Kultura

MEDart 2017 je za dveřmi!

ilustrační foto Moje divadlo

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose ve spolupráci s Městským divadlem pořádají přehlídku prostějovských divadelních souborů a jejich hostů s podtitulem „…. proč by Hanák jezdil za divadlem ven, když ho má doma…“. Letošní MEDart se uskuteční v době od 5. do 9. června 2017.

Těšit se můžete na následující vystoupení:

Pondělí 5. června 2017, 13.30 hod. sál zámku, Pernštýnské náměstí - ZUŠKOVINY DOVOLENÁ V KOCOURKOVĚ, VESMÍRNÁ HAVÁRIE, ODVÁŽNÁ MOLLY. Hrají žáci LDO ZUŠ Němčice nad Hanou, Dramka z Valentky a dramaťáci CMG.

17 hod. sál zámku, Pernštýnské náměstí -  Roald Dahl, MATYLDA. Pozor! A potom, že děti nejsou chytřejší než rodiče.

Muzeum zve na noc v pravěku!

ilustrační foto film ČT

Ve čtvrtek 25. května v 17 hodin začíná „Muzejní noc (hlavně) v pravěku“, která se bude konat v obou výstavních budovách Muzea a galerie v Prostějově – jak na hlavním náměstí T. G. Masaryka č. 2, tak ve Špalíčku v Uprkově ulici č. 18. 

"Zahájení a většina programu však proběhne právě ve Špalíčku v souvislosti s probíhající archeologickou výstavou a k ní se bude vztahovat i scénka „Jozéfek archeologem,“ kterou předvedou členové Divadelního spolku Větřák z Pivína. Kromě komentovaných prohlídek výstav a některých expozicí se po celou dobu akce v budově Špalíčku budou konat různé soutěže, kvízy, hry a programy pro děti – např. výroba náhrdelníků, hrnků, malba na textil (který je nutné donést si vlastní, např. tričko)," zve Muzeum. 

Legendy se vrací! Soutěžte o volné vstupenky!

ilustrační foto plakát

Bigbíťáci, bigbíťačky, rychle rifle pohledejte, na legendy do Konice pospíchejte! Nenechte si ujít jedinečnou akci, konající se pouze jednou do roka. V sobotu 17. června se Legendy vrací do Konice. Soutěžte s námi o vstupenky!

Vystoupí skupiny, které již běžně nehrají a znovu se dají dohromady pro tuto zvláštní příležitost. „Těšit se můžete na Kreyson, Marasd, Junior, Black Sabbat Dio Tribute, AC/DC- Revival Back in Black, Quercus, Mersi," zvou pořadatelé.

V případě nepříznivého počasí jsou připraveny párty stany pro víc než 300 hostů. Zajištěno je bohaté občerstvení.

Koncert začne v zámeckém parku v osmnáct hodin, dobové oblečení je vítáno.

Věra Martinová v Prostějově! Zítra

ilustrační foto Městské divadlo v Prostějově

Věra Martinová, často přezdívaná jako „první dáma české country”, potěší své příznivce v úterý 16. května v 19 hodin, kdy je v Městském divadle v Prostějově na programu její koncert JAKO DŘÍV. Původní termín koncertu 4. května byl zrušen kvůli akutnímu onemocnění Věry Martinové.

Martinová s doprovodnou kapelou nabídnou publiku exkluzivní výběr největších hitů její třicetileté hudební kariéry.

„Věra Martinová v Prostějově naposledy vystoupila asi před dvěma lety jako host předvánočního koncertu kapelníka Václava Hybše. Z ohlasů publika vyplynulo, že by uvítalo samostatný koncert této skvělé zpěvačky,“ uvedla ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková s tím, že třicetileté výročí kariéry je skvělým důvodem pro takové vystoupení.

Dnes měl premiéru oskarový Kolja. Před jednadvaceti lety!

ilustrační foto CSFD

Právě dnes, 15. května 1996, se uskutečnila premiéra českého oskarového snímku Kolja.

Příběh Zdeňka Svěráka co by starého mládence Louky a  Andreje Chalimova v roli Kolji uchvátil diváky ve čtyřieti zemích světa, kde ho viděly přes tři miliony diváků. Film získal šest Českých lvů, včetně toho za nejlepší film. V zahraničí získal ocenění Oscar a Zlatý glóbus jako nejlepší neanglicky mluvený film. (ber)

 

Byli jste férově posnídat u městské knihovny?

Foto městská knihovna

I letos  se  prostějovská knihovna zapojila do celosvětové akce na podporu Fair trade výrobků s názvem Férová snídaně. Počasí přálo, a tak se všichni v sobotu opět sešli v parčíku u knihovny.

"Již tradičně jsme pro vás měli nachystáno férové kakao, čaj a kávu. Tímto děkujeme Hanáckému koloniálu za biomléka na naše kakao. Různé férové a regionální dobroty jste mohli ochutnat od našich knihovnic, kavárny Cannal Coffee, zdravé výživy Jeřabina a samozřejmě také od našich piknikujících," vzkazují knihovníci. Zároveň děkují za účast a těší se na příští rok! (red)

 

Klavírista Dan Jun přichystal koncert. Na dnešní podvečer

Foto archiv Daniel Jun

Na umění klavíristy Daniela Juna se mohou těšit v neděli milovníci hudby. Mladý interpret jim nabídne výběr z díla W.A. Mozarta či J. Nováka.

I tentokrát zahraje ve sboru církve Českobratrské evangelické na náměstí U Kalicha v Prostějově.  Koncert začíná v neděli v devatenáct hodin. (red)

Prostějovské léto přijde na 900 tisíc

ilustrační foto FB

Letošní Prostějovské léto vypukne již 31. května, kdy na náměstí vystoupí country kapela Holátka. Oficiální zahájení bude patřit dětem, kterým Míša nabídne 1. června minidiskotéku. Těšit se můžete i na další hvězdy.

"1. června to nebude jen Míša, u radnice bude své umění prezentovat Free Style Double Show," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Podle ní je program, určený všem věkovým kategoriím, již hotov a zajištěn. Město za něj zaplatí 900 tisíc korun.

Těšit se tak můžeme třeba na Voxela, Ewu Farnou, taneční odbor ZUŠ Prostějov, děti z prostějovských škol, poprockové Proměny a Patrika Zatloukala či dětskou farmu. Zahrát přijede i dechový orchestr z Norska. (ber)

Varhanní koncert zazní tuto neděli v kostele sv. Jana Nepomuckého

Foto plakát

V neděli 14. května 2017 se uskuteční od 18 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého „U Milosrdných“ v Prostějově varhanní koncert k poctě sv. Jana Nepomuckého. Zazní skladby L. N. Clerambaulta, N. de Grigniho, J. S. Bacha a C. Ph. E. Bacha. V první části koncertu se představí významná česká varhanice a emeritní rektorka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně prof. Alena Veselá a ve druhé části koncertu varhaník Ondřej Mucha.

Prof. Alena Veselá vyučovala hru na varhany na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a věnovala se pravidelné koncertní činnosti. Vystupovala ve všech evropských zemích, dále ve Spojených státech amerických a Kanadě. Na gramofonové desky natočila díla J. S. Bacha, koncerty starých českých mistrů a díla soudobých českých skladatelů, která také uvedla v premiérách. (red) 

Knihovna má novou soutěž. Poznáte, komu patří milostné úryvky?

ilustrační foto

Každý z nás byl v životě alespoň jednou zamilovaný a chtěl svoji lásku potěšit něžnými slovy. Ne každý však ovládá umění milostné korespondence. Poznáte, komu psal třeba Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Fráňa Šrámek a další velikáni naší literatury? Soutěžit můžete s prostějovskou knihovnou.

Pro inspiraci a také pro poučení bylo vybráno deset krátkých úryvků z dopisů známých českých literárních klasiků. Můžete tipovat, komu byla určena jejich horoucí vyznání a jak skončily jejich romantické avantýry.

Ti, kdo odpoví na všechny otázky správně, budou pak zařazeni do slosování o knižní ceny, takže nezapomeňte uvést na konci kvizu svoji e-mailovou adresu.

„Soutěž potrvá do 31.5., výherce pak v následujícím týdnu kontaktujeme e-mailem,“vzkazují knihovníci. (red)