záchranka

Babička děkuje záchranářům za profesionální přístup. Při překotném porodu dcery

Foto rodina Kocianových

Dne 10.5.2018 zavolala rodina Kocianových Záchrannou službu Olomouckého kraje k překotnému porodu dcery paní Kocianové na sídlišti Svobody v Prostějově. 

"Děkuji touto cestou oběma posádkám záchranných vozidel. Poděkování patří také pracovníkovi záchranné služby, který nám před příjezdem sanitky telefonicky poskytoval profesionální rady a podporu v této nezvyklé situaci. Především díky nim jsou obě holky v pořádku doma," děkuje Alena Kocianová.

A my její pochvalu rádi zveřenujeme! (red) 

 

Operátoři v kraji vyřídí třicet tisíc hovorů za měsíc, záchranka vyjede 150krát za den

ilustrační foto ZZS

Víte, co se děje, když zavoláte číslo 155? Na zdravotnickém operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je opravdu rušno.

Je nezbytné, aby vyškolení operátoři okamžitě vyhodnotili tísňovou výzvu a v případě potřeby vyslali na pomoc výjezdovou skupinu.

„Na základě cílených dotazů jsou operátoři schopni provést rozhodnutí, jestli to spadá do působnosti záchranné služby a tedy výjezdu posádky, či nikoliv. V případě potřeby zůstanou s volajícím v hovoru do příjezdu výjezdové skupiny na místo události a poskytují telefonicky asistovanou první pomoc případně telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci,“ říká tiskový mluvčí olomoucké záchranky Pavel Lampa.

V budově polikliniky dnes zemřel muž

ilustrační foto ZZS

Dnes dopoledne došlo v prostorách lékárny v budově polikliniky v Trávnické ulici v Prostějově k tragické události. Vyhasl tam život staršího muže.

"Pána středního věku na místě oživovali lékaři z okolních ordinací. Byla přivolána záchranka, ani její lékař ale muže k životu nepřivedl," sdělila PvNovinkám mluvčí ZZS Olk Lucie Urbanová. Sanita RZS k případu jela z Olomouce. "Všechny prostějovské vozy byly v dané chvíli na výjezdech," doplnila mluvčí. (ber)

Muž zemřel na zástavu srdce. Nepomohl ani vrtulník

ilustrační foto ZZS

Dne 7. března byla povolána záchranná služba na ulici Boženy Němcové v Prostějově. Měla pomoci muži staršího věku, který byl v bezvědomí. Bohužel už mu nepomohlo ani povolání letecké záchranné služby.

Na místo byla vyslána posádka rychlé zdravotnické pomoci. "Při příjezdu na místo události zjistili, že se jedná o srdeční zástavu, proto byla na místo vyslána Letecká záchranná služba a zahájili resuscitaci. Po příletu na místo si muže do péče převzala lékařka. I přes veškerou snahu našich záchranářů muž svému stavu na místě podlehl," sdělila redakci Lucie Urbanová, mluvčí ZZS Olomouckého kraje. (ber)

 

Opařené dítě skončilo v nemocnici. Policie případ nešetří

ilustrační foto ZZS

Jak PvNovinky informovaly, v sobotu 3. března 2018 se v ubytovně v Olomoucké ulici opařilo horkou vodou malé dítě. I s matkou bylo letecky transportováno do  FN Brno Bohunice na popáleninové centrum. Policisté zatím případ nešetří.

Podle tiskové mluvčí Policie ČR Miluše Zajícové ale policie žádnou takovou událost neeviduje. 

"Do dnešního dne nám nepřišlo žádné oznámení o uvedené události a policie v souvislosti s tímto případem neprovádí žádné šetření. Nicméně během následujících pár dnů k nám může být takovéto písemné oznámení ze záchranné služby doručeno a poté by bylo prošetřeno," sdělila ve čtvrtek redakci Zajícová.

V podobných případech policisté šetřili, zda šlo o nešťastnou náhodu, či cizí zavinění. (ber)

Neobvykle klidný Silvestr, pochvalují si záchranáři

ilustrační foto ZZS OK

Nezvykle klidnou silvestrovskou noc mají za sebou záchranáři v Olomouckém kraji. Dohromady musely na Silvestra jednotky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje během 24 hodin do terénu 184 krát, kvůli pyrotechnice zasahovali pouze jednou.

„Šlo o standardní záležitosti související se Silvestrem. Úrazy hlavy, končetin, nějaké napadení,“ uvedl mluvčí záchranky Pavel Lampa s tím, že výjezdů bylo zhruba o třicet méně, než na konci roku 2016. Pyrotechnika má tentokrát na svědomí jediný úraz. „Nešlo o nijak vážný stav, byl to úraz lehčího charakteru,“ doplnil Lampa. (ber)

 

V blízkosti kluziště upadl a poranil si hlavu

ilustrační foto ZZS

Ve čtvrtek 23. listopadu v podvečer si hlídka prostějovských strážníků při dohledu na veřejný pořádek v centru města povšimla na náměstí TGM ležícího muže. 

"Muž měl tržnou ránu v týlní oblasti hlavy, kterou si způsobil při pádu na zem. Strážníci ihned přivolali na místo ZZS. Šedesátiletý muž byl odvezen sanitkou do nemocnice na ošetření," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Včerejší metalový večer se neobešel bez sanitního vozu

Foto čtenář

Včerejší Prostějovské kulturní léto, které bylo ve znamení metalu, se neobešlo, bohužel, bez přítomnosti sanitního vozu.

"Jeden z přítomných mladíků měl epileptický záchvat, bylo zřejmé, že přátelé, kteří jej obklopují, vědí, jak mu co nejrychleji pomoci a ihned volali záchranku", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Petr.

Doufejme, že přítomnému mladíkovi se jeho zdravotní stav nezhoršil a dnes je již v dobré kondici. (red)

K přehradě přiletěl vrtulník

Foto čtenář David

Do redakčního e-mailu jsme obdrželi fotografii s názvem - Vrtulník na přehradě. Nebylo k ní napsáno nic více, zavolali jsme tedy na Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje o informace.

"Šlo o pobodání sršni, osoba byla přemístěna do spádové nemocnice, tedy do Prostějova", sdělil mluvčí ZZS Olomouckého kraje. (red)

Horská služba pátrala zbytečně. Po 81letém seniorovi

ilustrační foto

Záchranáři jesenické Horské služby z několika okrsků spolu s příslušníky Policie ČR pátrali ve středu po jedenaosmdesátiletém turistovi z Kolína. Naštěstí vše dopadlo dobře. 

Vše kolem poledního nahlásila jeho manželka s tím, že v rámci zájezdu se vypravili z Dolní Moravy na rozhlednu s názvem Stezka do oblak. „Paní nám sdělila, že zatímco ona jela s ostatními k autobusu lanovkou, manžel se rozhodl, že sejde sám dolů po svých. Jenže na parkoviště nedorazil. Vzhledem k jeho věku jsme měli obavy, že mohlo dojít k nějakému úrazu či zdravotní komplikaci,“ uvedl k okolnostem pátrání Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.