zásah hasiči

Vítr řádí i na Prostějovsku. Rve střechy a láme stromy

Foto HZS

Situace se v Olomouckém kraji se nelepší. Hasiči k devatenácté hodině evidují více jak 160 událostí. Přibylo více situací s nutností zajištění uvolněných plechů či střech hrozících zřícením. Nárůst výjezdů je nyní nejvíce na Prostějovsku a Přerovsku.

Drtivou většinou zásahů jsou stále popadané stromy na komunikacích, železnici a veřejném prostranství. „V obci Kobeřice-Hradčany došlo ke zřícení štítové stěny staršího rodinného domku,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Olšanech na Prostějovsku zasahovali hasiči během odpoledne u několika vážnějších situací. Utržená střecha stodoly poničila zaparkované vozidlo a karavan. Za obcí došlo k pádu stožáru s vysokým napětím, přímo v obci došlo k pádu několika stromů do zahrad a na dráty elektrického vedení.

Situaci nadále sledujeme. (red)

 

Sabine zasáhla i Olomoucký kraj!

Foto HZS Olomouckého kraje

Vichřice Sabine se dnes ráno pustila i do Olomouckého kraje. Hasiči řešili do 10,30 hodin na čtyři desítky událostí, další přibývají.

„V Olomouckém kraji evidujeme prozatím na čtyři desítky události spojených s odstraňováním následků velmi silného větru - mediálně prezentované vichřice Sabine. Drtivá většina výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů je řešena na Jesenicku, převážně se jedná o spadené stromy na komunikace, kolejiště či veřejná prostranství. Na Jesenicku již také řešíme na několika místech uvolněné plechy na střechách,“ uvedl mluvčí HZS Olk Zdeněk Hošák.

Hasiči likvidovali požár rodinného domu

ilustrační foto

K požáru rodinného domu v Mostkovicích vyjížděli v neděli před 17. hodinou profesionální hasiči ze stanice Prostějov. Oheň způsobil milionovou škodu.

Událost byla nahlášena na operační středisko v 16:52, operační důstojníci vyslali na místo pět jednotek. Po příjezdu a průzkumu hasiči zjistili, že hoří střecha rodinného domu a podkroví o rozloze 6x15 metrů. Během půl hodiny dostali plameny pod kontrolu a zajistili tak, aby se oheň dále nešířil.

Pět hasičských vozů zasahovalo ve Vrahovicích. Žena skončila v péči lékařů!

ilustrační foto HZS

Dnes dopoledne vyjíždělo hned pět hasičských vozů do Vrahovic. V jednom z domů shořel bojler.  

"Došlo z zahoření bojleru v dvoupodlažním domě. V domě se nacházela žena, kterou hasiči vyvedli a předali do péče zdravotníků. Nadýchala se kouře," sdělila PvNovinkám mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči požár lokalizovali a zlikvidovali, odvětrání prostor provedli přetlakovou ventilací. 

Na místě podle mluvčí zasahovaly profesionální jednotky z Prostějov a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. Hasiči při zásahu použili i žebřík. (ber)

Do náklaďáku se pustil ohnivý kohout. Moc toho nezbylo

ilustrační foto

V Přerově v areálu Metalšrotu došlo v sobotu krátce před devatenáctou hodinou k požáru nákladního vozidla.

Hasičům se v krátkosti podařilo požár lokalizovat, nicméně k uchránění toho již moc nezbylo... "Škoda je vyčíslena v částce tří milionů korun, s největší pravděpodobností půjde o technickou závadu," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zasahovala centrální stanice profesionálních hasičů z Přerova, posádky dvou cisternových vozidel. (red)

Hořel byt v paneláku. Evakuováno bylo 16 lidí

Foto HZS Olomouckého kraje

Krátce po půl druhé odpolední v úterý 13. 8. 2019 převzala linka tísňové pomoci HZS Olomouckého kraje informaci o viditelných plamenech a kouři z druhého patra bytu v panelovém domě v ulici Interbrigadistů v Přerově. Operační středisko k místu ihned vyslalo posádky výjezdových vozidel z centrální stanice v Přerově za posílení další jednotkou drážních hasičů (HZSp SŽDC) a dobrovolných hasičů z Přerova.

Plameny a zakouření byt zcela poničily, samotné zdolání plamenů proběhlo v krátkosti. Návazně hasiči prostory ochladili a odvětrali pomocí přetlakové ventilace. Důkladným průzkumem s využitím termokamery vyloučili možné skryté šíření v šachtách a okolí ohniska požáru.

OBRAZEM: Olomoucký kraj pod vodou. Nejvíce zásahů hlásí Prostějovsko!

Foto HZS

Přes dvě stě padesát výjezdů za jediný večer. Tak včera hasiči bojovali s následky bouřek a krupobití, které se přehnaly Olomouckým krajem. Na 6,5 tisíce domácností se ocitlo bez elektrického proudu.

V Bohuslavicích se přelil rybník, v Cakově skončila pod vodou část obce. Šest desítek dětí, které byly před velkou vodou evakuovány z letního tábora v Bohuslavicích,  je i s pěti vedoucími doma ve Šternberku. Jejich záchrana před valící se vodou byla na poslední chvíli. 

Situaci dále sledujeme. (ber)

Výbuch v Mostkovicích je stále v šetření. Způsobila ho pyrotechnika

Foto HZS

V sobotu 22. září otřásl Mostkovicemi obrovský výbuch. V troskách rodinného domu zemřel 33letý muž, řada okolních nemovitostí byla zničena. Některé domy musely být demolovány. Jak na tiskové konferenci uvedl vedoucí ÚO Prostějov Tomáš Adam, v domě zřejmě vybuchly při manipulaci látky pro výrobu pyrotechniky při neodborné manipulaci. Výbuch plynu už dříve policie vyloučila.

„Nebyla prokázána přítomnost trhavin a třaskavin. Předpokládáme, že to, co způsobilo výbuch, odpovídá materiálu, který se používá v pyrotechnických složích. Domníváme se, že tam byl chloristan draselný, hliník a hořčík,“ uvedl Leo Haluza, vedoucí odboru obecné kriminality prostějovské policie.

Shořet může i pračka!

Foto HZS Olomouckého kraje

Nepříjemnou situaci zažil v minulých dnech majitel bytu na ulici Jaselská v Hranicích. Z prozatím neznámého důvodu došlo k zahoření automatické pračky v koupelně.

"Muž se pokoušel požár uhasit sám a nadýchal se nebezpečných zplodin hoření. Celkově byl požár likvidován až po našem příjezdu," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Hasiči poté provedli důkladnou kontrolu prostor termokamerou. Výše škody po požáru není prozatím vyčíslena. Majitel bytu nepožadoval přivolání pomoci ZZS. (Zdroj HZS Olk)

Oznámení o hořící střeše bylo aprílovým žertem. A přijde draho

ilustrační foto SDH Suchý

V pondělí 1. dubna 2019 po šestnácté hodině přijali prostějovští hasiči a policisté na tísňových linkách oznámení o požáru střechy u nakládací rampy obchodního domu v ulici Újezd v Prostějově. K požáru vyjelo pět hasičských vozů. Jejich osádky ale požár na místě vyloučily. Anonymní volání bylo aprílovým žertem. Ten se teď devětatřicetiletému muži prodraží.

O výjezdu informoval PvNovinky náměstek primátora Jiří Rozehnal, který úzce spolupracuje s vrahovickou jednotkou. "Na místo vyjelo 5 aut , 1 x Vrahovice, 1x Žešov a 3 x profesionálové Prostějov, " posteskl si Rozehnal.