Koktejl

Slunce vstupuje do znamení Vodnáře. Čeká nás veselé období!

ilustrační foto

V pondělí 20. ledna v 16 hodin opustí Slunce znamení Kozoroha a přesune se do znamení Vodnáře. Co to pro nás znamená? Začíná se nové období, jedno ze dvanácti v roku, z nichž každé má úplně jinou energii. Ta působí na každého z nás, ať už jsme se narodili ve kterémkoliv znamení.

Kozoroh, který nám vládl od zimního slunovratu až doteď, patří mezi zemská znamení – je tedy prakticky založený. Jeho energie, ovládaná planetou Saturn, nám přinášela vážnou, snad až trochu zasmušilou náladu, a připomínala nám, že když chceme přežít, nebo to dokonce někam dotáhnout, nezbývá nám nic jiného než tvrdě pracovat.

Pamatujete? Dudlík

ilustrační foto

Dudlík, cumel, dudák, dudu, šidítko, savička... Tyto pocházejí z doby socialismu.

Můj synek miloval, z neznámých důvodů, jeden jediný, s kopretinou. A když ho na procházce ztratil, bylo jasné, že se nevyspíme. Od té doby jsme měli vždycky další dva v záloze. (ber)

foto: FB

Pamatujete? Oblékací panenky

ilustrační foto

Jako malá jsem papírové oblékací panenky přímo zbožňovala.

Musela jsem si je nejen vystřihnout, ale často i vymalovat. A také jsem byla přímo úžasnou návrhářkou, protože stačilo obkreslit obrysy a pak dát volný průchod fantazii. A vznikaly super modely... Vím, že jsou panenky k dostání i dnes, ale ty z dob mého dětství byly určitě hezčí...(ber)

Foto: FB

Dnes je Račí úplněk. A nastane polostínové zatmění Měsíce

ilustrační foto

První úplněk v novém roce je velmi speciální. Je ve znamení Raka a kulminovat bude právě dnes, 10. ledna ve 20:23 hodin. Měsíc bude v tu chvíli poměrně dost ponořen v polostínu Země a v místě, kde bude nejblíže úplnému zemskému stínu, bude nápadně začouzený. Nastane polostínové zatmění Měsíce. Buďte připraveni naskočit na vlnu energie, využít pro svůj život to dobré a opatrně pracovat s tím horším.

Rak je podvodní tvor žijící uprostřed živlu vody, zanořen do svých citů. Jak známo, zrozenci Raka jsou bytosti stvořené pro domov a rodinu, péči o blízké. Právě tento úplněk nás dovede k račím vlastnostem. Budeme introvertní, hloubaví, zanoření do svých citů, neobvykle zranitelní, melancholičtí a lítostiví, řešící nekonečné problémy v nitru nás samých i našich milovaných.

Pamatujete? Vlhčítko

ilustrační foto

Používalo se třeba na poště při počítání peněz, nebo na lepení známek.

My mu říkali slintátko. Vyrábí a používá se stále, jen páchnoucí houbičku nahradil gel. (ber)

Foto: FB

Prérijní ústřice vás vyléčí z kocoviny

ilustrační foto

Už jste si někdy dali prérijní ústřici? Pokud ne, následky silvestrovské oslavy s bujarou pitkou vám pomůže velmi rychle eliminovat.

Na jednu porci potřebujeme 2 cl olivového oleje, 3 cl kečupu, 1 cl citronové šťávy, worcesterskou omáčku, sůl, pepř a 1 vaječný žloutek.

Do koktejlové sklenice nalejte olivový olej. Přidejte kečup, citronovou šťávu, worč. omáčku podle chuti, osolte a opepřete. Do sklenice nechte opatrně vklouznout žloutek tak, aby zůstal celý. Dejte na pár minut do chladničky. Prérijní ústřice se pijí na jediný doušek. (ber)

Kuriózní vánoční zvyky ve světě - je libo kakající polínko nebo kus velryby?

ilustrační foto

Krájení jablíčka, házení střevícem, lití olova – tyhle vánoční tradice se dodržují v českých domácnostech. Ostatním národům mohou připadat kuriózní, například Američané kroutí hlavami nad házením střevícem. Ovšem i ve světě mají nejrůznější vánoční zvyky, které přijdou bizarní zase nám.

Španělsko

Velmi podivné vánoční zvyky dodržují ve Španělsku. Umíte si představit, že byste několik týdnů „krmili“ poleno, aby se nakonec „vykakalo“? Španělské děti se takhle celý prosinec starají o polínko zvané Caga Tió, které má namalovaný obličej a sedí pod plachetkou – to vše pro to, aby se na Štědrý den polínko mohlo „vykakat“. Polínko je duté a rodiče ho předtím naplní sladkostmi. Jako poslední z něj musí vypadnout slaneček nebo česnek, aby děti věděly, že se Caga Tió už vyprázdnilo.

Pamatujete? Vánoční lucerničky

ilustrační foto

Tahle vánoční světýlka mívali moji prarodiče. U nás na stromečku svítily, místo lucerniček, hříbečky.

Je o ně stále zájem, pořád víc lidí je milerádo vymění za maxi blikající barevné řetězy. Mají totiž kouzlo Vánoc. (ber)

Foto: FB

Jmelí přináší štěstí. Ale jen to darované

ilustrační foto

Jmelí k našim vánocům neodmyslitelně patří. Znali ho již starověcí Římané, své místo má ale i v dalších mytologiích. Je spojováno s magií a leckde se mu přezdívá košťata čarodějnic. Keltové věřili v jeho ochrannou moc a věšeli si ho nad dveře jako ochranu proti zlým duchům, ale i před ohněm a bouřkou. Jmelí bylo v některých kulturách spojováno se symbolem mužské plodnosti, síly, odvahy, ale i romantiky.

První, kdo se pod jmelím políbil, měl být svatý Mikuláš se svou milou. Při jednom setkání si nevědomky stoupli právě pod tuto rostlinku a z polibku pod jmelím se brzy stala tradice. Populární byla už v 16. století v Anglii, své fandy má rovněž ve Skandinávii. K nám doputovala zřejmě přes německé sousedy. Polibek pod jmelím v adventním čase má zajistit dostatek lásky po celý příští rok.

Vánoční tradice: Ozdobte si stromeček. Pro štěstí

ilustrační foto

I zdobení stromku můžete pojmout spíše starobyle a přinést zpět do svého příbytku kouzlo tradičních Vánoc. Skleněné baňky vyměňte za cokoli jedlého – ideálně jablka a ořechy. Tím totiž dáváte oběť duchovi vánočního času a zaručíte si tak šťastné svátky i začátek dalšího roku.

Zapomeňte na špičku na vrchol stromku a sáhněte po hvězdě, symbolu naděje a prozření. A místo pestrobarevně blikajících světélek pověste na stromek zvonky nebo rolničky, abyste duchovi Vánoc umožnili s vámi komunikovat. (ber)

Ilustrační foto: pixabay.com