Úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci

Úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci
ilustrační foto internet

 

Státní úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci. Do práce nebudou muset například při promocích svých dětí či vnoučat, otcové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Rozhodl o tom v pondělí  kabinet přijetím příslušného vládního nařízení. Podle premiéry Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to kompenzace za to, že se státním úředníkům nezvýší plat o původně diskutovaných 25 procent. Nařízení bude účinné od začátku července, kdy státní zaměstnanci vstoupí do služebního poměru.

Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého si většinu ze schváleného volna budou moct úředníci vybrat pouze několikrát za život. "Je to určitá kompenzace za povinnosti a nevýhody, které kupříkladu v režimu zákoníku práce nejsou," řekl novinářům. Připomněl třeba, že státní úředník může být přeložen až na dva měsíce do jiné obce kdekoli v Česku.

Státní zaměstnanci díky nařízení vlády získají nárok na více volna než přísluší ostatním zaměstnancům podle zákoníku práce. Do práce tak úředníci zařazení pod služební zákon nebudou muset například v případě zásadních životních událostí dítěte, sourozence nebo vnoučete. Volno dostanou třeba na jejich svatbu nebo při doprovázení dítěte při jeho prvním školním dni. Z práce budou omluveni i při uzavírání registrovaného partnerství, při promoci své nebo svých sourozenců, dětí a vnoučat.

"Je tam také možnost si vzít jeden den služebního volna na zařízení osobních záležitostí. Chtěl bych zdůraznit, že ve všech těchto případech je ty důvody nutné doložit," řekl Postránecký.  (Zdroj ČTK)

Poslat nový komentář