně tady.

Během víkendu se v Česku odehrála velmi razantní změna počasí – letní sezona náhle skončila a nahradilo ji studené období. Tropické počasí ukončila studená fronta, která bude pokračovat i nadále.

Přes den bude okolo dvanácti stupňů, v noci teploty klesnou k nule. 

Na hřebenech některých hor už dokonce napadl sníh. Stalo se tak nejčasněji za poslední dobu. (Zdroj ČHMÚ)

 

Teplé dny končí. O víkendu se ochladí a bude pršet

ilustrační foto ber

Velmi teplé dny končí. Ještě dnes a zítra můžeme očekávat teploty kolem tropické třicítky, o víkendu se o více než deset stupňů ochladí a přijde déšť. O víkendu budou maximální teploty jen kolem 17 °C. Další studená fronta přejde přes naše území v pondělí a za ní bude ještě chladněji.

V noci na pátek bude většinou jasno s ranními ojedinělými mlhami. Nejnižší teploty budou 15 až 11 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr do 4 m/s.

V pátek přes den předpokládají meteorologové jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Odpoledne a večer od západu bude přibývat oblačnost a později večer v Čechách přeháňky, občas i bouřky. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C.

Bude horko. A možná i bouřky

ilustrační foto ber

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno, odpoledne a večer polojasno až oblačno a ojediněle čekáme přeháňky nebo bouřky. 

Nejvyšší teploty 33 až 36 °C, na horách 25 až 29 °C. Slabý proměnlivý vítr do čtyř metrů za sekundu. Pěknou sobotu! (red)

 

Víkend bude tropický. A vedro nepoleví

ilustrační foto ber

V pátek bude obloha jasná až polojasná, ale ojediněle se mohou objevit i přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 32 do 35 stupňů, na horách od 25 do 29. Foukat bude mírný severovýchodní vítr. 

V sobotu ráno bude také jasno až polojasno a ojediněle se mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. “Teploměry přes den ukážou 31 až 35 stupňů, v noci teploty klesnou na 17 až 21 stupňů. Bude foukat slabý proměnlivý vítr a v noci na neděli se mohou objevit místy přeháňky nebo bouřky,” uvedla Marie Labajová z Českého hydrometeorologického ústavu. V neděli se nepatrně "ochladí", i tak ale bude stále horko. Obloha bude oblačná, přechodně polojasná, a nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 stupni.

Zažili jsme rekordní úterý. Naměřeno bylo 37,6 °C

ilustrační foto ber

Nejteplejším dnem roku 2018 bylo úterý 31. července. Teploty se pohybovaly většinou v rozmezí 31 až 35 stupňů Celsia, místy ale překročily 37 stupňů. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. V Prostějově naměřila meteostanice hvězdárny v 15,01 hodin teplotu 32,9 °C. Ta je v Prostějově letos rovněž rekordní.  

Přes 37 stupňů dnes vystoupila teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku (37,3 stupně), v Ústí nad Labem-Vaňově (37,2), v Děčíně a v Plzni-Bolevci (shodně 37 stupňů). Vysoké teploty panovaly zejména v nižších polohách v Polabí a dolním Poohří. Rekordní hodnoty pro poslední červencový den přesto přepisoval jen zlomek stanic ČHMÚ. V roce 1994 totiž bylo ještě tepleji a maxima tehdy ojediněle vystupovala nad 38 stupňů.

Obdobné teploty jako dnes lze v Česku očekávat i ve středu. Teplotní maxima by se podle meteorologů budou pohybovat nejčastěji v rozmezí 32 až 36 stupňů. (ber)

Počasí na úterý: Užijeme si horka!

ilustrační foto ber

V úterý čekáme skoro jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo i bouřky.

Nejvyšší teploty 31 až 34 °C, na horách 24 až 28 °C. Foukat bude mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 6 m/s. Přejeme příjemné úterý! (red)

Čeká nás slunečný víkend, udeří ale bouřky!

ilustrační foto ber

Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí tropické teploty. Už v pátek se oteplí až na 27 stupňů, o víkendu by mohl teploměr ukázat až třicítku. Hezké počasí ale podle předpovědi pokazí přeháňky a bouřky.

Chladné noci a rána, které připomínaly spíše podzim, končí. Na víkend se znovu oteplí, dočkáme se sluníčka a tropických teplot. "Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, jejíž střed bude zvolna postupovat z Čech nad Polsko a Pobaltí," informoval Český hydrometeorologický ústav.

Zároveň ale meteorologové předpovídají, že krásné počasí o víkendu zkazí přeháňky a ojediněle i bouřky. Vydatnější déšť podle předpovědi nehrozí. Pokud tedy vyrážíte na vodu nebo někam na výlet, nezapomeňte si přibalit pláštěnku, případně deštník. (Zdroj ČHMÚ)

Dnes začíná léto! Oficiálně!

ilustrační foto ber

I když počasí posledních dnů se k létu hlásí, oficiálně začne až dnes, přesně v jedenáct hodin a osm minut. 

Nastane letní slunovrat a s ním začátek astronomického léta. Tak si ho užívejme. (ber)