Koktejl

Majitel limuzín a Svatební DJ Jaromír Šmída čeká miminko

ilustrační foto FB Jaromír Šmída

Majitel limuzín Jaromír Šmída, kterého zná mnoho Prostějovanů pod profesním jménem Svatební dýdžej, vždy patřil a patří ke stálicím prostějovského nočního života. A díky němu a soutěžím námi pořádaným se někteří z vás mohli jednou z jeho limuzínou svézt!

Šmída často vystupuje se svým hudebním doprovodem na společenských akcích a dalších se osobně účastní jako návštěvník. V této souvislosti jistě zaujme, že očekává s partnerkou v letních měsících narození prvního potomka. Že by se chystal usadit? To uvidíme. Každopádně ale gratulujeme! (red)

 

Pamatujete? Dřevěná skládačka

ilustrační foto

S touhle skládačkou jsme si něco vyhráli. Kolečka, půlměsíčky, tyčinky či čtverečky nejrůznějších barev podporují motoriku.

Jestli se fakt dobře pamatuji, měli jsme ji povinně v první třídě. (ber)

OBRAZEM: Poslední zvonění je tu! Městem se prohání jeptiška, Leia ze Star Wars či rytíř!

ilustrační foto

Tradiční poslední zvonění začalo. Na prostějovském hlavním náměstí jsme zastihli hned dvě třídy maturantů, kteří se neoficiálně loučí se studiem na střední škole.

Studenti Gymnázia Jiřího Wolkera se na zvonění vybavili nápaditými kostýmy. Po náměstí se tak proháněla jeptiška, rytíř, princezna Leia ze Star Wars, císař Nero či kovboj.

Po prázdninách bude všechno jinak, většina zamíří na nejrůznější vysoké školy, aby se stali lékaři, učiteli, inženýry. (ber). 

Fotopostřeh: Návrat do dob minulých

Foto Jiří Malíček

Areál staré prostějovské nemocnice pomalu dostává novou tvář. Budovy se opravují, staví se nové, přední část dostala nový plot. 

Ovšem druhá strana areálu v Lidické už na tom tak dobře není. Tak nějak se zde zastavil čas, což dokazuje i nástěnka, jejíž stáří tipujeme na minimálně 30 let. Docela ostuda. (ber)

 

Pamatujete? Štokrle

Foto Jiří Malíček

Nevím, jak se téhle stoličce říkalo u vás doma, u nás, v rodině krejčích, to bylo štokrle.

Děda s babičkou mívali ještě jednodušší, dřevěné, bez šuplat. Do tohohle, s otvíracím víkem, se dávaly krémy a kartáče na čištění bot. (ber)

Pamatujete? Zaječí zelí

ilustrační foto

Tyhle zelené trojlístky mne kdysi naučila jíst maminka. Včera jsem na ně narazila v lese kousek za Prostějovem a dala si jarní dávku kyselé pochoutky.

Až doma jsem konečně zjistila, že zaječí zelí má i odborný název, šťavel kyselý. Pro mne ale bude zelím už navždycky. Tak dobrou chuť. (ber) 

 

Pamatujete? Hadrolet

ilustrační foto

Hadrák nebourá, hadrák leští! Nesmrtelná věta z filmu Vrchní, prchni! mě napadla při spatření tohoto krasavce. Velorex, tříkolová motorka s pláštěm, byla původně určena pro invalidy.

Velorexu se říká různě, hadrák, hadraplán, hadrolet, husí stehno, montgomerák, velouš, netopýr, pytel na mrzáky, splašené trubky, či prchající stan. Tříkolových Velorexů bylo vyrobeno 15300 kusů, pak se vyráběla čtyřkolová varianta - 1380 kusů.  Velorexy je možné najít po celé Evropě, několik jich jezdí i v Asii, v Americe a dokonce v Austrálii. 

Pokud máte pro tahle vozítka slabost, zajeďte si od 5. do 7. května do Boskovic. Bude se tam konat už 21. jarní sraz. (ber)

 

Pamatujete? Žehlička

ilustrační foto

Žehličku asi pamatujete všichni. Ale vzpomenete na dobu, kdy neexistovaly napařovací?

Žehlívala jsem odjakživa nerada a tímhle typem žehličky to bylo k zoufání. Pak mi naštěstí kdosi dovezl napařovačku z tehdejšího SSSR. To byla jiná práce! (ber)

Petr Czvalinga, kuchař z Prostějova, zabodoval v prestižní soutěži "Tvář roku"!

Foto: Dušan Prouza, Šárka Kremlová

Prostějovan Petr Czvalinga, kuchař z restarauce U Hudečků, zabodoval v prestižní soutěži „Tvář roku ČR“, kterou již řadu let úspěšně pořádá ředitel agentury Narimodels Josef Čermák. Tato soutěž proběhla v Praze a rozhodně není jen o kráse, ale hlavně o celkové sympatii finalistů. 

VIP porota vybírá většinou z deseti dívek a mužů. Součástí soutěže je přehlídka společenských šatů a spodního prádla. Velmi důležitá je však volná disciplína, ve které soutěžící předvedli, co v nich skutečně je a jaké mají dovednosti.

Pamatujete? Matrjošky

ilustrační foto

Kdysi velmi oblíbený suvenýr bývalého SSSR má své místo v českých domácnistech dodnes. Nejinak je tomu u paní Štěpánky.

"Ty levé matrjošky mají asi šedesát let, dostala je od někoho moje maminka. Bohužel, za ty roky se některé poztrácely. Ty pravé jsou poměrně nové, dovezl mi je v loni z Ruska syn," přidala popis k fotografiím. (ber)