trvalý pobyt

Stát bude chtít vědět, kde spíte

ilustrační foto

 

Stovky tisíc lidí žijí ve skutečnosti jinde, než je jejich trvalé bydliště. Stát chystá zákon, kterým je chce přinutit, aby si dali papíry do pořádku. Celkem nenápadný nový zákon o evidenci obyvatel, který sepsalo ministerstvo vnitra, přinutí k cestě na úřad sta tisíce, možná miliony lidí.  Nabídne ale již před 25 lety zrušenou instituci přechodného pobytu.

Největší změnou dosud neschváleného zákona bude to, že lidé budou muset mít v dokladech uvedené místo, kde skutečně přespávají. Myšlena je mimo jiné kolej, chalupa, léčebna dlouhodobě nemocných, ubytovna zaměstnavatele. Trvalé bydliště bude navíc povinné - dnes totiž existují lidé, kteří ho nemají nikde, protože si ho zrušili.

Radnice praská ve švech. Bydlí tam už 1500 lidí!

ilustrační foto

 

Obavy z exekutora kvůli dluhům svým, dětí nebo partnerů, neochota nadále platit za své dítě poplatky za odpad, či zrušení údaje o místu trvalého pobytu nájemníkům. To jsou nejčastější důvody "nastěhování se" na adresu Prostějov, Masarykovo náměstí 14. K dnešnímu dni zde evidují zhruba 1 500 osob a jejich počet i zde každoročně roste. 

Aby lidé mohli pracovat, volit, mít děti ve škole, musí mít trvalý pobyt ve městě. To jim ale často pronajímatel bytu, v němž žijí, neumožní. Jinou možnost než úřední adresu tak nemají. „Měla jsem bydliště na radnici skoro rok, rozvedla jsem se a než se všechno vyřešilo, bydlela jsem na ubytovně i s dětmi. Pak jsem naštěstí našla byt, kde mi majitel povolil trvalé bydliště," řekla PvNovinkám jedna z bývalých "obyvatelek" magistrátu. Zatímco pro ni to bylo východisko z nouze, pro řadu lidí je to i únik před zodpovědností.