Kultura

Poděkování Scholy Cantorum Prostějov

Foto Schola cantorum

Do redakčního e-mailu přišel následující text. Uveřejňujeme v plném znění a děkujeme za zaslání.

Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří se s námi "Ohlédli za vánoční dobou", jak také znělo pozvání na plakátcích na neděli 15. ledna do kostela Povýšení Svatého Kříže v Prostějově.

Prokletí nefritového škorpióna nebude, upozorňuje divadlo

ilustrační foto MMP

Představení "Prokletí nefritového škorpióna" ve středu 18. 1. 2017 je z důvodu nemoci zrušeno. Náhradní termín představení je v březnu. 

Náhradní termín je pátek 3. března 2017 v devatenáct hodin. Vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud by někomu náhradní termín nevyhovoval, vstupné je možno vrátit v pokladně divadla do 31. ledna 2017. (red)

Výstava obrazů žáků Zdeňky Trnečkové v Avatarce

ilustrační foto

V době od 17. ledna do 17. února 2017 bude v prostějovské Art kavárně Avatarka paní Ivy Polické na náměstí T. G. Masaryka výstava obrazů Jany Jančaříkové, Štěpánky Servusové a Martina Zoubala.

Tito mladí, osmnáctiletí žáci prostějovské malířky a výtvarnice Zdeňky Trnečkové, kterým se deset let věnuje a netradičním způsobem předává své zkušenosti, předloží uměnímilovné veřejnosti svá díla. I když nejde o malíře v obecně známém smyslu, lze očekávat zajímavé výsledky, ke kterým dospěli v zájmové oblasti a této etapě malířské tvorby, která je baví.

Vernisáž výstavy v Avatarce bude 17. ledna od 17 hodin zahájena úvodní řečí Antonína Bůžka. Hudební doprovod obstará Malé hudební uskupení M.H.U. Prostějov. "Těšíme se na viděnou", přidává osobní pozvání Antonín Bůžek. (red)

Dvě vernisáže v jeden den. Druhého února

Foto FB událost

Hned dvě vernisáže se uskuteční 2. února v Prostějově. První v Prostoru, druhá v Duze.

V sedmnáct hodin se v Duze představí Tereza Koníčková (1994). Olomoucká fotografka studuje Ateliér reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.V Prostějově se představí se svým cyklem PERCEPCE, který je zároveň její bakalářskou prací. Ve své tvorbě se věnuje jak komerčním zakázkám, tak i sociálním tématům.

V Prostoru v Uprkově ulici se bude v devatenáct hodin konat vernisáž výstavy fotografa, který si nechává říkat jen MARCEL. Jeho fotografie se zaobírají převážně intimitou a vzájemnými vztahy fotografa s modelem. (red)

Jste pozitivní devianti, označil pořadatele plesu Pomáháme tancem v projevu Petr Sokol

Foto Pomáháme tancem

Včera večer proběhl v Kulturním a společenském domě v Prostějově šestý ročník charitativního plesu Pomáháme tancem. A předčil všechna očekávání!

Slavnostního zahájení se ujali Tomáš Lázna, Petr Kalandra a Tereza Dokládalová ze spolku Pomáháme tancem, primátorka města Alena Rašková, ředitel obdarované školy Radim Janáček a Petr Sokol, který zastupoval na podiu Miladu Sokolovou a Jiřího Pospíšila, kteří nad plesem měli záštitu. Ve svém projevu mimo jiné uvedl, že v současném světě se každý spoléhá na stát či na někoho jiného, očekává, že mu pomůže kdokoliv jiný, jen ne on sám. A že je tedy vlastně deviací to, že organizátoři nejen mluví, ale i pracují pro druhé, a to již po šesté a vždy se skvělým výsledkem.

Rada města doporučila Olomouckému kraji pět návrhů na ocenění!

ilustrační foto FB Mánes

Rada města Prostějova doporučila Olomouckému kraji pět návrhů na Cenu kraje v oblasti kultury.

"Navrhli jsme významného publicistu, editora, bibliofila, organizátora výstav a znalce výtvarného umění Josefa Dolívku, Folklorní soubor Mánes, Hanácké slavnosti Prostějov, Dechový orchestr ZUŠ Prostějov a Hanu Palackou, dlouholetou učitelku výtvarného oboru ZUŠ Prostějov," vypočítala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Podle jejích slov lze nominace i nadále posílat, a to přímo na Krajský úřad, do 31. ledna. V roce 2016 obdrželo Cenu divadlo Point a do dvorany slávy byla uvedena známá prostějovská divadelnice Eva Suchánková. (ber)

ZUŠ vyhlásila výtvarnou soutěž - Cesty, cestování

ilustrační foto plakát

ZUŠ Vladimíra Ambrose v Prostějově - výtvarný obor - vyhlašuje výtvarnou soutěž. Je určena pro žáky základních škol a ZUŠ okresu Prostějov. Práce mohou zasílat školy i jednotlivci našeho regionu. Jednotlivé plošné a prostorové práce vyhodnotí odborná porota, oceněné práce budou odměněny a vystaveny v prostorách výtvarného oboru ZUŠ na Vápenici.

Téma: Jak jsme jeli na prázdniny, kudy a čím – výtvarné vyprávění nebo seriál, dopravní prostředky, mapy, co zabalíme do kufru, pohlednice z cest, poštovní známky, letáky pro cestovní kancelář, co všechno poznám – architektura, památky a zvyky, cestování v čase (historie, budoucnost).

Výtvarné techniky: kresba, malba, koláž, grafika, kombinovaná a autorská technika, hlína, papír, netradiční materiál.

Formát plošných prací: maximálně A2

Věkové kategorie:

6 -  10 let

11  -  15 let

Charitativní ples roztančí kulturák. Pošesté!

Foto archiv Pomáháme tancem

V sobotu 14. ledna se uskuteční již tradiční benefiční akce – charitativní ples Pomáháme tancem. I tento rok koupí vstupenky, placek nebo lístků do tomboly můžete přispět na realizaci terapií pro žáky mateřské a základní speciální školy.

Program bude jako každoročně bohatý. Na letošním, již šestém ročníku, vystoupí prostějovské taneční studio Free Dance či spolek Vem Camará Capoeira Olomouc s ukázkami tradičního brazilského bojového umění. Již tradičně se můžeme těšit také na show pole dance tanečnice Defi z olomouckého studia Apokalips. K tanci a poslechu bude stejně jako vloni hrát výborná zlínská kapela Gibon. Tradicí tohoto plesu je také bohatá tombola.

Kdo vyhrál lístky na Retro ples do hotelu Plumlov?

ilustrační foto plakát

Retro ples ve stylu 80. let s Josefem Laufrem pořádá 14. ledna 2017 hotel Plumlov. S Prostějovskými novinkami jste soutěžili o vstupenky. Avizovali jsme, že máme pro tři vylosované dvě vstupenky. Po jednání s vedením hotelu se nám podařilo získat šestnáct volných vstupenek! Vylosujeme tedy osm vstupenek vždy pro dvě osoby. 

"Těšit se můžete mimo jiné na hudební kapelu Trio Plus, zabijačkové speciality či bohatou tombolu," zvou pořadatelé na zítřejší akci. Kdo správně odpověděl, že hlavní hvězdnou dnešního plesu je zpěvák Josef Laufer, dostal se do slosování. A kdo jej tedy zítra uvidí zdarma? David Karhan, Eva Smičková, Jiřina Facková, Jirka Palatka, Regina Večerková, Tomáš Hrazdil, Denisa Šrámková a Jitka Zelená. Gratulujeme! (red)

Schola Cantorum Prostějov zve na benefiční koncert

ilustrační foto

Benefiční koncert na podporu generální opravy varhan v kostele Povýšení Svatého Kříže se koná v kostele Povýšení Svatého Kříže v neděli 15. ledna 2017 v 16 hodin.

„Srdečně zveme na "Hudební ohlédnutí za vánoční dobou“ se Scholou Cantorum Prostějov za řízení Mgr. Petra Kolaře,“ zvou Schola Cantorum a farnost Povýšení Sv. Kříže Prostějov. Před koncertem a po koncertě bude možné si "adoptovat" píšťaly. (red)