Odvody přivedou do armády muže i ženy

Odvody přivedou do armády muže i ženy
ilustrační foto army.cz

 

Vláda ve středu podpořila obnovení odvodů v podobě novely branného zákona. Pokud projde, armáda by mohla od roku 2017 odvádět muže i ženy. Branci budou mít možnost službu ve vojsku odmítnout. V případě válečného stavu by byli zařazeni do civilní služby třeba v nemocnicích.

Odvodní řízení bude podle ministerstva obrany v praxi znamenat vyplnění dotazníku a povinnost dostavit se před odvodní komisi, která posoudí zdravotní a osobnostní způsobilost dotyčného. Pokud budou mít branci zájem, budou se moci zúčastnit dobrovolného vojenského cvičení. Povoláváni budou všichni, kterým v daném roce bude 18 let. Těch bývá podle statistik asi 100 tisíc ročně.

Odvody se nebudou týkat například těžce zdravotně postižených, těhotných žen, policistů, hasičů nebo lidí, kteří pečují o dítě do tří let. Branná povinnost, která platí již od dob Marie Terezie, zůstává zachována pro všechny od 18 do 60 let.

Novela také posiluje úlohu aktivních záloh, do kterých se mohou lidé hlásit dobrovolně již nyní. Nově by bylo možné jejich členy vyslat třeba i do zahraničních misí nebo na pomoc při živelních katastrofách. Novinkou bude i to, že bývalí vojáci z povolání budou po skončení své služby v armádě zařazeni na pět let do takzvané povinné zálohy. (ČTK,ber)

Poslat nový komentář