Z Bohumína vyjede americká kolona v 10,30 hodin

Z Bohumína vyjede americká kolona v 10,30 hodin
ilustrační foto ČTK

 

Americký konvoj s vojáky, kteří se vracejí ze cvičení v Pobaltí a projedou kolem Prostějova, by měl v neděli české hranice překročit u Bohumína v 10:30 hodin. Upřesnění časového plánu cesty konvojů přes ČR dnes ČTK poskytl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Podle dosavadních informací měli američtí vojáci přijet na hranici v Bohumíně dopoledne, v Náchodě a Harrachově odpoledne. Na nocleh do vyškovských kasáren by první část kolony z Bohumína měla dorazit v neděli kolem 15 hodin. Zde si také lidé budou moci odpoledne přijít americkou vojenskou techniku prohlédnout.

Pro pondělní cestu do Prahy, kde se kolony spojí v ruzyňských kasárnách, jsou první odjezdy plánovány z Liberce v 8, z Vyškova a Pardubic v 9:30 hodin. "Do Ruzyně by měly dle plánu začít přijíždět jednotlivé proudy vojenských vozidel po 11:00," uvedl Medek. Z Prahy ve středu ráno vyjedou američtí vojáci po 05:30 ve třech proudech s hodinovým odstupem po trase přes Plzeň na hranici v Rozvadově.

V rámci takzvané Dragounské jízdy projede Českem dohromady zhruba 500 vojáků na 115 vozidlech tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee. Jejich cesta přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

Konvoje bude po českých silnicích a dálnicích doprovázet česká Vojenská policie. "Kolony budou rozděleny do tří proudů vojenských vozidel, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy zhruba v půlhodinových až hodinových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu," uvedl Medek. Česká armáda už dříve uvedla, že počítá s případnými protesty proti konvojům a má připravené i náhradní trasy přesunu. (Zdroj ČTK)

Poslat nový komentář