Kardiologové poprvé implantovali monitor pomocí "injekce"

Kardiologové poprvé implantovali monitor pomocí "injekce"
ilustrační foto
Další fotky: 
Kardiologové poprvé implantovali monitor pomocí "injekce"

Dvaatřicetiletá žena je první Češkou, které kardiologové z Fakultní nemocnice v Olomouci implantovali speciální monitor pouze injekčně, bez chirurgického zákroku. Pomocí tohoto zařízení získají detailní informace o jejím srdečním rytmu, mohou odhalit případné arytmie a nastavit adekvátní léčbu.

"Pacientka prodělala začátkem letošního roku cévní mozkovou příhodu. To samozřejmě není u tak mladého člověka běžné. Prošla všemi standardními vyšetřeními, která ovšem příčinu vzniku mozkové příhody nevysvětlila. Máme tedy podezření, že jedním z možných důvodů je srdeční arytmie. S jistotou se to dozvíme právě díky monitoru, který jsme jí dnes implantovali," uvedl přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc Miloš Táborský.

Tento monitor byl vůbec poprvé v České republice implantován pomocí injekce. Doposud používané monitory byly až pětkrát větší. Nyní stačí jen propíchnout kůži skalpelem a vložit monitor čtyři centimetry dlouhý, s průměrem tři milimetry. Výkon netrvá ani deset minut v lokální anestezii. Pacientka může mít monitor pod kůží v mezižeberní oblasti až tři roky. Doma má nainstalovánu pacientskou jednotku, která denně odesílá data o činnosti jejího srdce do analytické centrály ve Velké Británii. Odtud je pak získávají olomoučtí kardiologové. "Pokud se během sledování potvrdí, že pacientka opravdu má poruchy srdečního rytmu, budeme moci přistoupit k další kardiologické léčbě a bude také možné vysadit léky proti srážlivosti krve, které nyní musí užívat. Bez další léčby by hrozila opětovná cévní mozková příhoda,“ podotkl profesor Táborský. (red)

Foto FN Olomouc

Poslat nový komentář