veterina

Psa odvezl na veterinu. I když netušil, kdo je majitel

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 2. 8. 2020 krátce po poledni vyjížděli strážníci na Olomouckou ulici v Prostějově, kde se dle telefonického oznámení pohybuje větší pes bez majitele. Na místě byl zkontaktován muž, kterému se psa podařilo odchytnout.

"Dotyčný uvedl, že psa odveze na veterinu, jelikož je zraněný na noze po srážce s autem. Dle hlídky se jednalo jen o lehké zranění, nevyžadující okamžitou veterinární péči. Muž i nadále trval na odvozu zvířete na ošetření. Dotyčný byl poučen o tom, že pokud se nenajde majitel psa, jelikož zvíře nemělo čip ani tetování, bude muset náklady za jeho ošetření hradit sám. V opačném případě je lze vymáhat po majiteli. S podmínkami muž souhlasil a psa odvezl. Po dvou hodinách se vrátil a dovezl již ošetřeného psa, kterého předal strážníkům," popsala strážník Tereza Greplová.

Tresty za týrání zvířat a za provozování množíren jsou přísnější

ilustrační foto SVS ČR

Za týrání bude hrozit místo 5 až 6 let vězení. Přibyl také nový trestný čin chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život, za který budou moci soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení. Zavádí to novela trestního zákoníku, která již nabyla účinnosti. Soudy budou také moci samostatně ukládat zákaz chovu zvířat.

Zvýšení trestních sazeb podle organizace Hlas zvířat mimo jiné umožní soudcům v nejbrutálnějších případech zvážit, že pachateli uloží i nepodmíněný trest odnětí svobody. Nebude možné podmíněné zastavení trestního stíhání. V případě nejzávažnějších organizovaných trestných činů bude policie moci podle organizace nasazovat odposlechy a usnadní se nařizování domovních prohlídek.

Veterináři odhalili maso z Polska. Ve špinavé dodávce a bez označení

Foto SVS

Veterináři na Moravě zachytili dalších 320 kilogramů nevyhovujícího masa, pocházejícího z Polska. V prvním případě zastavili přepravní dodávku s kuřecím masem hned za hranicemi, v tom druhém udělali kontrolu v bistru ve Vyškově.

Dodávku s polskou SPZ zadrželi inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při společné kontrole s celníky v Olomouckém kraji. Uvnitř objevili 240 kilo označeného drůbežího masa od polského výrobce, dalších 20 kilo vepřového žádné označení ani doklad nemělo. "Vnitřní plocha vozidla naprosto nesplňovala požadavky na přepravu potravin živočišného původu," informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podlaha i stěny dodávky byly špinavé, dveře rezavé a navíc bez krytí a celé auto nepříjemně páchlo.

Veterinární správa odhalila více než tunu produktů neznámého původu

Foto SVS

Úřední veterinární lékaři Státní veterinární správy ze Středočeského kraje odhalili na základě spolupráce s Policií ČR na dálnici D8 poblíž Prahy přepravu většího množství surovin živočišného původu. Přepravované maso, vnitřnosti a krev nebyly nikterak označeny.

Cizí státní příslušník, který zásilku přepravoval, nebyl navíc schopen při kontrole předložit jakékoliv doklady o původu přepravovaných živočišných produktů, ani o příjemci zásilky. Na základě těchto zjištění rozhodli veterinární inspektoři na místě o likvidaci celé zásilky o hmotnosti 1,2 tuny.  

Liška skončila na veterině. Uspali ji

Foto MMP

Ve středu 23. března ráno obdrželi prostějovští strážníci zprávu o pohybu lišky v jednom z firemních areálů v Krasicích. Nemocné zvíře bylo utraceno.

"Strážníci provedli odchyt nemocné lišky. Zvíře bylo poté převezeno na Státní veterinární správu, kde bylo utraceno," komentovala případ strážník Jana Adámková. (red)

V 10 tunách kuřecího masa z Polska je salmonela

ilustrační foto internet

 

Státní veterinární správa nařídila stažení více než 10 tun mražených kuřecích řízků. V balených hluboce mražených kuřecích stehenních řízcích bez kosti a kůže, dovezených z Polska, byla zjištěna salmonela. O případu informovala dnes Státní veterinární správa.

Salmonelu prokázalo laboratorní vyšetření ve čtvrtek. Okamžitě bylo zahájeno stahování masa z trhu.

„Informace o nálezu byly rovněž předány krajské hygienické stanici a vloženy do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva, neboť část zásilky byla distribuována na Slovensko. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě prodeje,” informoval mluvčí SVS Petr Pejchal. Za porušení zákazu prodeje hrozí pokuta až milión korun. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě prodeje.

Domácí mazlíčci ve vedrech trpí víc jak lidé.

ilustrační foto

Veterináři varují. Nechte své domácí mazlíčky v těchto horkých dnech raději doma. Mnohdy trpí více jak lidé a hlavně – neumí se bránit.

Jasný vzkaz veterinárních lékařů směrem k majitelům psů a koček. Zvířata v horkých dnech trpí a není vhodné je brát na slunce do rozpáleného města.

„Máme tady případy, kdy psi mají spálené spodní části tlapek. Ve snaze zvíře co možná nejvíce venčit ho majitel vede na asfalt či beton,“ nastínila jeden z častých nešvarů prostějovská veterinářka Nora Voříšková. Pro domácí mazlíčky je v těchto dnech nejvhodnější pouze krátké venčení a pobyt doma či ve stínu.