židovský hřbitov

Proběhlo jednání s Vladimírem Špidlou

Foto MMP

Město Prostějov zveřejnilo závěry společného jednání zástupců města Prostějova, Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova, Federace židovských obcí a nadace Kolel Damesek Eliezer, které se uskutečnilo za přítomnosti mediátora Vladimíra Špidly 6. prosince 2017.

Vedeny úmyslem učinit symbolické gesto – respektovat přístup židovské komunity k problematice hřbitovů, uctít památku významných obyvatel města Prostějova, správně naložit s kulturní památkou, respektovat zájmy města a jeho obyvatel, shodly se zúčastněné strany na těchto závěrech jednání:

Účastníci jednání vyjádřili zájem na důstojné úpravě a pietním přístupu k prostoru kulturní památky – židovského hřbitova nacházejícího se v sousedství Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova a částečně zasahujícího do jeho budovy.

Další jednání stran židovského hřbitova proběhne v prosinci

ilustrační foto MMP

Termín dalšího jednání mezi Magistrátem města Prostějova a zástupci židovských organizací, které se bude týkat bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici, se uskuteční 6. prosince v Prostějově.

"Jednání je svoláno na jedenáct hodin. Nedokáži v této chvíli říci, jak dlouho potrvá, ani předvídat výsledek. O všem budeme informovat," uvedla primátorka Alena Rašková. Jednání se uskuteční za přítomnosti mediátora Vladimíra Špidly. (ber)

 

Vladimír Špidla opět v Prostějově

ilustrační foto MMP

Ve středu 4. října 2017 jednal se zástupci města Prostějova mediátor Vladimír Špidla o projektu rehabilitace starého židovského hřbitova ve Studentské ulici. Podrobnosti z jednání zveřejněny nebudou. 

"Společná schůzka všech tří účastníků, tedy představitelů města Prostějova, zástupců židovských organizací a mediátora Vladimíra Špidly, z níž by měl jít výstup směrem k veřejnosti, je předběžně naplánována na listopad letošního roku. Dohodli jsme se, že do té doby nebudeme z průběhů jednotlivých schůzek sdělovat žádné podrobnosti," uvedla primátorka Alena Rašková. (red)

 

 

 

Mediátor Špidla se k židovskému hřbitovu zatím nevyjádřil

ilustrační foto

V jednání mezi americkou dobročinnou nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer, kterou zastupuje Tomáš Jelínek, představiteli židovské obce a městem Prostějov je od února letošního roku mediátorem bývalý premiér Vladimír Špidla. Jednání obou stran dosud nesvolal.

„Za Prostějov budu v jednání vystupovat já, náměstek Zdeněk Fišer a vedoucí odboru památkové péče Marek Perůtka,“ sdělila již dříve primátorka Alena Rašková. Obě strany podle jejích slov předaly mediátorovi veškeré informace. "Kdy je prostuduje a pozve nás k jednání, záleží na něm," dodala dnes primátorka s tím, že jiné informace zatím nemá. (ber)

 

Omluvte se, žádá primátorka Tomáše Jelínka z americké židovské obce

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Primátorka Prostějova Alena Rašková požaduje omluvu po Tomáši Jelínkovi, který vede jednání za americkou židovskou nadaci. V tiskové zprávě totiž uvedl, že vandalským činem, kterým bylo poničení repliky náhrobku významného rabína, vyvrcholily protižidovské nálady ve městě. Policie případ uzavřela ho s tím, že vandalem byl místní školák.

„Přestože nebylo známo, kdo tu desku poničil, tak se pan Jelínek vyjádřil v tom, že v Prostějově vyvrcholily protižidovské nálady zničením náhrobku," uvedla Rašková, která Jelínkovi zaslala otevřený dopis. Zároveň pohrozila trestním oznámením kvůli výrokům o antisemitismu. Podle ní dehonestují město: „My jsme tady měli před třemi týdny americkou televizi, minulý týden tady bylo BBC. Mně se toto jednání pana Jelínka silně dotýká. Buďto dementuje tyto zprávy, nebo se přímo omluví.

Židovskou památku poničilo dítě!

ilustrační foto

Dne 28. dubna 2017 obdrželi prostějovští policisté oznámení o poškození plastové repliky náhrobku. 

Provedeným prověřováním případu se prostějovským kriminalistům podařilo ustanovit pachatele tohoto skutku. "Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o dítě školního věku, není ze strany policie možné k jeho osobě sdělovat bližší informace. Antisemitistický či xenofobní motiv byl provedeným šetřením jednoznačně vyloučen," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (ber) 

 

Poškození repliky náhrobku rabína Horowitze

ilustrační foto

V závěru uplynulého týdne zadokumentovala Městská policie Prostějov poškození repliky náhrobku rabína Horowitze na starém židovském hřbitově ve Studentské ulici a ihned předala Policii České republiky k prošetření.

„Strážníci o události telefonicky informovali Tomáše Jelínka, zástupce nadace Kolel Damesek Eliezer, která je majitelem repliky náhrobku,“ uvedla primátorka města Alena Rašková. Odlomená část repliky náhrobku byla také předána Policii České republiky, která se věcí zabývá. (red)

 

Zastupitelé neschválili směnu pozemků u reálného gymnázia za ty u městského hřbitova

ilustrační foto wikipedia.org

Včerejší jednání prostějovského zastupitelstva mělo na programu i jednání ohledně směny pozemků. Ta se týkala bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici a pozemků v Brněnské ulici, které patří Federaci židovských obcí.

Směna pozemků p.č. 3104/1 a p.č. 6669/2, oba v k.ú. Prostějov, neprošla. Oč šlo? Město Prostějov mělo v plánu vykoupit pozemky od Federace židovských obcí, které se nachází v blízkosti městského hřbitova na Brněnské ulici. Federace židovských obcí nabídla Prostějovu směnu pozemku v Brněnské ulici za plochu u ZŠ a RG ve Studentské ulici. Za ornou půdu, celkem 11.383 m2, chtěla obec 19.645 m2 metrů parku u reálky. Nabídka neprošla, záměr nesměnit podpořilo 20 zastupitelů.

Vladimír Špidla vstoupil do jednání o rehabilitaci starého židovského hřbitova

ilustrační foto ber

Primátorka města Prostějova Alena Rašková a první náměstek Zdeněk Fišer jednali ve středu 1. března 2017 v Praze s mediátorem Vladimírem Špidlou. Tématem byla problematika rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově ve Studentské ulici. Na podrobnosti z jednání jsme se zeptali primátorky Aleny Raškové:

Jak jednání probíhalo?

Za mediátorem vyjedou zástupci Prostějova 1. března

ilustrační foto MMP, nadace

V jednání mezi americkou dobročinnou nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer, kterou zastupuje Tomáš Jelínek, představiteli židovské obce a městem Prostějov bude mediátorem bývalý premiér Vladimír Špidla. Jednání začnou již v březnu.

„Za Prostějov budu v jednání vystupovat já, náměstek Zdeněk Fišer a vedoucí odboru památkové péče Marek Perůtka,“ sdělila na úterním zastupitelstvu primátorka Alena Rašková s tím, že v případě potřeby bude k jednání přizván ředitel RG a ZŠ Studentská Rostislav Halaš. Za mediátorem s potřebnými dokumenty vyrazí prostějovští zástupci 1. března. O pět dnů později, 6. března, se s Vladimírem Špidlou sejdou zástupci židovských organizací.

„Kdy se uskuteční společné jednání pod vedením mediátora, pak záleží na něm,“ dodala primátorka. (ber)