zásah hasiči

V Pěnčíně hořel rodinný dům. Majitelka skončila v nemocnici

Foto HZS Ol. krajehzs

V pondělí 20. listopadu 2017 byl v 8:30 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár rodinného domu v obci Pěnčín. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a Prostějova a dobrovolní hasiči z Pěnčína, Kostelce na Hané a Náměště na Hané, kteří po příjezdu zjistili, že požár zachvátil předsíňku v přizemním starším rodinném domě. Dům byl silně zakouřen, proto ho hasiči odvětrávali. Plameny dostaly jednotky pod kontrolu během několika minut, likvidaci hlásil velitel zásahu v 9:29 hodin.

"Při požáru se zranila majitelka, která se nadýchala zplodin hoření a zdravotnická záchranná služba ji odvezla do nemocnice na ošetření," uvedla mluvčí hasičů Vladimra Hacsiková.

V Lidlu zasahovali hasiči i policisté! Dnes ráno

ilustrační foto ber

Dnes v 4,17 hodin bylo stanici HZS Prostějov a PČR Prostějov nahlášeno vniknutí do prodejny Lidl v Újezdu v Prostějově. Na místo se sjelo několik hasičských vozů a policisté. Jejich zásahu ale nebylo třeba, šlo o planý poplach.

"Signál vydal pult centrální ochrany, který signalizoval vniknutí do objektu. K takovým případům vyjíždíme ze zákona, a protože se jedná o zástavbu rodinných domů, navíc v centru města, vyjíždí vždy několik vozidel," sdělila redakci mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že tentokrát se jednalo o planý poplach. (ber)

 

 

Červená látka v potoce si vyžádala zásah hasičů

ilustrační foto

V pátek krátce před polednem vyjížděli policisté z obvodního oddělení Konice do obce Jednov, kde se objevila neznámá červená tekutina v místním potoce.

"Policisté na místě provedli šetření a zjistili, že jeden z místních občanů vyplachoval vodou 1000 litrový plastový sud, ve kterém se nacházely, dle jeho výpovědi, asi tři litry mořidla na obilí. Znečištěnou vodu pak vypouštěl do kanálu," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Na místě byli kromě hasičů přítomni také zástupci životního prostředí a vodního hospodářství. Zjistilo se, že se nejedná o látku, která by poškodila životní prostředí nebo byla zdraví škodlivá. Celou událost si bude ve své kompetenci přebírat a řešit odbor vodního hospodářství Městského úřadu Konice.

Policisté pomohli ženě, která spadla v Litovli do řeky. Byla na mol

ilustrační foto HZS Ol. kraje

V sobotu 28. 10. 2017 krátce po sedmé hodině ráno si jeden z policistů obvodního oddělení Litovel z otevřeného okna kanceláře povšiml osoby, která se pohybovala a stála u kovové zábrany, (nacházející se před budovou předmětného obvodního oddělení), která ohraničuje propadlinu toku ramene řeky Moravy. Žena spadla do řeky. Vytáhnout ji byl problém, byla totiž na mol opilá.

"Bezprostředně poté uslyšel šplouchnutí. Vzhledem k tomu, že nebylo vyloučeno, že šplouchnutí mohlo znamenat, že osoba spadla do Moravy, okamžitě vyběhl před budovu, na břeh řeky. Tam ve vodě uviděl ženu, která byla asi po pás ve vodě (zhruba metr od úrovně terénu a ve vodě, kde bylo zhruba půl metru vody) a snažila se dostat ven. Policista zachytil ženu za ruce a snažil se ji vytáhnout z vody. Vzhledem k tomu, že byla celá mokrá a nespolupracovala, zavolal policista na pomoc svého kolegu. Společně se jim podařilo ženu vytáhnout z vody na břeh.

Hasiči stále v terénu!

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Dnes v sedmnáct hodin ohlásil HZS Olomouckého kraje průběžný počet výjezdů. Bylo jich celkem 418. V Jeseniku 9, Olomouci 135, Prostějově 102, v Přerově 88 a v  Šumperku 81. O pětačtyřicet minut později už jich bylo 451. 

Během poslední hodiny opět vyjely profesionální i dobrovolné jednotky k dalším několika desítkám událostí, v drtivé většině šlo o popadané stromy, většina jednotek je stále v nasazení a postupně přejíždí od událostí k novým případům. Uvolněné plechy či části střech zůstávají i nadále v souhrnu výjezdů.

OBRAZEM: Na Žižkově náměstí zasahovali hasiči

Foto čtenář Dominik

Hasiči se dnes při velmi větrném počasí nezastavili. Na kontě mají již za celý Olomoucký kraj více než čtyři stovky výjezdů. Jeden takový absolvovali i na Žižkově náměstí.

"Zasílám fotografii zasahujících hasičů na střeše jednoho z domů na Žižkově náměstí", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Dominik. Děkujeme! (red)

Družstvo hasičů Olomouckého kraje uspělo na mistrovství ČR. Nechyběl mezi nimi Prostějovan

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Družstvo HZS Olomouckého kraje, složené z Michala Přecechtěla (PS Olomouc), Martina Plška a Pavla Bernhauera (PS Přerov) a Jana Šindelky (PS Prostějov) získalo na mistrovství České republiky v disciplínách TFA krásné druhé místo. Soutěž o nejtvrdšího hasiče proběhla ve středu 27. září 2017 v Ústí nad Labem.

V letošním roce se jednalo již o osmý ročník mistrovství ČR v disciplínách TFA a soutěž uspořádalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje ve spolupráci se Sportovním klubem hasičů Ústeckého kraje. Mistrovství proběhlo v obchodním centru Forum.

Mistrovství se zúčastnilo celkem 77 závodníků, šlo o příslušníky krajských hasičských sborů ČR a Asociace hasičských sborů podniku.

Hasiči vyprostili koně, který uvízl v potoce. Povolali jeřáb

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 6. září 2017 vyjeli profesionální hasiči z Prostějova do Biskupic, kde v potoce uvízl kůň. Zadníma nohama se zabořil do bláta a vody, hustá tráva a houští mu znemožňovali dostat se zpět na břeh. Hasiči po příjezdu na místo a průzkumu situace vyhodnotili, že bude potřeba na místo povolat jeřáb. 

"Než jeřáb přijel, profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Biskupic koně podvázali popruhy a vlastními silami ho vytáhli na břeh. Tam už na něj čekala majitelka, která si ho převzala. Kůň byl nezraněn," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Pět zraněných osob po dopravní nehodě dvou automobilů

Foto HZS Olomouckého kraje

Posádka druhovýjezdového vozidla požární stanice Přerov zasahovala v podvečerních hodinách úterý 29.8.2017 u dopravní nehody dvou osobních vozidel se zraněním v Přerově ulice Gen. Štefánika.

Dle oznámení v tísňovém hovoru v jednom z havarovaných automobilů zůstala zaklíněna osoba. 

"Hasiči po svém příjezdu asistovali při ošetření celkem pěti zraněných osob, po prvotních bezpečnostních úkonech a zajištění vozidel proti vzniku požáru pokračovali v likvidaci uniklých provozních kapalin a celkovém úklidu komunikace", popsal událost mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. (red)

Náročná záchrana zříceného muže ze zatopeného lomu ve Výklekách

ilustrační foto

Pomoc dvou jednotek hasičů a doslova „náročný“ zásah všech složek IZS Olomouckého kraje se odehrál v podvečer neděle 27.8.2017 ve známém zatopeném lomu ve Výklekách na Přerovsku. Zdravotnické operační středisko si krátce po devatenácté hodině vyžádalo součinnost při záchraně zraněného muže po nešťastném pádu z výšky. Posádka vrtulníku letecké záchranné služby se bez pomocí záchranného člunu nedokázala dostat ke zraněné osobě. 

"Operační středisko HZS Olomouckého kraje k pomoci vyslalo posádku se záchranných člunem z požární stanice v Lipníku a dále k místu vyslalo nedalekou místní jednotku Výkleky. Hasiči po svém příjezdu převezli lékaře a také transportní páteřní desku k postiženému, asistovali při primárním ošetření a poté převezli zraněného na druhý bezpečný břeh pro následný transport k vrtulníku. Pacienta imobilizovaného přepravila posádka dopravním automobilem k místu s vrtulníkem.