Koktejl

Fotopostřeh: Pracující vodník

Foto ber

Když jsem byla malá, bydleli jsme kousek od Hloučely. Ta se stala naším rájem. V zimě jsme na zamrzlé hladině proháněli brusle, v létě plavali v tůních, chytali rybky a raky a stavěli hráze.

Občas se nám povedl i nějaký ten mlýnek. Ovšem ten, který je u mostu v Bílovicích, je dokonalý. Mlýnské kolo totiž roztáčí parádní vodník. Přiznám se, že tenhle pohled potěšil nejen moje oko. (ber)

Fotopostřeh: Není sleva jako sleva

Foto ber

Někdy se obchodníci tak soustředí na nalákání zákazníků ke koupi, až si nevšimnou základní věci.

Třeba jako v jednom prostějovském marketu. Brali byste takovou slevu? Já ne. (ber)

Pamatujete? Pračka Romo

ilustrační foto

Byla moje vůbec první. Dostala jsem ji řádně "ojetou" od babičky, ale byla jsem za ni moc ráda. Zejména v době, kdy jsem během dvou let měla dvě děti. 

Jenže časem se její ovládání stalo poněkud neovladatelným a zapnout se dala jen pomocí důmyslného systému zastrkaných sirek. A pak jsem jednou prala, máchala, ždímala a najednou jsem se probrala na zemi vedle vany. Probíjející Romovka se spojila s mokrou podlahou, mýma umáčenýma nohama a pak už stačil jediný dotyk stejně mokrou rukou. Dodnes nechápu, jak to, že mě ta pecka neposlala za duhový most. Nicméně, do dvou dnů se v koupelně skvěla fungl nová Tatramatka. (ber) 

 

Pamatujete? Občanský průkaz

ilustrační foto

Tahle knížečka byla mou vůbec první vstupenkou do světa  dospělých. Také jsem na ni byla patřičně pyšná.

Náladu mi až o několik let později zkazil kamarád, ktrému jsem se pokoušela dokázat, že se známe už od mé docházky na základku. Koukl do občanky a pravil: "Aha, tak už vím, proč si Tě nepamatuju... ".   

Jinak s ní byly také problémy, když jsme v pozdějších letech ničili určité stránky, jako protest proti sjezdům KSČ... ale to už je jiný příběh. (ber)

 

Pamatujete? Dřevěné kostky

ilustrační foto

Já si z nich skládala pohádkové obrázky, bratr stavěl garáže. Dřevěné kostky byly jedinečné.

Měli jsme jich doma několik sad, každou věnovanou jiné pohádce. (ber)

Martin je zpět mezi Robinsony! Zvítězí snad Prostějovan v této dobrodružné show?

ilustrační foto Robinsonův ostrov

Ve 32. epizodě reality show Robinsonův ostrov, odvysílané ve středu 23. května, čekal na Blanku, Petra a Martina poslední duel na Ostrově vykoupení. 

Vítěz tohoto souboje se vrátil do hlavní hry, a to přímo. Nebyl to nikdo jiný, než Martin Složil z Prostějova! Tak držme palce, ať si odnese výhru! (red)

Již víte, kde oslavíte Den dětí? Hudba, soutěže i zábava připravena v areálu Sport Bar u místního nádraží

ilustrační foto plakát

Mladí konzervativci Prostějov a Občanská demokratická strana Prostějov si pro vás připravili na sobotu 2. června v areálu Sport Bar za místním nádražím v Prostějově zábavné odpoledne věnované Dni dětí.

Zajděte se pobavit, odpočinout či zasportovat. "Na děti čeká například skákací hrad a nejrůznější soutěže. Dostane se jim i sladké odměny, k dispozici budou balonky. Všechny čeká hudební produkce semifinalisty SuperStar Tomáše Jurenky a drobné občerstvení, " přidala pozvání za pořadatele Milada Sokolová, členka místního sdružení ODS a zastupitelka města.

Akce se uskuteční v době od 13,30 do 17 hodin. (red)

 

Pamatujete? Nabíjecí baterka

ilustrační foto

Tohle byla vážně vymoženost. Přestala svítit, tak ji stačilo zastrčit do zásuvky a člověk si ušetřil shánění tužkovek.

Ta naše sloužila ještě před pár lety a byla úplně stejně vybarvená, jako ta na fotce. (ber)

Pamatujete? Stavebnice Panela

ilustrační foto

S touhle stavebnicí jsem se poprvé setkala v mateřské škole. A učarovala mi natolik, že mi ji přinesl Ježíšek.

Stavěli jsme z ní s bratrem kde co, k velké nelibosti otce, který co chvíli na nějaký dílek šlápl. Nedávno jsem jich pár našla zapadlých v bedně s nářadím a nostalgicky zavzpomínala. Jestlipak se ještě vyrábí. (ber)

Foto: FB

Pamatujete? Ježek v kleci

ilustrační foto

Poprvé se u nás objevil v souvislosti s Rychlými šípy Jaroslava Foglara. Ten ho představil ve vůbec prvním příběhu nazvaném Záhada hlavolamu, který vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30. srpna 1940.

Jedná se o první známou ilustraci Ježka v kleci ve "válcové" podobě. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn tvar tohoto hlavolamu. Po velkém úspěchu a mnoha dopisech od čtenářů se rozhodl pan Foglar napsat také román. Prvního knižního vydání se Záhada Hlavolamu dočkala v roce 1941 v nakladatelství Kobes.