zvěř

Prase po střetu s autobusem uhynulo

Foto PČR

V úterý 11. června ve 4:30 hodin došlo na komunikaci mezi obcemi Prostějovičky a Alojzov ke střetu autobusu značky Iveco s lesní zvěří. Divoké prase autobusu z levé strany do cesty vběhlo náhle, takže se čtyřiačtyřicetileté řidičce střetu již nepodařilo zabránit.

Po střetu s levým předním rohem autobusu prase na místě uhynulo. Ke zranění osob nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 55 tisíc korun. Alkohol u řidičky policisté na místě vyloučili provedenou dechovou zkouškou. "Uhynulé zvíře si na místě převzal člen místního mysliveckého sdružení," doplnil informace policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Vyhýbal se zajíci a skončil na střeše v řepě

Foto PČR

Ve středu 15. srpna 2018 před osmou hodinou ranní došlo na komunikaci mezi obcemi Němčice nad Hanou a Hruška k havárii osobního automobilu Renault. 

Dvaaosmdesátiletý řidič z dosud přesně nezjištěných příčin po projetí levotočivé zatáčky vyjel vpravo mimo komunikaci. Vozidlo vyjelo až do pole, kde se převrátilo na střechu a v této poloze se zastavilo. "Dle slov řidiče k havárii došlo, protože mu do cesty náhle vběhl zajíc a on se mu snažil vyhnout. Při havárii utrpěl řidič zranění, se kterým byl převezen k ošetření do nemocnice. K preventivnímu vyšetření byla převezena také šestasedmdesátiletá spolujezdkyně – manželka řidiče. Ke zranění dalších osob nedošlo.

Auta se střetla se zvěří. Hned dvakrát

Foto PČR

Ke dvěma případům střetu vozidla se zvěří vyjížděli policisté skupiny dopravních nehod v úterý mezi osmnáctou a dvacátou hodinou.

V prvním případě se jednalo o střet Škody Citigo se srnou mezi obcemi Mostkovice a Smržice v 18 hodin. Třiačtyřicetiletý řidič na srnu náhle vyběhnuvší z levé strany nedokázal zareagovat a porazil ji. Srna střet nepřežila a na místě si ji převzal člen místního mysliveckého sdružení. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 43 500 korun.

Pozor na zvěř během jízdy!

ilustrační foto PČR

Od pátku 6. dubna 2018 evidují policisté dopravního inspektorátu Prostějov tři dopravní nehody, při kterých figurovala zvěř. 

První se stala v pátek 6. dubna 2018 krátce před osmnáctou hodinou na komunikaci od obce Šebestov na obec Pohora. Osobnímu vozidlu Land Rover, které řídil pětačtyřicetiletý řidič, vběhla náhle do jízdní dráhy srna. Ta po střetu utekla. Alkohol byl u řidiče vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo. Škoda byla předběžně odhadnuta na 50 000 korun.

Střet s vozidlem srnec nepřežil

Foto PČR

Ve středu 31. ledna 2018 v 15:20 hodin došlo na komunikaci mezi obcemi Výšovice a Němčice nad Hanou ke střetu osobního automobilu typu Škoda Octavia se srncem. Zvěř střet nepřežila.

Jednašedesátiletému řidiči jedoucímu v koloně vozidel zvíře do cesty z pravé strany vběhlo náhle. Muži se střetu již nepodařilo zabránit a se zvěří se pravou přední částí vozidla střetl. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Srnec střet nepřežil. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na pětatřicet tisíc korun. Alkohol u řidiče policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou. "Usmrcené zvíře si na místě převzal člen místního mysliveckého sdružení," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Pozor na zvěř na cestách! Doplatila na ni řidička

Foto PČR

V úterý 30. ledna 2018 krátce po čtrnácté hodině jsme přijali oznámení o dopravní nehodě na komunikaci III/4469, ve směru z Bohuňovic na Štarnov, kdy osobní vozidlo Renault Clio narazilo do stromu.

"Z průběžného šetření a vyjádření padesátileté řidičky vozidla vyplývá, že jí během jízdy měla vběhnout do jízdní dráhy lesní zvěř – srna. Řidička, ve snaze vyhnout se střetu, přejela do protisměru, sjela mimo komunikaci a čelně narazila do stromu. S lesní zvěří ke střetu nedošlo," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že při nehodě byla zraněna řidička, která ve voze cestovala sama. Alkohol u ní policisté vyloučili orientační dechovou zkouškou. Hmotná škoda je předběžně odhadována na 30 000 korun.

OBRAZEM: V lese u Alojzova se nadělovalo. Zvířátkům

ilustrační foto

Při včerejší procházce lesem u Alojzova jsme narazili na vánoční nadílku. Stromky s ozdůbkami, ořechy, mrkev i jablíčka.

Je vidět, že na zvířátka nezapomínáme a učíme to i své děti.  A to je dobře. (ber)

Při spatření losa se držte dál a informujte odborníky

ilustrační foto

V uplynulých dnech byl na Olomoucku a Prostějovsku spatřen migrující los evropský. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyzývá k ohleduplnosti k tomuto silně ohroženému druhu.

Asi tříletý samec se zřejmě už několik dní zdržuje na Olomoucku v bezprostřední blízkosti lidských sídel a pravděpodobně se snaží najít místo, kde by mohl překonat dálnici. Shodou okolností ho zahlédl i jeden z inspektorů ČIŽP na své zahradě při okusování ovocného stromu.

Losa zahlédla čtenářka u Slatinic!

Foto čtenář

Včera jsme psali o tom, že se nedaleko Olšan u Prostějova pohybuje los. Dnes nám čtenářka zaslala fotografii losa pořízenou nedaleko Slatinic.

"Zasílám fotografii losa, zahlédli jsme ho ve Slatinicích nad hřbitovem na poli. Je to focené z automobilu, bohužel není moc dobře vidět", napsala k zaslané fotografii čtenářka Michaela. (red)

Najděte losa. Viděli ho u Olšan!

ilustrační foto AOPK ČR

V posledních čtrnácti dnech byl ve východních Čechách několikrát spatřen asi tříletý samec losa evropského. Pohybuje se pravděpodobně jihovýchodním směrem, naposledy byl pozorován přesně před týdnem u Olšan na Olomoucku. Údaje o jeho dalším výskytu by pomohly při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují.

„Víme, že losa viděli koncem září u Žehuně poblíž dálnice D11, o devět dní později na Svitavsku a poslední pozorování bylo zaznamenáno 13. října u Olšan, nedaleko dálnice mezi Olomoucí a Prostějovem. Za necelé dva týdny urazil tedy vzdálenost přes 150 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud zatím neznáme. Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska. Mohl se ale také rozhodnout dálnici nepřekročit a vrátit se zpátky do lesnatých oblastí Vysočiny.