zásah hasiči

Noční vítr bral střechy. A lámal stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolní hasiči od sobotní dvaadvacáté hodiny vyjížděli v Olomouckém kraji ke zvýšenému počtu technických pomocí s ohledem na silný vítr.  Zásahy hasičů pokračovaly i v nedělních hodinách, do statistik se zapsaly více jak čtyři desítky žádostí převážně o pomoc s odstraňováním spadených stromů na komunikace, železnici, či místa ze zvýšeným pohybem osob.

"Nejčastěji pohledem lokací se jedná o zásahy na Prostějovsku a Olomoucku. V Mostkovicích hasiči zajišťovali provizorně střechu, poté co zde začala padat střešní krytina do ulice. Na místo po průzkumu první jednotkou z Prostějova dorazil také speciální technický kontejner ze stejné stanice v Prostějově. Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli. V Mostkovicích také hasiči na jiném místě museli rozebrat větrem poničenou plechovou garáž.

U Otaslavic hořel mladý les

Ilustrační foto SDH Brodek u Prostějova

V úterý 19. února 2019 byl ve 13:16 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár travního porostu nedaleko obce Otaslavice v těsné blízkosti vojenského prostoru Březina. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Otaslavic, Vrahovic, Žešova, Určic a Brodku u Prostějova. Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří na ploše asi 10.000 m2 a požárem jsou zasaženy mladé lesní stromky a stará suchá tráva. Požár vznikl v těsném sousedství vojenského prostoru Březina a způsobil ho silný poryv větru při pálení klestí, kdy se ohniště rozfoukalo a plameny přeskočily na suchou trávu.

Na sídl. Beneše hořelo. Po viníkovi se pátrá!

ilustrační foto HZS

Z přečinu poškození cizí věci podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěného pachatele. Tohoto skutku se měl pachatel dopustit v sobotu 16. února 2019 po páté hodině ráno na sídlišti E. Beneše v Prostějově tím, že dosud nezjištěným způsobem založil požár lodžie přízemního bytu. 

Požár uhasila obyvatelka bytu. Ke zranění osob nedošlo. Škodu způsobenou poškozením v lodžii uložených věcí žena předběžně vyčíslila na 10 tisíc korun. Škoda způsobená bytovému družstvu dosud vyčíslena nebyla. "V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Desítky lidí zachraňovali z lanovky hasiči a horská služba

ilustrační foto

Desítky lidí uvízly v sobotu odpoledne na dvousedačkové lanové dráze ve Filipovicích. Museli je vyprostit členové Horské služby, hasiči i policejní vrtulník.

Dispečink jesenické HS dostal výzvu k zásahu ve tři čtvrti na čtyři. „Ihned jsme připravili potřebnou techniku a v šesti lidech vyrazili pod lanovku. Tam jsme okamžitě po vyhodnocení situace a dohodě s přítomnými členy Hasičského záchranného sboru Jeseníky začali se záchranou uvízlých osob,“ uvedl k situaci na místě David Spiller, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že v okamžiku poruchy byly na lanovce dospělí i děti.  "Po pádu lana na lanovce uvízlo cca 45 osob. Událost se obešla bez zranění.

Tragický požár rodinného domu

ilustrační foto

V pondělí 14. ledna 2019 byl v 13:19 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár rodinného domu v obci Velký Týnec.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce a dobrovolní hasiči z Velkého Týnce, Velké Bystřice a Olomouce. "Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen starší jednopodlažní rodinný dům. Uvnitř domu byla nalezena osoba bez známek života. Požár zasáhl vybavení jedné místnosti, celý zbytek rodinného domu byl velmi hustě zakouřen", uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Policisté řešili dopoledne dvacítku nehod. Kvůli počasí

ilustrační foto HZS

Dnes dopoledne přijali policisté hlášení stran dvou desítek dopravních nehod v celém Olomouckém kraji. Hlavně se jednalo o dopravní nehody osobních vozidel na silnicích druhých a třetích tříd. Řidiči převážně nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze pozemní komunikace a povětrnostním podmínkám. Většina nehod se obešla bez zranění, došlo pouze ke hmotným škodám na majetku.

"Po desáté hodině jsme přijali oznámení o dopravní nehodě dvou nákladních vozidel na 301. km dálnice D1 mezi obcemi Hranice a Lipník nad Bečvou ve směru na Olomouc. Komunikace byla dočasně uzavřena. Krátce před půl dvanáctou byl uzavřený úsek zprůjezdněn jedním jízdním pruhem. Podle prvotních informací nedošlo ke zranění osoby. Na dálnici se vytvořila se až sedm kilometrů kolona," uvedl k této havárii policejní mluvčí Libor Hejtman. 

"Apelujeme na řidiče, aby jezdili s maximální opatrností a počítali s delším časovým dojezdem," doplnil Hejtman. (red)

Požár ve sklepních prostorách panelového domu evakuoval obyvatele dvou vchodů

ilustrační foto HZS

V sobotu krátce po devatenácté hodině přijali policisté a hasiči oznámení, že v Mohelnici na ulici Na Příkopech došlo ke vzniku požáru ve sklepních prostorách čtyřpodlažního panelového domu. Z preventivních důvodů bylo přistoupeno k evakuaci celkem 33 osob ze dvou vchodů bytového domu.

"Požár čtyřpodlažního bytového domu byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje v 19:08 hodin a na místo vyjeli profesionální hasiči ze Zábřehu a dobrovolní hasiči z Mohelnice, Loštic a Lukavic. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen sklepní prostor, ve kterém se silně dýmilo," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že z preventivních důvodů proto hasiči evakuovali ze dvou vchodů více než 30 osob. Silný dým odvětrávali jak přirozenou cestou, tak také přetlakovou ventilací.

Při pátečním požáru se lehce zranili dva zasahující hasiči

Foto HZS

V pátek 4. ledna před šestou hodinou večer přijali policisté a hasiči oznámení o zahoření budovy zemědělského objektu ve Štarnově na Šternbersku. V objektu bylo uskladněno zhruba 2 000 kusů balíků slámy v hodnotě za 900 000 Kč. Při požáru se lehce zranili dva zasahující hasiči. 

"Požár zachvátil nejen uskladněnou slámu, ale způsobil také obrovskou škodu na samotné budově skladu. Ta je majitelem předběžně odhadována na jeden 1 500 000 Kč," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. 

Na likvidaci požáru se podílelo více než 12 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, přičemž likvidační práce doposud nejsou u konce. Hasiči v průběhu noci zřídili několik čerpacích stanovišť v okolních obcích a na požářiště dálkově dopravovali vodu.

Hasiči České republiky bilancují

ilustrační foto HZS

Hasiči za loňský rok předběžně evidují 20.663 požárů, tedy o 3906 více než v roce 2017. Vliv na to mělo extrémní sucho, které zvýšilo počet požárů v přírodním prostředí. Oheň však loni způsobil menší přímé škody - přes 2,6 miliardy korun. Při požárech zahynulo 95 lidí, předloni jich podle aktualizovaných statistik přišlo o život 92.

Hasiči loni zasahovali celkem u 124.317 událostí. Ve více než 22.000 případů to byly dopravní nehody, dále například úniky nebezpečných chemických látek nebo jedna událost klasifikovaná jako radiační nehoda.

Zachránili nebo evakuovali 84.480 lidí, zachráněných byla z tohoto počtu třetina. Z evakuovaných pak bylo 13.800 těch, kteří museli loni opustit objekty vysokých škol poté, co tam anonymní volající nahlásili přítomnost bomby.

Kuriózní zásahy hasičů v roce 2018

ilustrační foto HZS Středočeského kraje

Hasiči zasahují každý rok u více jak 100 000 mimořádných událostí, z čehož přes 50 % tvoří technické zásahy. Mezi ně patří široká škála činností, od složitého zásahu v muničních skladech ve Vrběticích, likvidací následků větrných smrští (popadané stromy a větve) až právě po různé kuriózní zásahy, kdy je potřeba vyprostit zvířata nebo lidi. Pro srovnání, pouze necelých 18 % výjezdů tvoří dopravní nehody a požáry se 13 % jsou až na třetím místě.

Při své práci se hasiči často setkávají s neštěstím a bolestí. O to raději, dnes již s úsměvem na rtech, vzpomínají na úsměvné události, které měly šťastný konec.

Nápady našich nejmenších

Děti mají velkou fantazii a jejich nápady můžeme jen stěží odhadnout a pochopit. Stačí chvilka naší nepozornosti a děti lezou do výšek, schovávají se na nejrůznějších místech a zkouší si na sebe navléknout různé věci.

Boj se záchodovým prkénkem