Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Při odjezdu na dovolenou dodržujte pravidla, varují hasiči

Při odjezdu na dovolenou dodržujte pravidla, varují hasiči
ilustrační foto

Pro mnoho lidí znamená červenec především dovolenou. Domovy opustíme na delší čas, a proto bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti. V loňském roce likvidovali hasiči o prázdninách požáry domácností každý druhý den. Zraněno při nich bylo šest osob a jeden hasič.

„Podle statistik se nejčastěji na vzniku požáru podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel a kouření. V domech a bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Nebezpečná je podle ní také hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou následky svého jednání posoudit a dospělí jsou povinni ze zákona dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.

Rady hasičů

Při odjezdu na dovolenou zkontrolujte, zda máte vypnuty všechny spotřebiče (sporák, žehličku apod.).

Spotřebiče, u kterých to lze, zcela odpojte z elektrické sítě, v případě televizoru i od antény. Chráníte tak svůj majetek před poškozením či úplným zničením v případě úderu blesku či prudkého výkyvu napětí v elektrické síti.

Uzavřete hlavní přívody plynu a vody.

Zhasněte všechna světla a zavřete okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.

Kdyby přece jen došlo k nějaké nepříjemné události, je dobré se domluvit se sousedem či známým a nechat u něj rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout, nebudou se muset dostat dovnitř násilím a ničit např. vstupní dveře.

Pro úplnou jistotu můžete nechat u souseda i kontakt na místo vašeho pobytu, abyste se mohli v případě potřeby urychleně vrátit domů.

V roce 2013 v Olomouckém kraji došlo v období prázdnin celkem k 227 požárům, při kterých bylo zraněno 6 osob a jeden hasič. Požáry způsobily škodu 16,7 milionu korun. (red)

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style