ZŠ E. Valenty

„Škola spolupráce a pomoci“ i v Prostějově

ilustrační foto FB ZŠ E. Valenty

Základní škola Prostějov v ulici E. Valenty se pustí do projektu „Škola spolupráce a pomoci“ v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

„Obrátil se na nás ředitel Základní školy Prostějov v ulici E. Valenty se žádostí o souhlas s realizací tohoto projektu. Obsah považujeme za smysluplný a potřebný jak pro kantory, tak i žáky a rodiče, a proto jsme se pro podporu projektu rozhodli,“ informoval primátor města Prostějova František Jura.

Na jaká témata je projekt zaměřen a co přinese, vysvětlil náměstek primátora Jan Krchňavý:

Byl vybrán nový ředitel ZŠ E. Valenty

Foto http://www.1skprostejov.cz

Ve výběrovém řízení na post ředitele ZŠ Valenty v Prostějově uspěl Radim Weisser. Nahradí ve funkci Josefa Fialu, který odchází do důchodu.

Výběrové řízení vypsalo město v březnu letošního roku. Radim Weisser, který mimo jiné působí dlouhá léta v oblasti kopané, se svého postu ujme od 1. srpna. (ber)

 

Valentka zažila Ponožkový den!

Foto Radomír Palát

Dnes 21. března 2018 se konal se v naší škole ponožkový den. Toto datum je totiž nejen začátkem jara, ale i mezinárodním dnem Downova syndromu, kterým je celosvětové zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. A protože buňky zapříčiňující tuto nemoc svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrom International je zvolila jako symbol akce k tomuto dni. V naší škole jsme přesvědčeni o tom, že podpořit jakýkoli handicap je vždy důležité, a proto jsme se rozhodli přidat se k dalším desítkám škol v České republice a udělat si Ponožkový den.

Co to znamená? Ráno jsme nemuseli přemýšlet nad tím, zda máme na nožky dvě stejné ponožky. Právě naopak, přijít do školy jsme mohli na každé noze s jinou nebo třeba i s podkolenkou! A čím barevnější, pruhovanější a svému okolí viditelnější, tím lepší!

Samotné onemocnění je totiž taktéž viditelné a bohužel neléčitelné.

Město hledá ředitele. Hned dva!

ilustrační foto ZŠ E. Valenty

Dva ředitele svých organizací hledá město Prostějov. Jeden bude vést základní školu, druhý Sportcentrum DDM.

Ředitel Základní školy v ulici E. Valenty Josef Fiala a ředitel Sportcentra DDM Ivan Nedvěd na své posty rezignovali. "Oba jsou v důchodovém věku a přáli si skončit," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Podle jejích slov teď město zahajuje výběrová řízení na obsazení obou míst. (ber)

 

Město hledá ředitele. Hned dva!

ilustrační foto ZŠ E. Valenty

Dva ředitele svých organizací hledá město Prostějov. Jeden bude vést základní školu, druhý Sportcentrum DDM.

Ředitel Základní školy v ulici E. Valenty Josef Fiala a ředitel Sportcentra DDM Ivan Nedvěd na své posty rezignovali. "Oba jsou v důchodovém věku a přáli si skončit," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Podle jejích slov teď město zahajuje výběrová řízení na obsazení obou míst. (ber)

 

Halloweenský týden na ŽS E. Valenty

Foto ZŠ E. Valenty

Před podzimními prázdninami si žáci ZŠ Valenty užili nefalšovanou halloweenskou atmosféru. Vše začalo v pondělí soutěží o nejkrásnější dýni. Žáci přinesli dýně, které spolu se svými rodiči vytvořili. Sešlo se 109 nápaditě nazdobených dýní, které vyzdobily vstupní prostory školy. Bylo opravdu těžké vybrat ty nejkrásnější! Porota složená ze zaměstnanců školy a žáků si s tím však poradila.

Ve středu 25. 10. 2017 propukl ten pravý halloweenský ruch plný masek a soutěží. Pro namaskované žáky 1. až 3. tříd byly v tělocvičnách nachystány různé dovednostní úkoly, které si pro ně nachystala „strašidla“ z 9. B. Soutěžilo se v disciplínách jako děsivá dráha, halloweenské kreslení na slepo, famfrpál, krvavý žaludek, jízda na koloběžce, strašidelné plechovky nebo přines dýni. Z každého ročníku byly také vyhlášeny nejlepší masky.

Světový den životního prostředí na Valentce

Foto Radomír Palát

V pondělí 5. června 2017 jsme si na naší škole připomněli SVĚTOVÝ DEN ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. V letošním školním roce jsme se zapojili do celoroční kampaně Litter Less - „Sbíráme a využíváme plastové kelímky“. Kampaň v ČR organizuje v rámci programu Ekoškola Sdružení Tereza, cílem je předcházení nebo minimalizování vzniku odpadů.

Přípravu soutěžního dopoledne zvládli žáci 9.B – na osmi stanovištích ukázali spolužákům z 1. tříd praktické třídění různých odpadků, předvedli využití plastových kelímků pro nejrůznější hry. Děti si zahrály přírodní pexeso, střílely do plastových hradeb, soutěžily ve štafetovém běhu s kelímky s vodou, strefovaly se na cíl. Další úkoly byly náročné - písmenkovou hrou sestavovaly známé názvy odpadů, u pocitové stezky si vyzkoušely poznávat svět bez zraku.

"Tajný život města" na Valentce

ilustrační foto

Žáci 6. ročníku ZŠ Prostějov, ulice E. Valenty, se zapojili do česko-slovensko-francouzského projektu „Tajný život města“ (www.tajnyzivotmesta.cz), který organizuje vzdělávací centrum TEREZA s partnery ŽIVICA a Veolia.

Určitě každý z nás při procházce městem narazil na rostlinu, kterou neuměl pojmenovat. K určení názvu takových rostlinek jsme dosud potřebovali knihy s jejich obrázky nebo klíč k určování. Dnes existuje volně stažitelná aplikace pro mobily a tablety Pl@ntNet, která pomocí softwaru pro vizuální rozpoznávání pomáhá rostliny identifikovat, pojmenovat.

Hravý ekoden na ZŠ E. Valenty

ilustrační foto

V pátek 3. 6. 2016 jsme na naší škole uspořádali soutěžní dopoledne s ekovýchovným zaměřením. V letošním školním roce jsme se zapojili do celoroční kampaně LitterLess „Lisuj všechny PETky“. Kampaň v ČR organizuje v rámci programu Ekoškola Sdružení Tereza, cílem je předcházení nebo minimalizování vzniku odpadů ve škole.

Starší žáci naší školy s úspěchem třídí skoro všechen odpad (papír, plasty, sklo, staré baterie a elektrozařízení, stará světelná tělesa, tonery do tiskáren a kopírek, starý olej), zaměřili jsme se tedy na výchovu našich nejmladších žáků 1. tříd. Osmáci si připravili devět zajímavých a hravých soutěžních stanovišť na téma třídění odpadů.

Objevitel KK

Foto Radomír Palát

„Dramka z Valentky“ – divadelní soubor žáků ZŠ Prostějov, ul. E. Valenty si pod režisérským vedením Hany Lužné připravil dramatizaci první výpravy Kryštofa Kolumba do Ameriky. Vystoupení proběhlo 1. 6. 2016 v rámci přehlídky prostějovských divadelních souborů a jejich hostů MEDart 2016.

Celým vystoupením diváky provázel výborný Ondřej Němec, měl hlasitý a srozumitelný projev. Jako Kryštof Kolumbus žádal o peníze na cestu, přijímal kapitány svých lodí, seznamoval se s indiány kouřením dýmky míru. Velmi výraznou postavou byla i Tereza Srostlíková jako královna Isabela – nesla se na podiu vznešeně a velice přesvědčivě.

Všichni herci působili uvolněně, text si perfektně pamatovali, několikrát se i neplánovaně zasmáli. Vystoupení bylo odměněno zasloužilým potleskem.

Radomír Palát, spokojený divák a třídní učitel většiny žáků souboru