Kultura

OBRAZEM: Doteky módy znají vítěze

Foto ber

V pátek večer bylo prostějovské divadlo opět dějištěm jednoho ze svátků módy. Střední škola designu a módy pořádala již 17. ročník přehlídky Doteky módy. I letos ho moderoval herec Tomáš Hanák.

Letos se předkola zúčastnilo 29 kolekcí, jejichž autory byli studenti z deseti měst a čtrnácti škol napříč Českou i Slovenskou republikou. Do finále jich postoupilo patnáct. Porota, které předsedala známá návrhářka Liběna Rochová, měla nelehký úkol. Nakonec se vítězem stal Jan Smejkal ze Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno s kolekcí JS1.01. Druhé místo obsadily Alžběta Kotková a Eliška Drtilová ze Střední školy designu a módy Prostějov s kolekcí 2 v 1. Třetí místo získal student stejné školy Adam Grmolec s kolekcí Černá labuť.

V Avatarce přibývají medvědi do Medvědária! Půjčte toho svého!

Foto ber

V prostějovské Art kavárně Avatarka se stále scházejí medvědi. Avatarka je shání kvůli plánované výstavě Medvědárium, která by měla vypuknout v Galerii Bašta v červnu.

Se svou medvědí troškou do kavárny spěchali i manželé Copkovi. "Jsou to bratři. Tedy nevlastní," objasnili rozdíl ve velikosti rodinných maskotů. Méďu můžete do Avatarky půjčit i vy. Třeba díky hlasování návštěvníků vyhraje i nějakou cenu. (ber)

OBRAZEM: Kino Metro70 půjde do jednotné barvy

Foto ber

Foyer prostějovského kina Metro70 zažívá velké změny. Zmizel koberec, podlaha se dočká hvězd a pozadu nezůstanou ani stěny.

"Jak si můžete všimnout, prostory nejsou jednotné. Třeba v šatně je vidět, že se s ní dlouho nic nedělalo," poukázala na neutěšený stav ředitelka kina Barbora Prágerová. Můžeme se těšit, foyer dostane nový náboj. Podle Prágerové půjde do jasných a čistých barev, kterým bude vévodit bílá. (ber)

Sovinec zve na Útěk z řádu

ilustrační foto

V sobotu i v neděli si na hradě Sovinec vychutnáte Útěk z řádu. Zahajující akce sezony slibuje pikantní příběhy i šermířské pověsti z kláštera. A chybět nebude ani pálení čarodějnic. 

Účinkovat budou mimo jiné Divadelní a šermířská společnost Lucius, Skupina historického šermu Conducti a Loutkové divadlo Kašpárek na cestách. Sokolnický spolek Dědictví přivítá jaro s ukázkou výcviku a příletů dravých ptáků.

Program je po oba dny od 9,10 do 18 hodin. (red)

OBRAZEM: Velká Šmoulí soutěž v kině Metro70 má své vítěze!

Foto PvNovinky.cz

Soutěž s tématem oblíbených Šmoulů připravilo pro děti prostějovské kino Metro70. Do šmoulí krabicen umístěné ve vestibulu kina mohly děti v minulých dnech vložit obrázek a tím vyhrát jednu z báječných cen. Soutěž skončila právě v dnešní poledne.

Ředitelka kina Metro70 Barbora Prágerová za přítomnosti svých kolegyň a právě Prostějovských novinek, které byly mediálním partnerem akce, vylosovala dnes vítěze z dětí, které již zmíněný obrázek s modrými Šmouly či bloňdatou Šmoulinkou do krabice vložily.

Kam na výlet: Mezinárodní den památek 2017 na hradě Šternberk

ilustrační foto

V dubnu slavíme Mezinárodní den památek. Státní hrad Šternberk připravuje u této příležitosti zajímavý víkendový program pro návštěvníky všech generací.

V sobotu 22. 4. 2017 budou připravené speciální komentované prohlídky hradu s restaurátory. V prostorách hradu budou mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna a technická zařízení – osobní výtah. Osobní výtah posledních majitelů hradu Šternberk prošel generální rekonstrukcí včetně strojovny. Návštěvníci tak uvidí konkrétní výsledky práce restaurátorů na mobiliáři hradu Šternberk.

Devatenáctý ročník soutěže Hanácký skřivan běží naplno

Foto Hanácký skřivan

Již v březnu proběhla regionální soutěž ve zpěvu o HANÁCKÉHO SKŘIVANA pro děti od 4 do 15 roků. Soutěží se v jednotlivých kategoriích zúčastnilo dvaašedesát dětí, tentokrát v pěti kategoriích. Zpívaly děti z Olomouckého, Jihomoravského, Severomoravského a Zlínského kraje. Porota neměla lehkou práci, výkony zpěváčků byly na vysoké úrovni.

Vítězové jednotlivých kategorií pro rok 2017:

I. kat. Skřivan 4 - 7 roků – nejlepší byla Nella Slezáková z Dřínova, druhá Magdalena Bártová z Prostějova a třetí byl Jan Herák z Mořic.

II. kat. Skřivan 8 - 10 roků – na 1. místě Viktorie Martincová z Prostějova, 2. místo Nicol Pattarello z Olomouce a 3. místo – Lukáš Richtárik z Olomouce.

III. kat. Skřivan 11 - 12 roků – zvítězila Tereza Brokešová z Olomouce, na druhém místě se umístil Tomáš Litera z Vrchoslavic.

Souboj rebelů v Prostějově!

ilustrační foto

Úspěšné halové turné skupiny Citron Souboj rebelů pokračuje v mezinárodní sestavě. Pozvání do ringu přijala německá hard and heavy legenda Axxis. Po dlouhé době uvidíte na turné také Tanju s vlastní kapelou. Přijďte zavzpomínat na hity 80-90 let a poslechnout novou tvorbu, a to 28. dubna do KaSCentra Prostějov!

Po ohromném úspěchu halového turné Souboj rebelů Radegast tour 2016, kdy kapela Citron spolu s dalšími rebely domácí, metalové scény na konci loňského roku zcela zaplnila haly po celé České republice, se Souboj rebelů vrací! Kapela Citron po dvou úspěšných EP vydala na konci loňského roku dlouho očekávané album Rebelie Rebelů, které se dočkalo velké odezvy fanoušků. Aktuálně je album mezi deseti nejprodávanějšími alby ve všežánrovém prodeji v České republice! Na turné dojde i k představení nového Live DVD – „Citron – Souboj Rebelů“ – natočené loni v prosinci v hale Euronics ve Zlíně.

Metro70 připravilo Velkou Šmoulí soutěž. Zapojte se!

Foto Metro70

Soutěž s tématem oblíbených Šmoulů připravilo pro děti prostějovské kino Metro70.

"Až půjdete příště do kina, nezapomeňte hodit do naší šmoulí krabice obrázek, abyste mohli vyhrát jednu z báječných cen. Soutěž končí v pátek 21. dubna, tak si pospěšte," zvou organizátoři. (red)

Do Apollo13 dnes míří Kreyson!

ilustrační foto

Rocková kapela nesoucí název Kreyson byla v 90. letech jednou z největších ikon československé a následně i české rockové scény. Jak by ne, když všichni její členové byli špičkoví hudebníci, jedni z nejlepších u nás vůbec. Obrovský úspěch zaznamenal hit Vzdálená, jenž vyšplhal na nejvyšší příčky téměř všech hitparád. Nyní je to právě 25 let, co naposledy bylo možné navštívit koncert připravený k nejslavnější desce Kreysonu.

Při této příležitosti tak několik zakládajících členů, konkrétně bubeník Robert Killer Vondrovic, kytarista Daniel Rohlík Krob a bývalý člen kytarista Radek Reddy Kroc, připravilo obnovený koncertní program, přičemž novodobá sestava byla pojmenována jako Kreyson Memorial. Oproti původnímu složení se představí také zpěvák Petr Doldy Dolének, basista Stanislav Jokiel a klávesista Marek Svoboda. Na své si přijdou jak věrní příznivci kapely Kreyson, tak i zástupci mladší generace, kteří tak budou mít alespoň příležitost poznat jednu z historicky největších kapel naší rockové scény.