velikonoce

Beránek je symbolem Velikonoc. Pro svou bezbrannost

ilustrační foto

K Velikonocům, jedněm z nejdůležitějších křesťanských svátků, neodmyslitelně patří pečení beránka. Proč zrovna beránek? 

Beránek je ztělesněním bezbrannosti, pro svou jemnou vlnu symbolizuje čistotu a upřímnost, jako mládě také oddanost a poslušnost. V křesťanské tradici beránek jako mírné, poslušné stvoření personifikuje samotného Ježíše Krista, kterého obětoval Bůh za spásu lidstva. Beránek je také symbolem všech mláďat, představuje počátek nového života a také jara probuzeného po dlouhé zimě, koloběhu života a zázraku stvoření. Ježíš je ve společnosti beránka také často zpodobňován na historických malbách. 

Dodržujete velikonoční zvyky a tradice?

ilustrační foto čtenář

Jako děti jsme na Velikonoční pondělí vstávali brzy, jelikož na vesnici již zrána chodili chlapci na pomlázku. V nedělní večer se barvila vajíčka, připravovaly sladkosti, chlebíčky.

Bohužel, chlapců je v ulicích vidět čím dál méně. Doufejme, že alespoň většina z nás ví, proč se Velikonoce slaví a netěšíme se na ně jen z důvodu prodlouženého volna. (red)

OBRAZEM: Velikonoční stromečky zdobí náměstí

Foto ber

Hlavní prostějovské náměstí opět zdobí velikonoční stromky. Letos je jich na sedm desítek. A vzbuzují zaslouženou pozornost.

"Každým rokem obdivuji nápaditost učitelek, které s dětmi výzdobu tvoří. Každý stromek je jiný a náměstí je s nimi moc pěkné," nechala se slyšet Milada Nováková. Nápad se zdobením velikonočních a posléze vánočních stromků do Prostějova přivedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. "Jsem velmi ráda, že se tradice udržela," konstatovala spokojeně. Velikonoční stromky se na náměstí poprvé objevily v roce 2014.

Soutěžte o vstupenky na Velikonoce na zámku Plumlov! Bleskově!

ilustrační foto

Ve dnech 31. března až 2. dubna se uskuteční na zámku Plumlov u Prostějova oblíbená akce Drátenický jarmark s Komedianty na káře.

Po tři dny od 9.15 - 17.30 se o vaši zábavu postará řada řemeslníků, kejklířů, herců a šermířů. Pokud se chcete na zámek podívat zadarmo, postačí, když do zítřejší půlnoci (tj. 27.3. do 24:00 hodin) zašlete na e-mail redakce redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, jak se jmenuje elitní  mušketýrský regiment, který bude na akci vystupovat? Odpověď označte v předmětu Plumlov. Pro čtyři vylosované máme vstupenky. (red)

 

OBRAZEM: Projekt Velikonoce seniorům: Dostali přáníčka i chlebíčky

Foto Jiří Malíček

Před několika dny se na FB stránce Prostějov bez cenzury rozběhl projekt Velikonoce seniorům. Za vydražené věci, které věnovala nejmenovaná žena, byly zakoupeny chlebíčky obyvatelům Centra sociálních služeb v Prostějově. Včera se rozdávaly a spolu s nimi i přáníčka, která malovaly děti z mateřských škol. 

"S legalizací projektu jsme oslovili předsedkyni Okrašlovacího spolku Prostějov Miladu Sokolovou. Ta se spojila s paní ředitelkou Liškovou a doplatila rozdíl mezi vybranými penězi a konečnou částkou. Dnes jsme věci předali klientům centra," uvedla dárkyně.

Velikonoce dětské pacienty neminou

foto Nemocnice Prostějov

Sváteční atmosféra plná jarních motivů a velikonočních symbolů už dorazila i do prostějovské nemocnice. Pacienti dětského oddělení se ve spolupráci se studenty Střední zdravotnické školy Prostějov pustili do velikonočního tvoření. Zpříjemňují si čas strávený v nemocnici a krášlí prostory oddělení. Na Velikonoční pondělí pak čeká malé pacienty i drobná nadílka, která k Velikonocům tradičně patří.

„Na svátky chce být každý doma, ne vždy je to ale možné. V takových případech se snažíme alespoň přinést co nejvěrohodněji svátky naopak k našim pacientům - ať už jsou to Vánoce, Mikuláš, nebo aktuální Velikonoce, o jejichž atmosféru u nás děti rozhodně nepřijdou,“ říká Jana Dočkalová, vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice Prostějov.

OBRAZEM: Národním domem voní velikonoční beránci

Foto ber

Tradiční velikonoční výstavu beránků, kterou pořádá prostějovský Rotary klub, hostí dnes prostějovský Národní dům. Tentokrát se jich v kavárně sešlo přes tři sta.

"Máme zde 186 malých a 62 velkých beránků," uvedl Ladislav Burgr z Rotary klubu. Máte-li chuť na originální pochoutku, nebo sháníte dekoraci na velikonoční stůl, neváhejte. Výstava je otevřena do patnácti hodin, kdy si vybraný kus můžete odkoupit. Zbylé figurky poputují jako obvykle do sociálních ústavů a domovů v prostějovském regionu. (ber)

Dnes je Šedivé úterý. Uklízejme!

ilustrační foto ber

Před velikonočními svátky se dodržuje řada nejrůznějších zvyků. Asi nejznámější je Zelený čtvrtek, kdy bychom měli jíst špenát, zelí nebo třeba salát z kopřiv, abychom byli po celý rok zdraví. 

Dnes je méně známé Šedivé úterý a my bychom měli uklízet. Takže nezapomeňte vymést pavučiny ze všech koutů, zítra je totiž Škaredá středa, a  to bychom se neměli škaredit. Podle jedné lidové pověry by totiž zakaboněná tvář opakovala každou středu v roce. (ber)

Hvězdou velikonočních trhů bude Ilona Csáková!

ilustrační foto csakova.cz

Ve dnech 8. 4. – 13. 4. 2017 se uskuteční již druhým rokem na náměstí T. G. Masaryka velikonoční jarmark, jehož součástí budou i velikonoční trhy. Bohatý bude i kulturní program. 

Nabídne vystoupení  děti z prostějovských mateřských škol, prostějovské kapely, klauny, folklorní soubory i revivalovou skupinu Smokie. Hvězdou bude vystoupení zpěvačky Ilony Czákové, které se uskuteční 10. dubna od 17 hodin. Níže přinášíme celý harmonogram programu.

8. 4. 2017

* 9.00 hodin Karel Kekeši - české, moravské a slovenské písně za doprovodu na akordeon.

* 11.00 hodin Mánes – velikonoční vystoupení národopisného souboru

* 14.30 hodin Majestico Muzikus – koncert prostějovské kapely

9. 4. 2017

Velikonoční stánky jsou za stovku na den

ilustrační foto ber

Ve dnech 8. 4. – 13. 4. 2017 se uskuteční již druhým rokem na náměstí T. G. Masaryka velikonoční jarmark, jehož součástí kromě kulturního programu budou i velikonoční trhy.

Rozsah a průběh stánkového prodeje bude obdobný jako v minulém roce a před muzeem bude umístěno osm stánků ve vlastnictví statutárního města Prostějova. „Výše nájemného za každý prodejní stánek a den je stanovena na jedno sto korun (včetně DPH), prostor pro umístění stolů pro občerstvení je zdarma. Součástí nájemného je i dodávka elektrické energie,“ uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.