záchranka

Strážníci zachránili kojence. Dusil se v autě

ilustrační foto ZZS

Záchranu několikaměsíčního kojence si v úterý připsali na svůj účet olomoučtí strážníci, kteří zasahovali před pátou hodinou odpoledne na parkovišti u nákupního centra v Neředíně. Na místo byli přivoláni i zdravotníci.

"Strážníci vykonávající hlídkovou činnost byli osloveni ženou, která jim sdělila, že v zaparkovaném vozidle Škoda Octavia se nachází malé dítě. Hlídka u vozidla zjistila, že dítě je v autosedačce hlavou dolů a má zdravotní potíže. Vzhledem k možnému ohrožení života byli strážníci nuceni rozbít zadní okno vozidla, ze kterého následně vyprostili dusící se dítě. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba, která dítě ošetřila.

Záchranáři dostanou deset nových sanitek. V pátek!

Foto kr-olomoucky.cz

„Minulé vedení kraje rozhodovalo při nákupech sanitek od stolu. To jsme vloni změnili a vrátili jsme se k původní osvědčené praxi, kdy se na výběru značky, typu vozů, motorizace a veškerého vybavení podílejí přímo technici záchranné služby,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Dodávku deseti nových sanitek obdrží záchranná služba tento pátek 5. října. Hodnota aut je zhruba čtyřiadvacet miliónů korun. Tři vozy budou nově sloužit na Šumpersku, dva na Prostějovsku a Přerovsku a další tři v olomouckém okrese.

„Významná část našeho kraje leží v horském terénu, proto padlo rozhodnutí, že všechna nová sanitní vozidla budou dodána s náhonem čtyř kol,“ uvedl k výbavě aut lékař záchranné služby a člen Rady Olomouckého kraje Ivo Mareš. (Zdroj kr-olomoucky.cz)

 

Domy v blízkosti výbuchu jsou poškozené, některé rodiny se nevrátily zpět

Foto Vlastimil Filák

V sobotu 22. září 2018 byl v 12:15 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje výbuch rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku. 

"Na místo postupně vyjelo sedm jednotek hasičů (2 profesionální - Prostějov a Olomouc, 5 dobrovolných - Mostkovice, Vrahovice, Určice, Kostelec na Hané, Žešov). Podle prvotních informací se pod sutinami měly nacházet dvě osoby. Hasiči po provedeném průzkumu vyprostili jednu osobu, která nejevila známky života. Další dvě osoby byly zraněny a odvezla je zdravotnická záchranná služba na ošetření do nemonice.

Výbuch plynu v domě v obci Mostkovice

Foto Vlastimil Filák

Dnes odpoledne po dvanácté hodině přijalo zdravotnické operační středisko tísňovou výzvu o výbuchu plynu v rodinném domě v obci Mostkovice na Prostějovsku. Na místo byly vyslány dvě výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

"Po příjezdu byly zajištěny celkem tři osoby, z čehož dvě byly zraněné osoby z okolí, které se nenacházely přímo v domě a jejich rozsah zranění byl lehký až středně závažný. Oba zranění byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportováni na traumaologickou ambulanci nemocnice Prostějov. Další osoba byla nalazena v domě v místě výbuchu, nicméně její stav byl bohužel neslučitelný se životem. Na místě události dále probíhá prohledávání a šetření dalších okolností", popsal v tiskové zprávě mluvčí ZZS Olomouckého krajePavel Lampa. (red)

 

Babička děkuje záchranářům za profesionální přístup. Při překotném porodu dcery

Foto rodina Kocianových

Dne 10.5.2018 zavolala rodina Kocianových Záchrannou službu Olomouckého kraje k překotnému porodu dcery paní Kocianové na sídlišti Svobody v Prostějově. 

"Děkuji touto cestou oběma posádkám záchranných vozidel. Poděkování patří také pracovníkovi záchranné služby, který nám před příjezdem sanitky telefonicky poskytoval profesionální rady a podporu v této nezvyklé situaci. Především díky nim jsou obě holky v pořádku doma," děkuje Alena Kocianová.

A my její pochvalu rádi zveřenujeme! (red) 

 

Operátoři v kraji vyřídí třicet tisíc hovorů za měsíc, záchranka vyjede 150krát za den

ilustrační foto ZZS

Víte, co se děje, když zavoláte číslo 155? Na zdravotnickém operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je opravdu rušno.

Je nezbytné, aby vyškolení operátoři okamžitě vyhodnotili tísňovou výzvu a v případě potřeby vyslali na pomoc výjezdovou skupinu.

„Na základě cílených dotazů jsou operátoři schopni provést rozhodnutí, jestli to spadá do působnosti záchranné služby a tedy výjezdu posádky, či nikoliv. V případě potřeby zůstanou s volajícím v hovoru do příjezdu výjezdové skupiny na místo události a poskytují telefonicky asistovanou první pomoc případně telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci,“ říká tiskový mluvčí olomoucké záchranky Pavel Lampa.

V budově polikliniky dnes zemřel muž

ilustrační foto ZZS

Dnes dopoledne došlo v prostorách lékárny v budově polikliniky v Trávnické ulici v Prostějově k tragické události. Vyhasl tam život staršího muže.

"Pána středního věku na místě oživovali lékaři z okolních ordinací. Byla přivolána záchranka, ani její lékař ale muže k životu nepřivedl," sdělila PvNovinkám mluvčí ZZS Olk Lucie Urbanová. Sanita RZS k případu jela z Olomouce. "Všechny prostějovské vozy byly v dané chvíli na výjezdech," doplnila mluvčí. (ber)

Muž zemřel na zástavu srdce. Nepomohl ani vrtulník

ilustrační foto ZZS

Dne 7. března byla povolána záchranná služba na ulici Boženy Němcové v Prostějově. Měla pomoci muži staršího věku, který byl v bezvědomí. Bohužel už mu nepomohlo ani povolání letecké záchranné služby.

Na místo byla vyslána posádka rychlé zdravotnické pomoci. "Při příjezdu na místo události zjistili, že se jedná o srdeční zástavu, proto byla na místo vyslána Letecká záchranná služba a zahájili resuscitaci. Po příletu na místo si muže do péče převzala lékařka. I přes veškerou snahu našich záchranářů muž svému stavu na místě podlehl," sdělila redakci Lucie Urbanová, mluvčí ZZS Olomouckého kraje. (ber)

 

Opařené dítě skončilo v nemocnici. Policie případ nešetří

ilustrační foto ZZS

Jak PvNovinky informovaly, v sobotu 3. března 2018 se v ubytovně v Olomoucké ulici opařilo horkou vodou malé dítě. I s matkou bylo letecky transportováno do  FN Brno Bohunice na popáleninové centrum. Policisté zatím případ nešetří.

Podle tiskové mluvčí Policie ČR Miluše Zajícové ale policie žádnou takovou událost neeviduje. 

"Do dnešního dne nám nepřišlo žádné oznámení o uvedené události a policie v souvislosti s tímto případem neprovádí žádné šetření. Nicméně během následujících pár dnů k nám může být takovéto písemné oznámení ze záchranné služby doručeno a poté by bylo prošetřeno," sdělila ve čtvrtek redakci Zajícová.

V podobných případech policisté šetřili, zda šlo o nešťastnou náhodu, či cizí zavinění. (ber)

Neobvykle klidný Silvestr, pochvalují si záchranáři

ilustrační foto ZZS OK

Nezvykle klidnou silvestrovskou noc mají za sebou záchranáři v Olomouckém kraji. Dohromady musely na Silvestra jednotky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje během 24 hodin do terénu 184 krát, kvůli pyrotechnice zasahovali pouze jednou.

„Šlo o standardní záležitosti související se Silvestrem. Úrazy hlavy, končetin, nějaké napadení,“ uvedl mluvčí záchranky Pavel Lampa s tím, že výjezdů bylo zhruba o třicet méně, než na konci roku 2016. Pyrotechnika má tentokrát na svědomí jediný úraz. „Nešlo o nijak vážný stav, byl to úraz lehčího charakteru,“ doplnil Lampa. (ber)