Koktejl

Dnes je Valentýna. Slavíte svátek lásky?

ilustrační foto aqua olomouc

Den svatého Valentýna, pro který se vžilo jen zkrácené označení Valentýn případně sv. Valentýn, je označován jako svátek lásky respektive zamilovaných. V tento den si partneři posílají dárky, květiny či sladkosti případně zamilované dopisy a pohlednice. Nejčastěji ve tvaru srdce jako symbolu lásky.

Podle legendy se tento svátek slaví na počest kněze Valentina. Ten údajně za zády císaře oddával zamilované páry, kterým bylo bráněno ve sňatku. Když se jeho tajné praktiky provalily, byl zatčen a popraven. Jeho poprava měla proběhnout 14. února a na Valentýnovu počest připadá na tento den svátek zamilovaných.

Pamatujete? Manžetové knoflíčky

Foto ber

Já vím, že se vyrábí dodnes, ale tyhle jsou přece jen trochu jiné. Jsou staré čtyřicet a více let a mám je po svém tatínkovi a dědečcích.

Oba totiž nosili košile denně, nejen do práce. No a táta, který celý život pracoval v Agrostroji, si na památku nechal i dvoje, propagující kdysi slavnou prostějovskou  firmu. (ber)

 

Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila

ilustrační foto

Dnešní fotografie patří dřívějšímu Čelakovskému náměstí, dnes náměstí Padlých hrdinů. Od roku 1911 zde stojí vila průmyslníka Františka Kováříka, kterou navrhl brněnský architekt Josef Králík. Její historie je velmi zajímavá. Původní fotografie pochází z roku 1919.

Po vyvlastnění v roce 1948 pozbyla vila svou původní funkci obytného domu a na konci totalitní éry sloužila jako svazácký klub. Záhy po roce 1989 byla navrácena rodině původního majitele a pak byla pronajímána různým podnikatelským subjektům, z nichž žádný v ní nevydržel dlouho. Jejich přispěním došlo k částečnému "vybydlení" domu, které ještě "zdokonaly" ruce zlodějů. Současní nájemci jsou naštěstí "stabilnější", vila ale plně obsazena není. 

Pamatujete? Koupací čepice

ilustrační foto aukro.cz

Bez nich se při hodinách tělesné výchovy nesmělo do bazénu, ovšem nejinak je tomu nyní.

Když si vzpomenu, jak nevábně voněly... a navíc teda strašně trhaly vlasy. (ber)

Krásky ze Supermiss ukázaly opět svoje ladné křivky. Tentokrát na papíře!

Foto Supermiss

Koncem prosince 2018 se konal křest kalendáře SUPERMISS 2019 s vítězkami skupiny soutěží SUPERMISS 2018. Byla mezi nimi i Nikol Pachařová z Prostějova.

Kalendář Nikol, která získala titul Miss Tourism Czech Republic, pokřtily MISS MOTORSPORT Anastazia Kasatkina, SUPERMISS Média Iveta Kindlmanová a MISS PRAHA Sumi Kadyrová. (ber)

Šestý ročník Miss OK je tady. A hledá dívky!

ilustrační foto

Castingy do MissOK jsou v plném proudu. Další se koná v obchodním centru Olomouc CITY v sobotu 19. ledna 2019 v 11 hodin.

"Nehledáme modelku, hledáme dívku, která je krásná zejména uvnitř a nebojí se ukázat svou pravou tvář," vzkazují pořadatelé.

Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

Foto ber, SOkA

Dnešní fotografie pochází někdy z obdob kolem roku 1930 a zachycuje tehdejší Žerotínovo, dnes Žižkovo náměstí. 

Můžete porovnat, jak se za osm desítek let změnilo. (red)

Prostějov na starých fotografiích

Foto SoKA

Jestlipak víte, z které strany se díváte na Prostějov? Pokud tipujete Brněnskou ulic, je to správně.

Abych pravdu řekla, domečky na pravé straně si už nepamatuji, stejně jako zástavbu, kterou nahradily panelové domy. Ovšem budova tehdejších Městských elektrických podniků je stále na místě. Byla postavena v letech 1938-40 podle návrhu architekta Miroslava Putny. (ber)

 

Starý Prostějov na fotografiích

Foto SOkA

Tento pohled na centrum města vidím snad úplně poprvé. Ať se dívám, jak chci, tohle bylo krásné.

Budova Zlaté brány to fakt nevylepšila. A koukněte, co je tam stromů. No, co už. (ber)

 

Pamatujete? Odznaky z Prostějova

Foto ber

Já vím, že se dělají dodnes. Ale tyhle dva už pamatují pár desítek let.

Jestlipak víte, co znamená zkratka AK? Pokud vezmete v úvahu i křídla, mohlo by vás řešení napadnout. Jde o odznaky Aeroklubu Prostějov. (ber)