Mladí fotbalisté tří krajů změřili své síly v Prostějově

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Deset vybraných okresních fotbalových týmů ve věkové kategorii do dvanácti let Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje se v Prostějově mezi sebou utkalo v rámci Fotbalového turnaje krajů U12. Areál 1. SK Prostějov hostil 2. ročník soutěže, ve kterém poměřili síly nejlepší mladí fotbalisté okresů Kroměříž, Nový Jičín, Frýdek – Místek, Opava, Ostrava, Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a Jeseník.

Ze sedmi na deset se rozrostl turnaj, který připravují Nadační fond na podporu fotbalové mládeže Olomouckého kraje a agentura RPSC ideas z Olomouce. První turnaj z této série se uskutečnil loni na podzim ve sportovní hale Gymnázia Čajkovského v Olomouci. O rostoucí oblibě svědčí premiéra kroměřížského výběru ze Zlínského kraje.

Vítězem turnaje se stal okresní výběr z Nového Jičína, který neprohrál v turnaji ani jeden zápas a neobdržel jedinou branku. Druhé místo obsadil výběr z Frýdku-Místku. Pověst domácích fotbalistů zachránili mladíci výběru OFS Olomouc.

„Jsem rád, že se turnaj povedl a získává si pomalu své jméno,“ řekl při slavnostním vyhlášení náměstek hejtmana Olomouckého kraje František Jura. „Sportovní akce pro mládež, jako je například tato, mají ze strany Olomouckého kraje podporu,“ dodal.

Zájemci z řad trenérů a rodičů si měli možnost vyslechnout přednášku na téma psychologie mladého sportovce. Psycholožka Adéla Pražáková si pro ně připravila prezentaci především o motivaci s názvem Sportovec puberťák.

Součástí turnaje, který se uskutečnil s podporou Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje, byla i výstava Zlaté časy fotbalu mapující evropské a světové šampionáty ve fotbale od roku 1976 do roku 2016. Kromě československé a následně české stopy na nich sleduje výstava i fenomén fotbalu jako součásti společenského dění.

Historicky prvním vítězem Fotbalového turnaje krajů U12 se stal výběr okresu Bruntál, druzí byli mladí fotbalisté domácího okresu Olomouc a třetí skončili mladíci z Ostravy. (red)