ZOO Olomouc

ZOO Olomouc se chlubí malými ušatci. Fenek berberský

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku se chlubí dvěma novými přírůstky. V expozici nočních zvířat přibyla mláďata vzácných fenků berberských. 

Zdejší chovný pár je přivedl na svět už 14. prosince, lidem se ale ukazují až teď. „Teprve nyní se mláďata, samec a samička, rozkoukávají, začínají se ukazovat venku a ostražití rodiče si tak mohou na chvíli vydechnout. Jejich potomci už absolvovali odčervování i první očkování,“ nastínila zooložka Jitka Vokurková.

Mláďata nadále žijí v boudě s matkou a přijímají od ní mléko, otec nosí potravu před boudu.

Do ZOO Olomouc míří neprodané vánoční stromky

Ilustrační foto ZOO UL

Některé neprodané jedle, smrky či borovičky budou pochoutkou pro zvířata v zoologických zahradách. Tu olomouckou nevyjímaje.

"Jsme za ně samozřejmě rádi, konkrétně některá naše zvířata, ať už to jsou kozorožci nebo třeba velbloudi," sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. Kvůli bezpečí zvířat zahrady přijímají jen stromky od prodejců. "Vždy na nich zůstane něco, co by potom mohlo zvířatům ublížit," dodala mluvčí. (ber)

 

Medvíďata z Olomouce se odstěhovala do Francie

Foto ZOO Olomouc

"Návštěvníci naší zahrady se měli možnost s nimi loučit v průběhu září a vzhledem k tomu, že zoo navštívilo téměř 30 tisíc lidí, nedostatkem pozornosti tito dva raubíři rozhodně netrpěli," uvedla mluvčí zahrady Karla Břečková.

Rodiče Tracy a Míno jsou od prázdnin umístěni spolu ve velkém výběhu a chovatelé doufají, že by se jejich další potomci mohli narodit už tuto zimu. (ber)

 

Tip na dnešní den: Den bez palmového oleje v Zoo Olomouc

ilustrační foto

V sobotu se české a slovenské zoologické zahrady, včetně té olomoucké, připojují k akci Den bez palmového oleje. Sobotní program bude probíhat od 10 do 15 hodin v areálu zoo. Jeho součástí bude komentované krmení zvířat, kterých se úbytek přirozeného prostředí vlivem palmy olejné přímo dotýká.

Můžete se tak těšit na speciální komentovaná krmení gibonů, binturongů a kočkodanů husarských. Dále pro vás bude na dětském hřišti připraveno několik stanovišť, kde se budete moci blíže seznámit s možnostmi jak se palmovému oleji v běžném životě vyhnout. (red)

Lvíče z Olomouce je již k vidění!

Foto ZOO Olomouc

V pátek 11. května se v olomoucké zoo narodila hned tři lvíčata lvů berberských, přežilo jen jedno. Zoo pro něj chtěla udělat maximum, stěžejní bylo, aby matka s mládětem měli klid. Na několik dní tak byl uzavřený celý pavilon šelem.

„Mláděti se daří dobře, v kotci je s oběma rodiči. Bariéra byla odstraněna a lví rodinka je k vidění ve vnitřní ubikaci na pavilonu šelem, kde tráví velkou část dne. Omezení zůstalo pouze v podobě ohrádky, která pomáhá zachovat odstup od skla a my prosíme o dodržování této distanční zóny," uvedla mluvčí zahrady Karla Břečková. Rodiče chodí i do venkovního výběhu, v tuto dobu se však jejich potomek zatím ukrývá v zadní části ubikace, kde se cítí bezpečně.

ZOO Olomouc je plná mláďat!

Foto ZOO Olomouc

Zoo je plná mláďat, o čemž se návštěvníci přesvědčí hned od vstupu. Tři v březnu narození raubíři lemurů kata upoutají pozornost svým řáděním hned u turniketů. V pavilonu opic je možné pozorovat nejen malé vari černobílé, ale i mláďata kosmanů zakrslých, běločelých a stříbřitých. 

Když to vezmeme dál po návštěvnické trase, uvidíme sedět na vejcích plameňáky. Hned vedle se o potomka starají vzácní adaxi a v Safari Amerika jim jejich přímorozí afričtí kolegové oryxi konkurují čtyřmi únorovými mláďaty. V soutěži porodnosti by stoprocentně zvítězily kozy kamerunské, kde je kůzlat nepočítaně. V průchozím výběhu klokanů jsou nejen matky s plnými vaky, ale i vedle nich se zdržující již z vaků vyskočení klokánci. Společnost jim dělá celá školka psounů.

Lvy v Olomouci neuvidíte. Kvůli nejmladšímu přírůstku

Foto ZOO Olomouc

Nejmladší člen rodiny lvů berberských, který se v ZOO Olomouc narodil 11. května, se má dobře, ale pohled na něj stále ještě není možný. 

"Před koncem června jsme otestovali odkrytí skla vnitřní ubikace a ponechání pouze bariéry zamezující přístupu návštěvníků do těsné blízkosti. Chvíli to vypadalo, že s tím nemají lvi žádný problém. Jakmile však začalo chodit větší množství lidí, samice silně znervózněla, začala naskakováním na sklo zvědavce odhánět a snažila se potomka ukrýt. Zjevně je i ona po dlouhém čekání na mládě citlivější vůči rušivým vlivům okolí. Raději jsme proto výhled znovu zakryli. Rodiče se uklidnili a my prosíme návštěvníky o ještě trochu trpělivosti," vzkazuje mluvčí zahrady Karla Břečková. (red)

Jubilejnímu lvíčeti se v ZOO Olomouc vede dobře

Foto ZOO Olomouc

V pátek 11. května se v olomoucké zoo narodila hned tři lvíčata lvů berberských, přežilo jen jedno. Zoo pro něj chtěla udělat maximum, stěžejní bylo, aby matka s mládětem měli klid. Na několik dní tak byl uzavřený celý pavilon šelem.

„Mláděti se daří dobře, v kotci je s oběma rodiči. Ošetřovatelé zatím do dění nijak nezasahují, proběhla pouze první zběžná veterinární kontrola, protože matka s otcem už občas odejdou z ubikace do venkovního výběhu. Momentálně řešíme, jak návštěvníkům umožnit pohled do jejich stále zakryté ubikace,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Karla Břečková.

Olomoucká zahrada je v odchovu lvů berberských mimořádně úspěšná. Pokud lvíče přežije, bude od roku 1995 už jubilejním dvacátým mládětem těchto v přírodě vyhubených zvířat. (ber)

Kalahari otevřeno, vzkazuje ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Dlouho očekávaná chvíle slavnostního otevření afrického pavilonu KALAHARI pro veřejnost je tady. V průběhu dubna obsadila zvířata své ubikace, kde bylo třeba jim poskytnout trochu času na zabydlení. Nyní je nový pavilon ZOO Olomouc otevřen veřejnosti. 

"Nejvíce času si vyžádalo čekání na vhodné podmínky k úpravě venkovních výběhů, kde jsme museli dosypat chybějící zeminu, pokrýt ji vrstvou písku a doplnit velké kameny, které poskytnou zvířatům možnost předvést své schopnosti a typické chování. Návštěvníci mají v naší zahradě možnost vidět z blízka nejen surikaty, ale i snovače, damany, hrabáče, kruhochvosty, mnohonožky, plochoještěry, užovky domácí, ale také kobříka kapského, což je první jedovatý had v kolekci zvířat Zoo Olomouc," uvedla mluvčí zahrady Karla Břečková.  

ZOO Olomouc prokrmila vloni pět milionů

ilustrační foto ZOO Olomouc

Krmivo za zhruba pět milionů korun loni spořádala zvířata chovaná v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Nejvíce peněz zoo stáli masožravci.

Za hovězí, vepřové, skopové a kuřecí maso loni zoo utratila 1,4 milionu korun. V jídelníčku masožravců byli také králíci, hlodavci a hmyz za celkem 762.000 korun. Opice, ptáci, nosálové či medvědi loni snědli ovoce a zeleninu v hodnotě 825.000 korun. Granule pro kopytníky stály milion korun a opice spořádaly granule za 112.000 korun. Na jídelníčku zvířat nechybělo seno (49.000 korun), zrniny (191.000 korun), mořské plody (81.000 korun) či vejce (45.000 korun).