tip na výlet

Tip na výlet: Korunovační klenoty jsou ke zhlédnutí

Foto hrad.cz

Máte v nejbližších dnech naplánovánu cestu do Prahy nebo přemýšlíte co budete dělat o víkendu? Máme pro vás tip! Vydejte se do Prahy, kde jsou od zítřka do 23. ledna ke zhlédnutí korunovační klenoty.

Dnes se schází sedm klíčníků v čele s prezidentem Milošem Zemanem, aby v katedrále sv. Víta odemklo komoru s korunovačními klenoty. Korunu, žezlo i jablko si bude moci veřejnost prohlédnout zdarma od 16. do 23. ledna ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Výstava se tentokrát uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky.

Tip na výlet: Mariánské poutní místo - Křtiny u Brna

Foto Jiří Pospíšil

Křtiny ležící čtrnáct kilometrů severovýchodně od Brna, bývají považovány za vstupní bránu do střední části Moravského krasu. Nejsou to však jen přírodní krásy, které sem přitahují návštěvníky. Stávají se i cílem mnoha milovníků umění a těch, které sem přivádějí zájmy duchovní. Křtiny, chovající skutečnou perlu mezi našimi barokními stavbami, Santiniho chrám Panny Marie, totiž představují jedno z nejstarších a nejpamátnějších poutních míst na Moravě. Jeho dávný duchovní význam lze tušit již ze samotného jména obce, které lidová tradice i moderní jazykovědná pátrání dávají do přímé souvislosti se slovesem "křtít". 

Posvátné a léčivé místo: Křtiny - kostel Jména Panny Marie. Toto jmenované místo patří k místům léčivé energie.

Křtiny patří k našim nejstarším poutním místům. Kaple byla dokončena pravděpodobně koncem 20. let 18. století. V roce 1728 byla započata stavba kostela. Jeho hrubá stavba byla dokončena roku 1744, vysvěcení proběhlo roku 1771. Při velkém požáru roku 1844 shořely veškeré střechy, rekonstruovány byly následujícího roku. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci.

Tip na výlet: Areál Dolní Vítkovice

ilustrační foto Pavel Copek

Uplynulý rok se do statistik Dolních Vítkovic zapíše jako rekordní. Poprvé v historii unikátního industriálního areálu byla překročena hranice 1, 5 milionu návštěvníků. Jejich celkový počet se zastavil na ohromujícím čísle 1 557 784 osob. Dle neoficiálních informací tak areál DOV navštívilo v roce 2017 více návštěvníků než pražskou zoologickou zahradu. Že se uplynulý rok stane rokem rekordním, předvídalo vedení Dolních Vítkovic už během druhé poloviny sezóny. 

„Po celou dobu jsme byli co do návštěvnosti v mírném nadprůměru. Návštěvníka s rekordním číslem 1 500 000 jsme přivítali už 8. prosince v Milan Dobeš Museu v Gongu,“ říká s nadšením výkonný ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela. Dolní Vítkovice překonaly hranici jednoho milionu návštěvníků již v roce 2015 a 2016, kdy se staly prvním nejnavštěvovanějším mimopražským turistickým cílem. Před nimi se dle statistik agentury Czech Tourism umístil v roce 2016 jen Pražský hrad, Petřínská rozhledna a ZOO Praha. Za uplynulých 10 let areál navštívilo celkem 6 214 744 (statistiky od r.

Tip na výlet: Výšlap na Helfštýn

ilustrační foto Helfštýn

Zimní výšlap na Helfštýn se koná právě dnes. Hrad bude přístupný od 8 do 15 hodin za symbolické vstupné dvacet korun. 

Akce bývá tradičním lákadlem pro rodiny s dětmi, ale také pro majitele tibetských dog, ti se každoročně scházejí na nádvoří hradu. Tradiční novoroční výpravu na Helfštýn si nenechají ujít ani skauti. Průvod se směrem k hradu vydá od parkoviště u Bečvy u Lipníku nad Bečvou, sraz byl v 9.30 hodin. V minulém roce se jubilejního čtyřicátého výšlapu zúčastnilo bez mála dva tisíce nadšenců. (red)

Tip na výlet: Oslí stezka v přírodním parku Povodí Kačáku

Foto oslistezka.cz

Také užíváte přísloví Hloupý jako osel? Přitom to vůbec není pravda. Oslí národ je velmi inteligentní, učenlivý a navíc skromný. Oslíka můžete osedlat, zapřáhnout do vozíku, či si z něj udělat nosiče na túře. Vůbec není tvrdohlavý, jen se to s ním musí umět. A to na oslí farmě ve Svárově u Kladna dokážou.

Zdejší oslí farma nabízí oslí trekking, neboli putování s oslíkem v přírodním parku Povodí Kačáku. Ojedinělá příležitost zažit interakci s oslíkem, kdy ho sami vedete, poznat jeho povahu na vlastní kůži, vychutnat krásy okolní přírody, vyzkoušet si překonávání opravdových terénních překážek jako jsou skok přes potok nebo šplhání do kopce. Délku a náročnost stezky si můžete vybrat sami - od nenáročné dvouhodinové procházky lesem po adrenalinové šplhání po skalách pro velké dobrodruhy. Děti do 40 kg se mohou pohodlně vézt v sedle, starší si vyzkouší jeho vedení.

Tip na výlet: Barbie v Muzeu Litovel

ilustrační foto mattel.com

Pokud chcete udělat svým dcerám či vnučkám radost, vypravte se do Muzea Litovel. V jedinečné expozici jsou tam k vidění stovky panenek Barbie. A to jde jen o část soukromé sbírky Miluše Rejkubové - Lublinerové z Krnova, která jich má doma přes 1500, nepočítaje příslušenství. Výstavu můžete zhlédnout v otevírací době muzea až do 5. února 2018.

Výstava návštěvníkům přibližuje zhruba polovinu sbírky Miluše Rejkubové, která propadla fenoménu panenky Barbie od světoznámé značky Mattel. Tvoří ji Barbie z mnoha různých časových období, což umožňuje zachytit vývoj obličeje, tělesných proporcí i způsobu oblékání panenky. Mimo klasické, třicet centimetrů vysoké hračky, jsou součástí sbírky také sběratelské kousky vysoké pětačtyřicet a devadesát centimetrů, porcelánové Barbie nebo speciálně vydávané edice v luxusním provedení. Nechybějí ani panenky se známými obličeji, jako je anglický pár William a Kate či Marilyn Monroe. 

Tip na výlet: Prohlídky vánočního Arcibiskupského zámku v Kroměříži

ilustrační foto zamek-kromeriz.cz

Až do 31. prosince nabízí Arcibiskupský zámek v Kroměříži speciální komentované prohlídky historických sálů s průvodcem, které povedou vánočně vyzdobenými sály 1. patra.

Prohlídky sálů ozdobených na téma "Andělské vánoce" se konají do 31. 12. 2017 vždy se vstupem ve 12, 13, 14 a v 15 hodin, délka každé prohlídky je 60 minut. Z důvodu zvýšeného zájmu si rezervujte preferovaný čas prohlídky v pokladně zámku na tel. čísle +420 608 199 470.

Nenechejte si ujít jedinečnou příležitost zažít kroměřížský zámek v tomto kouzelném vánočním období! (red)

 

Tip na výlet: Štěpánské plavání ve Velké Bystřici

Foto SDH Velká Bystřice

Pokud jste na Štědrý den z nějakých důvodů nestihli koupel prostějovských otužilců ve výpusti Plumlovské přehrady, máte možnost se na zimní plavce podívat už zítra ve Velké Bystřici.

Zdejší hasiči opět organizují Štěpánské plavání. Otužilci se do vln přehrady začnou nořit ve třináct hodin. (red)

Tip na výlet: Ledové sochy v Rožnově pod Radhoštěm

Ilustrační foto http://www.dagi.cz/

Ledové království 2017/2018 - Pohár města Rožnova. To je tradiční akce, která od 16. prosinec 2017 do 25. února 2018 nabízí návštěvníkům pohled na krásné ledové sochy. 

Magická atmosféra nově přicházejícího roku se pravidelně přenáší i na poetické místo Beskyd, kde se v prvních lednových dnech koná oblíbené mezinárodní sochařské sympozium „Ledové království“. To se koná v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm, vedle veřejného koupaliště. Letos už po dvacáté v řadě. 

Tip na neděli: S Mikulášem na Kosíř

ilustrační foto plakát

Chcete se podívat na Velký Kosíř, užít si legrace a setkat se s Mikulášem? Pak si v neděli vyšlápněte s Klubem českých turistů Smržice na Velký Kosíř. Vychází se v deset hodin od smržického kulturního domu.

Do akce s dvacetiletou tradicí se připojí i ochránci z prostějovského Irisu. Pro rodiny přichystali malé zastavení v sadu Oulehle zhruba ve dvou třetinách cesty ze Smržic na Kosíř. Děti pomohou nazdobit stromy dobrotami pro zvířátka, všechny pak čeká občerstvovací zastávka.

Na Kosíři pak děti čeká nadílka, za básničku, písničku či rýmovačku dostanou od Mikuláše drobné dárečky. A pozor, budou tam i andělé a strašidelní čerti. (ber)