základní škola

Základní školu v Čechovicích čeká oprava

ilustrační foto firmy.cz

Nejdříve projektová dokumentace, nyní již přichází na řadu samotná energeticky úsporná opatření.

„Postupně provádíme na školách a školkách energeticky úsporná opatření, která nám v budovách pomohou snížit náklady na energie. Nyní přichází řada na základní školu v Čechovické ulici,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že je nejdříve potřeba vypracovat projektovou dokumentaci, která přesně vyčíslí náklady celé opravy.

Šest ředitelů škol bylo potvrzeno ve funkci

ilustrační foto prostejov.eu

V uplynulých dnech bylo ve svých funkcích potvrzeno hned šest ředitelů a ředitelek prostějovských základních a mateřských škol.

Šlo o tři ředitele základních škol a tři škol mateřských. Uplynul jim totiž šestiletý mandát. "Podle zákona jsme museli po této době zhodnotit jejich práci. Hodnocení bylo náročné a dlouhé, ale u žádného z nich jsme nenašli pochybení. Proto byli ve funkcích potvrzeni na dalších šest let," konstatovala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Jedná se o Josefa Hrachovce, ZŠ Kolárova, Jana Krchňavého, ZŠ J. Železného, Romana Pazderu, ZŠ Melantrichova, Janu Baarovou, MŠ Smetanova, Ivetu Bittnerovou, MŠ Šárka, Alenu Hekalovou, MŠ Moravská. Sedmou potvrzenou byla Eliška Kunčíková, ředitelka ZUŠ.

Základní škola ve Vrahovicích se dočká opravy školního hřiště

ilustrační foto mapa

Radní obnovu hřiště svěřili, formou výzvy jednomu zájemci, společnosti INSTA Olomouc. Práce by zde měly začít ještě letos a proto, pro urychlení legislativních kroků, si nechalo město udělat elektronický průzkum trhu. K podání cenových nabídek byla vyzvána pětice firem. Cenovou nabídku na provedení opravy sportovního hřiště podaly dvě.

„Obnovou projde běžecká dráha s antukovým povrchem. Dále pak hrací plocha s asfaltovým povrchem, kde budou umístěny kotevní prvky pro osazení hracích sítí. V neposlední řadě se v západní části areálu opraví oplocení, které bude mít na výšku šest metrů,“ nastínil smluvní práce první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Prostějovské děti v Praze bodovaly. V Mladém zahrádkáři

Foto: ČZS - Na fotografii zleva Dominik Zajíček, Petr Daška a Justýna Hýžďalová

V polovině června se uskutečnilo v Praze celostátní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Okres Prostějov vzorně reprezentovali Petr Daška ze ZŠ Prostějov, ul. Majakovského, který se umístil v silné konkurenci na 2. místě v kategorii mladší žáci. V kategorii starších žáků Dominik Zajíček ze ZŠ v Brodku u Konice získal 7. místo a Justýna Hýžďalová ze ZŠ Prostějov, Majakovského ul. 9. místo.

„Účastníci poměřovali své znalosti v určování rostlinného materiálu a ve znalostech pěstování rostlin ve třech věkových kategoriích - mladší žáci, starší žáci a středoškoláci. V rámci doprovodného programu si všichni prohlédli některé pamětihodnosti Prahy, navštívili botanickou zahradu při uvedené škole a užili si plavbu parníkem po Vltavě,“ uvedla Vlasta Ambrožová z Českého zahrádkářského svazu.

Napište školákům prostějovské školy pohlednici. Pomůže jim v zeměpise!

ilustrační foto SOKa

S prosbou žáčků čtvrté třídy ZŠ Horáka v Prostějově oslovujeme všechny ochotné lidi žijící mimo Prostějov. Pošlete jim pohlednici, potěšíte je.

"Rádi bychom poprosili ochotné lidi, kteří žijí kdekoli mimo Prostějov, jestli by nám mohli poslat pohled z místa svého bydliště s kratičkým pozdravem, kde uvedou, kde jejich bydliště leží," prosí školáci. "Pokud máte rodinu či kamarády, kteří žijí mimo Českou republiku, poproste je. Dětem by mohli poslat pohlednici i oni, nejlépe psanou v cizím jazyce. Děti si tak procvičí nejen zeměpis, ale i jazyky. Pohlednice čekají na adrese  4. C, Základní škola Prostějov, ul. Dr.

Město Prostějov při pronájmu školy na Husově náměstí nepochybilo, potvrdilo ministerstvo

ilustrační foto iprostejov.cz

Ministerstvo vnitra se v uplynulých měsících zabývalo podnětem, který žádal o posouzení platnosti nájemní smlouvy mezi městem Prostějovem a Univerzitou Tomáše Bati a jejích dodatků. Město autor podnětu podezíral z nezákonného postupu.

Ministerstvo vnitra však po podrobném prozkoumání celého případu konstatovalo, že neshledalo ze strany města žádné porušení zákona o obcích.

Od 1. září se ve školách musí prodávat zdravé potraviny

ilustrační foto

 

Od prvního září má začít platit novela školského zákona omezující prodej nezdravých potravin ve školách. Konec by měl nastat pro všemožné sladké limonády, cukrovinky nebo automaty na kávu. Tyto věci podle novely do škol nepatří a mají být nahrazeny automaty na zdravé jídlo. Místo nezdravých věcí tak školáci koupí například saláty, celozrnné pečivo nebo jogurty. K pití bude místo limonád voda, čaj, mléko a další zakysané mléčné produkty.

Zároveň Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se ve školách prodávalo ovoce a zelenina, ořechy nebo semínka. Z pečiva mají být k dispozici bagety plněné kvalitními pomazánkami a masem. Ministr by zároveň v kantýnách a automatech uvítal větší nabídku potravin od lokálních producentů. Novela se ale nelíbí provozovatelům automatů a podle všeho nejsou ze zdravých potravin nadšené ani samotné děti.

(Zdroj Ministerstvo zdravotnictví)

Děti ze základní školy byly na návštěvě u policistů

Foto PČR

 

V pátek 29. května dopoledne navštívili policisty v areálu PČR v ulici Karolíny Světlé v Prostějově žáci druhých tříd jedné z prostějovských základních škol. 

Děti začali exkurzi s příslušníky z oddělení služební kynologie, kteří dětem předvedli tradičně velice populární ukázky z výcviku a poslušnosti služebních psů a použití psů při zákroku.

Zápisy poslaly do 1. tříd přes pět stovek dětí!

ilustrační foto mestopv.cz

 

Na osmi prostějovských základních školách se v minulém týdnu uskutečnily zápisy. Přišlo k nim íce naž šest stovek dětí, přetlak byl jako poslední roky pravidelně na sídlištních školách.

Děti musely u zápisu prokázat dovednosti a znalost, jako například umět udržet tužku, zvládnout základní početní úkony a rozeznat geometrické tvary. "Pro děti je největším problémem samoobsluha, s mnoha věcmi zejména z oblasti jemné motoriky si nedokáží poradit," sdělila PvNovinkám jedna z učitelek. Podle jejich slov má mnoho dětí rovněž problém se správnou výslovností.  V září do prvních tříd nastoupí zhruba 550 dětí, u zápisu jich bylo víc než 600. Řada z nich ale dostane z nejrůznějších důvodů odklad.

Církevní základka dostala ANO. Ale zvláštní

ilustrační foto

 

 

Jak PvNovinky začátkem listopadu informovaly, církevní základní škola dostala po dvou letech od magistrátu města Prostějova souhlas ke svému vzniku. Jenže na pondělním zastupitelstvu zaznělo, že se usnesení z minulosti bude revokovat. Jaké usnesení? Celá věc je totiž poněkud spletitá.

Cyrilometodějské gymnázium souhlas žádalo několikrát, nikdy ho ale neobdrželo. Naposledy byla žádost smetena za zasedání 10. září 2013, kdy ji neodsouhlasilo zastupitelstvo. Tomu předtím rozhodnutí "přehodila" jako horký brambor rada města.