Koktejl

Fotopostřeh: Na vandr se vydali i Pat a Mat!

Foto ber

Symbolem Klubu českých turistů Smržice je samozřejmě vlajka. Zároveň má ale klub dva výjimečné členy.

Jsou jimi postavičky z Večerníčků, pánové Pat a Mat. Můžete je vidět v zahradě přímo naproti kulturního domu ve Smržicích. A jsou perfektně vybavení na pěší i cyklistickou trať. Výtvarník Vladimír Jiránek, jejich "otec", by měl určitě velkou radost. (ber)

 

Tip na víkend: Velká cena Mohelnice v truck trialu

ilustrační foto ber, plakát

V Mohelnických lomech bude v sobotu i v neděli rušno. Chystá se tady nejvýznamnější místní akce celého roku - TRUCK TRIAL 2017, aneb druhý závod seriálu mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu. Událost slibuje po oba dny jedinečnou podívanou plnou adrenalinu a chybět nebude ani doprovodný program.

Závodit se začne v sobotu i v neděli od devíti hodin dopoledne. Účastníky si můžete prohlédnout na http://www.velkacenamohelnice.cz/?id=417

V doprovodném programu si můžete užít třeba simulátoru jízdy formule 1, Martin Kolomý představí novou Tatru Buggyra, konat se budou vyhlídkové lety vrtulníkem. (ber)

 

Pamatujete? Opletené lahve

ilustrační foto

Byly nejrůznějších velikostí, většinou je ještě zdobily vyšívané stuhy. Obsahovaly zpravidla dobrou kořalku.

Tahle, opletená barevnou bužírkou, je přímo od nás. Jak dosvědčuje trochu poničená nálepka, byla v ní původně Starorežná. (ber)

Pamatujete? Obědová konvička

ilustrační foto

Tu jsem zdědila po svém dědečkovi, který s ní chodil do práce. Nosil si v ní třeba guláš, nebo babiččiny vynikající máčenky.

Používala jsem ji i já, dnes si v ní leccos poživatelného odnesou i mí potomci. A světe div se, guma stále těsní. (ber)

Obrazem: Jaro v ZOO Olomouc

ilustrační foto

Jaro je jedno ze čtyř ročních období. V mírném pásu se vyznačuje začátkem vegetativní aktivity rostlin a zvýšením aktivity živočichů. Prodlužují se dny, otepluje se.

Rodí se mláďata a poznávají barevný svět. Stejně tomu je i v ZOO Olomouc. Zdejší zvířata zachytilo oko fotoaparátu zooložky Jitky Vokurkové. (red)

Pamatujete? Hořčáky

ilustrační foto

Pamatujete dobu, kdy se hořčice prodávala v těchto skleničkách? Mám pocit, že jsou také nesmrtelné.

Dokonce je mám i s původními "hnízdečky". V hořčácích se totiž servírovala káva a tohle byla ochrana před popálením rukou. (ber)

Pamatujete? Brusle na klíček

ilustrační foto

Byly moje vůbec první, protože mi hrozně rychle rostla noha a rodiče se báli, že budou muset co měsíc kupovat nové boty.

Tyhle brusle jsou ideální, jdou totiž roztáhnout hned na několik velikostí. (ber)

 

Pamatujete? Talíře po babičce

ilustrační foto

Byly a jsou nerozbitné a to je jim hrubo přes šedesát let. Bývaly malované i čistě bílé a tak nějak univerzální, protože na nich babi servírovala polévku, stejně jako řízek s bramborem.

A i když mi se železnou pravidelností padají z rukou, stále drží. A navíc, vždycky si vzpomenu na laskavou tvář, která mi k obědu přidala i pusu a pohlazení. (ber) 

Pamatujete? Prstýnky ze Štěstíčka

ilustrační foto

Kdysi jsem jich měla spousty. Byly součástí krabičky či pytlíčku, který se prodával v hračkárně, papírnictví, ale i o hodech a poutích, co by Štěstíčko. 

Ti větší frajeři ho i vystřelili, aby ho pak s ruměncem na tváři předali té, která jim nedala spát... A kolik barev tyhle prstýnky měly! Nosila je každá správná princezna. (ber)

 

Hledá se nejsilnější muž široko daleko! Jste to právě vy?

Foto plakát

Snad nejznámějším prostějovským silákem je legendární Stanislav Pukl. I jeho kousky můžete vidět v sobotu 27. května od 14 hodin v Dobromilicích. Koná se tam totiž soutěž O nejsilnějšího muže. Přihlásit se může každý!

Čeká vás přenášení předmětů, převracení pneumatik, zvedání trámů, ale také dobrá zábava, lahůdky z grilu či vychlazené pivo.

Do soutěže samotné se můžete hlásit do 27. května na telefonním čísle 608 412 138. Pořadatelem akcí je obec, místní Sokolové a Stanislav Pukl, který je zároveň rozhodčím. (red)