Konec mlékomatů zákazníky naštval. Kvůli čipům

Konec mlékomatů zákazníky naštval. Kvůli čipům
Foto ber
Další fotky: 
Konec mlékomatů zákazníky naštval. Kvůli čipům

Jak PvNovinky informovaly, k 31. květnu ukončilo ZOD Němčice nad Hanou provoz automatů na mléko. V Prostějově zůstal jediný, v Krasické ulici. Právě kvůli němu se mezi odběrateli mléka strhla vlna nevole. Nefunguje v něm totiž čip, za který zákazníci zaplatili zálohu. K vrácení peněz se nikdo nemá.

„Za zálohu na čip jsem zaplatil kolem 250 korun. O tom, že se jedná o vratnou zálohu, jsem se opakovaně ujistil u pana prodavače v obchůdku, kde jsem čip zároveň dobil. Přesto, že jsem žádal o doklad, jsem žádný nedostal, družstvo je údajně nedodalo,“ popsal vlastní zkušenost Jiří Svatoš. Když čip před časem přestal fungoval, mínil, že jde o závadu, kterou nahlásil ZOD Němčice. „Tam mi řekli, že čip už nebude fungovat a že mlékomat provozuje obchůdek vedle mlékomatu na Krasické. Ptal jsem se, kdo mi vrátí zálohu na čip. Oni prý ne, nemají s tím nic společného, mám to vyřídit tam, kde jsem si čip na zálohu bral, tj. u pana Svobody. Zašel jsem do obchůdku, že bych rád vrátil čip na zálohu. Paní prodavačka mi sdělila, že mlékomat není jejich, že tam jen dávají mléko, že zálohy na čip odevzdávali do Němčic a že je můj čip nezajímá,“ dodal.

Stejně na tom byli i další zákaznici, kteří se na družstvo či prodejnu obrátili. Ani jeden z nich ale doklad o vratné záloze nemá, za to mají čip dobit dalšími finančními prostředky, které už nestihli vyčerpat nákupem. „Kdybych věděla, že záloha je nevratná, nikdy bych do toho nešla,“ zlobila se Jana Musilová.

O vyjádření redakce opakovaně žádala předsedu představenstva ZOD Němčice nad Hanou Zdenka Zdráhala o vyjádření. Dosud se bezvýsledně.

Vyjádřil se ale mluvčí Policie ČR František Kořínek. „Pokud by se podařil prokázat úmysl, mohlo by se jednat o přestupek proti majetku, či přečin podvod. Pro úplnost dodávám výňatek ze zákona o přestupcích: Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem. Přestupku se dopustí i ten, kdo se o uvedené jednání pokusí. Za přestupek lze uložit pokutu do 20 000 Kč,“ konstatoval mluvčí. Podle jeho slov je ale otázkou, zda se jednalo o protiprávní jednání. „V takovém případě by se jednalo o občanskoprávní spor a nespokojené zákazníky bych odkázal na občanskoprávní soud,“ dodal Kořínek.

Nespokojených zákazníků je minimálně několik desítek, což představuje řádově škodu šplhající se přes 10 tisíc korun. Jak se k situaci postaví ZOD, budeme informovat. (ber)

Poslat nový komentář