výročí úmrtí

Dnešního dne zemřel Vlastimil Brodský. V roce 2002

ilustrační foto

Světáci, Hodíme se k sobě, miláčku?, Smích se lepí na paty. Maková panenka a motýl Emanuel, pohádky. Víte, co tyto pojmy spojuje? Vlastimil Brodský. Pan herec zemřel vlastní rukou 20. dubna 2002.

Navzdory téměř stovce filmových a televizních rolí byl Vlastimil Brodský v hodnocení své kariéry vždy skromný. Z celé té spousty snímků, ve kterých působil, si nejvíce cenil Skřivánků na niti, Všechny dobré rodáky a Jakuba lháře, který mu dokonce vynesl i cenu Zlatého medvěda na berlínském filmovém festivalu. Prestižní ocenění získal jako jediný tuzemský herec v historii.

Echo zve na vzpomínku na Albiho. Dnes!

ilustrační foto pozvánka

Dobré světlo tam nahoře, příteli. Tak se jmenuje vzpomínka, kterou věnuje v sobotu 13. dubna již po druhé v řadě zesnulému Albertu Halmo Nezávislý prostor Echo Prostějov. 

Výstava fotografií bude zahájena v sedmnáct hodin, o hudební vzpomínku se postarají Tiché lodi, Milan Brauner a host. (red)

 

Před dvěma lety umlkl jeden z nejkrásnějších českých hlasů. V tento den

ilustrační foto FB

Malá postavou, obrovská hlasem. Věra Špinarová bude navždy jednou z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Zemřela před dvěma lety, 26. března 2017.

Kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patří mezi prvních pět nejprodávanějších českých interpretek za posledních deset let. Nenapodobitelný sytý hlas, temperamentní a vitální vystupování na koncertech a láska k Ostravě, kterou nikdy neopustila. To byla Věra Špinarová. Už navždy zůstane nezapomenutelná, hlavně díky písni Jednoho dne se vrátíš, kterou nazpívala v roce 1976 na hudbu z filmového westernu Tenkrát na Západě od Ennio Morriconeho.

Dnešního dne zemřel herec Tomáš Holý. Před devětadvaceti lety

Foto Tomáš Holý

Tomáš Holý byl nejznámější českou dětskou filmovou hvězdou své doby. Na filmovém festivalu v Monte-Carlu v roce 1979 jej porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové. Po absolvování gymnázia začal studovat práva, ale jeho životdevět dní před dvaadvacátými narozeninami tragicky ukončila autonehoda na silnici mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko. Zemřel 8. března 1990.

Kdo by neznal filmy jako Marečku, podejte mi pero!, Ať žijí duchové!, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Setkání v červenci, Jak dostat tatínka do polepšovny, Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem či Prázdniny pro psa. Spojuje je postava malého hubatého kluka s odstávajícíma ušima a kouzelným úsměvem. On sám nechtěl být vyhaslou dětskou hereckou hvězdou a tak si zvolil jinou kariéru. Osud tomu chtěl, že pro všechny zůstane už navždy výjimečným právě díky svému dětství.  

Zemřel Marián Labuda. Před rokem

ilustrační foto tn.nova

Byl rodilý Slovák, přesto ho milovalo i české publikum. Vytvořil nespočet divadelních, televizních a filmových rokí. Nezapomenutelný Karel Pávek z československé komedie Vesničko má středisková zemřel  5. ledna 2018. 

I v „civilu“ byl zábavným společníkem, jen měl strach, aby svou profesi dokázal opustit včas. „V naší branži se tomu říká, že vám odejde herectví. Prostě najednou hrajete špatně. A nejhorší je, že člověk sám si toho nevšimne, zatímco všichni ostatní to vidí, pouze jemu do očí nikdo nic nepoví,“ vykládal.

Jeho strach se nenaplnil. Marián Labuda zemřel náhle ve věku 73 let. (ber)

Dnes by oslavila narozeniny Věra Špinarová

ilustrační foto www.spinarova.cz

Třiadvacátého prosince 1951 se v Pohořelicích narodila zpěvačka Věra Špinarová. Majitelku ohromujícícho hlasu proslavila zejména interpretace ústřední melodie z westernu Tenkrát na západě. Když zazní Jednoho dne se vrátíš, posluchačům naskakuje husí kůže. Narozeniny ale zpěvačka neoslaví. Zemřela 26. března 2017 ve Fakultní nemocnici v Motole v 66 letech.

Od svých šesti let žila v Ostravě, které zůstala věrná. V šestnácti letech dostala nabídku na první nahrávku a následné pravidelné vystupování s kapelou Flamingo. Později přestoupila do skupiny Majestic, kde nahrála svůj první singl Music Box, který ji přímo katapultoval mezi špičku tehdejší české populární hudby.

Kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patří mezi prvních pět nejprodávanějších českých interpretek za posledních deset let. A to nejen pro nenapodobitelný sytý hlas, ale i temperamentní a vitální vystupování.

Před sto deseti lety zemřel soudce a prostějovský mecenáš Theofil Kolarz

ilustrační foto

Čtyřiadvacátého prosince 1908 zemřel v Prostějově ve svých sedmapadesáti letech soudce a mecenáš Theofil Kolarz.

Narodil se 13. dubna 1851 na zámku v Laškově. Byl druhorozeným synem majitele zámku Františka Adolfa Kolarze z Laškova a Lešan. Pracoval jako soudce c. k. okresního soudu v Prostějově a bydlel ve Vodní ulici č. 31 v Prostějově. Jeho starší bratr Karel Jaroslav Kolarz byl povýšen císařem Františkem Josefem I. do šlechtického stavu. Důvodem byla skutečnost, že v srpnu 1887 v době konání vojenských manévrů na Konicku poskytl zámek k ubytování císaři.

24. listopadu před sedmadvaceti lety zemřel král. Freddie Mercury

ilustrační foto mtv.com

Čtyřiadvacátého listopadu 1991 obletěla svět smutná zpráva. Zemřel fenomenální zpěvák kapely Queen, Freddie Mercury. Bylo mu pouhých 45 let.

„Láska je pro mě sázka do rulety,“ netajil se Freddie náklonností k oběma pohlavím. Ta se mu nakonec stala osudnou. O tom, že má AIDS, se dozvěděl pět let před tím, než zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. Kapele ale nemoc tajil. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit,“ argumentoval Mercury. Do poslední chvíle hrál, zpíval a skládal. Show musela pokračovat…

Vladimír Menšík by dnes oslavil 89 let

ilustrační foto ČT

Herec, moderátor, kreslíř a především jedinečný vypravěč Vladimír Menšík by dnes, 9. října, oslavil 89. narozeniny. Ivančický rodák zemřel příliš brzy, 29. května 1988.

Nemohu si dovolit nevzpomenout na úžasného muže, hrdého na svou rodnou Moravu a hlavně milované Ivančice. Měla jsem tu čest se s ním kdysi v Brně setkat při jednom natáčení osobně, což dodnes patří k mým nejvzácnějším zážitkům.

Mám nesmírně ráda jeho Silvestry, když mi není nejlépe, náladu mi vždy pozvedne jeho Vománkové víno, Práče či Perpetuum mobile. Dodnes se skláním před jeho hereckým uměním, kdykoli se dívám na Ikarův pád či Tažné ptáky. A pusu do „rohlíku“ mi zkroutí  skeče s Jiřinou Bohdalovou.

Vzpomínáme: Herec Jan Tříska

ilustrační foto divadlonajezerce.cz

Po pádu z Karlova mostu v Praze zemřel 25. září 2017 v nemocnici herec Jan Tříska. Tříska spadl z mostu do Vltavy, odkud ho vytáhla dvojice ve výletní lodi. Záchranáři ho poté převezli do nemocnice. Následkům podchlazení podlehl. Bylo mu 80 let.

Jana Třísku známe z filmů jako Obecná škola, Želary, Radúz a Mahulena, Na samotě u lesa a podobně. Já jsem jej viděla několikrát v divadle. V tom prostějovském v jedinečném představení KUMŠT, kde mu skvěle sekundovali další dva Janové, Hrušinský a Kačer. Dodnes na tohle vystoupení vzpomínám s úsměvem. Pálím svíčku a doufám, že se máte v kumštýřském nebi dobře, Jene. (ber)