Ukliďme Česko

Hemžení na Hloučele v rámci celosvětového úklidu fotoaparátem Radka Kadlčíka

Foto Radek Kadlčík

Během Celosvětového úklidového dne, který se konal právě dnes, 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postavíili proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidili silnice, parky, pláže, lesy, řeky. Zapojila se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. 

Nahlášené úklidy byly v Prostějově dva. Jeden organizovalo ČSOP Iris, kteří měli základnu v občerstvení U Abrahámka, druhý Okrašlovací spolek města Prostějova. "Vyklidili jsme skutečně velké množství odpadků, plastů, starých ledniček, televizorů, videopřehrávačů i jeden vysavač a figurínu ženského těla. Vše jsme nechali na dvou velkých hromadách připravené k odvozu Povodím Moravy", nechala se slyšet Milada Sokolová z Okrašlovacího spolku.

V rámci akce Celosvětový úklidový den se bude uklízet i v Prostějově! Již zítra!

ilustrační foto znak

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky… Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. Přihlášeni jsou ochránci přírody z Irisu a Okrašlovací spolek města Prostějova.

Pokud chcete jít uklízet s Irisem, sraz je v devět hodin U Abrahámka. "Připojíme se ke stejnojmenné celostátní akci a uklidíme oba břehy říčky Hloučely mezi Kosteleckou a Tichou. Na závěr bude pro všechny účastníky připraveno opékání dobrot na ohýnku," vzkazuje za ochránce Eva Zatloukalová.

"Tentokrát se k dobrovolníkům z Okrašlovacího spolku přidá i dvacítka skautů ze střediska Járy Kaštila a také HC Rebels - ženy z místního hokejového klubu. A já jsem nesmírně šťastná, že nás bude tolik," dodala za Okrašlovací spolek předsedkyně Milada Sokolová.

Milióny dobrovolníků ve 134 zemích vyčistí svět za 24 hodin. I v Prostějově!

ilustrační foto

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat 15. září 2018, se milióny lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky… Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. Přihlášeni jsou ochránci přírody z Irisu a hlásí se i Okrašlovací spolek města Prostějova, jak potvrdily Eva Zatloukalová i Milada Sokolová.

Hnutí Let´s Do It (Pojďme na to!) se zrodilo v Estonsku v roce 2008, kdy 50 000 lidí vyčistilo celou zemi během pouhých pěti hodin. Od té doby se akční model - jedna země za jeden den - rozšířil po celém světě a vytvořil jedno z nejrychleji rostoucích hnutí v historii. K dnešnímu dni se přes 100 zemí a 20 milionů lidí připojilo k úsilí o uklizení nelegálního odpadu ve svém okolí.

Dohromady sebrali dobrovolníci o víkendu přes 1 000 tun odpadů!

ilustrační foto Jarmila Kocmanová

Více než 76 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 10% dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. Díky příznivému víkendovému počasí účast překonala očekávání pořadatelů akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody.

I díky nádhernému jarnímu počasí letos vyrazilo zlikvidovat černé skládky i drobný nepořádek více dobrovolníků, než v předchozích letech a beze zbytku naplnili motto letošních jarních úklidů - Každý kousek se počítá. ,,Nakonec těch kousků bylo jen za tento víkend odhadem na 3,5 miliónu. Je to jen odhad, protože na přesné počítání není při úklidu čas, ale když vezmeme v průměru 50 odpadků na jeden naplněný pytel, nebudeme daleko od pravdy", sdělil za pořadatele akce Miroslav Kubásek.

OBRAZEM: Hloučela vydala podprsenku, kolečkové křeslo i běžky!

Foto Jarmila Kocmanová, PvNovinky.cz

Jako každý rok se do projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojují dobrovolníci z Prostějova. Úklid Hloučely tradičně zajišťuje Okrašlovací spolek města Prostějov a Iris Prostějov. Zdravé město Prostějov vyzvalo dobrovolníky ke společnému úklidu polních cest a remízků v jižní části města.

"Scházeli jsme se od půl deváté do devíti, následně rozdali pytle a rukavice a rozprchli se po okolí Hloučely", uvedla Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova, který již několik let uklízí v okolí řeky Hloučely od ulice Olomoucká směrem na Močidýlka. "Dnes jsme našli kolečkové křeslo, pneumatiky, dámskou podprsenku, mimochodem velmi zachovalou, i postarší běžky", nechal se slyšet jeden z účastníků úklidu, pan Veselý. 

Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018. Už v sobotu!

ilustrační foto

Jako každý rok se do projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojují dobrovolníci z Prostějova. Úklid Hloučely kolem Močidýlek tradičně zajišťuje Okrašlovací spolek města Prostějova a Iris Prostějov, a to od ulice Tichá po ulici Kostelecká. Zdravé město Prostějov vyzývá dobrovolníky ke společnému úklidu polních cest a remízků v jižní části města.

Okrašlovací spolek uklidí břehy Hloučely od Olomoucké k Močidýlkům, Iris bude uklízet od Tiché po Kosteleckou. 

Stejně jako v loňském roce se vyjde v devět hodin od penzionu Taboo v Olomoucké ulici. Návrat je ve dvanáct hodin tamtéž. „Čeká nás opět občerstvení v podobě nápojů a také si opečeme špekáčky. Těším se na vás,“ dodala předsedkyně spolku Milada Sokolová.

Pomůžete 7. dubna uklízet Česko? Dobrovolnických skupin je více!

ilustrační foto Jiří Malíček

Sedmého dubna vypukne celostátní projekt Ukliďme Česko. Zapojí se do něj i Okrašlovací spolek města Prostějova, který uklidí břehy Hloučely od Olomoucké k Močidýlkům. Iris pak bude uklízet od Abrahámka směrem na Tichou či směrem ke Kostelecké.

Stejně jako v loňském roce se vyjde v devět hodin od penzionu Taboo v Olomoucké ulici. Návrat je kolem dvanácté hodiny tamtéž. „Čeká nás opět občerstvení v podobě limonád a také si opečeme špekáčky. Těším se na vás,“ dodala předsedkyně spolku Milada Sokolová.

V devět hodin se u občerstvení u Abrahámka sejdou ti, kteří chtějí uklízet s ochránci přírody. „Čeká nás tradiční jarní úklid obou břehů říčky Hloučely. S sebou pracovní rukavice a staré igelitky. Na závěr bude pro všechny účastníky úklidu připraveno občerstvení na ohýnku,“ zvou Irisáci.

Akce Ukliďme Česko zná své další datum!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

PvNovinky již několik let pravidelně informují o akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky, se bude konat v sobotu 7. dubna 2018.

Organizátoři úklidů z Českého svazu ochránců přírody a brněnského spolku Ekosmák bilancovali ročník 2017, během něhož se do úklidových aktivit zapojilo 96 133 dobrovolníků na 2476-ti místech po celé ČR a uklidili přes 1 500 tun odpadu. Jarní část proběhne pod tradičním názvem Ukliďme svět, Ukliďme Česko v sobotu 7. dubna 2018.

Nezapomeňte! V sobotu se bude Uklízet Česko!

Foto archiv PvNovinky.cz, foto Jiří Malíček

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. V Prostějově se koná tuto sobotu, tedy 7. října, kdy se vydá uklízet Hloučelu Okrašlovací spolek města Prostějova a Ekocentrum Iris. 

Ochránci přírody se setkají v 9 hodin u občerstvení  U Abrahámka. "Čeká nás tradiční úklid obou břehů říčky Hloučely mezi ulicí Kostelecká a Tichá. S Sebou si přineste pracovní rukavice a staré igelitky. Na závěr bude pro účastníky úklidu připraveno drobné občerstvení a opékání a ohýnku", zve Iris.

Prostějovské novinky patří mezi mediální partnery Ukliďme Česko

Foto PvNovinky.cz

PvNovinky již několik let pravidelně informují o akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky, se bude konat v sobotu 23. září 2017, v Prostějově ale i 7. října. A PvNovinky se staly jejím oficiálním mediálním partnerem. 

V sobotu 23. září se na Prostějovsku bude uklízet v Drahanech. Akci Ukliďme louku u pramene Hané má pod palcem Vincenc Svák z Římskokatolické farnosti. 7. října se vydá uklízet Hloučelu Okrašlovací spolek města Prostějova a Ekocentrum Iris.

V roce 2016 proběhlo celkem 2 066 úklidů, do kterých se zapojilo celkem 86 210 dobrovolníků, kteří v přírodě vysbírali celkem 1 634 tun odpadů. 

Bližší informace naleznete na http://www.uklidmecesko.cz. (ber)