Nové ulice ve Vrahovicích ponesou jména prostějovských rodáků

Nové ulice ve Vrahovicích ponesou jména prostějovských rodáků
Foto MMP
Další fotky: 
Nové ulice ve Vrahovicích ponesou jména prostějovských rodáků

Město Prostějov se rozrůstá a s výstavbou tak v jeho katastru vzniká řada nových ulic. Rada města Prostějova proto doporučuje zastupitelům schválit názvy dvou ulic ve Vrahovicích. Obě ponesou jména prostějovských rodáků.

Obě ulice, vzniklé výstavbou nových rodinných domů, jsou kolmé k Tovární ulici. „Pro jejich pojmenování doporučujeme zachovat stávající způsob pojmenování inspirovaný geograficky nebo třeba vlastenecky. Jedna bude Alfréda Jánského, druhá Jaroslava Stuky.

Alfréd Jánský (31. května 1914, Olomouc - 11. listopadu 2015, Prostějov)

Plukovník v.v., který přežil věznění a mučení v koncentračním táboře Osvětim. Za války přežil věznění ve čtyřech táborech. Postupně Dachau, Buchenwald, Natzweiler a nakonec i Osvětim. Po osvobození Osvětimi se zúčastnil bojů na Slovensku. Byl vyznamenán medailí za chrabrost.

Jaroslav Stuka, pseudonym Wilkonski nebo Vilkoňský, (29. prosince 1883, Prostějov, 22.února1968, Praha)

Český sbormistr, hudební skladatel a pedagog. Studoval na varhanické škole Leoše Janáčka v Brně, řídil divadelní orchestry v Praze, Brně, Plzni a ve Lvově. Za války působil v Olomouci, byl sbormistrem hudebního sdružení Žerotín a řídil i jeho orchestr. Po válce se stal ředitelem hudební školy spolku a ředitelem a šéfem opery prvního stálého českého divadla v Olomouci. Začátkem dvacátých let odešel do Prahy a stal se šéfem operety v Divadle na Vinohradech. Tady uvedl na scénu většinu svých operet. (red)

 

Komentáře

Další rodáci jsou k dispozici........například....Miroslav co dělám,podělám......Jindřich co vidím ukradnu..........Karel vykradená mozkovna......všechno radní města,budovatelé světlých zítřků

Poslat nový komentář