výstava

Nenechte si ujít výstavu drobného zvířectva! Dnes či zítra

Foto Vlastik Suchý

Přemýšlíte, co s dnešním odpolednem či zítřkem? Kam s dětmi? Co jim tak ukázat, jak vypadá živý králík, holub, husa a další domácí zvířata? Učinit tak můžete ještě v sobotní odpoledne či část neděle v chovatelském areálu OO Prostějov na Plumlovské ulici 50 v Prostějově.

Krajská soutěžní výstava hospodářského a drobného zvířectva je pro veřejnost přístupná v sobotu 14. 10. 2017 do sedmnácté hodiny a v neděli 15. 10. 2017 od 8 do 14 hodin. (red) 

 

 

Jiří Suchý představil výstavu 85+

Foto kr-olomoucky.cz

Zhruba třicet litografií Jiřího Suchého, fotografie ze soukromého života nebo autentické plakáty divadla Semafor. To všechno je k vidění od včerejšího dne ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, kde svoji výstavu představil legendární divadelník a textař Jiří Suchý. Cílem akce je zmapovat jeho uměleckou tvorbu za posledních šest let. 

„Jde o skromnou výstavu, která v podstatě navazuje na větší projekt z roku 2011. K vidění jsou především grafiky, které jsem vytvořil v posledních letech. To, že jich není mnoho, je dáno především tím, že mou hlavní náplní je stále hrát a psát,“ řekl Jiří Suchý.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také snímky z dětství zakladatele divadla Semafor, jeho fotografie s Jiřím Šlitrem, se kterým v nejslavnější éře divadla napsal a složil nespočet písní, i novější snímky s kolegyní Jitkou Molavcovou.

Spolek pro Plumlovský zámek zve na vernisáže!

ilustrační fota plakát

V neděli 24. září 2017 v 17 hodin se v zámku Plumlov uskuteční společně pořádané vernisáže dvou dlouhodobých výstav.

"Velkoformátové obrazy Aloise Doležela jsou vystaveny ve 4. patře zámku, které bylo dosud veřejnosti uzavřeno. Výstava užitné keramiky navazuje na tři expozice, které jsme v 1. patře instalovali v minulých letech," vzkazuje Spolek pro Plumlovský zámek. (red)

 

Hedvika Dalecká nabídne Místa. V Prostoru

ilustrační foto událost

Výstava obrazů Hedviky Dalecké Místa bude k vidění v Prostoru v Úprkově ulici v Prostějově od 11. září.  

Hedvika Dalecká (1993) vystudovala atelier Malby 1 (Daniel Balabán). Ve své tvorbě se zabývá hlavně duchem míst - geniem loci. Reálná místa spojuje s těmi imaginárními ze své hlavy. Hedvika má k malbě subjektivní a intuitivní přístup, nesnaží se zachycovat viditelnou realitu. Na výstavě bude k vidění výběr studentských prací od 2. do 5. ročníku a volná tvorba. (red)

 

Zasmějte se s Nepraktou. Již ve čtvrtek!

ilustrační foto neprakta.info

Pod tímto názvem uvádí Muzeum a galerie v Prostějově, p.o. přehlídku kresleného humoru gurmána, vášnivého sběratele a cestovatele Jiřího Wintera Neprakty, jehož téměř 40 tisíc kreslených vtipů mu vyneslo zápis v Guinessově knize rekordů. Výstava začne 13. července a potrvá pouhých 17 dnů!

Nepraktovy obrázky obsahují široký výběr témat od historie přes sex, zvířata, až po strašidla. Široké veřejnosti je znám především jako dlouholetý kolega spisovatele Miloslava Švanderlíka. Kromě vtipů ilustroval Neprakta desítky Švanderlíkových knih, včetně slavných Černých baronů. Při svých cestách se Neprakta snažil navštěvovat muzea, která byla další z jeho vášní, zvláště pak jejich depozitáře. Derniéra výstavy za účasti manželky umělce Daniely Pavlátové se uskuteční ve čtvrtek 27. července v 17 hodin. 

Výstava fotografií českých a maďarských fotografů Očima, srdcem, objektivem na zámku Plumlov

ilustrační foto plakát

Pátého července bude na Plumlovském zámku vernisáž již 7. ročníku výstavy fotografií českých a maďarských fotografů, která se letos koná pod názvem „Očima, srdcem, objektivem“. Vernisáž začíná v 17:00 hodin.

Výstavy se se svými pracemi účastní čtrnáct moravských fotografů z Vyškovska, Prostějovska a Brněnska a osmnáct fotografů z Maďarska. Cílem výstavy je ukázat, jak odlišný může být pohled na svět, když se na něj dívají fotografové z geograficky blízkých a přitom v některých aspektech tak odlišných zemí.

OBRAZEM: Prostějovští rodáci v Uničově

Foto Petr Růžička

Ve čtvrtek 4. května proběhla v uničovské galerii vernisáž k výstavě sbírek historických fotoaparátů a uměleckých fotografií dvou prostějovských rodáků, Davida Vančíka a Jiřího Andrýska.

Vernisáží byla zahájena výstava historické fototechniky ze soukromých sbírek Kateřiny Adamusové a Davida Vančíka. Část vystavovaných předmětů dále zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Šumperku a společnost Meopta. Součástí výstavy jsou i fotografie prostějovského fotografa Jiřího Andrýska.

V Duze 3x Kůrka!

ilustrační foto plakát

DUHA - Kulturní klub u hradeb pořádá ve čtvrtek 11. května v 17 hodin vernisáž Výstavy tří Kůrků - Karla, Zdeňka a Filipa. Karel a Filip Kůrkovi představí své obrazy, Zdeněk keramiku.

"Nenechte si ujít výstavu, která je jedinečná už jen tím, že představí tři generace výtvarníků z jediné rodiny. Určitě bude zajímavé sledovat nejen rozdíly v jejich výtvarné technice, ale především v uměleckém cítění. Dílo každého z nich je však unikátní a určitě stojí za vidění", přidala pozvání Pavla Vašková, vedoucí Kulturního klubu u hradeb.

Výstava bude přístupná do 30. května 2017, a to pondělí - čtvrtek 9-12 a 13-15 a v pátek 9-12 a také při večerních a víkendových akcích. (red)

Lomená galerie nabízí street graffiti

Foto ber

Lomená galerie v Denisově ulici v Olomouci vznikla v jednom z průchodů zdejších domů v roce 2014. Její součástí bylo i piáno, které ale muselo koncem téhož roku zmizet kvůli stížnostem obyvatel okolních domů. 

Frekventovaný průchod budovou jezuitské univerzity v Denisově ulici v historickém centru Olomouce býval častým cílem sprejerů. Lomená galerie nabídla prostor mladým umělcům tvořícím na poli streetartu. Bohužel, za tři roky její existence se i zde vyřádili ti, kterým tohle umění nic neříká. Škoda. Ale jako nápad je to víc než dobré. (ber)

 

Máte doma medvěda? Půjčte ho na výstavu!

ilustrační foto

V měsíci dubnu až červenci bude v Galerii Bašta Medvědárium, výstava plyšových a jiných medvědů všech velikostí a druhů. Organizátoři prosí majitele případných exponátů o jejich zapůjčení.

„Prosíme všechny majitele medvídků o zapůjčení na výstavu. Děti budou mít možnost dát svůj hlas, který z nich se jim zalíbí a majitel výherce bude odměněn hlavní cenou. Medvídků už máme hodně, ale prostor bašty je velký a medvědárium by mělo být o hodně medvědech,“ vzkazuje Iva Polická.Svého méďu můžete přinést do Artkavárny Avatarka na nám. TGM 20 v Prostějově.

„Zároveň vás zveme od 13.4. 2017 do 30.7.2017 do Medvědária v Galerii bašta,“ dodává Polická a děkuje za přízeň a pomoc při tomto projektu. (ber)