zásah hasiči

Hasiči vyprostili koně, který uvízl v potoce. Povolali jeřáb

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 6. září 2017 vyjeli profesionální hasiči z Prostějova do Biskupic, kde v potoce uvízl kůň. Zadníma nohama se zabořil do bláta a vody, hustá tráva a houští mu znemožňovali dostat se zpět na břeh. Hasiči po příjezdu na místo a průzkumu situace vyhodnotili, že bude potřeba na místo povolat jeřáb. 

"Než jeřáb přijel, profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Biskupic koně podvázali popruhy a vlastními silami ho vytáhli na břeh. Tam už na něj čekala majitelka, která si ho převzala. Kůň byl nezraněn," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Pět zraněných osob po dopravní nehodě dvou automobilů

Foto HZS Olomouckého kraje

Posádka druhovýjezdového vozidla požární stanice Přerov zasahovala v podvečerních hodinách úterý 29.8.2017 u dopravní nehody dvou osobních vozidel se zraněním v Přerově ulice Gen. Štefánika.

Dle oznámení v tísňovém hovoru v jednom z havarovaných automobilů zůstala zaklíněna osoba. 

"Hasiči po svém příjezdu asistovali při ošetření celkem pěti zraněných osob, po prvotních bezpečnostních úkonech a zajištění vozidel proti vzniku požáru pokračovali v likvidaci uniklých provozních kapalin a celkovém úklidu komunikace", popsal událost mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. (red)

Náročná záchrana zříceného muže ze zatopeného lomu ve Výklekách

ilustrační foto

Pomoc dvou jednotek hasičů a doslova „náročný“ zásah všech složek IZS Olomouckého kraje se odehrál v podvečer neděle 27.8.2017 ve známém zatopeném lomu ve Výklekách na Přerovsku. Zdravotnické operační středisko si krátce po devatenácté hodině vyžádalo součinnost při záchraně zraněného muže po nešťastném pádu z výšky. Posádka vrtulníku letecké záchranné služby se bez pomocí záchranného člunu nedokázala dostat ke zraněné osobě. 

"Operační středisko HZS Olomouckého kraje k pomoci vyslalo posádku se záchranných člunem z požární stanice v Lipníku a dále k místu vyslalo nedalekou místní jednotku Výkleky. Hasiči po svém příjezdu převezli lékaře a také transportní páteřní desku k postiženému, asistovali při primárním ošetření a poté převezli zraněného na druhý bezpečný břeh pro následný transport k vrtulníku. Pacienta imobilizovaného přepravila posádka dopravním automobilem k místu s vrtulníkem.

Stoh podpálily děti

Foto HZS Olomouckého kraje

Mnohahodinový zásah mají za sebou profesionální a dobrovolní hasiči u požáru stohu tentokráte na Olomoucku. Krátce před půl osmou večerní v pátek 25.8.2016 vyslalo operační středisko k likvidaci požáru stohu za obcí Želechovice směr Uničov čtyři jednotky. Z požárních stanic k místu události vyjely jednotky Uničov a Litovel, z řad dobrovolných hasičů Tři Dvory a Uničov.

Požár zachvátil celou plochu ložené balíkové slámy na ploše zhruba 15x10 metrů, svou intenzitou ohrožoval nedaleký další stoh. Jednotky zabezpečovaly možné rozšíření a asistovaly při postupném rozvážení pomocí zemědělského nakladače vlastníka. Kontrolované dohořívání na místě zajišťovali dvě jednotky až do ranních hodin, poté požářiště s poučením předali majiteli a vrátily se zpět na své základny.

"Majitel prozatím přesně nevyčíslil vzniklé škody, příčinou vzniku požáru je hra dětí s ohněm," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

Zlatá farma: Od jiskry ze svařování shořel sklad slámy

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 23. srpna před polednem v areálu zemědělské farmy v obci Štětovice opravoval devětatřicetiletý muž kovová vrata na budově skladu slámy. Od jiskry ze svařování došlo ke vznícení uskladněné slámy a následnému požáru uskladněných 350 balíků slámy a 14 balíků vojtěškového sena.

Požárem slámy a sena vznikla zemědělskému družstvu škoda vyčíslená na 200 tisíc korun. Na další dva miliony korun pak byla předběžně vyčíslena škoda vzniklá na budově skladu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. "Za ten podezřelému muži v případě prokázání viny a odsouzení mimo jiné hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Hasiči zasahují ve Zlaté farmě ve Štětovicích druhý den

Foto HZS Ol. kraje

Hasiči i nadále pokračují ve spolupráci s vlastníky a jejich zemědělskou technikou v postupném vyvážení skladované balíkové slámy do volného prostranství a zde pokračují v postupném dohašování. U zásahu se postupně prostřídali zasahující hasiči obměnou v jednotkách a rovněž došlo k doplnění o další jednotku z Olšan u Prostějova. Jednotky u zásahu operují prakticky nepřetržitě, i tak stále zůstává velké množství požárem poškozené slámy uvnitř haly.

"Již včera jsme Vás informovali o škodě přesahující dva miliony korun, zmiňovaná výše škody je na objektu, který je výrazně poškozen, dalších 150 tisíc korun je vyčíslena škoda na balíkové slámě. Dle informací z vyšetřování k požáru došlo nedbalostí při svařování", uvedl dnes mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. (red)

 

Hasiči zachraňovali muže. Z Moravy

Foto HZS Ol. kraje

Profesionální jednotka požární stanice Olomouc zachraňovala muže z vody, přesněji z řeky Moravy poblíž Masarykova třídy v Olomouci. Oznamovatelka v tísňovém hovoru krátce před půl třetí odpoledne středy 23.8.2017 přiblížila situaci na místě, muž se pokoušel udržet kamenů, nedařilo se mu dostat samotnému z vody na břeh.

Operační středisko s posádkou prvovýjezdového vozidla k místu ihned vyslalo i záchranný člun. "V době dojezdu jednotky k události byl u muže ve vodě policista, který jej zajistil a vyčkal do nasazení záchranného člunu, poté se již hasičům podařilo muže dostat zpět do bezpečí a předali jej do péče přivolaným záchranářům ZZS Olomouckého kraje," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na Zlaté farmě hořelo

Foto HZS Ol. kraje

Čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů likvidují požár uskladněné slámy v hale ve Štětovicích na Prostějovsku. Jedná se o stoh z balíků slámy ve zděné budově o rozměrech zhruba 20x15 metrů. 

Informaci o požáru převzalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce před polednem ve středu 23.8.2017. "K události vyrazila profesionální jednotka požární stanice Prostějov posílená o dobrovolné hasiče Dub nad Moravou, Prostějov – Vrahovice a Vrbátky. Pro dostatečnou zásobu vody zřídily jednotky dálkovou dopravu z hydrantové sítě.

Nákladní vozidlo s naloženým bagrem se zaseklo pod mostem ve Vrahovicích

Foto HZS Ol. kraje

Dvě jednotky z řad profesionálních hasičů se v pátek 18. srpna 2017 podílely na likvidaci dopravní nehody nákladního vozidla převážející bagr, ten se zaseknul pod mostem a poté se převrátil na komunikaci. 

 

Operační středisko HZS Olomouckého kraje bylo o události informováno krátce před půl pátou odpolední s upřesněním možného porušení mostní konstrukce a úniku provozních kapalin. K události vyjela profesionální jednotka požární stanice Prostějov a také drážní kolegové (SŽDC HZSp) z Přerova.

Při nehodě v Lidické se zranili tři lidé!

Foto HZS Ol. kraje

Posádky dvou zásahových vozidel z požární stanice v Prostějově se v pátek 18. srpna 2017 zasahovaly u dopravní nehody dvou osobních vozidel, při které došlo ke zranění tří osob, jedno z vozidel po střetu zůstalo převrácené na střeše. 

"Informaci o dopravní nehodě v křižovatce ulic Dobrovského x Lidická přijala linka tísňové pomoci HZS Olomouckého kraje krátce po sedmnácté hodině. Mezi zraněnými byly dvě dospělé osoby a jedno dítě. Hasiči na místě v první fázi asistovali zdravotnické záchranné službě při ošetřování osob, rovněž provedli nutná bezpečnostní opatření a zajištění uniklých provozních kapalin", popsal nešťastnou událost Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje. (red)