zelenina

Starý Prostějov. Ovoce zelenina v Kostelecké

Foto SOkA

Dnešní fotografie nás vrací do Kostelecké ulice.

Roku 1976 byla tahle stavba prodejnou, kde jste dostali brambory a občas i pomeranče. Dnes je sortiment zcela jiný. (ber)

Samosběrači způsobili ve Vojnicích dopravní kolaps

Foto Policie ČR

Zájem o tradiční samosběr zeleniny ve Vojnicích u Olomouce letos předčil ta největší očekávání pěstitelů. Tisíce lidí z Olomouce, Prostějova, Litovle, Přerova, a dalších více či méně vzdálených měst a obcí, způsobily dopravní chaos. Provoz museli řídit policisté.

Ladislav Kašpar chtěl svá čtyři pole samo sběračům oficiálně otevřít v devět hodin. Jenže první auta začala najíždět už před šestou hodinou ráno a jejich odstavené vozy způsobily dopravní kolaps. Pěstitel nakonec po pár hodinách akci pro veřejnost ukončil.

Protože se záhy ukázalo, že koordinaci přijíždějících davů nezvládnou pořadatelé vlastními silami, na příjezdové cesty zamířilo několik policejních hlídek. Díky nim se situaci podařilo alespoň částečně zvládnout silnici zprůjezdnit.

Změna v Lidlu. Bedýnky s ovocem a zeleninou vyměnil za tašky

Foto lidl.cz

Tříkilové bedýnky z Lidlu ovoce a zeleniny obsahovaly nepoškozené kusy například s protrženou síťkou či obalem nebo ovoce a zeleninu z větších balení, kde byl špatný třeba jeden kus. Za minulý rok prodal přibližně 1,6 milionu bedýnek, což je zhruba 4 800 tun zachráněného ovoce a zeleniny. Bedýnky nyní zaměnil za speciální tašky.

„Jelikož se zaměřujeme i na praktickou stránku našeho projektu, rozhodli jsme se bedýnky nahradit papírovými taškami. Princip ale zůstává stejný – zákazníci za jednotnou cenu 25 korun získají tři kilogramy různorodého ovoce a zeleniny,“ uvedl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Tašky jsou podle Lidlu praktičtější a vhodnější i pro ty, kdo do prodejny nepřijeli autem. Stojan s nimi je nově umístěn na prodejní ploše, nikoli za pokladnami. 

Zdravější než brambory. Dejte si batáty

ilustrační foto pixabay

Brambory jsou jednou ze surovin, kterou v kuchyni používáme velmi často. Pokud jste jich už někdy přejedení, vyzkoušejte je nahradit batáty. Sladké brambory se dají jíst prakticky ke stejným jídlům jako ty normální. Jejich chuť příjemně obohatí oběd, navíc mají batáty i mnoho přínosů pro lidské zdraví.

Klasické brambory obsahují vitamín C, B6, dále také draslík a spoustu dalších zdravých látek. Podobně jsou na tom i batáty, ty ale obsahují ještě řadu věcí navíc. Obsahují také velké množství vitamínu C, vitamínů skupiny B včetně kyseliny listové a selenu (v bramborách ho je více než v ořeších a semínkách), dále pak ale také hodně draslíku, hořčíku a železa. Ve slupce batátů je navíc velké množství vlákniny. Dají se konzumovat i s ní, člověk tak do těla dostane snadno látky, které potřebuje. Batáty také prevencí před vznikem rakoviny a zajišťují zdraví srdce a ledvin.

Podzimní Floru si užilo téměř 20 tisíc lidí. Radovala se Charita i Zoo

Foto Flora Olomouc

Bezmála 20 tisíc lidí přilákala na přelomu září a října podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex 2022. S podtitulem Plody otce genetiky se konala od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Návštěvnost letošního ročníku tradiční přehlídky kvalitních českých výpěstků je tak téměř identická jako minulý rok. Tehdy ovšem ve společnosti panovaly zcela jiné podmínky. Nehovořilo se o vysoké inflaci, zdražování či všeobecné nutnosti šetřit. Nic z toho se ale návštěvnosti letošní podzimní výstavy nedotklo. Navzdory všem těmto faktorům zachovali návštěvníci výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex svoji přízeň. „Vnímáme, že doba je pro mnoho lidí obtížná a že mohou mít obavy z budoucnosti.

Pomelo vás zbaví kocoviny i kašle

ilustrační foto pixabay

Pomelo je největším citrusovým ovocem pocházejícím z jihovýchodní Asie. Pomelo (Citrus maxima), zvaný též šedok, je stálezelený strom, jehož plody jsou stejnojmenná velká hesperidia. Zajímavostí je, že jde o jeden z původních druhů citrusů, toto ovoce tedy nevzniklo křížením.

Pokud nemáte rádi grep kvůli jeho nahořklé chuti, šťavnaté kousky pomela vaše chuťové buňky určitě potěší. Dámy, které si hlídají váhu, mohou jásat! Za popularitou tohoto citrusu stojí také minimální obsah kalorií. Neobsahuje téměř žádné tuky ani jiné lidskému tělu škodlivé látky, včetně jinak všudypřítomného sodíku.

Exotická maracuja nakopne imunitu

ilustrační foto pixabay

Marakuja, známá také jako mučenka, je ovoce velké asi jako mandarinka s fialovou nebo žluto-oranžovou slupkou, pod kterou se skrývají chutná, ale poměrně tvrdá semínka a sladká šťáva.

Marakuja patří mezi tropické druhy, ke svému růstu tedy potřebuje dostatek slunce. Pěstuje se v Indonésii, Jižní Americe, Africe nebo Austrálii. Jednotlivé druhy mučenek se liší mimo jiné barvou slupky.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) patří mezi nejznámější a nejprodávanější. Může mít slupku podle odrůdy fialovou či žlutou. Její semínka jsou žlutá a díky své barevnosti často používaná jako ozdoba dortů, koktejlů apod.

Ačokča neboli paprikookurka. Nenáročná zelenina mnoha použití

Foto ber

Neznáte ačokču? Představte si bujně rostoucí liánu s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Na rozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi, plodí dlouho až do zámrazu a z jediné rostliny sklidíte i více než sto plodů. Ačokča (Cyclanthera pedata) pochází z Jižní Ameriky, kde ji v Andách pěstovali Inkové. Je obzvlášť vhodná pro permakulturní zahradu a pěstování bez chemie. Patří mezi druhy zeleniny, které při minimálním úsilí poskytnou maximální užitek.

Je neuvěřitelně plodná

Z jediné rostliny lze sklidit více než stovku chutných plodů, které lze konzumovat syrové, pečené i vařené. Syrové chutnají podobně jako okurka. Pečené připomínají spíše sladkou papriku. Proto se jí někdy u nás říká “paprikookurka”. Plody se sklízejí v době, kdy v nich ještě nedozrála semena. Zralá semena jsou tmavě hnědá až černá a nedají se rozkousat. Ačokča dokáže velice efektivně využít malou plochu. Je proto vhodná pro městské zahrádky s limitovanou výměrou. Svými úponky dokáže vyšplhat do výšky až šesti metrů.

Hrbaté okurky, šišatá jablka. Nestandardní ovoce a zelenina by mohly mít využití

ilustrační foto internet

Sklizeň vrcholí a ovoce či zelenina, které nesplňuji standardy k prodeji, kvůli tvaru, velikosti či zralosti, končí na skládkách. Využít by se přitom daly třeba v potravinových bankách. Zásadní krok nyní učinil i internetový obchod Bedýnky Brno.

Evropská unie zakázala prodej