vzpírání

Vzpěrači z Hané sklízí úspěchy

Foto archiv Vzpírání Haná

V prvním pololetí roku 2018 se vzpěrači z Hané účastnili téměř všech ligových a mistrovských soutěží. Za tuto možnost vděčí finanční podpoře obce Náměšť na Hané a Olomouckému kraji. O úspěchu klubu Vzpírání Haná z.s. svědčí nejen to, že se pět členů nominovalo svými výkony na MČR žáků, juniorů a masters, ale i to, že si všichni nominovaní z MČR odváželi medaile.

"Z MČR staršíchá žáků si donesl zlato Jan Dobrý. MČR masters žen vyhrála absolutně Julie Švecová. Z MČR juniorů a juniorek do dvaceti let měla stříbro Anna Poláková a bronz Arnošt Vogel. Poslední v tomto pololetí bylo MČR juniorů a juniorek do sedmnácti let, odkud si Barbora Vanská odnesla bronz. V dalším pololetí nás čeká ještě MČR mladších žáků, MČR juniorů a juniorek do třiadvaceti let a MČR mužů a žen," popsala úspěchy Julie Švecová.

Robert Šemnický skončil na MČR veteránů ve vzpírání druhý!

Foto archiv Robert Šemnický

Ve dnech 14. a 15. června 2018 se konalo mistrovství ČR veteránů ve vzpírání v Plzni. Tohoto mistrovství se účastnil i Robert Šemnický z Prostějova, který soutěžil ve váhové kategorii nad 105 kg. A byl velmi úspěšný!

"Ve své věkové kategorii nad 45 roků jsem skončil po vyrovnaném boji na druhém místě, kdy na prvního jsem ztrácel v součtu ve dvojboji 2 kg a třetí za mnou zaostal o 3 kg, trhl jsem 65 kg a nadhodil 95kg. Dále jsem dopomohl k druhému místu TJ Holešov ve kterém hostuji v lize masters," pochlubil se redakci veterán, který se věnuje i trénování mladých vzpěračských nadějí. "Děkuji realizačnímu týmu a také firmám 2MAX-dřevovýroba Mostkovice a GREWIS Plumlov za podporu," dodal Robert.

Ligy masters se zúčastnilo jedenáct týmů. (ber)

 

Vzpěračky fotily další kalendář. Na zámku Plumlov

Foto archiv JŠ

Fotily se opět vzpěračky z celé České republiky. Opět je jich dvanáct, z toho jen tři, které jsou reprezentantkami, už v kalendáři byly dřív, ostatní se fotily poprvé. Nejmladší bylo 16 let. 

Kalendář bude výjimečný tím, že fotky jsou jen z interiéru zámku Plumlov. "Celé focení jsme letos ozvláštnily několika fotkami s klaunským nosem Konta Bariéry. Chceme vytvořit pár plakátů a ty pak vždy spolu s kalendářem vydražit. Já za vzperacky.cz daruji kalendáře a plakáty, včetně poštovného. Částka, za kterou se plakáty vydraží, tak může jít rovnou na účet Konta Bariéry, bez nějakých odvodů, pro vybraného člověka.

Vzpěračka Kateřina Šemnická je zlatá! Z mistrovství juniorek do sedmnácti let

Foto archiv S

Šestnáctého června se v Horní Suché konalo mistrovství juniorek do sedmnácti roků ve vzpírání. Ve váhové kategorii do 53 kg startovala na tomto mistrovství i prostějovská rodačka Kateřina Šemnická.

Závod nezačal pro Kateřinu moc dobře, první pokus s váhou 35 kg neustála, činka jí vypadla a pokus byl neplatný. Druhý pokus Kateřina tzv. přetrhla a s činkou upadla na záda, pokus byl opětovně neplatný. Zbýval třetí pokus, který musela Kateřina zvládnout, jinak by byla diskvalifikována. Naštěstí ho zvládla a měla v trhu započítáno 35 kg. Domácí soupeřka toho využila a trhla 36 kg, tedy vítězství bylo ohroženo. Kateřina musela v nadhozu pořádně zabrat, aby soupeřku po nezdařeném začátku porazila. To se podařilo a nadhozených 52 kg zajistilo Katce zlato.

Prostějovská naděje Kateřina Šemnická stříbrná na MČR v dvojboji!

Foto RŠ

Devatenáctého května se mladá prostějovská vzpěračská naděje Kateřina Šemnická zúčastnila Mistrovství České republiky ve vzpírání juniorek do 20 roků v Boskovicích. Domů se vrátila s medailí za vynikající druhé místo v kategorii do 53 kg.

"Byla jsem skoro nejmladší, ale přesto jsem splnila kvalifikační limit -  85 kg ve dvojboji," říká ani ne sedmnáctiletá Kateřina. "Před soutěží jsem měla trochu problém s váhou, proto jsem musela zařadit do přípravy běh. Zvládla jsem to a před soutěží navážila 51,8kg," popisuje vzpěračka. 

Prostějovský vzpěrač pokořil Evropu!

Foto FB

Evropský šampionát v silovém trojboji letos zavítal do Plzně a ve dnech 6. - 12. května umožní dorostencům, juniorům i dospělým porovnat se s konkurencí na mezinárodním poli. Toho využilo sedmnáct českých závodníků, mezi nimiž nechybí prostějovský dorostenec Filip Porteš.

Osmnáctiletý vzpěrač si z Plzně odnesl titul vicemistra Evropy v silovém trojboji v kategorii dorostenec do 120 Kg! Filip získal také zlatou medaili za dřep, stříbrnou za mrtvý tah a bronzovou za bench press. Gratulujeme! (red)

 

Vzpěrači z Hané opět uspěli. Na Mistrovství ČR

Foto Vzpírání Haná

V sobotu a neděli 14-15.4. se konalo MČR masters ve vzpírání v Plzni. Z Hané a Prostějova jeli o medaile zabojovat Julie Švecová (za Vzpírání Haná z.s.) a Robert Šemnický (za Holešov). Oběma se povedlo odjet s medailí.

"Robert vybojoval stříbrnou za výkon 65 kg v trhu a 90 kg v nadhozu, já zlatou a absolutní vítězství mezi ženami za výkon 73 kg v trhu a 85 kg v nadhozu," uvedla Julie Švecová. "Kvůli velké vzdálenosti a rozložení soutěže do dvou dnů se soutěže nezúčastnilo více našich vzpěračů, kteří by podle výsledků také měli velkou šanci na medaile. Věříme, že příští rok, kdy se má MČR masters konat v blízkém Holešově, již bude účast mnohem větší," dodala úspěšná vzpěračka.

Prostějovští vzpěrači závodili v žákovské lize

Foto RŠ

Dne 24.3.2018 se uskutečnilo druhé kolo žákovské ligy ve vzpírání v Boskovicích. Těchto závodů se zúčastnili i čtyři Prostějováci, a to Tobiáš Vrba, Jindřich Coufal, Samuel Látal a Filip Benhúr, kteří závodí v za TJ Holešov. Závodilo se v žákovském čtyřboji a to hodu medicinbalem, trojskoku snožmo a samozřejmě v trhu a nadhozu.

Pro Samuela a Filipa to byly první závody a velká zkušenost. Filip příjemně překvapil v trojskoku výkonem pěti metrů a padesáti centimetrů a Samuel hodil medicinbalem pěkných sedm metrů a dvacet centimetrů. Jindřich Coufal podal pěkný vyrovnaný a stabilní výkon. Ostřílený závodník Tobiáš Vrba se zlepšil po menším zaváhání v trhu při druhém pokusu a nakonec trhl pětadvacet kilogramů.

Vzpírání Haná z.s. bilancuje. A sklízí úspěchy

ilustrační foto archiv Julie Švecová, Vzpírání Haná

V roce 2017 se klubu Vzpírání Haná z.s. dařilo. Nyní má jednadvacet členů, z toho třináct mužů a osm žen. Devět je dospělých, ostatní jsou z řad mládeže. V roce 2017 se členům spolku v soutěžích velmi dařilo. 

"Jan Dobrý vybojoval 3. místo na MČR starších žáků a 6. místo ve finále ligy žáků, kde závodil za Holešov a výrazně dopomohl holešovskému oddílu k tomu, aby se probojoval do finále mezi ty nejlepší. Třetí místo na MČR juniorů do dvaceti let vybojoval Ondřej Hlavinka," vypočítala trenérka Julie Švecová. Ona sama skončila na 2. místě na MČR žen, 9. místě na ME ve Splitu a vybojovala 1. místo v první lize žen, kde závodila za svůj mateřský oddíl TJ Bohemians Praha.

Vzpírání Haná stále hledá mladé naděje

Foto Vzpírání Haná, archiv Julie Švecová

Díky rostoucí základně mladých a také díky podpoře od Olomouckého kraje se povedlo v roce 2018 složit tři ligová družstva Vzpírání Haná.

Prvoligové družstvo mladších žáků mělo svoji premiéru v sobotu 3. února na závodech v Holešově. Tomáš (7) a Ladislav (10) Strailovi a Jaroslav (10) Velš ukázali, že patří výkonnostně i technikou k těm lepším. Soutěž mladších žáků probíhá ve čtyřboji – trojskoku z místa, hodu medicinballem přes hlavu, trhu a nadhozu. Žáci ve věku do deseti let pouze skáčou a hážou. Této soutěže se účastnili i Václav Šemnický (12) a Tobiáš Vrba (11) z Prostějova, kteří závodili za holešovský tým.