tip na výlet

Tip na koncert: Open-air Moravské filharmonie v Olomouci

Foto Jan Andreáš

Vstupenky na velký koncert Moravské filharmonie pod širým nebem, který se uskuteční v pátek 1. června 2018 od devatenácti hodin na Horním náměstí v Olomouci, mohou zájemci zakoupit v Informačním centru na olomoucké radnici.

Cena vstupenky je symbolických padesát korun a k dispozici je dvě stě míst k sezení do vyprodání. Moravská filharmonie zahraje slavné filmové skladby. (red)

 

Rytíři svatého grálu, šerm, templáři, historická hudba. Zajeďte na Helfštýn!

ilustrační foto plakát

Sobota a neděle 19. a 20. května patří hradě Helfštýn Festivalu vojenské historie. Jeho návštěvníci na něm během jednoho víkendu uvidí historické bojovníky, ale nechybí ani hudba, tanec a kejklíři. Festival nabízí dvě oddělené scény, které fungují souběžně. O zábavu se postarají špičkové spolky vojenské historie a profesionální šermířská uskupení. Návštěvníci se tak dnes mohou těšit například na slovanské bojovníky, rytíře svatého grálu či tepláře. 

Program celého víkendu není pouze o boji, organizátoři přichystali i historickou hudbu a tanec, které doplňují kejklíři. Po helfštýnském areálu se také bude pohybovat přes sto kostýmovaných účinkujících, takže bude možné nahlédnout i do života dobových řemeslníků a prostých lidí.

Akci pořádá spolek šermířů Adorea Olomouc ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. (red)

 

Tip na víkend: Trucktrial v mohelnických lomech

ilustrační foto

Třetí závod seriálu mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu 2018 se koná o tomto víkendu 19. a 20. května 2018. Velká cena Mohelnice truck trial 2018 se pojede opět v mohelnických lomech.

Sobota 19.05.2018

07:00 – 08:30 - technické přejímky závodních vozidel

09:00 - slavnostní zahájení závodu

09:15 - rozprava s posádkami, start do sekcí

18:00 - ukončení prvního dne závodu

20:00 - večerní zábavný program

Neděle 20.05.2018

09:00 - zahájení druhého dne závodu, rozprava s posádkami, start do sekcí

15:00 - ukončení závodu v sekcích

15:30 - start vloženého závodu do strmého vrchu o pohár Olomouckého kraje

17:00 - vyhlášení výsledků závodu

18:00 - ukončení závodu

Tip na neděli: Přehlídka automobilové techniky v depozitáři Technického muzea Brno

ilustrační foto plakát

Víkend otevřených dveří v depozitáři Technického muzea v Brně-Řečkovicích se koná 28.a 29. dubna. Na přehlídce představí nejen vozidla městské hromadné dopravy (autobusy, trolejbusy), která jezdila před lety, ale také osobní automobily či vojenskou techniku ze svých sbírek.

Zároveň muzeum přizvalo k účasti další organizace, takže po mnoha letech přijede z DP Karlovy Vary autobus Karosa ŠL 11, Dopravní společnost Zlín – Otrokovice představí autobus Škoda 706 RTO s přívěsem Jelcz PO1, takzvaného populárního BOBRa pro svoz komunálního odpadu přiveze Výtopna Zdice. Po loňské renovaci si budou moci návštěvníci v premiéře prohlédnout také autojeřáb T111 HSC5.

Tip na dnešek: Velikonoce na Helfštýně

ilustrační foto Helfštýn

Pokud přemýšlíte, kam dnes zamířit, vydejte se na hrad Helfštýn. Máte možnost tam prožít Velikonoce. Tradiční jarmark s doprovodným programem začal na Velký pátek.

„Na hrad jsme pozvali patnáct řemeslníků, kteří návštěvníkům představují své umění. Každý tak může nahlédnout a vyzkoušet si, jak se zdobí kraslice nebo pletou pomlázky," přidal pozvání kastelán Jan Lauro. Na své si přijdou i ti nejmenší, třeba u představení loutkového divadla Studio bez kliky. (ber)

Tip na nedělní výlet: Koniklece v Grygově

Foto ber

Chcete potěšit oko jarem? Tak si udělejte čas. U Strejčkova lomu nedaleko Grygova začal rozkvétat koniklec velkokvětý. Poslů jara jsou tu tisíce. 

Přísně chráněný koniklec velkokvětý se často pěstuje jako skalnička. Protože se jedná o silně ohrožený druh, nesmí se sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny. Takže zapomeňte na to, že si nějaký vyloupnete a odnesete domů na zahrádku. Za to totiž hrozí tučná pokuta. 

Pamatujete? Nesmrtelná "ventra"

ilustrační foto

Terénní nákladní automobil Praga V3S, lidově zvaný ventra, vétřieska, vejtřaska, VSka nebo Vejda, se začal vyrábět v roce 1953 a byl určen zejména pro armádu. Nejvyšší rychlost, kterou dokázala vyvinout, byla 60 km/h, za to díky vynikající konstrukci podvozku zdolala jakýkoli terén. A to činí dodnes.

Já ventry pravidelně vídám na truck trialech v lomech v Mohelnici, kde dávají na frak mnohem mladším vozům. 

Praga vozy vyráběla do roku 1964, z bratislavského BAZu vyjely poslední exempláře v roce 1990. Vyrobeno bylo okolo 130 tisíc kusů. Vůz patřil k nejlepším nákladním terénním vozidlům své doby a Československá armáda ho využívala více než půl století. Je to nejdéle vyráběný československý náklaďák.

Tip na výlet s dětmi: Klamárium v Ostravě!

Foto Klamárium

V ostravském Světě techniky proběhla včera, tj. 16. března, slavnostní vernisáž nové dočasné výstavy Klamárium, s podtitulem Co prozrazují zrakové klamy o lidské mysli. Autorem výstavy je Psychologický ústav Akademie věd České republiky. Na ploše více než 1000 m2 se tak návštěvníkům představí na třicet interaktivních exponátů, které znázorní dvacet nejznámějších optických klamů. Výstava bude v prostoru dočasných výstav Velkého světa techniky k vidění do konce října tohoto roku.

Výstava je rozdělena do pěti samostatných pokojů. V každém z nich se návštěvník seznámí s vybranou oblastí lidského vnímání. „Naprostá většina exponátů má interaktivní povahu. Jejich účinek a schopnost optické klamy vidět je podmíněn tím, že se návštěvník zcela ponoří do aktivit, které jednotlivé pokoje nabízí,“ vysvětluje mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková. Ke každému exponátu se v jeho bezprostřední blízkosti nabízí jeho vysvětlení, mimo to se v prostoru výstavy budou pohybovat také proškolení animátoři.

Tip na výlet: Litovelské Pomoraví

ilustrační foto

Krásné fotografie jarní přírody nám do redakčního e-mailu zaslal Zbyněk Honest. Lákají k návštěvě Litovelského Pomoraví.

"Vydejte se za krásou Litovelského Pomoraví, je to krajina lužních lesů, bílých sněženek, medvědích česneků a temných, bahnem vonících říčních vod řeky Moravy...", napsal k zaslaným fotografiím pan Zbyněk. Děkujeme! (red)

Tip na výlet: Dny otevřených dveří na nádržích Brno, Bystřička a Slušovice

ilustrační foto

U příležitosti Světového dne vody uspořádá Povodí Moravy, s. p. den otevřených dveří na přehradách Bystřička, Brno a Slušovice. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad v sobotu 24. března 2018. 

Návštěva kulturní památky a současně jedné z nejstarších nádrží v České republice, hrdinný příběh hrázného Šikuly na brněnské vodní nádrži i unikátní návštěva na vodárenské nádrži, kam běžně platí zákaz vstupu. To všechno nabídne den otevřených dveří na vodních nádržích Bystřička, Brno a Slušovice. Tyto tři vodní díla představí Povodí Moravy, s. p. veřejnosti v rámci oslav Světového dne vody. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu od 9 do 14 hod.