Volných míst je nejvíce od začátku krize, hlásí úřady práce

Volných míst je nejvíce od začátku krize, hlásí úřady práce
ilustrační foto

 

Celkem 83 692 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce ke konci letošního dubna, což je nejvíce od prosince 2008. Oproti letošnímu březnu přibylo 7 642 volných míst, oproti loňskému dubnu dokonce 39 446.

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl na 6,7 procenta z březnových 7,2 procenta. Před rokem dosahoval 8,3 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání klesl pod půl milionu, ke konci dubna jich úřady práce evidovaly 491 585. To je o 33 730 méně než v březnu a o 83 323 méně než před rokem. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní zhruba 473 tisíc.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době už "jen" 5,9 uchazeče.

Mezi nezaměstnanými je 23 451 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých (z toho jen absolventů bylo 19 192). Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina podílí 4,8 procenta.

"Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Dále hledali stavební dělníky a techniky, skladníky, dlaždiče, potrubáře, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, prodavače, číšníky, servírky, kuchaře, šičky, obchodní zástupce, operátory call center, uklízeče veřejných prostranství i budov, pomocné pracovníky v zemědělství nebo pracovníky v IT. Zaměstnavatelé dávají přednost proškoleným specialistům s praxí.

"Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance," dodává Beránková. (Zdroj ÚP)

Poslat nový komentář