včely

Roj včel obsadil radnici

ilustrační foto HZS

Čtyřiadvacátého května 2018 krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města Prostějova k odstranění roje včel. 

"Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

 

Obrana proti včelám? Žaloba

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Chov včel  v obytné zóně v Prostějově zajímal jednu z obyvatelek. Pokud vám sousedství bzučivých pracantů vadí, mnoho možností obrany nemáte. Jednou z nich je soud.

"Sousedé mají 3 úly na balkoně otočeném směrem na náš dvorek. Naše domy sousedí v bezprostřední blízkosti, neboť máme společnou zeď a my máme obavy, protože včely se začínají v tomto období rojit,“ směřovala žena dotaz magistrátu.

Umístění včelínů řeší nový občanský zákoník. „Tento problém lze tedy řešit pouze dohodou se sousedem, a není-li možná, pak v rámci sousedských vztahů občanskoprávní žalobou,“ odpověděl Odbor občanských záležitostí. (red)

Začínající včelaři získají od kraje finanční podporu

ilustrační foto

 

Mezi začínající včelaře v Olomouckém kraji bude v letošním roce rozdělena částka 400 tisíc korun. Pravidla pro poskytnutí dotace schválili na svém jednání krajští radní. Současně odsouhlasili skutečnost, že o podporu ze strany kraje může včelař požádat pouze zpětně, tedy na výdaje již uskutečněné.

Letošní pravidla pro poskytnutí dotace na zakládání včelstev stanovují poprvé i minimální výši dotace. Ta představuje částku 5 tisíc korun. Maximální výše příspěvku poskytovaná jednomu začínajícímu včelaři je pak limitovaná částkou 10 tisíc korun. Tato suma může činit až 50 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů.

Žádosti o poskytnutí finančního příspěvku musí být fyzicky nebo datovou schránkou doručeny na podatelnu Krajského úřadu Olomouckého kraje do 30. června do dvou hodin odpoledne. O poskytnutí dotace jednotlivým žadatelům rozhodnou radní kraje v červenci. (red)

Tři ohniska včelího moru si vyžádala likvidaci včel

ilustrační foto

Medu je málo a ještě přijde taková pohroma. Tak nejspíš uvažují všichni ti, kteří museli zcela nedávno zlikvidovat svá včelstva. V regionu to bylo na třech místech!

Obdobná písnička každým rokem - včelstva končící v ohni. To je situace, která nastala i v letošním roce. Zcela nedávno, na třech místech okresu, museli včelaři likvidovat své chovy. Důvodem byl mor včelího plodu. Oči pro pláč tak zůstaly chovatelům ve Stražisku, Pěnčíně a Nivě. Ředitel Státní veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal vyhlásil, v celém kraji mimořádná veterinární opatření.

Věž, střelec, šach, mat – přijďte si zahrát královskou hru

ilustrační foto

Šachové oddíly SK Prostějov a SK Junior Prostějov, ve spolupráci se Sportcentrem DDM a Barem „12 opic“ pořádají „Otevřený turnaj v Rapid šachu „Lond(i)(ý)n versus Prostějov“. Do naplnění počtu dva a třiceti hráčů turnaje zbývají jen čtyři. Přihlaste se!

„Turnaj se nehraje "na krev", jak říkají otrlí šachisté. Je to spíše setkání lidí, co mají rádi šach, nevadí jim, že prohrají nebo vyhrají, slouží to spíše k propagaci hry tak, aby se hrála jako dříve, kdy bary spíše zdobily šachovnice,“ uvedl Rudolf Dub z SK Junior Prostějov. Královská hra se bude hrát v sobotu 22. června na zahrádce Baru „12 opic“. Do bojů se může zapojit jak plnoletá mládež, tak i rodiče včetně maminek či prarodičů.