úmrtí

Rozloučení s Jaromírem Šmídou proběhne v pondělí 21. května

Foto archiv Jaromír Šmída

Po dlouhé a těžké nemoci se s pozemským světem rozloučil v pondělí 14. května výborný bavič, skvělý kamarád a showman Jaromír Šmída. Dožil se šedesáti čtyř let.

"Vy, kdož se chcete s tatínkem rozloučit, přijďte v pondělí 21. května v jedenáct hodin dopoledne do smuteční síně na naproti městskému hřbitovu v Prostějově", sdělil informaci jeho syn, Jaromír Šmída. (red)

Mladík z Prostějovska našel smrt u Postoupek. Narazil do kamionu

Foto HZS Ol. kraje

Dvaadvacetiletý řidič osobního auta zemřel v noci na neděli po nárazu do odstaveného kamiónu v Postoupkách na Kroměřížsku. Vůz zůstal zcela zdemolovaný pod návěsem.

„Dvaadvacetiletý řidič z Prostějovska jel pravděpodobně příliš rychle a zezadu narazil do odstaveného kamiónu s návěsem. Osobní automobil byl po nárazu zcela zničen a mladý řidič následkům nehody na místě podlehl,“ sdělil mluvčí zlínského krajského policejního ředitelství Petr Jaroš. Mladík jel ve voze sám a policisté budou nyní zkoumat, zda neřídil pod vlivem alkoholu.

Zemřela Nina Škottová, bývalá europoslankyně z Bedihoště

ilustrační foto CojeCo

Ve věku jednasedmdesáti let zemřela v minulých dnech ve svém domě v Bedihošti Doc. RNDr. Nina Škottová, CSc., která v letech 2004 až 2009 zastupovala nejenom náš region, ale celou Českou republiku jako poslankyně v Evropském parlamentu. 

Bývalá česká europoslankyně Nina Škottová se narodila 6. října 1946 v Prostějově. Po vystudování Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pokračovala v postgraduálním vzdělávání a zároveň působila jako akademický vědecký pracovník. V letech 1972-1982 byla zaměstnancem Ústavu experimentální endokrinologie Slovenské akademie věd. Od roku 1982 byla pracovníkem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Působila zde jako odborný asistent, později docent lékařské biochemie a od roku 1999 jako přednosta Ústavu farmakologie UP. 

Do Hranické propasti spadl muž. Zemřel

ilustrační foto hranickapropast.cz

Tři jednotky z řad profesionálních a dobrovolných hasičů vyslalo operační středisko HZS Olomouckého kraje k záchraně osoby po pádu do Hranické propasti. Dle hovoru převzatém v centru tísňového volání osoba při návštěvě místa neopatrností upadla prudkým srázem dolů. Muž na následky pádu zemřel.

K místu ihned vyrazily profesionální jednotky požárních stanic Hranice a Přerov, včetně specialistů pro lezeckou činnost a také nedaleká dobrovolná jednotka z Hranic. "Hasič - lezec s dobrou místní znalostí, se spustil k místu udávanému dopadu zraněného. Bohužel zde po chvíli našel osobu bez známek života. Hasiči k místu dopravili pomocí lezecké výbavy i lékaře přivolané letecké záchranné služby, ten potvrdil úmrtí u zraněné osoby," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zemřel profesor Jan Lasovský

ilustrační foto

Ve věku 75 let zemřel v minulých dnech profesor Jan Lasovský. V roce 2014 obdržel významný fyzikální chemik Cenu města Prostějova, v kterém žil od narození až dosud.

Profesor Jan Lasovský se narodil v Prostějově v roce 1943, na základní školu chodil na Palackého ulici, vystudoval Jedenáctiletou střední školu na Rejskové ulici. Profesor Lasovský je absolventem Přírodovědecké fakulty Palackého Univerzity v Olomouci, obor Analytická chemie, kde získal titul „doktor přírodních věd“. V roce 1977 zpracoval dizertační práci, a získal vědecký titul CSc.

Policisté hledají svědkyni smrtelné nehody!

ilustrační foto PČR

Dne 18. března 2018 došlo kolem 00.30 hodiny ke smrtelné dopravní nehodě mezi chodcem a osobním motorovým vozidlem značky AUDI. Policisté hledají svědkyni. 

"Vůz řízený třiadvacetiletým mužem jel z Přerova na obec Říkovice. Na čtyřproudové silnici č. I/55 za čerpací stanicí Golem Přerov začal předjíždět vozidla jedoucí v pravém jízdním pruhu, po přejetí do levého jízdního pruhu došlo ke střetu levé přední částí vozidla s jednačtyřicetiletým chodcem, který na místě zraněním podlehl," připomněla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman

Ilustrační foto filmserver.cz

Po krátké nemoci zemřel v pátek 13. dubna v USA oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let.

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," uvedla jeho manželka Martina s tím, že poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu.

Dnes zemřel Mistr Rudolf Hrušínský

ilustrační foto

Narodil se 17. října 1920 v tehdejším Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) jako Rudolf Böhm do rodiny s hlubokými hereckými kořeny, které sahají až k Josefu Kajetánu Tylovi. A od té doby odstartovala výjimečná kariéra Rudolfa Hrušínského.

Diváky udivoval svým klidem, nulovou mimikou, rozvážnými gesty a melancholickýma očima. Duševní rozpoložení postavy a nové pohnutky dokázal přetvořit jen pouhou změnou intonace svého klidného hlasu. 

Vytvořil stovky divadelních a filmových rolí. Osobně nevím, ve které ho mám nejraději. Byl úžasný jako Švejk, Pandrhola, doktor Skružný, komisař Ledvina, veterán Pankrác či převozník Prošek ve Smrti krásných srnců. 

Rudolf Hrušínský zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 ve věku nedožitých 74 let. Ve svých postavách ale bude žít napořád. (ber)

Chlapečka zabil pes. Policie obvinila prvního člověka

ilustrační foto ber

Vloni 29. prosince zabil ročního chlapce v jednom z přerovských bytů rodinný pes. Policisté zatím obvinili jednoho člověka z usmrcení z nedbalosti. Pes zůstává v útulku.  

O tragedii  PvNovinky informovaly na http://pvnovinky.cz/krimi/42081-male-dite-zabil-pes. "V těchto dnech bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby, která byla obviněna z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody od jednoho do šesti let.

Zemřel režisér Juraj Herz

Foto Juraj Herz

Ve věku 83 let zemřel režisér Juraj Herz. Natočil mimo jiné filmy Spalovač mrtvol či Petrolejové lampy, pohádky Panna a netvor či Deváté srdce nebo první český horor Upír z Feratu. Jeho posledním filmem byl snímek z roku 2010 Habermannův mlýn. 

Mnohé z pětadvaceti Herzových celovečerních filmů získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Například před osmi lety obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Je také držitelem ocenění Český lev za celoživotní dílo. (red)