tip na výlet

Tip na výlet: Svatomartinské prohlídky hradu Šternberk

ilustrační foto plakát

Státní hrad Šternberk dnes pořádá netradiční Svatomartinské prohlídky hradu. Čekají na vás průvodci oblečeni v historických kostýmech a jejich výklad bude zaměřený na legendy o Sv. Martinovi. Součástí prohlídek budou ochutnávky martinských vín, rohlíčků a dalších specialit.

Hradem Šternberk budou provázet průvodci oblečeni v historických kostýmech. Jejich výklad bude zaměřen nejen na historii hradu, ale především na legendu o Svatém Martinovi. Stranou nezůstanou ani svatí, se kterými se můžeme setkat v adventním čase – sv. Barbora, sv. Lucie, sv. Mikuláš a další. Prohlídky budou zakončené v rekonstruované hradní kuchyni, kde budou připravené ochutnávky martinských specialit. V rámci vstupného bude připravená ochutnávka svatomartinského vína, rohlíčky a drobné občerstvení k vínu. Další speciality bude možné zakoupit.

Tip na sobotu: Český rozhlas otvírá dveře!

ilustrační foto plakát

V sobotu 28. října otevřel veřejnosti své dveře Český rozhlas Olomouc.

Jestliže chcete vidět, jak vypadá vysílání na živo, prohlédnout si studia a popovídat si s moderátory a redaktory, neváhejte. Budova na Horním náměstí 21 a její osazenstvo vás uvítá v době od 9 do 16 hodin. (ber) 

 

Tip na dnešní den: Den pro rodinu v ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj Vás zvou na Den pro rodinu v ZOO Olomouc. Již dnes, v sobotu 21. října, mají děti do patnácti let vstup do ZOO Olomouc zdarma.

Vstup do zoo bude otevřen od deváté do šestnácté hodiny, opustit zahradu bude nutné nejpozději do osmnácté hodiny.

Tip na sobotu: Jarmark v Čokoládovně Troubelice

ilustrační foto plakát

Další, v pořadí již šestý, jarmark v Čokoládovně Troubelice je tu! Přijďte nasát podzimní atmosféru na „čokoládový“ statek. Opět je ro vás přichystáno to nejlepší z našeho kraje. Nebudou chybět prodejní stánky s regionálními dobrotami, přírodní kosmetikou a dalšími zajímavými výrobky. Jarmark se koná v sobotu 14. října od 10 do 17 hodin. 

Svou účast přislíbili Statek Doubravský Dvůr - Šárka a Václav Osičkovi, Mléko a mléčné výrobky přímo z farmy, Pekárna Mezice, Šufánek s.r.o.

Tip na výlet: Meteorologický radar Skalky u Benešova

ilustrační foto

Zajímá vás, jak vypadá meteorologický radar uvnitř? Tak si 9. září udělejte čas a zajeďte si do Benešova u Boskovic. Na kopci Skalky, ve výšce 735 metrů nad mořem, se právě v tento den otevřou jeho dveře pro veřejnost.

Stanice se nachází mezi Žďárnou a Benešovem na kótě zvané Skalky. Kdo chce více rozumět předpovědím počasí, má možnost si prohlédnout tento meteorologický radar na vlastní oči i zevnitř. Veřejnosti ho Český hydrometeorologický ústav otevírá pouze jediný den v roce.

Tip na výlet: Hefaiston na hradě Helfštýn

ilustrační foto znak

O tomto víkendu se na hradě Helfštýn koná již 36. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston. Kováři pracují pod širým nebem na deseti pracovištích.

Ještě dnes můžete obdivovat můžete výrobky rozdělené do různých kategorií – klasické i umělecké kovářství, šperky, zbraně i kovolitecké práce. Pozorování práce uměleckých kovářů je jistě tou největší atrakcí, ale za vidění stojí i artefakty od ryze praktických výrobků až po zcela abstraktní tvary v různých částech hradu. 

Tip na víkend: Zámek Náměšť na Hané a Květiny pro zámeckou paní

Foto ber

Zámek v Náměšti na Hané je od Prostějova co by kamenem dohodil. Kameny vynecháme, ale přidáváme pozvání do tohoto krásného objektu, usazeného na vršku. Nejen do jeho expozic či parku, ale také na víkendovou akci, věnovanou květinám.

V zámku jsou k vidění mimo jiné arcibiskupské kočáry a také expozice dětských historických kočárků. Za procházku stojí zámecký park, odkud je úžasný rozhled do celého kraje. 

O tomto víkendu patří zámek květinám. Tento ročník Květin pro zámeckou paní je zasvěcen rovněž krajce. Součástí akce jsou mimo jiné módní přehlídky v historických kostýmech, barokní tance a k vidění budou i chůdaři.

Zámek  Náměšť

Tip na výlet: Vyškov: ZOO, aquapark, muzeum letadel

ilustrační foto vyskov

Za zmínku při naší prázdninové nabídce výletů stojí zcela jistě i nedaleký Vyškov. Najdete zde řadu zajímavostí, které stojí za to zhlédnout.

O zooparku a dinoparku je zbytečné psát, to známe skoro všichni. Vyškov ale nabízí i jinou podívanou, třeba místní zámek. Ten připomíná dobu, kdy bylo město více než pět set let majetkem olomouckých biskupů. V jeho interiérech dnes sídlí Muzeum Vyškovska s expozicemi věnovanými historii města, národopisu a lidové keramice, která se tu vyráběla od počátku 18. století až do roku 1945.

OBRAZEM: Tip na výlet: Koupaliště U Libuše v Lulči

Foto lulec.eu

Protože léto přestalo přát koupání v Plumlovské přehradě, nabízíme vám náhradu. Třeba koupaliště v Lulči u Vyškova.

Koupaliště U Libuše se nachází v obci Luleč asi 7 km od Vyškova. Ještě před vznikem koupaliště tu byl kamenolom, který musel být v létě roku 1935 uzavřen. Z hloubky 25 m totiž vytryskla náhle voda takovým proudem, že za tři dny byl celý lom zatopen. Skaláci nestačili ani zachránit vozíky, výtah a náčiní z kovárny. Tato událost předznamenala vytvoření dnešního koupaliště U Libuše.

Tip na víkend: S Hektorem do Tovačova

ilustrační foto jízdní řád, plakát

O víkendu 12. a 13. srpna 2017 vyjedou na trať do Tovačova další letošní zvláštní vlaky. V rámci sobotního obratu zvláštního vlaku do Kroměříže si můžete přijet prohlédnout také železniční muzeum v Kroměříži.

Po oba dny můžete navštívit také úchvatný tovačovský zámek se schodištěm ve stylu vídeňské opery. Opět platí, že po předložení jízdenky z vlaku na pokladně zámku získáte slevu na vstupném do této památky. 

Soupravu zvláštního vlaku bude tvořit přerovský "Hektor" 721 555-1 (v sobotu) nebo 720 039-7 (v neděli),  nově opravený historický osobní vůz Balm 5-0814 a služební vůz Daa-k pro přepravu jízdních kol a kočárků.