zámek

Chcete pracovat na zámku? V Čechách pod Kosířem hledají průvodce!

ilustrační foto zámek, plakát

Pokud byste rádi pracovali v krásném prostředí zámku v Čechách pod Kosířem, kastelán zámku právě hledá budoucí kolegy na pozice: „průvodce/průvodkyně".

Nabízí práci v atraktivním prostředí areálu zámku, DPP/DPČ během návštěvnické sezóny (duben - říjen), možnost dalšího sebevzdělávání v oblasti historie, řemesla, cestovního ruchu, dějin umění, odpovídající mzdové ohodnocení.

Kdo vyhrál rodinné volňásky na pohádkové prohlídky na Plumlově?

ilustrační foto zámek Plumlov

V sobotu a neděli 7. a 8. října se na zámku Plumlov budou konat pohádkové prohlídky. S Prostějovskými novinkami jste soutěžili o rodinné vstupné, které čítá dva dospělé a dvě děti.

A kdo ze soutěžících měl štěstí a byl vylosován? Alena Kočí ze Sněhotic a Magda Kohoutová z Ohrozimi. Gratulujeme! (red)

OBRAZEM: Setkání Hanáků v Čechách pod Kosířem

Foto Zámek Čechy pod Kosířem

Setkání Hanáků se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uskutečnilo na svatého Václava pod názvem Mánesova Haná. 

28. září se  zde poprvé setkalo deset folklorních souborů. "Doufáme, že se zde takové setkání uskuteční i v dalším roce, ale v mnohem větším měřítku", konstatoval kastelán zámku Martin Váňa. (ber)

 

Tip na sváteční večer: Strašidelné prohlídky za svitu svíček v Čechách pod Kosířem!

ilustrační foto plakátek

Strašidelné prohlídky se budou v zámku v Čechy pod Kosířem konat 27. a 28. října.

"Jste srdečně zváni na tuto poslední akci druhé návštěvnické sezóny zámku, která byla velmi úspěšná," zve kastelán Martin Váňa. (red)

V zámeckém parku zahrál Čechomor

Foto kr-olomoucky.cz

V pátek 8. září se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem, jehož správcem je Vlastivědné muzeum v Olomouci, odehrál open-air koncert Čechomor Kooperativa Tour 2017, který se stal vrcholem letošní zámecké sezony.

Legendární hudební skupina s hostem zpěvačkou Martinou Pártlovou připravila nadšenému a početnému publiku nezapomenutelný zážitek plný energie a emocí.

Pořadatelé koncertu věnovali při této příležitosti část výtěžku ze vstupného nadaci Šance Olomouc. Jejím posláním je podporovat náročnou protinádorovou léčbu dětí a usnadňovat jejich návrat do běžného života. Šek v hodnotě deseti tisíc korun převzala Dagmar Pospíšilová, přednostka dětské kliniky FN a LF UP v Olomouci. (red)

 

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových se rozrostlo o nejnovější film

Foto kr-olomoucky.cz

Nejnovější film otce a syna Svěrákových s názvem Po strništi bos, lyrický snímek o dětství a hrdinství v každém z nás, vstoupil do českých kin ve čtvrtek 17. srpna. Téměř současně s premiérou se Vlastivědnému muzeu v Olomouci podařilo rozšířit unikátní Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem, jehož je muzeum správcem, právě o tento snímek.

Kromě fotografií z natáčení a drobných rekvizit návštěvníky expozice bezpochyby zaujme pletený kříž do vlasů, který nosil hlavní hrdina filmu, malý Eda Souček (ztvárněný Aloisem Grecem), a který sloužil k tomu, aby vlasy držely stále pěkně učesané a patka nepadala do čela (nosil ho v dětství i Zdeněk Svěrák), či vystavené šaty a plavky Edovy maminky (hraje ji Tereza Voříšková).

Nejrozměrnějším přírůstkem do expozice je ovšem přídavná nádrž letounu Lockheed P-38 Lightning.

Čechy pod Kosířem zvou na Paletu lásky. Nejen!

ilustrační foto pozvánka

Zatímco v pátek bude zámecký park v Čechách pod Kosířem patřit kapele Čechomor, v neděli se zámek otevře v rámci Dnů evropského dědictví.

Nejenže bude do všech expozic vstup zdarma, podívat se návštěvníci budou moci i do Muzea Svěráků, které se rozšířilo o film Po strništi bos. Navíc se večer bude promítat životopisný film o Josefu Mánesovi "Paleta lásky". (ber)

Kavárna v zámku dnešním dnem otevřena!

ilustrační foto

Jak jsme již dříve informovali, v postupně rekonstruovaném zámku vznikla nová kavárna. Ta je otevřena od dnešního dne.

Slavnostního zahájení se kavárna dočká při otevření městské galerie. Každý den, kromě neděle, která bude dnem zavíracím, je otevřeno následovně:

Pondělí až čtvrtek od 10.00 do 19.00,

pátek od 10.00 do 24.00,

sobota od 18.00 do 24.00.

Neděle bude zavírací den. (red)

 

 

Zámek v Čechách zve na Hradozámeckou noc

ilustrační foto plakát

Už tuto sobotu se v zámku v Čechách pod Kosířem odehraje Hradozámecká noc. Začíná v osmnáct hodin.

Těšit se můžete na koncert a večerní hrané a kostýmované  prohlídky. (red)

 

Zámecký park v Čechách pod Kosířem se proměnil v bojiště

Foto kr-olomoucky.cz

Ve středu 16. srpna zaplnil zámecký park v Čechách pod Kosířem řinkot zbraní. Pod širým nebem a před zaplněným hledištěm se zde totiž odehrála legendární  Dívčí válka  v podání Čechova prozatímně osvobozeného divadla, nejoblíbenější  a nejhranější divadelní komedie všech dob. K obrovské popularitě této hry přispívá nejen nadčasové téma (věčné spory mezi muži a ženami), které F. R. Čech, její autor a principál v jedné osobě, zpracoval s humorem sobě vlastním, ale i hvězdné herecké obsazení.

„Dívčí válku jsem psal tak říkajíc českému národu na míru. Jde především o jemu blízký styl humoru a oblasti, kterých se dotýká (erotika, politika). Navíc jde o odpočinkový žánr, v jehož rámci přinášíme hodokvas těch nejkrásnějších žen, kterými naše zubožená vlast disponuje. Já vždy s trochou nadsázky říkám, že tak bůh vynahrazuje svým milým Čechům neúspěchy v tržní ekonomice,“ říká F. R. Čech.