Koktejl

Pamatujete? Žiguli

ilustrační foto

Tohle auto oslaví v dubnu už osmačtyřicáté narozeniny. VAZ 2101 Žiguli sověti "opráskli" od italské značky Fiat, jejíž  model Fiat 124 byl za rok 1966 vyhlášen evropským Autem roku. Vlastě koupili licenci a v Togliatti postavili svou verzi, původně pojmenovanou Žiguli, pak Lada.

Auto s motorem o objemu 1197 cm3 a výkonu 44 kW uvezlo 400 kg nákladu a nabízelo 380 litrů zavazadlového prostoru. V březnu 1972 navíc VAZ začal vyrábět i verzi kombi (VAZ 2102) a o rok později lépe vybavenou Ladu 1500 (VAZ 2103).

V Československu se žigulík začal prodávat v roce 1971 a stal se velmi žádaným zbožím a do jisté míry i symbolem společenského postavení. Do roku 1989 v Československu jezdilo přes 365.000 vozů VAZ. 

Pamatujete? Warťas neboli Wartburg

Foto www.eisenacher.cz

Východoněmecký automobil Wartburg zůstává ve stínu menšího a slavnějšího trabantu, ve své době však těchto celkem majestátních dvoutaktů jezdily i po československých silnicích desetitisíce.

Dodnes si vzpomínám, jak po pádu Berlínské zdi jeden můj kamarád koupil warťasy hned dva, za pouhých 500 korun. Tehdy se chlubil, že má auto ze západu. Faktem je, že typ, který nesl označení 311 a který začal z bran továrny vyjíždět v roce 1956, patří dodnes k nejelegantnějším vozům východní provenience. Zvlášť, když je v tak pěkném provedení. (ber)

 

Pamatujete? Sanitky Š1203

Foto sanitka.estranky.cz

Kdysi pro naše zdravotnictví, a nejen ono, jezdily jen tyhle malé dodávky se značkou Škoda. Jízda v nich byla dobrodružství, karoserie byla docela těžká na poměrně slabý motor.

A přece se "dvanáctsettrojky" nesmazatelně zapsaly ho historie automobilismu v Čechách. Já nezapomenu, když jednoho mého rodinného přísušníka tahle sanita vezla z Prahy do Prostějova, tři dny po vážné operaci zad. Říkal, že po prvních padesáti kilometrech chtěl dojít domů po svých. A zbytek cesty prožil v bezvědomí. Naštěstí.

S dvanáctsettrojkami se na cestách potkáváme i dnes, i když jsou víceméně raritou. Jedna patří i majiteli prostějovské pohřební služby. (ber)

 

Pamatujete? Vánoční panáčci

Foto ber

Tyhle ozdůbky chovám jako oko v hlavě už desítky let. Maminka ony panáčky donesla domů někdy kolm roku 1970 a od té doby mají pořád místo na mém vánočním stromku.

Mimochodem, ta labuť s hodně "načepýřenými" drátěnými křídly, je ještě mnohem starší. Mé mamince ji dala její babička, takže bude mít přes osmdesát let.  (ber)

 

Pamatujete? Památník

Foto ber

Můžeš kreslit, můžeš psát, ale listy netrhat! Památník to nemá rád! Kdopak z vás ještě má památník?

Já jej před časem našla při úklidu své rozsáhlé knihovny. Vrátil mne do dětství a také k někomu, kdo už není. I když je psaní poněkud poškozené jednou z mých kamarádek (njn bylo jí v době malby devět let), patří k nejmilejším vzpomínkám. Moje máma uměla krásně kreslit a táta psát... (ber)

 

 

 

 

 

 

Pamatujete? Kapesní autodrom

Foto ber

Onehdy jsem na něj narazila při úklidu a docela si vyhrála. Stál pár korun a turnaje byly velmi rychlé. 

Tedy pro toho, kdo měl dobrou mušku. Kapesní autodrom. Jestlipak se ještě vyrábí? (ber)

 

Přejte si, dnes padají Geminidy!

Foto: Wally Pacholka

V tento čas máme všichni plnou hlavu nadcházejících Vánoc. Kdybychom ji ale zvedli, uvidíme večer na obloze „padat hvězdy“. Právě dnes totiž vrcholí maximum meteorického roje Geminid. Tak koukejte a přejte si… Třeba právě klidné a krásné Vánoce!

Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobně více než v případě známějších Perseid. Roj Geminidy by měl být nejintenzivnější kolem sedmé hodiny ranní. To už se ale bude rozednívat, takže lépe pozorovatelné budou kolem třetí ráno, kdy uvidíte roje s četností až 100 meteorů v hodině. 

Fotopostřeh: Bájného jednorožce potkáte kdekoliv

ilustrační foto

Jestli někdy žil, nebo je jen bájnou bytostí, rozebírat nechci. Jen se mi zalíbil ten, kterého si na zádech nesla jedna slečna v Prostějově. Asi věděla, proč.

Jednorožec je totiž starodávný symbol čistoty a ochrany, v moderním pojetí znázorňuje také sílu, moudrost a věčný život. V praktické rovině symbol jednorožce zvyšuje sexuální přitažlivost, ale má i léčivé schopnosti. Přináší edy samá pozitiva. Tak proč ho nemít. (ber)

Foto: ber

Fotopostřeh: Čert má mnoho podob

ilustrační foto

Všichni známe čerty z pohádek, i ty, kteří nám nahánějí strach co by součást družiny Mikuláše. Existují ale i další čerti.

Třeba čert likér nebo čert vyorávač brambor. My měli Čerta kocoura, znala jsem Čerta psa. Před pár dny jsem u jednoho z prostějovských příbytků vyfotila tyhle dva. Ne čerty, ale čertíky. A v téhle podobě se mi líbí nejvíc. (ber)

 

Pozor! Ať je nepotkáte!

Foto ber

Dnes si již od odpoledních hodin musíme dávat pozor. Svatý muž totiž není v ulicích sám.

Alespoň podle téhle výstražné tabulky můžeme čekat zvýšený výskyt pohádkových individuí. A pod parou. Tak pěkného Mikuláše. (ber)