Přejmenovat Hlaváčkovo náměstí na náměstí Václava Havla? Lidé v anketě řekli NE!

Přejmenovat Hlaváčkovo náměstí na náměstí Václava Havla? Lidé v anketě řekli NE!
ilustrační foto ber

 

Na webových stránkách města nedávno probíhala anketa, při které se lidé mohli vyjádřit k otázce přejmenování Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla. Anketa k iniciativě skupiny občanů zasazujících se o přejmenování probíhala v době od 4.6 do 30.6.2015 a zúčastnilo se jí 4783 hlasujících.

Náměstek primátora Jiří Pospíšil spuštění hlasování odůvodnil takto: „Dle nám dostupných reakcí nemá tento nápad jen samé příznivce, ale i kritiky. Někteří občané zkrátka nepovažují přejmenování kteréhokoli náměstí či ulice v Prostějově za dobrý nápad. A to zejména z důvodu výměny všech dokladů a smluv a s tím spojenými komplikacemi pro lidi v takové lokalitě bydlící či podnikající. Prostřednictvím webové ankety bychom se proto chtěli pokusit zjistit, jak vážný je skutečně zájem o přejmenování navrhovaného Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla,“ vysvětlil náměstek Pospíšil s tím, že výsledek ankety jednoznačně určil, že přejmenování Hlaváčkova náměstí si hlasující nepřejí. Užití jména bývalého prezidenta by se navíc prodražilo o licenční poplatek, který si účtuje Knihovna Václava Havla a Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Částka je asi třicet tisíc korun. Své NE do ankety poslalo 4442 respondentů, pro ANO pak hlasovalo 341 lidí.

Kdo byl Hlaváček?

František Josef Hlaváček (1853-1937), pocházel z Teplicka, byl profesí horník, dále dělnický předák, novinář a básník, organizátor dělnických spolků a sociálně demokratický činitel, účastnil se stávek a často byl za to vězněn. Vydával také různé časopisy. Koncem roku 1884 společně s J. B. Peckou začal v Prostějově vydávat Duch času, redakce byla v tehdejší Nové ulici č. 16 (nyní Dobrovského), ale protože neodpovídala požadavkům okresního hejtmanství na policejní dozor, musela být přemístěna do centra města na tehdejší Rudolfovo náměstí nyní Vojáčkovo nám. č. 10). V Prostějově působil do února 1886. V důsledku perzekuce odjel z Prostějova do USA, kde v roce 1937 Chicagu zemřel. V Prostějově měl však řadu přátel z řad místní soc. demokracie (Rudolf Bechyně, Stanislav Manhard) a občas se sem vracel, např. v roce 1922, kdy pobýval ve své vlasti jako delegát sjezdu soc. demokracie. Je autorem českého textu Písně práce.

 

Doplňme ještě pojmenování náměstí v různých obdobích :

1896 - Hálkova ulice

1908 - Hálkovo nám.

27. 1. 1939 - Havlíčkovo náměstí

13.11.1940 Goethovo nám. (Goethe-Platz)

27. 7. 1945 Hálkovo nám.

14. 12. 1945 Štefánikovo nám.

od 5. 4. 1955 Hlaváčkovo náměstí

Orgány města rozhodnou o dalším postupu. (red)

Komentáře

Já jsem prožil od dítěte již mnoho revolucí a vždy lidé čekali zázraky které nepřišly a navíc davy byly většinou zfanatizované a já jim nikdy nerozumněl,jsem rád že v případě zbytečného přejmenování konečně lidé užili rozumu.Radek Tomeš

Díky  všem,  velká škoda  letiště  v Ruzyni

Díky  všem, dobře  to dopadlo

Kdo to byl Vaclav Havel , dekuji . obcan.

Poslat nový komentář