zdravotní postižení

Lidl vyhověl zdravotně postiženým

Foto ber

Jak PvNovinky v červenci informovaly, hned po otevření nově zrekonstruované prodejny Lidl v Újezdu v Prostějově se ozvali nespokojení zákazníci. Zejména ti, kdo se neobejdou bez francouzských holí a invalidního vozíku. Stížnosti na nevyhovující výšku pokladního pásu a nemožnost použití platební karty našly odezvu a Lidl učinil patřicné kroky.

"Dnes jsem byl s manželkou nakupovat v novém prostějovském Lídlu a už tam byla slíbená snížená kasa s pásem na zboží. Děkuji za všechny prcky, starší osoby a vozíčkáře," vzkazuje Pavel Kachlíř, který stížnost řetězci inicioval.

Zatímco Lidl zákazníky vyslyšel, Kaufland, který má v nové prodejně obdobné problémy, zatím nereaguje. (ber)

 

Nácvik trasy - projekt pro zrakově postižené

ilustrační foto tyflonet.cz

TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. zahájilo v listopadu 2016 projekt s názvem „Nácvik trasy – profesní příprava a praxe zrakově postižených v Olomouckém kraji“. Zásadním problémem a důvodem realizace projektu je vysoká nezaměstnanost zrakově postižených a neochota zaměstnavatelů je zaměstnávat. 

V rámci projektu bylo vytvořeno šest nových pracovních míst u zaměstnavatele TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. pro dvanáct účastníků a dalších dvanáct účastníků bude připravováno na vstup na volný trh práce.

Prostějov zaměstnává osoby se zdravotním postižením

ilustrační foto

Statutární město Prostějov je v souladu s ustanovením § 83 zákona o zaměstnanosti zaměstnavatelem, který má povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4%. To v praxi znamená, že je město povinno zaměstnávat osoby se zdravotním postižením nebo odebírat výrobky či služby od firem zaměstnávajících minimálně 50% handicapovaných. 

„Na počet zaměstnanců magistrátu bychom tedy podle zákona měli zaměstnat celkově dvanáct zdravotně handicapovaných osob nebo odebrat v takovém objemu služby či výrobky,“ vysvětluje tajemník Magistrátu města Prostějova Lubomír Baláš.

Pokud by město svou povinnost nesplnilo, muselo by do státního rozpočtu odvést za rok 2016 částku 805.275,-- korun. Díky aktivnímu a zodpovědnému přístupu města jako zaměstnavatele ke zmíněné právní normě nebude muset Prostějov, podobně jako v předchozích letech, žádné peníze do státního rozpočtu odvádět.