veteráni

Vlčím mákem si kraj připomněl válečné veterány

Foto kr-olomoucky.cz

Minulou sobotu 11. listopadu si Olomoucký kraj připomněl Den válečných veteránů. Jejich setkání uspořádalo hejtmanství společně s Armádou ČR, Českým svazem bojovníků za svobodu a legionářskou obcí. Vzpomínkového aktu se zúčastnily zhruba tři desítky vojáků, kteří prošli válečnou vřavou. Symbolem dne je vlčí mák.

„Na ty, kteří bojovali ve válkách, nesmíme nikdy zapomenout a pozorně jim naslouchat, protože jsou pamětí našeho národa i jeho svědomím,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zástupci kraje i armády poděkovali válečným veteránům za účast v boji, památku těch, kteří se dneška nedožili, uctili minutou ticha. Setkání hejtmana s vojáky proběhlo v Klášterním hradisku.

Válečný veterán z Kraliček dostal Záslužný kříž. Od ministra

Foto Eva Frýbortová

Výnosem ministra obrany České republiky byl 8. května 2017 vyznamenán za výjimečné zásluhy o obranu republiky a jejího ústavního pořádku Ján Svítek. Dvaadevadesátiletý plukovník ve výslužbě žije v Kraličkách u Prostějova.

Dnes dvaadevadesátiletý pilot Ján Svitek pochází ze Slovenska a bojoval i ve Slovenském národním povstání. „Tam jsem se dostal do Zvolenského pluku, kde mi bylo ctí sloužit mimo jiné pod velením Františka Fajtla,“ vzpomínal veterán.

Po potlačení povstání se stal příslušníkem partyzánské skupiny "Imrich" a "Rodina". Po válce zůstal v armádě u letectva, kde prošel řadou velitelských a technických funkcí, mimo jiné válce pracoval co by pedagog na prostějovském leteckém učilišti. V prosinci 1983 byl přeložen do zálohy. 

V Prostějově se uskutečnilo slavnostní setkání výsadkových veteránů

Foto Jaroslav Kovář

Rok 2017 je rokem, kdy všichni výsadkáři slaví nebo budou slavit 70. výročí vzniku výsadkových jednotek u nás. Především pro výsadkové veterány je to velká a významná událost. 1. října 1947 přečetl v té době plk. Paleček z balkonu radnice v Zákupech nově vznikajícím výsadkovým jednotkám rozkaz č. 1. Po přečtení tohoto rozkazu i dnes musí všem výsadkářům zamrazit a musí s hrdostí tento rozkaz přijmout. 

V průběhu roku bude probíhat mnoho různých setkání s různým charakterem a pokaždé na jiné úrovni. Prvním takovým setkáním bylo Slavnostní shromáždění výsadkových veteránů České a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v sobotu 15.4. ve Společenském domě v Prostějově. Celou akci organizoval Klub výsadkových veteránů Prostějov v součinnosti se spolkem Červené barety. Na 200 pozvaných účastníků si ve slavnostní atmosféře připomnělo tuto událost.

Veteráni zvou na tradiční motoristickou burzu!

ilustrační foto plakát

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 22. dubna  tradiční jarní  burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i tentokrát nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule, ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.

„Burza začne v osm hodin a končí ve třináct hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Veteráni zvou na tradiční motoristickou burzu

ilustrační foto plakát

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 5. listopadu tradiční podzimní burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i tentokrát nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule, ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.

„Burza začne v osm a končí ve třináct hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Motoristická burza je za dveřmi!

ilustrační foto MMP

Vše od starých náhradních dílů, automobilů až po časopisy. To je burza všeho možného a startuje již 5. listopadu.

Potřebujete se zbavit pro vás starých nepotřebných náhradních dílů, či snad starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, odznáčků, skleniček, vlaječek, firemních cedulí, celých vraků, příslušenství, plaket, hraček, modelů autíček, vláčků, časopisů, plakátů a jiných sběratelských kousků? Máme pro vás řešení!! Můžete je nabídnout a udělat radost ještě někomu jinému.

OBRAZEM: V neděli se hlavní náměstí bude blýskat veterány. Po dvacáté

ilustrační foto ber

Již po dvacáté si v neděli 15. května dají na prostějovského hlavním náměstí sraz auto a moto veteráni. Začne ráno v 7 hodin.

„Těšit se můžete opět na vozy a motocykly nejrůznějšího stáří a značek. Čeká je mimo jiné soutěž elegance a projížďka ulicemi města,“ zvou pořadatelé z Hanáckého auto moto veterán klubu v AČR Prostějov.

Spolupořadatelem je město Prostějov. (ber)

Veteráni zvou na tradiční motoristickou burzu!

ilustrační foto plakát

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 7. listopadu 2015 tradiční Podzimní burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i vy nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.
„Burza začne v 8 a končí ve 13 hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Veteráni dnes pojedou z kopce do kopce!

ilustrační foto

 

S Veteránem z kopce do kopce po muzeích kolem Konice. Tak se jmenuje název netradiční sobotní vyjížďky, jejíž účastníci vyrazí z Konice v 11 hodin. Veteráni budou k vidění už od 7 hodin.

„Navštívíme zámek v Konici se stálou výstavou řemesel a expozicí sekyrek, pak přejedeme do Čech pod Kosířem. Tam navštívíme Muzeum kočárů nebo hasičské muzeum," lákají organizátoři. V Čechách si veterány budete moci prohlédnout na výstavě. (red)

 

Zdroj: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/kam-o-vikendu-na-oslavy-kostelcu-vychazku-s-holemi-ci-projizdku-veteranu-80150618.html

I Alojzovem svištěli veteráni!

Foto obec Alojzov

 

Závod veteránů ,,Z lázní do lázní‘‘ vede i přes obec Alojzov. Letošní 10. ročník se opravdu vydařil, sešli se místní občané i chataři, někteří přihlíželi celému procesí před svými domky. Kdo zůstal až do konce, v žádném případě nelitoval.

Naleštění krasavci  na dvou či čtyřech  kolech, některé posádky i v dobových kostýmech. Fandilo se všem, řidiči i krásné řidičky na přihlížející troubili, fotoaparáty cvakaly, atmosféra byla báječná. „V minulých letech jsem dvakrát tento závod jela jako spolujezdkyně. Odjezd ze Skalky, zastávka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem, cíl ve Slatinicích, to je úžasný zážitek ‘‘, zavzpomínala  knihovnice H. Grulichová.

Poděkování patří nejen pořádajícím, ale  i těm, co tuto krásu uchovávají  pro další generace.