zásah hasiči

Rozsáhlý požár haly s uskladněnou slámou způsobil škodu 6,5 milionu korun

Foto HZS Olomouckého kraje

Celkovou pomoc devíti jednotek hasičů ze dvou krajů si v brzkých ranních hodinách v pátek 17.8.2018 vyžádal požár skladovací haly v Protivanově na Prostějovsku. Dle oznámení v tísňovém hovoru nebylo původně patrné, co přesně v dané oblasti s viditelnou září a hustým kouřem hoří. Prvotní informace o požáru převzalo operační středisko HZS Olomoucké kraje v 00:18. Podrobný popis vzápětí fonickým sdělením upřesnila místní dobrovolná jednotka. V zemědělském areálu došlo k zahoření na ploše zhruba 60x20 metrů v plném rozsahu.

Operační středisko k místu ve II. stupni požárního poplachu vyslalo devět hasičských jednotek. Z řad profesionálních hasičů z Olomouckého kraje jednotky hasičských stanic Konice a Prostějov. Výčtem zasahujících dobrovolných jednotek našeho kraje místní hasiče Protivanov, Niva, Ptení, Drahany a Suchdol. Mezikrajskou výpomoc zajistily jednotky Ždárná a Benešov z Jihomoravského kraje.

Další zásah hasičů. Hořel les a tráva u Kostelce na Hané

ilustrační foto

Další z úterních ohlášených požáru lesa byl u Kostelce na Hané na Prostějovsku.

Jednalo se naštěstí o požár malého rozsahu - převážně trávy. Zasahovali hasiči PS Prostějov, SDH Kostelec na Hané, SDH Vrahovice. (red)

 

Tři hektary lesního porostu podlehly ničivým plamenům u Otaslavic

Foto HZS Olomouckého kraje

Až tři hektary lesního porostu v pondělí podlehly ničivým plamenům u Otaslavic na Prostějovsku. U požáru byl postupně vyhlášen třetí nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hustý černý kouř byl vidět z velké dálky, složitý přístup k nalezení si vytrpělo několik prvních dojíždějících jednotek. Těžce přístupný terén pro hasičskou techniku, ale i hustý porost pro samotné natažení hasebního vedení a to v součtu až několik stovek metrů. 

Výhled na několik hodin intenzivního hašení s okamžitou žádostí povolání letecké techniky kolegů Policie ČR s účinnou pomocí hašení bambivakem. Postupně došlo k posílení jednotek a změn stupnice požárního poplachu. V průběhu dne se tak na požářišti již prostřídalo 17 jednotek, v součtu více jak dvě desítky cisternových vozidel a počet zasahujících hasičů přibližující se trojcifernému číslu.

OBRAZEM: Návrat hasičů od lesního požáru

Foto FB

I hasiči z Brodku u Prostějova zasahovali u lesního požáru, který vypukl u Otaslavic. A že to nebyl zásah lehký, dokumentují na FB stránce.

"Po návratu od Podivic. Myjem, myjem a dlouho budem," posteskli si.  Podívat se můžete i na ejich video -https://www.facebook.com/873429649422181/videos/1738014676297003/. (red)

 

Shořel vlek na balíkovanou slámu. I s kusem pole

Foto HZS Olomouckého kraje

V pátek 3. srpna 2018 byl v 7:45 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár stroje na poli nedaleko Olomouce - Nemilan. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce a dobrovolní hasiči z Olomouce a Dubu nad Moravou, kteří po příjezdu zjistili, že plameny zasáhly sběrný vlek za balíkovacím strojem na slámu a částečně i přilehlé strniště. Hasiči plameny dostali pod kontrolu za pět minut po příjezdu, likvidaci hlásil velitel zásahu

"Výše škody byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun, příčina vzniku požáru je zatím v šetření," uvedla mluvčí hasičů  Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly v Prostějově!

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolné jednotky v podvečerních hodinách zasahují u několika událostí spojených s přecházející silnou bouřkou přes Prostějov. Ve většině případů se jedná o spadené stromy, bohužel také na osobní vozidla. V Prostějově se na některých místech čerpá také voda z komerčních prostor. 

Proč a kde zasahovali hasiči v Prostějově?

19:22 Prostějov - Jana Kuchaře ul.

nebezpečné větve ohrožující vozidlo - odstranění větví

18:42 Prostějov - ul. Husovo nám.

ucpané okapy rodinného domku - událost pouze ohlášena, vyřešeno vlastními prostředky.

18:33 Prostějov - Šafaříkova ulice

Spadený strom - provedení odstranění spadeného stromu.

18:31 Prostějov - Náměstí spojenců ul.

Spadený strom - provedení ostranění spadeného stromu.

Střet chodce s autem skončil zraněním

Foto HZS Olomouckého kraje

Dvě jednotky hasičů dnes (27-7-2018) v dopoledních hodinách vyslalo operační středisko HZS Olomouckého kraje k nehodě osobního vozidla po střetu s chodcem v Němčicích nad Hanou.

Hasiči po příjezdu asistovali záchranářům, provedli nutné bezpečnostní opatření a po ošetření zraněné osoby vypomohli s naložením k leteckému transportu. "U události zasahovala profesionální jednotka stanice Kojetín a místní dobrovolní hasiči Němčice nad Hanou," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

První oběť žní. Kombajn

Foto HZS Ol. kraje

V sobotu 14. července 2018 byl v 13:05 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár kombajnu na poli u obce Bochoř. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Přerova a dobrovolní hasiči z Přerova, Troubek a Horní Moštěnice.

"Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je kombajn zcela zachvácen, plameny se částečně rozšířily i na pole, na kterém hořící kombajn stál," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Hasiči požár dostali pod kontrolu za patnáct minut po ohlášení. "Řidič kombajnu stihl včas stroj zastavit a vystoupit, při požáru se nezranil. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 90.000 korun, příčinou vzniku požáru byla technická závada," dodala mluvčí. (red)

 

Prostějovští hasiči zasahovali u několika požárů!

Foto HZS Olomouckého kraje

Vydanou výstrahu na vysoké teploty platnou od včerejšího poledne (5.7.2018) s hrozícím nebezpečím vzniku požáru dokreslily výjezdy profesionálních a dobrovolných jednotek v Olomouckém kraji. Během dne tak hasiči zasahovali na sedmi místech. 

K první dnešní události vyrazily jednotky z řad profesionálů, přesněji Prostějov a Konice, do Přemyslovic. Oznámení o požáru převzala linka tísňového volání krátce po desáté hodině dopolední. Nad pilou v lese byl pozorován hustý černý kouř. Operační středisko své jednotky posílilo o dobrovolné hasiče Přemyslovice a Ptení.

Noční bouřky si vyžádaly dvacítku výjezdů hasičů! Vodu odčerpávali i v Prostějově!

Foto HZS Ol. kraje

Noční bouřky, které se Olomouckým krajem prohnaly v noci z pondělí 11. na úterý 12. června 2018, zaměstnaly hasiče hlavně kvůli popadaným stromům a větvím na komunikacích. Od třetí do sedmé hodiny ranní vyjeli hasiči celkem k osmnácti událostem. 

"Hasiči v průběhu noci a rána vyjeli k pěti planým poplachům, kdy oznamovatelé nahlásili na krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje požár. Když však hasiči místo prověřili, zjistili, že ve skutečnosti nehoří. V hustém dešti se totiž mnohdy stalo, že oznamovatelé zaměnili svítící billboardy za plameny," uvedl mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.