Při odjezdu na dovolenou dodržujte pravidla, varují hasiči

Při odjezdu na dovolenou dodržujte pravidla, varují hasiči
ilustrační foto

Pro mnoho lidí znamená červenec především dovolenou. Domovy opustíme na delší čas, a proto bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti. V loňském roce likvidovali hasiči o prázdninách požáry domácností každý druhý den. Zraněno při nich bylo šest osob a jeden hasič.

„Podle statistik se nejčastěji na vzniku požáru podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel a kouření. V domech a bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Nebezpečná je podle ní také hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou následky svého jednání posoudit a dospělí jsou povinni ze zákona dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.

Rady hasičů

Při odjezdu na dovolenou zkontrolujte, zda máte vypnuty všechny spotřebiče (sporák, žehličku apod.).

Spotřebiče, u kterých to lze, zcela odpojte z elektrické sítě, v případě televizoru i od antény. Chráníte tak svůj majetek před poškozením či úplným zničením v případě úderu blesku či prudkého výkyvu napětí v elektrické síti.

Uzavřete hlavní přívody plynu a vody.

Zhasněte všechna světla a zavřete okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.

Kdyby přece jen došlo k nějaké nepříjemné události, je dobré se domluvit se sousedem či známým a nechat u něj rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout, nebudou se muset dostat dovnitř násilím a ničit např. vstupní dveře.

Pro úplnou jistotu můžete nechat u souseda i kontakt na místo vašeho pobytu, abyste se mohli v případě potřeby urychleně vrátit domů.

V roce 2013 v Olomouckém kraji došlo v období prázdnin celkem k 227 požárům, při kterých bylo zraněno 6 osob a jeden hasič. Požáry způsobily škodu 16,7 milionu korun. (red)

 

Poslat nový komentář