Kultura

CZECH DANCE TOUR 2018: Roztančíme Česko v Prostějově!

ilustrační foto plakát

Soutěžní túra tanečních skupin vstupuje do druhého ročníku a přináší několik novinek pro tanečníky i diváky. Zavítá do více regionů než v loňském roce, osloví i takzvané “hobby tanečníky” a ve spolupráci s partnery podpoří nové talenty. Do finálové poroty opět usedne i český sportovec a trenér – krasobruslař Tomáš Verner.

Od 17. března do 27. května bude Česko o víkendech tančit. Czech Dance Tour 2018 zavítá do deseti měst a projede desítkou českých a moravských regionů včetně Prahy. “Diváci se mohou těšit na vystoupení v tanečních stylech jako jsou street dance, disco dance, art dance, free style, cheerleaders…, a u některých i na jejich show varianty s kulisami,” zve diváky na Czech Dance Tour 2018 její pořadatel, Martin Hladík, aktivní choreograf a absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze.

Wohnout, fakíři, ohňová show, Kabát revival! Pálení čarodějnic na Žraloku! Kdo vyhrál volňásky?

ilustrační foto plakát

Blíží se den, který patří čarodějnicím. Největší slet ohlásily v Plumlově! Tam se 30. dubna sejdou již po osmnácté v řadě.

Plumlovské čarodějnice si do kempu Žralok pozvaly i hosty, kapelu Wohnout, Vojtu Kotka, Kabát revival Morava a Jaksi Taksi. Slet startuje v šestnáct hodin, jeho součástí bude mimo jiné volba Miss, ohňová show, pálení a čarodějnický viceboj.

Akce se koná za každého počasí, pořadatelé ze Spolku plumlovských nadšenců mají přichystány párty stany. Parkování za zajištěno na louce u kempu. 

Soutěžte o vstup na lekce kouzlení na zámku v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto plakátek

Zámek Čechy pod Kosířem uvádí 29. dubna 2018 Lekce kouzlení s čarodejnicemi Fištrónou a Filoménou. A vy s námi můžete vyhrát volné vstupenky!

Pokud chcete na akci zadarmo, stačí, když do 26. dubna do 12:00 hodin zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, jakým čarodějem se budete moci stát? Odpověď označte v předmětu ČECHY a nezapomeňte se podepsat celým jménem a uvést adresu! Pro pět vylosovaných mám vstupenky.

Akce se koná od 10 do 15 hodin v každou celou hodinu, doporučujeme rezervaci na tel. 773784110 nebo rezervacecpk@seznam.cz. (red)

 

Nechte se unést na vlně latinskoamerické muziky aneb oblíbený Latino festival se blíží!

ilustrační foto Latino festival

Milovníci a fanoušci latinskoamerické hudby, tance a kultury pozor – Urbano latino fest je tu! Populární hudebně-taneční festival se po roce opět vrací do Olomouce a bude stát za to. Kdy? V pátek 4. května 2018! Kde? V S-Klubu! Právě tady pro vás bude připraven ten nejlepší hudební a taneční program!

Jako každý rok uvidíme světové hudebníky a tanečníky. “Na festivalu zahraje žhavou latino muziku top Dj 1Love a těšit se můžete na hudební skupinu z poloviny zastoupenou hispánskými muzikanty Chilli Papas band nebo na Mario Lopez Dance company – taneční skupinu, která vám svými tanečními kreacemi zaručeně vyrazí dech,” říká za pořadatele ředitel agentury Forsberg Marek Berger.

Rainbow Gallery‎ představí výstavu studentů ateliéru tvůrčí fotografie FAU Ostrava

ilustrační foto

Dne 3. května v 17 hodin s uskuteční v Rainbow Galery ve Školní ulici 4 v Prostějově vernisáž výstavy studentů ateliéru tvůrčí fotografie FAU Ostrava.

Výstava představí kurátorský výběr Kataríny Klusové z prací studentů ateliéru. Ateliér se představí ne formou jakéhosi salónu, ale připravením výstavy - přesného a sevřeného výběru fotografií jež propojuje společné téma, vzešlé ze soustředěné práce s archivy fotografií i z aktuálně vznikajících prací. (red)

Kdo vyhrál volňásky na Pohádkový Plumlov?

ilustrační foto zámek Plumlov

Když se tento víkend projdete komnatami zámku Plumlov, podíváte se do pohádky. Potkáte se s loupežníkem Karabou, čarodějem Elixírem i kouzelnicí Halíbelou. A vy jste s námi soutěžili o rodinné vstupné! 

Pohádkové prohlídky začínají vždy od třinácti hodin a každou další následující celou hodinu. Poslední vstup do zámku je v sedmnáct hodin. Na prohlídku jste se mohli podívat zdarma, a to zapojením do soutěže o volňásky. Kdo získal rodinné vstupné čítající dva dospělé a dvě děti? Jedná se o rodinu Martiny Paloncy z Prostějova a Petra Sofková z Plumlova. Gratulujeme! (red)

 

V knihovně pro děti a mládež si můžete půjčovat tzv. tematické kufříky

ilustrační foto

Zatím jsou k dispozici dva – jeden „pohádkový“ a druhý na téma „učíme se číst“. A časem jistě přibudou další. Tematický kufřík je možno zapůjčit na jeden měsíc, a to zcela zdarma.

„Chceme dětem i celým rodinám nabídnout nový rozměr společných zážitků – od zábavy a hry až po čtení a učení. Tematický kufřík je skutečně dětský kartonový kufřík, ve kterém jsou uloženy knihy, skládačky a hry na dané téma. Jeho přidanou hodnotou není pouze obsah, ale skutečnost, že ho lze využít pro společné rodinné čtení, zábavu a poznávání," uvedl ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka.

Kufřík tak může obohatit společně strávený čas rodičů s dětmi, posílit jejich sounáležitost a společnou aktivitou upevnit vztahy v rodině. 

Kdo vyhrál rodinné vstupné na víkendový Sovinec?

ilustrační foto hrad Sovinec

Hrad Sovinec pořádá ve dnech 21. a 22. dubna akci Dobývání hradu Sovinec. Stejně jako v minulých letech zaručuje hradní posádka vysokou kvalitu celodenního programu. Bude věnován vojenské historie a bojovému umění středověku.

K vidění budou jedinečné a nefalšované souboje na sekery palcáty a meče. Bitva začne po oba dny v 11:45 a 15 hodin," vzkazuje hofmistr Mlok. Po oba dny bude hrad otevřen od 9:10 do 18 hodin. 

S Prostějovskými novinkami jste soutěžili o rodinné vstupné, které čítá dva dospělé a tři děti. Kdo vyrazí na Sovinec zdarma? Veronika Kamenná z Čelechovic, Zuzana Popelková ze Stražiska, František Strouhal z Prostějova a Pavla Dostálová z Prostějova. Gratulujeme! (red)

 

Žiju tak, jako by Bůh existoval

Foto Monika Vacová

V pondělí dne 16. 4. 2018 zavítal do Městské knihovny v Prostějově známý písničkář, jazzman, spisovatel, televizní moderátor, cestovatel a zakladatel sdružení „Osamělých písničkářů“ Jan Burian. 

Jeho „improvizovaný večírek“ se nesl v duchu laskavého a inteligentního humoru. V podkrovním sále zazněly Burianovy básně, fejetony a písně, které Jan Burian doprovázel hrou na klávesy. Zahrál také svou nejnovější píseň „Normální den“, která se již šestým týdnem drží na předních místech Hitparády Rádia 1. Nezapomněl zavzpomínat také na svého tatínka E. F. Buriana, slavného zakladatele divadla D 34. V průběhu hudebního pořadu proběhla autogramiáda jeho knih a nového CD „Jinotaje“, které nyní vydává se skupinou „Bizzare Band“.

Proměny si po dvou letech opět zazpívaly s Hradišťanem. V Ostravě

Foto archiv Proměny

Téměř na den přesně po dvou letech se v ostravské katedrále Božského Spasitele zopakoval velký hudební svátek. V pátek 13. dubna zde bylo provedeno velkolepé velikonoční oratorium Pavla Helebranda Evangelium podle houslí. A opět za účasti prostějovského sboru Proměny.

Do Ostravy se prostějovské zpěvačky vydaly o den dříve, neboť na čtvrteční odpoledne byla naplánována generální zkouška. Není jednoduché zkoordinovat velkolepé divadelní představení za účasti více než dvou stovek zpěváků, herců a hudebníků. Režie se však ujal sám autor díla Pavel Helebrand a pod jeho vedením vše běželo jako po másle. „Za účasti Hradišťanu, v čele s Jiřím Pavlicou v roli Ježíše Krista a pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka nám utekla tříhodinová zkouška jako voda," shodují se členky sboru.