Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami, hasiči také varují

Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami, hasiči také varují
ilustrační foto
Další fotky: 
Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami, hasiči také varují

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před velmi silnými bouřkami, které mají zasáhnout celé území České republiky od dnešního dne až do středy 9. července do 1 hodiny ranní. Varují i hasiči.

Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí. „Nikdy se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez bleskosvodu,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu. Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte. Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako bleskosvod. „Stojí za to si připomenout případ z roku 2005, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ připomněla mluvčí.

Jen za posledních pět let hasiči v Olomouckém kraji zasahovali celkem u 14 požárů, které způsobil blesk. V devíti případech se jednalo o požár v objektu, který nebyl chráněn hromosvodem. Při těchto požárech vznikla škoda 2 731 tisíc korun. (red).

 

Poslat nový komentář