zásah hasiči

OBRAZEM: V Prostějově hořelo u místního nádraží

Foto Radek Kadlčík

Šest jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů  likvidovalo požár dřevěného objektu na nádraží v Prostějově na ulici Sladkovského. Šlo o budovu sběrny papíru, zasažená plocha požárem byla zhruba 10x12 metrů. Jednotkám se velmi rychle podařilo zabránit případnému rozšíření na další přilehlý objekt. 

"Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky, a to ze stanice Prostějov a drážní jednotka HZS SŽDC z Přerova. Z řad dobrovolných hasičů jednotky Prostějov - Vrahovice, Žešov, Mostkovice a Kostelec na Hané. Záhy byl požár lokalizován, jednotky pokračovaly v postupném prolévání," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Výbuch v Mostkovicích plyn nezavinil

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu 22. září otřásl Mostkovicemi obrovský výbuch. V troskách rodinného domu zemřel třiatřicetiletý muž, řada okolních nemovitostí byla zničena. Některé domy  musely být demolovány. Policie příčiny tragedie stále šetří, vyloučila ale, že by výbuch způsobil plyn. 

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Zajištěné stopy byly zaslány na odborná pracoviště k provedení expertiz, jsou vyžádány znalecké posudky. Jejich vypracování může trvat několik týdnů, nebo dokonce měsíců.

Hasiči po celém kraji cvičili. I v Prostějově

Foto HZS Ol. kraje

V pátek 16. listopadu 2018 byla v devět hodin odstartována v celém kraji čtyři cvičení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cvičení spolu neměla žádnou souvislost a hasiči při nich cvičili různé činnosti. Některá z nich byla taktická, jiná prověřovací. 

"V Prostějově na ulici Říční zasahovali prostějovští profesionální hasiči cvičně v areálu soukromé firmy u úniku nebezpečné látky. Chemickou látku jeden z pracovníků převážel v sudu na vysokozdvižném vozíku. Při přepravě z důvodu netěsnosti víka nebezpečná látka unikla, naštěstí nikoho nezranila. Hasiči v rámci cvičení procvičovali vytyčení nebezpečné zóny, stavěli dekontaminační pracoviště a trénovali zastavení úniku nebezpečné látky," uvedla k taktickému cvičení mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Hořící olej v Plumlově způsobil statisícové škody

Foto HZS Olomouckého kraje

Čtyři jednotky z řad profesionálních a dobrovolných hasičů likvidovaly v odpoledních hodinách 6.11.2018 požár v průmyslovém objektu na ulici Boskovická v Plumlově. Při provozní závadě na technologii došlo k vzplanutí zhruba tisíce litrů horkého oleje v kalírně. 

Operační středisko krátce před půl čtvrtou odpolední na místo vyslalo profesionální hasiče stanice Prostějov a současně dobrovolné jednotky Prostějov-Vrahovice, Plumlov a Kostelec na Hané. Jednotky pomocí střední pěny po zhruba půl hodině uhasily hořící olej v plechové vaně a návazně na to zahájily důkladnou kontrolu termokamerou převážně ve stropní části objektu pro vyloučení skrytých ohnisek hoření. Prostory zakouřené po požáru odvětraly a ochladili pomocí přetlakové ventilace.

Ve Vrlově ulici zasahovaly tři vozy. Hořel přístavek a střecha rodinného domu

Foto HZS Olomouckého kraje

Jak jsme vás již včera informovali, na ulici Vrlova v Prostějově zasahovaly tři hasičské vozy. Událost byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po druhé hodině odpoledne.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen přístřešek o rozměrech asi 3 x 5 metrů, plameny zasáhly částečně i střechu rodinného domu, který stál v těsné blízkosti hořícího přístřešku. 

Hasiči zasahovali u požáru v kotelně rodinného domu

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 15. října 2018 byl o půl desáté večer oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár v kotelně rodinného domu v obci Březsko na Konicku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a dobrovolní hasiči z Konice, Březska a Hvozdu. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v kotelně rodinného domu a naštěstí se nerozšířil nikam jinam, pouze kouř byl cítit v kuchyni. Hasiči plameny dostali pod kontrolu během několika minut, v průběhu likvidačních prací vynášeli z kotelny ohořelý materiál a dohašovali skrytá ohniska.

Hasiči likvidovali požár stodoly

Foto HZS Olomouckého kraje

Sedm jednotek z řad profesionálních a dobrovolných jednotek se od brzkých ranních hodin soboty 6.10.2018 podílelo na likvidaci požáru starší stodoly s uskladněným větším množstvím sena ve Stříteži nad Ludinou na Přerovsku. Oznámení o požáru objektu převzalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po třetí hodině ranní (03:07) s popisem viditelných plamenů uvnitř objektu. 

K likvidaci požáru byla vyslána profesionální jednotka stanice Hranice za postupné pomoci jednotek dobrovolných hasičů Hranice, Střítež na Ludinou, Jindřichov, Radíkov, Opatovice a Potštát. Hasiči v počátku museli provést likvidaci částečného zahoření do lesního prostoru, za dalšího soustředění jednotek poté již došlo k lokalizaci zahoření v objektu. Pomoc s likvidací požáru v podobě dohašování mimo areál zajistila manipulační technika, nakladačem z místního zemědělského družstva.

Hasiči zasahovali ve Štětovicích! Škoda dva miliony korun!

Foto HZS Ol. kraje

Osm jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů se v nočních hodinách úterý 25.9.2018 podílelo na likvidaci rozsáhlého požáru objektu ve Štětovicích (Vrbátky) na Prostějovsku. Na linku tísňové pomoci krátce po devatenácté hodině volalo hned několik oznamovatelů s upřesněním zahoření v autodílně s několika vozidly. 

Operační středisko k likvidaci vyslalo profesionální hasiče z Prostějova a Olomouce, z řad dobrovolných jednotek, Vrbátky-Štětovice, Prostějov-Vrahovice, Dub nad Moravou, Olšany u Prostějova, Tovačov a Brodek u Přerova.

Policie dnes vydala souhrnou zprávu k výbuchu v Mostkovicích

Foto HZS Ol. kraje

Sobotní polední detonace obytného domu v Mostkovicích poničila řadu budov v okolí. V troskách domu zahynul jeden člověk, škoda se vyšplhala na miliony korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

"V době výbuchu se v domě nacházela jedna osoba, která utrpěla zranění neslučitelná se životem. S největší pravděpodobností se jednalo o třiatřicetiletého majitele domu," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová, podle které totožnost zemřelého potvrdí až nařízená soudní pitva.

Kriminalisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Veškeré okolnosti, souvislosti a příčina výbuchu jsou předmětem dalšího šetření.

Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji

ilustrační foto HZS

V důsledku silného větru, který v Olomouckém kraji foukal v noci z neděle 23. na pondělí 24. září 2018, vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji odstraňovat jeho následky. Hasiči vyjížděli po celém kraji, nejvíce výjezdů řešili na Přerovsku (41 událostí), Olomoucku (31 událostí), Jesenicku (7 událostí), Prostějovsku (6 událostí) a Šumpersku (3 události) - stav k pondělí 24. září 2018, 6:20 hodin.

Největší počet událostí se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě (Hlubočky, Mariánské údolí, Lipová-lázně), nicméně šlo o jednotlivé události, kdy nebyl provoz na tratích zastaven.