Před osmi lety vybuchla v Česku atomovka

Před osmi lety vybuchla v Česku atomovka
ilustrační foto

 

Pamatujete na televizní šot, který zvedl republiku doslova ze židlí? Před osmi lety, 17. června roku 2007, umělecká skupina Ztohoven napadla vysílání České televize a v pořadu Panorama odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v Černém Dole.

Dodnes největší akcí, co do závažnosti, kterou skupina zorganizovala, byl výstup na jeden z vysílačů používaných Českými radiokomunikacemi a napíchnutí se na jednu z kamer používanou pro živý přenos z Krkonoš. V ranním vysílání 17. června se tak na ČT2 v pořadu Panoráma odvysílal fiktivní výbuch atomové bomby s panoramatem Krkonoš na pozadí. Často se tento akt uváděl jako „hacking do vysílání České televize“. Mnoho diváků bylo šokováno. Bylo podáno trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, což ovšem soudce nepotvrdil. Za tento počin byla skupina oceněna významnou cenou Národní Galerie – NG 333.

Vůbec prvním projektem skupiny bylo v roce 2003 překrytí části neonového svítícího růžového srdce od Jiřího Davida, které nechal prezident Václav Havel umístit na Pražský hrad. Překrytím a přidáním svítící červené tečky skupina docílila, že asi 10 minut svítil nad Pražským hradem otazník.

Výbuch si můžete připomenout zde https://www.youtube.com/watch?v=gRprj-J8cXs

Poslat nový komentář