tip na výlet

Tip na výlet: Meteorologický radar Skalky u Benešova

ilustrační foto

Zajímá vás, jak vypadá meteorologický radar uvnitř? Tak si 9. září udělejte čas a zajeďte si do Benešova u Boskovic. Na kopci Skalky, ve výšce 735 metrů nad mořem, se právě v tento den otevřou jeho dveře pro veřejnost.

Stanice se nachází mezi Žďárnou a Benešovem na kótě zvané Skalky. Kdo chce více rozumět předpovědím počasí, má možnost si prohlédnout tento meteorologický radar na vlastní oči i zevnitř. Veřejnosti ho Český hydrometeorologický ústav otevírá pouze jediný den v roce.

Tip na výlet: Hefaiston na hradě Helfštýn

ilustrační foto znak

O tomto víkendu se na hradě Helfštýn koná již 36. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston. Kováři pracují pod širým nebem na deseti pracovištích.

Ještě dnes můžete obdivovat můžete výrobky rozdělené do různých kategorií – klasické i umělecké kovářství, šperky, zbraně i kovolitecké práce. Pozorování práce uměleckých kovářů je jistě tou největší atrakcí, ale za vidění stojí i artefakty od ryze praktických výrobků až po zcela abstraktní tvary v různých částech hradu. 

Tip na víkend: Zámek Náměšť na Hané a Květiny pro zámeckou paní

Foto ber

Zámek v Náměšti na Hané je od Prostějova co by kamenem dohodil. Kameny vynecháme, ale přidáváme pozvání do tohoto krásného objektu, usazeného na vršku. Nejen do jeho expozic či parku, ale také na víkendovou akci, věnovanou květinám.

V zámku jsou k vidění mimo jiné arcibiskupské kočáry a také expozice dětských historických kočárků. Za procházku stojí zámecký park, odkud je úžasný rozhled do celého kraje. 

O tomto víkendu patří zámek květinám. Tento ročník Květin pro zámeckou paní je zasvěcen rovněž krajce. Součástí akce jsou mimo jiné módní přehlídky v historických kostýmech, barokní tance a k vidění budou i chůdaři.

Zámek  Náměšť

Tip na výlet: Vyškov: ZOO, aquapark, muzeum letadel

ilustrační foto vyskov

Za zmínku při naší prázdninové nabídce výletů stojí zcela jistě i nedaleký Vyškov. Najdete zde řadu zajímavostí, které stojí za to zhlédnout.

O zooparku a dinoparku je zbytečné psát, to známe skoro všichni. Vyškov ale nabízí i jinou podívanou, třeba místní zámek. Ten připomíná dobu, kdy bylo město více než pět set let majetkem olomouckých biskupů. V jeho interiérech dnes sídlí Muzeum Vyškovska s expozicemi věnovanými historii města, národopisu a lidové keramice, která se tu vyráběla od počátku 18. století až do roku 1945.

OBRAZEM: Tip na výlet: Koupaliště U Libuše v Lulči

Foto lulec.eu

Protože léto přestalo přát koupání v Plumlovské přehradě, nabízíme vám náhradu. Třeba koupaliště v Lulči u Vyškova.

Koupaliště U Libuše se nachází v obci Luleč asi 7 km od Vyškova. Ještě před vznikem koupaliště tu byl kamenolom, který musel být v létě roku 1935 uzavřen. Z hloubky 25 m totiž vytryskla náhle voda takovým proudem, že za tři dny byl celý lom zatopen. Skaláci nestačili ani zachránit vozíky, výtah a náčiní z kovárny. Tato událost předznamenala vytvoření dnešního koupaliště U Libuše.

Tip na víkend: S Hektorem do Tovačova

ilustrační foto jízdní řád, plakát

O víkendu 12. a 13. srpna 2017 vyjedou na trať do Tovačova další letošní zvláštní vlaky. V rámci sobotního obratu zvláštního vlaku do Kroměříže si můžete přijet prohlédnout také železniční muzeum v Kroměříži.

Po oba dny můžete navštívit také úchvatný tovačovský zámek se schodištěm ve stylu vídeňské opery. Opět platí, že po předložení jízdenky z vlaku na pokladně zámku získáte slevu na vstupném do této památky. 

Soupravu zvláštního vlaku bude tvořit přerovský "Hektor" 721 555-1 (v sobotu) nebo 720 039-7 (v neděli),  nově opravený historický osobní vůz Balm 5-0814 a služební vůz Daa-k pro přepravu jízdních kol a kočárků.

Tip na výlet: Prohlédněte si Olomouc z lodi

Foto http://www.plavbyolomouc.cz

Spolek "Řeka Morava pro Olomouc" vznikl proto, aby jeho členové mohli začít realizovat výletní plavby motorovou lodí po řece Moravě Olomoucí. Řeka obtéká historické centrum, díky tomu je možnost vidět památky a dominanty města z jiné perspektivy, než kterou umožňují běžné procházky. Od roku 2016 spolek realizuje i poznávací jízdy historickou Olomoucí na beerbiku OLOŠLAPU.

Plavba dlouhá 45 minut vás dovede ke Kláštěrnímu Hradisku, kde se loď otáčí a míří zpět do přístavu, k U-klubu. Během plavby si vyslechnete poutavé příběhy o historii města Olomouce a jejích památkách, i zajímavosti o řece Moravě. Vzhledem k chystaným protipovodňovým opatřením budete mít jednu z posledních možností plout historickým kamenným korytem řeky Moravy mezi mosty Komenského a Masarykovou třídou.

Tip na výlet: Chropyně

ilustrační foto

V těchto horkých dnech zcela jistě oceníte návštěvu koualiště. Jedno víc než pekné je v nedaleké Chropyni. A cestou z koupačky se můžete podívat třeba do místního zámku.

Koupaliště

Tip na výlet: Centrum zdraví Bohuňovice

ilustrační foto centrum zdraví Bohuňovice

Rodinné centrum Bohuňovice leží kousek od Olomouce a určitě stojí za návštěvu. Najdete zde všechno, kromě plaveckého a relaxačního bazénu, také hydromasážní vířivku, protiproud, ale i tobogán, mokrý bar a dětský bazén.

V aquaparku najdete dva vzájemně propojené bazény: relaxační, hloubka od 0,3 do 1,22 metru, s vnitřními chrliči, vodním hřibem, a plavecký, délka 16,67 m, šířka 5,2 m, 3 plavecké dráhy, hloubka 1,2 až 1,6 m, protiproud. Osvěžit se můžete v mokrém i suchém baru.

K dispozici je návštěvníkům také parní lázeň, sauna, fitness, solárium a masáže.

Bohuňovice nabízí domácí pohodu, na své si zde přijde opravdu každý.

Tip na výlet: Zámek Tovačov. Spanilá věž, panenky, splněná přání

ilustrační foto

Když se řekne Tovačov, asi vám jako první vytane na mysli jeho Spanilá věž. Není divu, tahle kráska kouká na svět z výšky 96 metrů. Zajímavé je ale i vše kolem ní a určitě to stojí za vidění. Třeba vídeňské schodiště, jehož zrcadla vám do roka a do dne splní přání. A mimochodem zámek je spojen i s Prostějověm. Kus ho navrhl náš rodák.

Zámek byl dle pověsti založen v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek. Téměř každý majitel něco přestavoval a upravoval. Jedním z nich byl Max Fleischer (29. března 1841, Prostějov - 8. prosince 1905, Vídeň) rakouský architekt narozený v Prostějově. Právě jeho přizval průmyslník David Guttman (1834-1912 k významné renovaci zámku. Koncem 19. století byl pověřen novorenesanční přestavbou.