Ombusman skončil kvůli ženě a politikům

Ombusman skončil kvůli ženě a politikům
ilustrační foto

Právník, bývalý soudce Nejvyššího a Ústavního soudu ČR, od roku 2010 do 20. prosince 2013 veřejný ochránce práv neboli ombusman. Osmašedesátiletý Pavel Varvařovský, dlouhodobě žijící s manželkou na Drahansku, svůj post opustil i kvůli ní. Důvodů je ale mnohem víc. Tím nejzávažnějším je zřejmě fakt, že ombudsmanovy návrhy politiky nezajímají.

Ze šestnácti podnětů na změnu zákonů, které předložil Poslanecké sněmovně v letech 2011 a 2012, mu zákonodárci vyhověli jen jednou v plném rozsahu a dvakrát částečně. Po červnovém pádu vlády a následném rozpuštění Sněmovny navíc neměl s kým jednat. "Od června do konce roku 2013 to bylo naprosto o ničem. Sněmovna ani nestihla projednat mou zprávu za rok 2012," řekl Varvařovský v nedělních Otázkách Václava Moravce. V pořadu rovněž uvedl, že posledním z důvodů jeho rozhodnutí byl vážný zdravotní stav manželky.

Zůstává tedy otázka, zda je funkce ombudsmana a úřad jako takový, vůbec zapotřebí. „Pokud na doporučení jeho šéfa politici neberou ohled, jsou to jen další vyhozené peníze z už tak prázdné státní kasy,“ nechal se po shlédnutí pořadu slyšet Jan Malý. (ber)

 

Poslat nový komentář