Ukliďme Česko

Úklidu Česka se zúčastnilo 65 tisíc dobrovolníků!

Foto Radek Kadlčík

Přes 65 000 dobrovolníků během uplynulého víkendu sesbíralo 1 120 tun odpadů na 2 273 místech v celé České republice. Přes 500 úklidů se konalo v „předtermínech“, na zbytek jara je naplánováno dalších 600, dohromady je to více akcí, než vloni za celý rok. Pořadatelé ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody evidují 16 500 uklizených pneumatik, na které si letos „posvítili“. Teď už jen abychom si udrželi Česko v čistotě.

Naše příroda i města a obce během víkendu 6.-7. dubna opět o něco prokoukla, a to díky dobrovolníkům, kteří uklízeli snad v každém koutě České republiky. „Podle údajů, které máme k dispozici, se o víkendu konalo 2 273 úklidových akcí, do kterých se zapojilo na 65 000 dobrovolníků. Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo,” uvedl za organizátory Miroslav Kubásek.

Při akci Ukliďme Česko u Tiché na Hloučele nalezen protitankový granát!

Foto čtenář Kristýna Z.

Při jarním úklidu nalezla osmadvacetiletá žena v Prostějově munici. V sobotu 6. dubna před polednem uklízela u říčky Hloučela. V jednom místě našla předmět připomínající protitankový granát, proto nález oznámila na policii. 

"Pyrotechnik, který přijel na místo, potvrdil, že se jedná o protitankový granát vyrobený v roce 1939, bez zápalného systému a spouštěče. Granát si převzal k likvidaci", uvedla tisková mluvčí PČR Olomouckého kraje Tereza Neubauerová.

"Asi jsme vzali úklid moc z gruntu", napsala k zaslané fotografii čtenářka Kristýna. (red)

Vrahovice se zapojily do Ukliďme Česko

ilustrační foto Ukliďme Česko

Vrahovice se letos zapojí do akce Ukliďme Česko s akcí nazvanou Ukliďme Vrahovice. Akci pořádá Spolek za staré Vrahovice. 

Sraz je v sobotu 6. dubna ve čtrnáct hodin u železniční zastávky Vrahovice. "Uklízet půjdeme do přírody v okolí – k Sarkanderu, do Vévozu, k cihelně a na Vrbák," přidal pozvání za pořadatele Martin Hájek. (red)

Projekt Ukliďme Česko. V Prostějově i okolí přihlášeno na čtyřiadvacet organizátorů!

ilustrační foto

Zaměříme se na kousek Česka v Prostějově. Komu není lhostejné město a místo, ve kterém žijeme, může se zapojit například do úklidu například polních cest a míst, která lákají ty méně zodpovědné k odkládání odpadů a k vytváření černých skládek. K akci se tradičně přidávají také zaměstnanci Magistrátu města Prostějova - přidejte se k nám!

„Budu ráda, když se lidé k pracovníkům magistrátu přidají a zapojí se do úklidu Česka. Cílem je nejen uklidit blízké okolí, ale také zapojit různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce. Jde nejen o čištění životního prostředí, ale také o šíření osvěty zodpovědného vztahu k přírodě,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, motivuje a zapojuje každý rok na tisíce dobrovolníků do úklidů veřejných prostranství a přírody v celé ČR.

SRAZ:

Prostějov - 6. dubna 2019 - v 9.00 hodin - před hřbitovem v Krasicích

Nezapomeňte! Již 6. dubna se bude opět uklízet Česko!

ilustrační foto Jitka T. Nadymáčková

Šestého dubna vypukne celostátní projekt Ukliďme Česko. Zapojí se do něj opětovně ČSOP Iris i Okrašlovací spolek města Prostějova, který uklidí břehy Hloučely od Olomoucké k Močidýlkům.  

Stejně jako v loňském roce se vyjde v půl deváté od penzionu u mostu přes Hloučelu v Olomoucké ulici. Návrat je ve dvanáct hodin tamtéž. „Čeká nás opět občerstvení v podobě piva, limonád a také si opečeme špekáčky. Těšíme se na vás,“ zvou organizátoři z Okrašlovacího spolku. (red)

Hemžení na Hloučele v rámci celosvětového úklidu fotoaparátem Radka Kadlčíka

Foto Radek Kadlčík

Během Celosvětového úklidového dne, který se konal právě dnes, 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postavíili proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidili silnice, parky, pláže, lesy, řeky. Zapojila se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. 

Nahlášené úklidy byly v Prostějově dva. Jeden organizovalo ČSOP Iris, kteří měli základnu v občerstvení U Abrahámka, druhý Okrašlovací spolek města Prostějova. "Vyklidili jsme skutečně velké množství odpadků, plastů, starých ledniček, televizorů, videopřehrávačů i jeden vysavač a figurínu ženského těla. Vše jsme nechali na dvou velkých hromadách připravené k odvozu Povodím Moravy", nechala se slyšet Milada Sokolová z Okrašlovacího spolku.

V rámci akce Celosvětový úklidový den se bude uklízet i v Prostějově! Již zítra!

ilustrační foto znak

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky… Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. Přihlášeni jsou ochránci přírody z Irisu a Okrašlovací spolek města Prostějova.

Pokud chcete jít uklízet s Irisem, sraz je v devět hodin U Abrahámka. "Připojíme se ke stejnojmenné celostátní akci a uklidíme oba břehy říčky Hloučely mezi Kosteleckou a Tichou. Na závěr bude pro všechny účastníky připraveno opékání dobrot na ohýnku," vzkazuje za ochránce Eva Zatloukalová.

"Tentokrát se k dobrovolníkům z Okrašlovacího spolku přidá i dvacítka skautů ze střediska Járy Kaštila a také HC Rebels - ženy z místního hokejového klubu. A já jsem nesmírně šťastná, že nás bude tolik," dodala za Okrašlovací spolek předsedkyně Milada Sokolová.

Milióny dobrovolníků ve 134 zemích vyčistí svět za 24 hodin. I v Prostějově!

ilustrační foto

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky… Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. Přihlášeni jsou ochránci přírody z Irisu a hlásí se i Okrašlovací spolek města Prostějova, jak potvrdily Eva Zatloukalová i Milada Sokolová.

Hnutí Let´s Do It (Pojďme na to!) se zrodilo v Estonsku v roce 2008, kdy 50 000 lidí vyčistilo celou zemi během pouhých pěti hodin. Od té doby se akční model - jedna země za jeden den - rozšířil po celém světě a vytvořil jedno z nejrychleji rostoucích hnutí v historii. K dnešnímu dni se přes 100 zemí a 20 milionů lidí připojilo k úsilí o uklizení nelegálního odpadu ve svém okolí.

Dohromady sebrali dobrovolníci o víkendu přes 1 000 tun odpadů!

ilustrační foto Jarmila Kocmanová

Více než 76 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10% dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Díky příznivému víkendovému počasí účast překonala očekávání pořadatelů akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody.

I díky nádhernému jarnímu počasí letos vyrazilo zlikvidovat černé skládky i drobný nepořádek více dobrovolníků, než v předchozích letech a beze zbytku naplnili motto letošních jarních úklidů - Každý kousek se počítá. ,,Nakonec těch kousků bylo jen za tento víkend odhadem na 3,5 miliónu. Je to jen odhad, protože na přesné počítání není při úklidu čas, ale když vezmeme v průměru 50 odpadků na jeden naplněný pytel, nebudeme daleko od pravdy", sdělil za pořadatele akce Miroslav Kubásek.

OBRAZEM: Hloučela vydala podprsenku, kolečkové křeslo i běžky!

Foto Jarmila Kocmanová, PvNovinky.cz

Jako každý rok se do projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojují dobrovolníci z Prostějova. Úklid Hloučely tradičně zajišťuje Okrašlovací spolek města Prostějov a Iris Prostějov. Zdravé město Prostějov vyzvalo dobrovolníky ke společnému úklidu polních cest a remízků v jižní části města.

"Scházeli jsme se od půl deváté do devíti, následně rozdali pytle a rukavice a rozprchli se po okolí Hloučely", uvedla Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova, který již několik let uklízí v okolí řeky Hloučely od ulice Olomoucká směrem na Močidýlka. "Dnes jsme našli kolečkové křeslo, pneumatiky, dámskou podprsenku, mimochodem velmi zachovalou, i postarší běžky", nechal se slyšet jeden z účastníků úklidu, pan Veselý.