tip na výlet

Tip na sobotu: Olomoucký Festival Řeka má duši posunuje hranice

ilustrační foto

Olomoucký festival Řeka má duši, který už čtvrtým rokem pořádají Plavby Olomouc, zve tentokrát na olomoucké Nové Sady. V přístavišti u Vodníka se mohou návštěvníci těšit na koncerty i doprovodný program, ale především na magický svět Tima Burtona, který celý ráz a charakter letošního festivalu inspiroval. Vše se odehraje už tuto sobotu 24. srpna. Festival je pořádaný za podpory města a kraje.

Zatímco v minulých ročnících, kdy divadelní a hudební produkce probíhaly na vodní hladině a diváci vše pozorovali ze břehu, nabídne tento rok zcela jiný, interaktivně autentický zážitek. „Díky zhruba třem desítkám raftů, na které se vejde až šest pasažérů, přeneseme více než na hodinu festivalové návštěvníky do snového světa fantazie i barev a hororových i bláznivých filmů Tima Burtona přímo na řece Moravě.

Tip na pátek a sobotu: Tuning Motor Párty Vyškov

ilustrační foto plakát

Tradiční jarní setkání příznivců nadupaných rychlých kár se koná od dneška 19. dubna do soboty 20. dubna. Začíná dnes, v 15 hodin, v areálu vyškovského letiště.

Časový harmonogram:

Tip na výlet: Retro výstava ze 70. a 80. let

ilustrační foto plakát

Návrat do sedmdesátek a osmdesátek jako symbolické ohlédnutí za právě končícím jubilejním rokem. Taková bude první letošní výstava v Galerii města Přerova, která představí unikátní soukromou sbírku socialistických artefaktů denní potřeby, se kterými se dnešní čtyřicátníci a starší denně setkávali. 

Sáčky, lahve, plechovky a vůbec obaly od potravinářského a drogistického zboží z éry Husákových dětí zaplní výstavní prostory od 10. ledna. Součástí expozice bude i dobovými rekvizitami nabitý vojenský retro koutek. Veškeré exponáty pocházejí ze sbírky mladinkého, teprve čtrnáctiletého nadšence Patrika Horkého z Přerova.

Tip na výlet: Vánoce u Marciánů

Foto marcianova.cz

Předvánoční výstava Dotek Vánoc začala v zahradnickém centru rodiny Marciánovy v Kostelci na Hané v pátek 23. listopadu a končí první adventní neděli 2. prosince 2018.

V pátek jste se mohli těšit na tolik oblíbené sirupy od Báťků, v sobotu čeká ve vyhřívaném fóliovníku malování perníčků, výroba svíček, pískování, výroba z korálek, vánoční focení. Otevřeno bude denně od 10 do 19 hodin. (ber)

 

Tip na neděli: Vojenská přehlídka Praha

ilustrační foto army.cz

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka, která se uskuteční v neděli 28. října na Evropské třídě. Přehlídky se zúčastní více než 2000 osob s 200 kusy techniky. Stejně jako v roce 2008 se v pochodovém proudu představí více než 1700 vojáků Armády České republiky, ale i téměř 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, např. hasiči, policisté a záchranáři, či příslušníci Celní správy se speciální technikou. Novinkou bude účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. Do přehlídky bude tentokrát zapojena také aktivní záloha, počítá se i s účastí válečných veteránů.

Z armádní techniky se představí například stíhací letouny Gripen či L-159 Alca, modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur a vojenské i policejní vrtulníky. Ze speciální techniky složek IZS pak např. zásahové vozidlo URNA, zásahové hasičské vozidlo IVECO s žebříkem Magirus, speciálně upravené Tatry 815, hasičská vozidla se sklápěči a návěsy, cisternová automobilová stříkačka CAS, nebo sestava zásahových vozidel IZS včetně armádních a policejních vrtulníků.

Tip na svátek: V Přerově vás zavřou do krytu!

ilustrační foto

Jedna z největších atrakcí v Přerově – zrekonstruovaný protiatomový kryt v prostorách kina, se lidem otevře 28. října. Biograf zpřístupní nejen rozlehlou železobetonovou stavbu, ale přidá i unikátní filmový dokument mapující historii podobných objektů na Přerovsku.

Premiéra dokumentu s názvem Do krytů, Přerove! proběhne v jedenáct hodin. Snímek promítneme přímo v krytu, který by v případě potřeby pojal 900 osob. Pomocí zvukových efektů nasimulujeme nálet, který si diváci vychutnají v přítmí netradičního sálu. Zájemce pak čeká padesátiminutová procházka po historii krytů v Přerově,“ láká na akci Svatava Měrková z kina Hvězda Přerov.

Město se může hned po Praze pochlubit největším počtem krytů na kilometr čtvereční. Proč tomu tak je, se lidé dozví právě 28. října.

Tip na víkend: Svět kostek! Největší výstava LEGO modelů na Moravě!

ilustrační foto plakát

O víkendu 6. a 7.10.2018 se v areálu Střední školy polytechnické, Rooseveltova 79 v Olomouci koná již čtvrtá výstava Svět kostek. Otevřena je v sobotu v čase 10-18 hodin a v neděli od 9-17 hodin. Akce je určena pro celou rodinu!

Můžete se těšit na dva přízemní sály přes 1000 m2 plné LEGO modelů od desítek umělců nejen z ČR, ale letos poprvé i ze zahraničí. Krásné statické, pohyblivé nebo i svítící LEGO modely, postavené podle skutečných vzorů i podle nekonečné fantazie.

I letos se můžete těšit mimo jiné na desítky tisíc kostek na volné stavění a stoly s různými druhy barevné zábavy, soutěže pro děti v novém kabátě s drobnými LEGO dárky, LEGO nákupy za super ceny.

I letos můžete hlasovat pro model, který se vám nejvíce líbí a stavitele tím v soutěži odměnit za jejich úžasné tvorby.

Tip na víkend: Husí slavnosti v Boskovicích

ilustrační foto Husí slavnosti

Slavnosti, které se letos uskuteční 29. a 30. září, připomínají někdejší proslulost boskovických husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. I letos se návštěvníci mohou těšit na dvoudenní programový blok v areálu Letního kina. Chybět v něm nebudou ani kapely Mirai či Slza. 

Areál parku u Zámeckého skleníku obsadí po oba dva dny trh lidových řemesel, na kterém se vedle nezbytného občerstvení a doplňkového sortimentu budou prodávat i nejrůznější výrobky tradičních řemesel i produkty související s ročním obdobím a husami. Chybět nebude nabídka husího sádla a dalších pochoutek, pohlednic z Husích slavností i pestrá škála upomínkových předmětů. Boskovické restaurace budou po celý víkend vedle své obvyklé nabídky podávat i jídla z husí, případně kachniček, husí pečínka bude dostupná i přímo na místě konání v Zámeckém skleníku, který se promění v obří restauraci.

Tip na výlet: Letecké muzeum Kunovice

ilustrační foto

V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je jeden vrtulník, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA.

Tip na výlet: Šternberk

Foto ber

"Jsem poslední hrabě Šternberk ze Šternberku, soudruhu poručíku.“ „Na kolik, že jste to chtěl?“„Na dva dny.“ „Máte deset. Když už jsou ty vánoce. A pozdravujte soudružku hraběnku.“„To by mě zajímalo, koho si ta Šternberková bere…“ „No moment! Šobal, Šibelka, Š… Chh! Ňákýho Valdštejna! Znáte ho?“

Tak tenhle dialog zazněl v černých baronech a je jedním z kultovních. Představitelem onoho "FON" byl Václav Vydra. No a my se dnes podíváme právě do Šternberka, města, které toho nabízí opravdu spoustu.

Hrad