Koktejl

Pamatujete? Pan Vajíčko

ilustrační foto

Televizní reklamy za minulého režimu byly neodmyslitelně spojené s postavičkou pana Vajíčka, který je v tehdejší Československé televizi odděloval od ostatního programu. 

Postavička je dílem animátora Eduarda Hofmana a na obrazovkách se objevovala od konce šedesátých let po více než dvacet let. (ber)

Foto: ČT

Pamatujete? Burda

ilustrační foto

Tenhle německý módní časopis byl svého času velká "podpultovka".

Byl plný střihů, které lehce pochopilo i šicí tele, jakým jsem v té době byla. A modely v něm byly luxusní. Kdopak ji ještě máte? (ber)

 

Dvě chlouby Prostějova

ilustrační foto

Dalším prostějovským podnikem, který byl známý po celém světě, byla firma Wikov, nazvaná po svých zakladatelích, Wichterlem a Kovaříkovi. Po nástupu komunistů firma změnila majitele i název, časem se z ní stal Agrostroj. Výroba zemědělských strojů v ní ale pokračovala dál.

"Dělali jsme mimo jiné jedinečné česačky chmele, konstrukce vymyslela kombajn, který byl ve své době převratnou novinkou. Jenže v rámci RVHP jsme museli všechnu dokumentaci odevzdat a vyráběli ho nakonec východní Němci," zavzpomínal pan Bedřich, který v Agrostroji pracoval přes 40 let. Chloubou firmy byly i malotraktorky, kterých byly v Prostějově vyrobeny tisíce. Mnohé z nich slouží dodnes.

Pamatujete? Látkové kapesníky

ilustrační foto

Vyvařit, naškrobit, vyžehlit. Moc práce, proto dnes dáváme většinou přednost kapesníkům papírovým.

Mám schovaných pár dětských kapesníků. Jsou s obrázky pohádkových postaviček a i po desítkách let jsou roztomilé. (ber) 

 

Casting Schwarzkopf Elite Model Look ČR v Olomouci už příští víkend!

ilustrační foto

Casting Schwarzkopf Elite Model Look ČR se koná v sobotu 6. dubna 2019 v olomoucké  Šantovce v době od 15 do 18 hodin. Casting je určený pro ženy od 13 do 21 let s výškou nad 170 cm a pro muže od 15 do 23 let s výškou nad 183 cm. Castingem bude provádět topmodelka Denisa Dvořáková.

Na casting se není třeba předem nikde hlásit, je zdarma, žádné zápisné se nevybírá. S sebou stačí tužka na vyplnění dotazníku, který se bude rozdávat na začátku castingu. Ideální je přijít bez make-upu a v civilním oblečení.

"Každý účastník absolvuje pohovor s porotou (složenou ze zástupců agentury Elite a partnerů soutěže) a odnese si dárky od značek Schwarzkopf a časopis Elle," uvádí pořadatelé. 

Starý Prostějov na fotografiích: Hradební ulice

Foto http://www.spalicek-prostejov.cz

Dnes vypadá Hradební ulice úplně jinak.

Domy v průčelí fotografie nahradil objekt KaSCentra. Mělo to svůj půvab, viďte? (ber)

 

Misska se připravovala na soutěž. V Café Zámek

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, prostějovská studentka Nikol Prachařová získala v loňském roce titul Miss Tourism Czech 2018. V dubnu poletí jednadvacetiletá kráska reprezentovat Českou republiku na celosvětovou soutěž Miss Tourism World do chorvatského Zagrebu.

Na soutěž je třeba se dobře připravit, ale také se zklidnit a zvolnit tempo. Nikol zamířila do prostějovského Café Zámek, kde si mimo jiné vyzkoušela přípravu kávy. "Nikolce fandíme už dlouho, takže když k nám zavítala, byli jsme moc rádi. A ona se netajila, že jí u nás chutnalo," doplnila provozovatelka Lenka Zapletalová. (ber) 

Pamatujete? Svlékací propiska

ilustrační foto

Kdo ji měl, byl ještě větší frajer než ti, co se chlubili čtyřbarevnými propiskami. 

Mému bratrovi ji pravidelně zabavoval tatínek. Prý aby nenarušoval jeho zdárný mravní vývoj. Moc se to tedy nepovedlo. (ber)

Pamatujete? Velorex

Foto http://www.motoservisvsetin.cz

Hadrák nebourá, hadrák leští! Kdo by neznal hlášku z legendárního ilmi Vrchní, prchni!, která se týká neméně legendárního Velorexu.

Vozítko, určené původně pro invalidy, dnes znalci vyvažují zlatem. Stejně, jako tuhle nákladní verzi. Přiznám se, že jsem ji "na živo" nikdy neviděla. Není divu, nákladních čtyřkolek nebylo vyrobeno mnoho a ještě méně se jich zachovalo. Tato byla do ČR přivezena z Polska. Renovace se opravdu povedla. (ber) 

 

Starý Prostějov na fotografiích. Jezdecká kasárna

ilustrační foto pohlednice Prossnitz

Tahle pohlednice z roku 1899 zobrazující jezdecká kasárna v Prostějově, je asi nejstarší, kterou PvNovinky zveřejnily. Jejich současnou podobu vám nabídnout nemůžeme, v nedávné době byla provedena jejich demolice. Ale můžeme se alespoň podívat do historie této stavby, která byla kdysi, stejně jako její uživatelé, pýchou Prostějova.

Budovy jezdeckých kasáren vznikly v roce 1891 jako náhrada za stará kasárna, která stála na náměstí TGM. Za první republiky zde sídlila část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde byl vojenský útvar specializovaný na radiolokaci. Ten armáda po sedmadvaceti letech přesunula do Přerova. V roce 2016 byla kasárna, která přešla do majetku města, zbořena. (ber)