Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Záchranné práce na říčce Blatě pokračují další etapou

Záchranné práce na říčce Blatě pokračují další etapou
ilustrační foto

Začátkem tohoto týdne bude firma Biofond pokračovat v další fázi biologického čištění říčky Blata, kde došlo před 14 dny k ekologické havárii. 

Do říčky byl aplikován roztok s bakteriemi, pravděpodobně už v úterý 24. července proběhne druhá fáze biologického čištění řeky – do toku v nadjezí v Těšeticích přidají pracovníci firmy Biofond chemickou látku zeolit.

Povodí Moravy, s.p. ve spolupráci s firmou Biofond bude začátkem tohoto týdne dávkovat do řeky Blaty v nadjezí v Těšeticích 400 kilogramů zeolitu, který bude naočkovaný mikroorganismy. Bakterie pomohou vyčistit vodu, kontaminovanou kejdou. Jedná se o druhou fázi revitalizace toku – první fázi (rozstřik roztoku po dně) provedla firma v pátek 13. července.

„Celkové náklady na tuto metodu jsou 140 tisíc korun a Povodí Moravy, s.p. ji využívá vůbec poprvé. Pokud se tato metoda čištění vody osvědčí, chceme ji využít i na dalších místech - například v rybníku Bidelec v Plumlově,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Poslední výsledky měření kvality vody v řece Blatě ukázaly, že nejhorší situace zůstává v nadjezí v Těšeticích, kde je zadržováno stále velké množství kejdy. Mnohem lepší situace je na toku od Štětovic až po soutok s řekou Moravou, kde se kvalita vody podle chemických rozborů blíží už obvyklým hodnotám. Horní měřený úsek Blaty je stále znečištěný, ale kvalita vody se také výrazně zlepšila. Monitorování bude pokračovat i nadále, pracovníci Povodí Moravy se zaměří právě na nadjezí v Těšeticích.

(red)

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style