židovský hřbitov

O podobě hřbitova ve Studentské není dosud jasno. Na tahu je dle primátora Federace židovských obcí

ilustrační foto

Federace židovských obcí spolu s nadací Kolel Damesek Eliezer už několik let prosazuje vybudování pietní zóny v místě bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici v Prostějově. 

Mezi městem a židovskými organizacemi dosud nedošlo ke shodě, jak by mělo místo v příštích letech vypadat. Jednání ovlivňuje i skutečnost, že v červenci 2016 bylo místo vyhlášeno kulturní památkou. 

"Poslední oficiální jednání jsem měl se zástupci organizací začátkem letošního roku. Tehdy jsem uvedl, že město je otevřeno jednání a očekává nabídky dalšího řešení a nalezení konsenzu. Do dnešního dne jsem ale nic neobdržel," sdělil dnes na tiskové konferenci primátor Prostějova František Jura. (ber)

 

Návrh židovských obcí: Děti chodí do školy po lávce nad zemí

ilustrační foto návrh nadace a židovských obcí

Jak PvNovinky informovaly, v minulých dnech navštívil prostějovský magistrát Vladimír Špidla. Ten působí co by mediátor v kauze obnovy židovského hřbitova ve Studentské ulici. Přivezl další návrh na obnovu, který vypracovala Federace židovských obcí s nadací Kolel Damesek Eliezer. U vedení města ale neprošel.

Návrh, jehož podobu PvNovinky od magistrátu získaly, mění zásadně podobu celého místa. Ruší parkoviště i přístupovou cestu k tělocvičně, stejně jako stávající chodníky. Ty má nahradit jediná přístupová pěší lávka ze Studentské ulice ke vchodu školy. Z Lidické ulice by pak měla být postavena mlatová cesta, která by byla v místě křížení zahloubena a lávku podcházela. 

Vedení města studii zamítlo. "Autoři nerespektovali naše připomínky," sdělila primátorka města Alena Rašková. (ber)

OBRAZEM: Židovský hřbitov fotoaparátem Jany Zaorálkové

Foto Jana Zaorálková

Jana Zaorálková, která čas od času přispívá do Prostějovských novinek svými fotografiemi, se vypravila na židovský hřbitov v Brněnské ulici. Kochat jejími fotografiemi se mohou jak ti, kteří již hřbitov někdy navštívili, ale hlavně ti, kteří jej vůbec neznají.

"Již dlouho jsem se chystala, že se půjdu podívat na židovský hřbitov za Brněnskou ulicí, ale až nyní se mi to podařilo. Věděla jsem, že bude-li zavřeno, mám zkusit zazvonit na ženu, která tam bydlí v malém domečku. Zkusila jsem to a přišla mi otevřít velice milá paní", napsala k zaslaným fotografiím paní Jana. "Prohlídka byla velmi zajímavá. Jsou tu k vidění jak úplně staré a nečitelné židovské pomníčky, tak i ty novější, na kterých byly svíčky, skromné i honosnější hrobky.

Proběhlo jednání s Vladimírem Špidlou

Foto MMP

Město Prostějov zveřejnilo závěry společného jednání zástupců města Prostějova, Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova, Federace židovských obcí a nadace Kolel Damesek Eliezer, které se uskutečnilo za přítomnosti mediátora Vladimíra Špidly 6. prosince 2017.

Vedeny úmyslem učinit symbolické gesto – respektovat přístup židovské komunity k problematice hřbitovů, uctít památku významných obyvatel města Prostějova, správně naložit s kulturní památkou, respektovat zájmy města a jeho obyvatel, shodly se zúčastněné strany na těchto závěrech jednání:

Účastníci jednání vyjádřili zájem na důstojné úpravě a pietním přístupu k prostoru kulturní památky – židovského hřbitova nacházejícího se v sousedství Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova a částečně zasahujícího do jeho budovy.

Další jednání stran židovského hřbitova proběhne v prosinci

ilustrační foto MMP

Termín dalšího jednání mezi Magistrátem města Prostějova a zástupci židovských organizací, které se bude týkat bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici, se uskuteční 6. prosince v Prostějově.

"Jednání je svoláno na jedenáct hodin. Nedokáži v této chvíli říci, jak dlouho potrvá, ani předvídat výsledek. O všem budeme informovat," uvedla primátorka Alena Rašková. Jednání se uskuteční za přítomnosti mediátora Vladimíra Špidly. (ber)

 

Vladimír Špidla opět v Prostějově

ilustrační foto MMP

Ve středu 4. října 2017 jednal se zástupci města Prostějova mediátor Vladimír Špidla o projektu rehabilitace starého židovského hřbitova ve Studentské ulici. Podrobnosti z jednání zveřejněny nebudou. 

"Společná schůzka všech tří účastníků, tedy představitelů města Prostějova, zástupců židovských organizací a mediátora Vladimíra Špidly, z níž by měl jít výstup směrem k veřejnosti, je předběžně naplánována na listopad letošního roku. Dohodli jsme se, že do té doby nebudeme z průběhů jednotlivých schůzek sdělovat žádné podrobnosti," uvedla primátorka Alena Rašková. (red)

 

 

 

Mediátor Špidla se k židovskému hřbitovu zatím nevyjádřil

ilustrační foto

V jednání mezi americkou dobročinnou nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer, kterou zastupuje Tomáš Jelínek, představiteli židovské obce a městem Prostějov je od února letošního roku mediátorem bývalý premiér Vladimír Špidla. Jednání obou stran dosud nesvolal.

„Za Prostějov budu v jednání vystupovat já, náměstek Zdeněk Fišer a vedoucí odboru památkové péče Marek Perůtka,“ sdělila již dříve primátorka Alena Rašková. Obě strany podle jejích slov předaly mediátorovi veškeré informace. "Kdy je prostuduje a pozve nás k jednání, záleží na něm," dodala dnes primátorka s tím, že jiné informace zatím nemá. (ber)

 

Omluvte se, žádá primátorka Tomáše Jelínka z americké židovské obce

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Primátorka Prostějova Alena Rašková požaduje omluvu po Tomáši Jelínkovi, který vede jednání za americkou židovskou nadaci. V tiskové zprávě totiž uvedl, že vandalským činem, kterým bylo poničení repliky náhrobku významného rabína, vyvrcholily protižidovské nálady ve městě. Policie případ uzavřela ho s tím, že vandalem byl místní školák.

„Přestože nebylo známo, kdo tu desku poničil, tak se pan Jelínek vyjádřil v tom, že v Prostějově vyvrcholily protižidovské nálady zničením náhrobku," uvedla Rašková, která Jelínkovi zaslala otevřený dopis. Zároveň pohrozila trestním oznámením kvůli výrokům o antisemitismu. Podle ní dehonestují město: „My jsme tady měli před třemi týdny americkou televizi, minulý týden tady bylo BBC. Mně se toto jednání pana Jelínka silně dotýká. Buďto dementuje tyto zprávy, nebo se přímo omluví.

Židovskou památku poničilo dítě!

ilustrační foto

Dne 28. dubna 2017 obdrželi prostějovští policisté oznámení o poškození plastové repliky náhrobku. 

Provedeným prověřováním případu se prostějovským kriminalistům podařilo ustanovit pachatele tohoto skutku. "Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o dítě školního věku, není ze strany policie možné k jeho osobě sdělovat bližší informace. Antisemitistický či xenofobní motiv byl provedeným šetřením jednoznačně vyloučen," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (ber) 

 

Poškození repliky náhrobku rabína Horowitze

ilustrační foto

V závěru uplynulého týdne zadokumentovala Městská policie Prostějov poškození repliky náhrobku rabína Horowitze na starém židovském hřbitově ve Studentské ulici a ihned předala Policii České republiky k prošetření.

„Strážníci o události telefonicky informovali Tomáše Jelínka, zástupce nadace Kolel Damesek Eliezer, která je majitelem repliky náhrobku,“ uvedla primátorka města Alena Rašková. Odlomená část repliky náhrobku byla také předána Policii České republiky, která se věcí zabývá. (red)