Kultura

Wolkerovy verše se dočkají nového vydání

ilustrační foto MMP

Město Prostějov přispěje částkou 200 000 korun na vydání výboru veršů Jiřího Wolkera. Dalším dílkem tak přispěje do projektu Wolker, který obnovuje vzpomínku jednoho z velkých prostějovských rodáků. 

„V příštím roce si připomeneme 120. výročí narození tohoto básníka. Prostějovská městská knihovna by ráda při této příležitosti vydala výbor jeho veršů. Ředitel knihovny Aleš Procházka proto podal žádost o dotaci z jednoho z dotačních titulů Olomouckého kraje, na dofinancování však potřebuje zhruba padesátiprocentní spoluúčast města,“ vysvětluje náměstkyně Milada Sokolová. Wolkerovo dílo v mnohém utrpělo manipulací minulého režimu.

Kdo vyhrál valentýnské posezení v Café zámek?

ilustrační foto plakát

Kavárnu spojenou s galerií otevřela Lenka Zapletalová 1. prosince loňského roku. V prostorách prostějovského zámku tak funguje Café zámek, kde se kloubí umění a kultura s příjemným prostředím a nabídkou kavárenských služeb. V současné době kavárna žije přípravami na svátek Svatého Valentýna.

„Ten budeme slavit 15. února. V tento den si u nás zamilované dvojice mohou posedět při náladovém hudebním doprovodu klavíristky Martiny Novákové. Přichystáno bude valentýnské občerstvení, mimo jiné růžový Beefeater, plněné tortilly či zamilované zákusky," přidala pozvání provozovatelka. Protože kavárna má jen omezený počet míst, je třeba si je dopředu rezervovat na telefonu 602 750 931.

Ve foyer kina vznikne kinokavárna. Filmy se budou promítat i v parku

Foto MMP

Částkou 200 tisíc korun přispěje město Prostějov kinu METRO 70 na pořízení, instalaci, zprovoznění a provozování tzv. technologie e-cinema ke kinematografickým představením. Kinu METRO 70 se totiž podařilo získat dotaci ze Státního fondu české kinematografie ve výši 240 tisíc korun na uvedený projekt. 

Město Prostějov se už dříve zavázalo k finanční spoluúčasti v případě získání dotace. „Konkrétně půjde o nákup digitálního projektoru a plátna s příslušenstvím pro projekce ve standardu e-cinema, které se bude používat v prostoru foyer kina v zamýšlené kinokavárně a v letních měsících pro venkovní projekce mobilního letního kina,“ vysvětlila náměstkyně Milada Sokolová.

Pozvánka do divadla

ilustrační foto

Moravské divadlo Olomouc je v Prostějově oblíbeným hostem, a proto Městské divadlo v Prostějově připravilo hned dva jeho slavné tituly.

Pro milovníky opery a operety je připraven v pondělí 25. února 2019 v 19 hodin populární český muzikál Petra Markova a Jindřicha Brabce Zvonokosy, který byl napsán podle slavného francouzského humoristického románu Gabriela Chevalliera. Jde o skandální kroniku malého městečka na jihu Francie v krajině vína Beaujolais, kterým hýbe postavení pisoáru v jeho centru. Nejde jen o „veřejné blaho“, ale především o předvolební tah. Obecní záchodek však rozdělí místní obyvatele na dva nesmiřitelné tábory.

Muzeum a galerie zve na Obrazy života Alžběty Zelené

ilustrační foto

Výstavu ke 100. výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené nazvanou Obrazy života zahájí vernisáž. Ta se koná 14. 2. 2019 v 17 hodin.

Výstava bude k vidění od 15. února do 21. dubna 2019. (red)

Situace – to je výstava fotografií

ilustrační foto

Ve výstavním sále Regionálního informačního centra v prostorách zámku je výstava fotografií Oldřicha Skulila.

Výstava začala vernisáží ve čtvrtek 7. února. Fotky si můžete přijít prohlédnout do 3. března 2019, v pondělí až pátek od 9 do 17 hodin, v sobotu a neděli od 9 do 12 hodin. (red)

Výstava Děvčata z pokoje 28 přibližuje život nejen v terezínském ghettu

ilustrační foto

Děvčata z pokoje 28, L 410 Terezín. To je název výstavy, která je k vidění v prostějovském Špalíčku, Uprkova 18.

„Život židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu zachycuje výstava vytvořená na základě jejich osobních vzpomínek. Celkem 12 panelů přibližuje politické události 30. let minulého století, nástup Adolfa Hitlera k moci, i vznik Protektorátu Čechy a Morava,“ říká kurátorka výstavy Kamila Husaříková s tím, že další část se pak věnuje období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi.

Kino Metro uvádí...Na střeše

text: 

Kino Metro uvádí

Na střeše

20:30

Kino Metro uvádí...Kolbaba - to je Havaj!

text: 

Kino Metro uvádí

Kolbaba - to je Havaj!

17:30

Kino Metro uvádí...Bohemian Rhapsody

text: 

Kino Metro uvádí

Bohemian Rhapsody

20:00